[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA OSETLER
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA OSETLER

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA OSETLER

İleti PauKaF » Cum Ağu 20, 2010 7:41 pm

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA OSETLER
Çeviri:Txoctati Engin Polat
http://southosetia.chat.ru/en_warii.html
Dönemin SSCB coğrafyasında genelde "Büyük Vatanseverlik Savaşı" olarak anılan 2. Dünya Savaşı sırasında Oset halkı, dönemin Sovyetler Birliği'ni oluşturan halkların birçoğu gibi çok büyük acılar çekti.

Nazi Almanya’sının Sovyet Sosyalist Cumhuriyetlere saldırısının hemen ardından Osetya hem kuzeyden hem güneyden 110 binden fazla yurttaşının vatan savunmasına katılımıyla savaşın bir parçası haline geldi. Cephede Alman istilacılara karı savaşmak için yurdunu terk eden her iki Oset'ten sadece biri geri dönebildi. SSCB Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre SSCB bünyesindeki 100'den fazla ulus içinde en fazla Osetler "Sovyetler Birliği Kahramanı" unvanı almaya hak kazanmıştı ki Sovyetler Birliği'nde kazanılabilecek en büyük askeri nişan "Sovyetler Birliği Kahramanı" nişanı olan "Altın Yıldız"dır. Kuzey Osetya'nın 60 bin yurttaşı, Güney Osetya'nın da 5500 subay ve askeri çeşitli nişan ve madalyalarla ödüllendirilmişti. Nazi Almanlara karı savaşta öne çıkan bu kişiler arasında sadece subaylar, erbaş ve erler yoktu, Güney Osetyalı cesur savaş pilotu Vasiliy Çoçiev, tankçı Vladimir Zasaev, keskin nişancı Nina Slanova, "Sovyetler Birliği Kahramanı" Enver Ahsarov ve birçokları gibi kıdemli subaylar ve generaller de vardı. Örneğin ordu komutanı meşhur İssa Pliev iki kez Sovyetler Birliği kahramanlık nişanı "Altın Yıldız" kazanmıştı. Kuzey Osetya'nın 50 yurttaşı General ya da Amiral rütbesine yükselmişti.

Sadece büyük cesaret değil aynı zamanda usta savaşçılığın önemli örneği de Sovyetler Birliği Kahramanı Muhafız Çavuş Kaurbek Toguzov'dur. Çavuş Toguzov, komutasındaki sadece 6 erden ibaret topçu birliğiyle Almanlara 23 tank, 42 kamyon, 53 sahra silahı ve havan topu, 67 ağır ve otomatik makinalı tüfek, 14 kutu cephane ve 500 asker kayıp verdirdi.

Savaş Osetya'ya ulaştığında Osetler cesaret ve kahramanlıklarını kanıtladı. Vladikafkas şehri için Oset yerleşimi Gizel yakınlarında Kasım 1942'de yapılan savaşta iki taraftan da 75 bin asker savaştı. Vladimir Zangiev, Ibrahim Dzusov, Valentin Tsomaev, Sovyetler Birliği Kahramanı Alexander Kozaev ve birçok Oset anavatanlarının savunmasında kendini feda etti.

Oset halkı müşterek zafer için çok ağır bir bedel ödedi. Savaş her dört Oset'ten birinin hayatına mal oldu. Birçok Oset ailesi tüm oğullarını savaşta yitirdi. Onların arasından en çok acıyı Kuzey Osetyalı iki aile çekti: Gazdanovlar ve Kobegkaevlerin her biri cephede yedi oğlunu birden kaybetmişti.


http://www.kafkasfederasyonu.org/kafkasya/osetya/2_dunya_savasinda_osetler.htm
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

TARİH

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


cron