[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKES MEMLÜKLULAR
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKES MEMLÜKLULAR

ÇERKES MEMLÜKLULAR

İleti PauKaF » Çar Ağu 10, 2011 8:43 pm

ÇERKES MEMLÜKLULAR
B. SALİH HURMİ

Bislan Salih Hurmi __ ORTAOKUL VE LİSE EĞİTİMLERİMİZDE , MEMLÜKLER-ÇERKES KÖLEMEN DEVLETİ GİBİ İSİMLER ALTINDA DERSLER OKUMUŞTUK.

ÇERKES MEMLÜKLER


ORTAOKUL VE LİSE EĞİTİMLERİMİZDE , MEMLÜKLER-ÇERKES KÖLEMEN DEVLETİ GİBİ İSİMLER ALTINDA DERSLER OKUMUŞTUK.


O ZAMANLAR TAM ANLAYAMADIĞIM BU KONUNUN DETAYLARINI HEP MERAK ETMİŞTİM. O ÇAĞLARDA ÇERKESLERİN KAFKASYDAN BİNLERCE KİLOMETRE UZAKTA NE İŞLERİ VARDI DİYE HEP DÜŞÜNMÜŞTÜM.


MEMLÜKLERLE İLGİLİ NELER ÖĞRENEBİLİRİM DİYE ARAŞTIRDIĞIMDA 3-5 TÜRKÇE YAYININ DIŞINDA KAYNAĞA ULAŞAMADIM. BULABİDİKLERİMLE ÖĞRENEBİLDİKLERİMİ PAYLAŞMAK İSTEDİM.


'' MEMLÜK '' KELİMESİ SÖZLÜK ANLAMI '' SAHİBİNİN MÜLKİYETİ ALTINDA OLAN ŞEYLER '' DEMEKTİR. ANCAK BU TABİR '' BİR KİMSENİN MÜLKİYETİNDE BULUNAN ESİR '' KARŞILIĞI OLARAK KULLANILMIŞTIR.


BU TABİRİN YENİ KAZANDIĞI ANLAM, SAVAŞLARDA ESİR EDİLDİKTEN YA DA ESİR TÜCCARLARINDAN SATIN ALINILDIKTAN SONRA ASKER OLARAK YETİŞTİRİLEN KÖLE KARŞILIĞI OLMUŞTUR.


ARTIK YENİ ANLAMIYLA MEMLÜKLER , HALİFE , HÜKÜMDAR VEYA EMİRLERİN KÖLE OLARAK ALIP , ÖZEL EĞİTİMLE YETİŞTİRİLEREK MUHAFIZ BİRLİKLERİNİ TEŞKİL ETTİKLERİ ÜCRETLİ ASKERLERDİ. MEMLÜK TABİRİYLE , YALNIZ ASKER OLARAK YETİŞTİRİLMEK ÜZERE TEMİN EDİLEN VE ZAMANLA SAYILARI ARTAN , ÇOĞUNLUĞUNU BEYAZ KÖLELERİN OLUŞTURDUĞU ASKERLER KASTEDİLİYORDU.


SELAHADDİN EYYUBİ , 1711 YILINDA FATİMİ HAKİMİYETİNE SON VEREREK , MISIRDA EYYUBİLER DEVLETİNİ KURDU. ( 1171-1250 ) GEREK SELAHADDİN EYYUBİ GEREKSE HALEFLERİ , ORDUYA ÇOK SAYIDA MEMLÜK ALDILAR.EYYUBİ ORDUSUNDA MEMLÜKLERİN SAYILARI ZAMANLA DAHA DA ARTTI. SATIN ALINAN MEMLÜKLERİN ÇOĞU ; KIRIM , KAFKASYA , KIPÇAK ÜLKELERİ , ANADOLU , İRAN ,TÜRKİSTAN HALkKLARINDANDI. TÜRKMEN ,ERMENİ ,ÇERKES ,RUM GİBİ UNSURLARDAN OLUŞAN BU ASKERLERİN TAMAMINA , ÇOKLUKLARI VE ÜSTÜN MEZİYETLERİ SEBEBİYLE '' TÜRK '' DENMESİ ADET OLMUŞTUR.


ANLAŞILAN ODUR Kİ , MADAGASKAR ADASINDA ÇERKESLER VARMIŞ , TAHİTİDE ÇERKESLER YAŞIYOR DUYUMLARIMIZIN NEDENİ DÜNYADA KÖLE TİCARETİNİN GÜNDEMDE OLDUĞU YILLARDA KAFKASYADAN KAÇIRILAN VEYA SATIN ALINAN ÇERKES ÇOCUKLARININ BU ÜLKELERE GETİRİLEREK SATILMASININ BİR SONUCUDUR.


DİYEBİLİRİZ Kİ BU GÜN KAFKASYANIN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN OLAN ÇERKES NÜFÜSUNUN AZLIĞININ ,SADECE 18. ASIRDAKİ SÜRGÜNLER DEĞİL 12. ASIRDA BAŞLAYIP SÜREN KÖLE TİCARETİNDEN KANAKLANDIĞIDIR.


MEMLÜKLER :
MEMLÜKLER 1250-1517 YILLARI ARASINDA 267 YIL SÜREYLE MISIRDA İKTİDARDA KALMIŞLARDIR. SULTANLARININ ETNİK KÖKENİNE GÖRE İKİ DEVREYE AYRILARAK İNCELENMİŞLERDİR.


BİRİNCİ DEVRE , "BAHRİ MEMLÜKLER" VEYA DİĞER ADIYLA "TÜRK MEMLÜKLER"DÖNEMİDİR. 1250-1382 YILLARI ARASINDA DEVAM EDEN BU DÖNEMDE, HÜKÜM SÜREN MEMLÜK SULTANLARININ HEMEN HEMEN TAMAMI TÜRK ASILLIDIR.


İKİNCİ DEVRE İSE '' BURCİ MEMLÜKLERİ '' VEYA DİĞER ADIYLA '' ÇERKES MEMLÜKLERİ '' DÖNEMİDİR. 1382-1517 YILLARI ARASINDAKİ BU DÖNEMDE , KAL'ATÜ'LCEBELDE Kİ BURÇLARDA İKAMET ETMELERİ SEBEBİYLE "BURCİ MEMLÜKLERİ" OLARAK ANILAN BU DÖNEMİN SULTANLARININ İKİSİ HARİÇ TÜMÜ ÇERKEs ASILLIDIR. BU NEDENLE ONLARA '' EL-MEMALİKÜ-L ÇERAKİZE '' ADI VERİLMİŞTİR.


ESAS ÜZERİNDE DURMAK İSTEDİĞİMİZ ÇERKES MEMLÜKLER OLDUĞUNDAN BURADA İKİNCİ DÖNEMİ TEŞKİL EDEN '' BURCİ MEMLÜKLERİ '' ELE ALINACAKTIR.


TÜRK MEMLÜK SULTANLARINDAN , SEYFEDDİN KALAVUN , SALTANATIN KENDİ SOYUNDA KALMASINI SAĞLAMAK AMACIYLA , SADECE KENDİSİNE VE EVLATLARINA BAĞLI KALMALARI UMUDUYLA YENİ BİR MEMLÜK GURUBU TEŞKİL ETMİŞTİ. ONUN MEVCUT TÜRK MEMLÜKLERİ DIŞINDA ÇERKES ASILLI MEMLÜKLERDEN OLUŞTURDUĞU BİRLİKLER GİTTİKÇE ÇOĞALARAK YAKLAŞIK 100 YIL SONRA MEMLÜK DEVLETİNİN YÖNETİMİNİ ELE GEÇİRDİLER.


SULTN KALAVUN ETNİK OLARAK EN ESKİ KAFKAS KAVİMLERİNDEN BİRİ SAYILAN ÇERKES VE AS ASILLI MEMLÜKLERDEN SEÇTİĞİ 3700 MEMLÜK'Ü , KAL'ATÜ'L-CEBELDEKİ KALE BURÇLARINA YERLEŞTİRMİŞTİ. KARADENİZ LİMANLARINDA KURULAN BÜYÜK ESİR PAZARLARINDAN SATIN ALINARAK , VENEDİK VE CENEVİZ GEMİLERİ TARAFINDAN MISIR'A GETİRİLEN BU MEMLÜKLERİN SAYILARI GİTTİKÇE ARTTİ.


BAYBARS EL-ÇAŞNGİR , MEMLÜKLER ZAMANINDA TAHTA OTURAN İLK SULTANDI. ANCAK ,O NASİRÜDDİN MUHAMMEDİ DESTEKLEYEN MUHALİFLERE KARŞI KOYAMIYARAK SALTANATI BIRAKMAK ZORUNDA KALDI. NASİRÜDDİN MUHAMMED TAHTI İÇİN TEHLİKELİ GÖRDÜĞÜ ÇERKES MEMLÜKLERİN NÜFUZLARINI ALDIĞI TEDBİRLERLE AZALTTI.


1361 YILINDA SULTAN NASİRÜDDİN HASAN'I BERTERAF EDEREK ,YERİNE KARDEŞİNİN OĞLU SALAHADDİN MUHAMMEDİ SALTANATA ÇIKARTAN EMİR YELBOĞA , OTORİTESİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN YENİ MEMLÜKLER ALARAK , MEMLÜKLERİN SAYISINI OLDUKÇA ARTTIRDI. YELBOĞA , RAKİPLERİNİ ALT ETMEK İÇİN ÇERKESLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU YENİ BİR MEMLÜK SINIFI OLUŞTURDU. BU ŞEKİLDE ÇERKESLER YENİDEN BÜYÜK BİR NÜFUZ KAZANDİLAR. BU GURUBA MANSUP BERKUK EL-YELBOĞAVİ BİR SÜRE SONRA MEMLÜKLERİN İLK SULTANI OLDU.


ÇERKES ASILLI BERKUK 1340 YILINDA ÇERKEZİSTANDA DOĞMUŞ , GENÇLİĞİNDE ESİR ALINARAK KIRIMDA SATILMIŞ , DAHA SONRA ESİR TÜCCARI OSMAN MÜSAFİR TARAFINDAN MISIRA GETİRİLEREK 1362 YILINDA SEYFEDDİN EL-UMARİ'YE SATILMIŞTIR.


KİMİ 3 AY KİMİ 8-10 SENE OLMAK ÜZERE 27 ÇERKES SULTANI HÜKÜM SÜRMÜŞTÜR. ÇERKES SULTANLARININ GENELDE BİRBİRLERİNE RAKİP OLMADAN HÜKÜM SÜRDÜKLERİ GÖRÜLMEKTEDİR. BU SULTANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KAFKASYADAN GETİRİLEN ÇERKES KIZLARI İLE EVLENMİŞLERDİR.


ÇERKES MEMLÜKLERİN SALTANATLARI 135 YIL SÜRMÜŞ VE SON SULTAN TUMANBAY'IN İKTİDARINDA BİTMİŞ VE MEMLÜK TOPRAKLARI OSMANLININ ELİNE GEÇMİŞTİR.


ÖNEMLİ MEMLÜK TARİHÇİSİ İBN İLYAS BU YIKILIŞIN NEDENLERİNİ ŞÖYLE SIRALAMIŞTIR :


1-İDARECİLERİN ZULÜMLERİ,
2-BAZI SULTANLARIN İSLAM DIŞI HAYAT SÜRMELERİ. ( KUZEYBATI KAFKASYAYA İSLAMIN 17. ASIRDA GELMİŞ OLMASI , ÇERKESLERİN ANCAK MISIRA SATILDIKTAN SONRA İSLAMLA YÜZLEŞMİŞ OLMALARININ ETKİSİ BUNUN NEDENİ OLARAK GÖRÜLEBİLİR.)
3- SİYASİ İSTİKRARIN BOZULMASI,
4- SULTANLARIN İSRAFI,
5- HAYAT PAHALLILIĞI,
6- HAKSIZ MAL GASPINDA BULUNULMASI,
7- ÖZELLİKLE SON SULTANLARDAN KANSUH GAVRİ'NİN HARİS VE GADDAR YAPISI.


ÇERKES MEMLÜK SULTANLARI :


1382- BERKUK SEYFEDDİN EZ-ZAHİR ( BİRİNCİ SALTANATI )
1389- ZEYNEDDİN II. HACCİ
1390- BERKUK ( İKİNCİ SALTANATI )
1399- FEREÇ NASİRUDDİN EN-NASIR ( BİRİNCİ SALTANATI )
1405- ABDULAZİZ EL-MANSUR
1405- FEREÇ ( İKİNCİ SALTANATI )
1412- MUSTAİN EL-ADİL ( AYNI ZAMANDA HALİFE )
1412- ŞEYH MÜEYYED EL-MAHMUDİ
1421- AHMED EL-MUZAFFER
1421- SEYFEDDİN TATAR EZ-ZAHİR
1421- NASİRÜDDİN MUHAMMED ES-SALİH
1422- SEYFEDDİN BARSBAY EL-EŞREF
1438- CEMALEDDİN YUSUF EL-AZİZ
1438- SEYFEDDİN ÇAKMAK EZ-ZAHİR
1453- FAHREDDİN OSMAN EL-MANSUR
1453- SEYFEDDİN İNAL EL-EŞREF
1461- ŞİHABEDDİN AHMED EL-MÜEYYED
1461- HOŞKADEM EZ-ZAHİR
1467- SEYFEDDİN YELBAY EZ-ZAHİR
1468- TİMURBOĞA EZ-ZAHİR
1468- KAYITBAY EL-EŞREF
1495- MUHAMMED EN-NASIR
1498- KANSUH EBU SAİD EZ-ZAHİR
1500- CANBULAT EL-EŞREF
1501- SEYFEDDİN TUMANBAY EL-ADİL
1501- KANSUH GAVRİ EL-EŞREF
1516- TUMANBAY EL-EŞREF


ÇOK ÖZET OLARAK AKTARILAN BU BİLGİLERİN FAZLASINA ULAŞMAK İSTEYENLER , PROF.DR. İSMAİL YİĞİT'İN '' MEMLÜKLER '' KİTABI ( KAYIHAN YAYINLARI ) NA BAŞVURABİLİRLER.


BİSLAN SALİH HURMİ
03-08-2011

http://www.kafkasdiasporasi.com/haber_d ... berID=4480
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

Re: ÇERKES MEMLÜKLULAR

İleti uzeri » Sal Oca 05, 2016 8:28 pm

Ben köken olarak kafkasyalıyım. Sarışınım. İlk tanıştığım çeçen yada çerkesler benim çeçen mi çerkes mi olduğumu sorarlar. Oysa ben aileden Türküm. Ama kendimi çerkeslere yakın hissediyorum. Çerkeslerin bazıları öz kültürlerini korumak düşüncesiyle kendilerinden başkasını sevmeme, kendisini başkalarına yakıştıramama gibi dar düşünceli olabiliyorlar. Bazı yönlerden bakıldığında makul görülebilir . Fakat bu durum etik ve bilimsel değildir. Bazı Çerkes grubları diğerlerini kendilerinden bile saymazlar. Kendi değerlerine sahiph çıkmak ne güzel bir durum. Fakat geçmişlerini, kökenlerini iyice bir araştırsalar daha iyi olmaz mı. Bin yıl, 2 bin yıl hatta üç bin yıl önce halk olarak durumdalardı, kimlerle kültürel ya da soy olarak akrabalıkları vardı. Mesela yukardaki tarih makalesini yazan arkadaş Çerkes Memluklü sultanlarının isimlerini yazmış. Yazılanlara bakılırsa bu isimler arasından Arapça isimleri çıkarırsanız geriye sadece Öz Türkçe isimler kalır. Tumanbay gibi. Bazılarımız kabullenmek istemez ama bizim Çeçen-Çerkes-Avarlarla Türkler arasında uzaktan bir akrabalığımız olsa gerek diye düşünüyorum. Çeçencede, Çerkescede, Avarcada ben size yüzlerle kelimenin eski türkçede kullanılan kelimelerle aynı olduğunu ispatlayabilirim. Hem bazılarımız Çerkeslerin hepsinin sarışın, beyaz tenli, şöyle soylu böyle boylu olduğunu savunur durur. Oysa durum hiç de böyle değildir. Çerkeslerin içinde de en az Türklerin içinde olduğu kadar, esmer, kumral ve başka vasıflarda çok fazla sayıda insanlar mevcuttur. Her Türküm diyenin Türk olmadığı gibi her Çerkesim diyeninde Çerkes olamıyacağı bir gerçekliktir. Hem Türk boylarından olan, Çuvaşlar, Uzlar (Oğuzlar-Türkmenler), Uygurlar, Kumanlar içindeki sarışınlık ve beyaz tenlilik oranı günümüz Çerkeslerinden daha fazladır. Onun için bir öneri ortaya atıldığı zaman hep karşı çıkıp kestirip atmayalım. Aidiyetimizi kabul edelim fakat, başka aidiyetlere de kapımızı tamamen kapatmayalım. Bir kaç milyon nüfuslu bir halk mutlaka büyük bir halkın kolu olmalıdır. Önemli olan ırkçılık yapmadan kendi öz kültürünü de koruyarak kardeş kültürlere de yabancı kalmamaktır.
uzeri
Çaylak Üye
Çaylak Üye
 
İleti: 1
Kayıt: Sal Oca 05, 2016 7:53 pm


TARİH

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir