[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 GÜNEY OSETYA - GÜRCİSTAN SAVAŞI
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

GÜNEY OSETYA - GÜRCİSTAN SAVAŞI

GÜNEY OSETYA - GÜRCİSTAN SAVAŞI

İleti PauKaF » Cum Ağu 20, 2010 7:45 pm

Güney Osetya - Gürcistan Savaşı


10 kasım 1989 da Güney Osetya Özerk Bölgesi Halk Temsilciler Meclisi,bölgesel özerkliğin ‘’Özerk Cumhuriyete’’ çevrilmesi talebiyle Gürcistan SSC.Yüksek Sovyetine başvurdu.Ancak başvuru 16 kasım 1989 da reddedildi.

23 Kasım 1989 da aşırı milliyetçi güçler Güney Osetya’nın başkenti Tsihinvali’ye saldırıp kuşatma altına aldılar.

1990 Eylülünde Güney Osetya Demokratik Sovyet Cumhuriyeti ilan edildi.

20 Kasım 1990 da bağımsızlığını ilan eden Gürcistan Güney Osetya Cumhuriyetinin özerkliğini kaldırdı ve bölgeyi Tiflis yönetimine bağladığını açıkladı.

Ocak 1991 de Gamsahurdiye yanlısı Gürcü milisler Tsihinval’i işgal ederek silahlı saldırı başlattı.Tsihinvali ve çevre köylerindeki Gürcüler yaşadıkları yerleri terk ederek kaçtılar.

İşgal ve saldırılar sürerken Güney Osetya Temsilciler Meclisi 4 Mayıs 1991 de toplanarak Gürcistan’dan ayrıldığını ilan ederek,Rusya Federasyonu sınırları içinde kalan Kuzey Osetya ile birleşmek istediğini duyurdu.

6 Ocak 1992 de Gürcistan’da askeri darbe sonucunda işbaşına gelen yeni yönetim G.Osetya’ya ağır silahlarala saldırarak bir çok Oset köyünü enkaz haline getirdi.

1991 yılında kurulan Rusya Federasyonu, Güney Osetya’nın Rusya’ya katılma taleplerini reddeti ancak birliklerini Kuzey Osetya sınırına yığdı. 1992 Haziran ayında savaş helikopterleri ve tanklarla birlikte Gürcü Ulusal Muhafız birlilerine karşı Tsihinvali civarında savaşa girdiler.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Şevernadze bunu Moskova’nın Güney Osetya’yı zorla ilhak etmek için emperyalist bir girişim olarak nitelendirdi ve Gürcü ulusal Muhafız Birlikleri Güney Osetya’ya karşı ağır bir bombardıman harekatı başlattılar.

2 Haziran 1992 de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafları Ukrayna’nın Dagomis kentinde görüşmelere davet etti.Burada Rusya,Gürcistan,Kuzey ve Güney Osetya birliklerinin katılımıyla oluşturulacak bir barış gücünün gözetiminde ateşkes anlaşmasına varıldı.Gürcistan-Güney Osetya sınırında ve Tsihinvali çevresinde güvenlik koridoru oluşturuldu.4 Temmuz 1992 den itibaren bu bölgeye barışgücü konuşlandırıldı.

1992 de Güney Osetya’da yapılan referandumda % 99 oyla bağımsızlık ve Kuzey Osetya ile birleşme kararı alındı.

http://www.kafkasfederasyonu.org/kafkasya/osetya/guney_osetya/guney_osetya_gurcistan_savasi.htm
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

Re: GÜNEY OSETYA - GÜRCİSTAN SAVAŞI

İleti PauKaF » Cum Ağu 20, 2010 7:45 pm

Savaşın Sonucu
Güney Osetya-Gürcistan savaşında taraflardan 2000 e yakın insan ölmüş,1000 civarında insan yaralandı.Gerek Osetler’den gerekse Gürcüler’den on binlerce kişi sığınmacı durumuna düştü.Savaşa rağmen anlaşmazlık çözülemedi.Güney Osetya’nın statüsü konusunda çözüm sağlanamadı.

Mayıs 1996 da ekonomik ilişkilerin yeniden kurulması ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Moskova’da bir memorandum imzalandı.

Günümüze kadar yapılan bütün görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.Yapılan bütün görüşmelerde Gürcistan tarafı ya görüşmelerden çekiliyor veya kabul edilemeyecek şartlar ileri sürüyor.

Nitekim AGİT gözetiminde Mart 2007 de İstanbul’da yapılan görüşmelerde Gürcü heyeti toplantıyı terk edip gitmiştir.

İmzalanan memoranduma rağmen Gürcistan, Güney Osetya’ya ekonomik ambargo uygulamaya devam etmektedir.Gürcistan, askeri tehditler ,ekonomik ambargo,sivil vatandaşların kaçırılması,işkence, şantaj,terörist saldırılar ve hatta gayrı insani yöntemlerle Güney Osetya’yı bağımsızlık kararından geri adım attırma politikası gütmektedir.Hatta Tsihinvali’nin içme suyunu keserek insanların yaşamlarını zora sokmuştur.

Güney Osetya bütün bu tehditlere saldırılara rağmen asla yılgınlık göstermemiştir.

12 Kasım 2006 tarihinde ikinci kez yapılan referandumda yine bağımsızlık kararı alındı.

Gürcü Yönetimi, G.Osetya yönetiminin kontrolü dışındaki bölgelerde 2007 Ağustosunda Vladimir Sanakoev başkanlığında alternatif bir yönetim oluşturdu.Alternatif bu yönetime Gürcistanda yaşayan ve asimilasyona uğramış Osetler’in desteğini sağlamış,asimile edilmiş bu Osetlerle Gürcüler işbirliği yaparak G.Osetya yönetiminin kontrolü dışında kalan bölgelerde ‘’Fandarast Kokyti’’ yani Güle Güle Kokoyti anlamında sloganlarla bir kampanya başlatarak Oset halkını bölmeye yönelik propaganda faaliyetleri sürdürülmektedir.

Bu gün Güney Osetya’nın tıpkı Abhazya gibi de facto durumu devam etmektedir.

Kuzey Osetya ile yakın ekonomik,sosyal ve kültürel ilişkiler artarak sürdürülmektedir.

Yalnız Kuzey Osetya ile değil diğer Kuzey Kafkas Cumhuriyetleri ile de çeşitli anlaşmalar yapılmış ve bilhassa Abhazya ile birçok konuda çok yakın ilişkiler kurulmuş ve bu iki Cumhuriyet birbirleri nezdinde elçilikler açmışlardır.

Günümüzde G.Osetya ve Abhazya arasında diğer Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerine örnek teşkil edecek kardeşlik ve yakınlaşma politikaları kurulmuştur.

Kaynak : Alan Kültür ve Yardım Vakfı

http://www.kafkasfederasyonu.org/kafkasya/osetya/guney_osetya/savasin_sonucu.htm
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь


TARİH

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir