[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 VAHABİST OLUŞUMLARDA DEVLET ELİ GÖRÜNÜYOR
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

VAHABİST OLUŞUMLARDA DEVLET ELİ GÖRÜNÜYOR

VAHABİST OLUŞUMLARDA DEVLET ELİ GÖRÜNÜYOR

İleti PauKaF » Çar Kas 28, 2012 8:35 pm

KUZEY KAFKASYA’DAKİ VAHABİST OLUŞUMLARDA DEVLET ELİ GÖRÜNÜYOR

28 Kasım 2012 Çarşamba Saat 02:06

Kuzey Kafkasya da görülen vahabist olusumlarda yöneticilerin parmağı var. Terörist yaratılması ve ardından yok edilmesi faaliyetleri küçümsenemeyecek miktarda gelir getiren bir iş kapısı.

Rusya Federasyonu Başkanlığı süresince Vladimir Putin'in en kaydedeğer başarılarının arasında Çeçenistan'da yaratılan düzen ortamı ve silahlı islamik yeralti dünyasina karşı verilen başarılı mücadele gösteriliyor. Ancak, barış ve refah içideki Çeçenistan'a kıyasla diğer komşu cumhuriyetlerde durum hiç de içaçıcı görünmüyor. Kuzey Kafkasya Federal Bölgesin'den sorumlu Rusya Federasyonu İçişieri Bakanlığı temsilcisi Sergey Çençik'in verdiği bilgiye göre, son iki buçuk sene içinde Kuzey Kafkasya'da silahlı güçlere karşı verilen mücadelede 600 polis hayatını kaybetti. Uluslararası Kriz Masası'nin raporuna göre ise geçen sene ve bu sene içinde 1350'den fazla kişi öldürüldü. Bu istatistikler karşısında silahlı mafya güçlerine karşı verilmiş başarılı bir mücadeleden bahsetmek oldukça güç, hele de karşı mücadelede hiçbir azalma kaydedilmezken.


Uluslararası Kriz Grubunun aynı raporuna göre, Kuzey Kaykasya'da durumun bu kadar kötüleşmesinin en önemli sebeplerinden biri devlet yönetiminde kalitenin düşüklüğü veya verimsizligi. Yukarıdaki sonuca hak vermemek elde değil, elit kısımın ve yargı organlarının içinde bulunduğu rüşvet batağı protestolar için gerekli koşulları oluştururken, kuvvet birimlerinin kendilerini herşeyin üstünde gören ve hiçbir zaman cezaya tabi tutulmayan yöntemleride işin içine girince, gençlere eline silah almaktan başka alternatif kalmıyor. İlk bakışta bu tablo mantıklı ve gerçekçi gözüksede tam olarak gerçeği yansıtmıyor.

Kafkasya'da faaliyet gösteren silahlı mafyayı iyi analiz edebilmek için öncelikle onların çalışma tarzlarını iyi anlamak gerekir. Genel olarak ''İmarat Kafkas'' yapılanması Kuzey Kafkasya'nın farklı bölgelerinde örgütlenmiş bir ağdan oluşur ve bölgelerde kendi içinde farklı gruplara bolunur. Aynı cumhuriyet içinde faaliyet gösteren farlı gruplar birbirlerini tanımazlar, hiç karşılaşmadan savaşır ve ölürler. Ancak tek, standart bir video iletisim sistemi, ideoloji ve savaş yöntemleri vardır. Örgütün kadroları tamamen değişse, deneyimli ve yaşlı ideolaglar ölmüş ve yerini tamamen genç ve ne yapacağını bilmeyen eğitimsiz üyeler almışsa bile bu standartlar uzun yıllar boyunca bozulmaz ve değiştirilemez. Bu şartlar altında, ''İmarat Kafkas'' projesinin bütün aşamalarında varolan ama farkedilmeyen ve değişmeyen bir birleştirici güç, standart kurallara göre hareket etmek icin zaruridir.

Peki örgütün bütün birimlerinde ortak standartlar uygulayan bu birleştirici güç kimdir? Elbette, silahlı örgüt üyeleri kendileri aranırken; ideoloji üretme, yayma, yeni üyeler bulma ve canlı bomba olacak üyeler yetiştirme yetisine sahip değildir. Bu görev, Kuzey Kafkasya'da istikrarsızlığın devam etmesini sağlamakla görevli tamamen legal olarak görev yapan birimlerin görevidir.

Bu birimlerin hangileri olduğunu söylemek güç ancak ''Novaya Gazeta" savaş muhabiri Vyçeslav İzmailov'un ''Amerika'nın Sesi'' muhabiri Fatıma Tlisova'ya geçen sene verdiği verdiği röportajda ''İmarat Kafkas'' örgütü başkanı Doku Umarov'un Çeçen savası zamanından günümüze kadar rus gizli örgütlerinin ajanı olduğunu önesürüyor. Bağlı olduğu servis, kendisine savaş sırasında aldığı yaraların tedavi edilmesi için imkanlar tanımış, bütün Kuzey Kafkasya'da örgüt içinde söz sahibi olabilmesi için gerekli desteği vermiştir.''İmarat Kafkas''ın rus gizli örgütlerinin bir projesi olduğu konusunda şüphesi olmayan bir başka kişide Çeçen politikacı, eski Başbakan Ahmet Zakayevdir. '' Gizli servisler neden böyle bir yola başvursun?- diye soracaksınız, onların birincil görevi güvenlik sağlamaktır.'' Evet, gerçekten de terörizm ve ekstremizm ile savaş gizli örgütlerin en önemli görevidir ve devlet bu negatif durumlarin önüne geçmek için çok büyük paralar harcıyor. Eğer terörizm ve ekstremizm diye birşey kalmazsa bu servislerin varlığınada ihtiyaç kalamayacak demektir. Rusya'da silahlı kuvvetlerin işi (trafik güçlerinden FSB'ye kadar) tehlikeleri önlemek değil, onları yaratmaktir; baska bir değişle, eğer tehlike yoksa, o tehlikeli durumu orataya cikartmak gerekir, aksi taktirde bu kurumlar basarisiz sayilacaktir.

Aslına bakarsanız, terörist yaratmak ve sonrada onları yok etmek büyük gelir getiren bir iş koludur. Mesela, bir zamanlar Kabardey-Balkar Cumhurıyeti Baksan Bölgesi'nde faaliyet gösteren yeraltı orgutunun başkanı Kazbek Taşuyev için 15 milyon ruble ödül konulmuştu. Herhengibir silahlı illegal örgüt üyesi için verilen minimum ödül ise 1 milyon rubledir. Bu miktarın içine harcamalar ve terfi dahil değildir. Teröristlerin yok edilmesi karşılığında alınan ödüllerin haricinde işadamlarından alınan haraçlarda cabası. Bu adeta bir köylünün satın aldığı koyunları beslemesi ve büyüdükden sonra kesip pazarda satmasına benziyor. Aynı mekanizmayla gizli sevisler gençleri saflarına çekiyorlar, korkunç eylemlerde onları kullanıyorlar ve ardından da onları yok ederek çok büyük paralar kazanıyorlar. Bu gencler hayatta oldukları süre içinde isyerlerinden zekat adı altında para da topluyorlar. Dikkat çekicidir ki, ölü savaşçıların üzerinden çıkan silahlarin herzaman polisten çalıntı oldugu anlasiliyor ve aileleri de sefalet içinde yaşıyorlar. Peki işadamlarından toplanan milyonlarca para nereye gidiyor? Büyük ihtimalle aynı kişilere. Bu gelir ne silah alımında kullanılıyor, ne de savaşçıların ailelerine veriliyor.

Gençlerin legal alandan dışlanması ve örgütle tanıştırılması sistemi ise mükemmel işliyor. Ancak, dini radikalizm Kabardey-Balkar toplumunun yapısına doğuştan uygun olmadığı icin devlet destegi olmadan cok kısa sürede yok olmaya mahkumdur. İslami radikalizmin çerkes toplumu icinde tutunabilmesinin tek yolu özel organların bu konuyu desteklemesiyle mümkün olacaktır. Çerkesler ve Balkarlar arasında, Sovyetler Birliği zamanında hiçbir radikal eğilim gözlenmemiştir; Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ise laiklik düzeyi oldukça yüksek seviyelerde kalmıştır. Ancak planlı bir çalışmanın ardından islami ideoloji gençlerin arasına girmiş ve inançları için eline silah alabilecek insanlar ortaya çıkmıştır. Önemli bir hususta, islami değerlerin sadece gençler arasında yaygınlasiyor olmasi, orta yaş ve üzerinde populerlik kazanamadan sovyet normlarında kalmasidir.

Gençler arasında dini eğilimlerin gelişmesini isteyen devlet görevlileri, Kafkas toplumunun çok önemli bir özelliğini de göz ardı etmemistir: sporla uğraşan ve spor salonlarının müdavimi olan gençlerin toplumda gordugu saygi. Cami ve spor salonlarının birlestirilmesinin ardından ortaya çıkan tabloda hemen hemen bütün sporcuların ibadete başlaması dikkat cekicidir. Sporcuların bu eğilimi, islami fikirlerin toplumda hızla yayılmasına sebep oldu. Türban ve sakal bırakma bundan on yıl önce toplumda hoş karşılanmazken, günümüzde, eğer fizik terminolijisiyle ifade edecek olursak, kritik değerlere ulaştı.
Dini örgütlenmeleri destekleyerek, camiler ve dini merkezler açarak, devlet, dini inançları gelişmiş bir nesil yaratıyor, ardındansa silahlı kuvvetler devreye giriyor, kaba kuvvetle ve işkenceyle, karisikliklarla mucadele edebilecek en aktif gençleri belirliyorlar ve nıhayetinde onları ''ormanlara'' kovalıyorlar. Tam da bu noktada, Uluslararası Kriz Masasının aklında devlet yönetiminde ki yetersizlikle ilgili sorular doğmuş olmalı.

''58’liler davasi"ndan* yargılananların ifadelerinde de belirttikleri gibi, silahlı mücadeleye başvurmalarının en önemli sebebi İçişieri Bakanlığına bağlı silahlı güçler tarafından uğradıkları aşşağılamalardir. Sanıklardan Artur Klemetov'un ''Kafkaskaya Politika'' sitesinde kaleme aldığı makalede şöyle yazıyor :"Polisler, biz müslümanlara işkence ederken şu kelimeleri kullanıyorlardı -'Siz ne erkeksiniz ne müslüman, neden elinize silah alıp ormanlara gitmiyorsunuz? Neden bizimle savaşmıyorsunuz?' ''. Bu sözlerden çikarilacak sonuc, KBC gençliğinin radikalleşmesinin tamamen suni sebeplere dayandiğidir. Bu grupların, kendileriyle mücadelede bütün imkanlara sahip polis güçlerine rağmen, bu kadar uzun zaman tamemen kendi güçleriyle ayakta kalmış olması imkansızdır.

Doğal olarak akla ilk gelen soru- devlet neden bu yollara başvuruyor? oluyor. İşin aslına bakarsanız, Rusya imparatorluk dönemınden kalma nıteliklerini kaybetmemiştir : Kafkasya'yı halen sömürgesi olarak görmektedir. Diğer imparatorluklardan farklı olarak Rusya sömürgelerini kendi topraklarının sınırındaki haklardan seçmiş, önce bu halkların en laf dinleyenlerini sonrada tüm dünyayı bunun bir işgal değil kaçınılmaz ve gönüllü bir birlesme olduğuna ve Rusya'nın sömürge topraklarındaki misyonun sadece medeniyet tasimak amacli olduğuna ikna etmiştir. İşte bu metodlarla, bu denli büyük topraklarda bu kadar çokhalklı bir devlet kurulabilmistir. Ancak er ya da geç bütün imparatorluklar yok olmaya mahkumdur çünkü isgale ugramis butun halklar bagimsizliklari icin mucadele edeceklerdir. Rusya tüm dünyadan daha geç bu gerçeğin farkına varıyor.

Başka halkların topraklarına hükmetmenin farklı yolları vardır: savaş, ekonomi, ideoloji ve reel yontemler. Modern dünya hümanist fikirler üzerine kuruluyor ve dünya ülkeleri diğerleri üzerinde yoğun bir etkiye sahip. Bu şartlar altında başka bir ülkeyi savaş ve baskı yoluyla sömürge olarak elde tutmak oldukça zor. Bu sebeple başka yöntemlere başvurmak gerekiyor, mesela terör. Hemen hemen Rusya'ya bağlı tüm cumhuriyetler öyle ya da böyle '' gönüllü olarak Rusya'ya bağlanma'' bayramını kutluyorlar. Buna Rusya'nın uzun yıllar önce savaş yoluyla işgal ettiği cumhuriyetlerde dahil.Devletin korıdorlarında yürüyen hiçkimse resmi tarih ve mantık arasındaki bu çelişkili terimlerden rahatsızlık duymuyor.

Bölgeleri bu usullerle yönetme şekli, yani yönetilen halka ''büyük ağabey''lerinin yanına gönüllü olarak katılmış oldukları fikri empoze edilerek hakimiyet kurmaya calisma yontemine
reel yöntem denir. Başka bir ülkenin kanatları altında yaşamayı gönüllü olarak kabul edip, gereklilik olarak gören hiçbir halk bağımsızlık mücadelesine gerek görmez.
İdeolojik yöntem ancak dini ve ya başka doktrinlerin (mesela komunizm) devreye sokulmasıyla hayata geçebilir. SSCB'nin bütün dönemlerinde cumhuriyetler ideolojik yöntemlerle kontrol altında tutulmuştur. Ne zaman ki bu fikrler yıkılıp gerçekçiliğini yitirmiş o zaman Birlik de son bulmuştur.

Günümüzde Kuzey Kafkasya'da ekonomi ve kuvvet yöntemleriyle idare sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak ekonomik getiriler basit halka ulaşmadan elit kesim tarafından paylaşılmakta, halkin payina ise maalesef kaba kuvvet dusmektedir. Elit kesim çok büyük finansal getirilerle dize getirilmekte, kontrol mekanizmalarının yokluğuyla da ödüllendirilmektedir. Bunun karşılığında tam bir sadakat gösteren üst sınıf Federal makamların tam kontrolü altındadır. Bu sebeptendir ki üst sınıf ve halkın çıkarları kesişmemekte, elit tabakanın desteğinden mahrum ve kuvvet güçlerinin baskısı altında olan halk kendi taleplerini beyan etme fırsatından mahrum kalmaktadır. Bu şartlar altında, terörist organizasyonların başgöstermesi federal güçler için büyük bir fırsattir çünkü halkın aktif kesimi üzerinde kontol dışı bir guc uygulamak icin imkan yaratir.

Bu şekilde Rusya Kafkasya'da terörü korku yoluyla toplumu yönetmenin bir şekli olarak seçmiştir. Normal yönetimlerde de korku unsuru vardır, ancak scadece suçlu cezalandırılır. Terörün halkı yönetmek ıçın bir yöntem olarak kullanıldığı durumlarda ise, toplumun herhangi bir bireyi cezayla karşı karşıya kalabilir. Kanunları çiğnemediği halde insanlar baskı altında kalabilirler, mesela suçluların akrabaları. Örnek vermek gerekirse, silahlı illegal örgüt üyesi, ünlü etnograf Aslan Tsipinov ve KBC müftüsü Anas Pşihaçev'in katili Astemir Mamişev'in ailesinin karşılaştığı tehditler. Çok ses getiren bu cinayetlerin ardından, Cumhuriyet'de amaçları intikam olan illegal ''Siyah Şahinler'' adında bir grup oluştu. Mamşev'in ailesini tahdit eden bu grubun gizli servıs üyeleri olduğu daha sonradan ortaya çıktı. Bu tehdıtlerin asıl amacı toplumun direncini kırmak, herkesi kayıtsız şartsız devlete itaate zorlamaktır.

Bu yöntem, sömürgelerini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya olan imparatorlukların kullandıkları yöntemlerdendir. Bu taktik geçtiğimiz yüzyılın ortalarında Büyük Britanya tarafından Hindistan'a uygulanmıştır. Suni huzursuzluklar içinde bulunan farklı dinlere ait grupların arasındaki problemleri çözmek amacıyla her türlü toplumsal politik aktivite sindirilmiştir. Rusya'da aşağı yukarı aynı durumda bulunmaktadır: sömürge toprakları kendi istekleri ile Rusya'ya olan bağlılıklarını reddediyor, tek ve birleştirici bir ideoloji yok, ekonomik güç sadece dar bir üst düzey memur grubunun elinde bulunuyor. Toprakların kuvvet yöntemiyle elde tutulması yolu one cikiyor ve istikrarsızliklara sebebiyet veriyor. Hiçkimse istemediği birşeyin kendisine dikte edilmesini sevmez ve güç uygulayıcı biaz zayıfladığı an isyan eder. Vladimir Putin'in görevinin bitmesi ardından Rusya Kafkasyası'nda beklenmesi gereken de tam olarak budur.

*Ç.N: 13 Ekim 2005 tarihinde sabah saat 9'da Nalcik'de büyük bir saldırı yaşandı. Hedefte İçisleri bakanlığına bagli cok sayıda polis, fsb, OMOH binası ve cesitli alısveris merkezleri vardı. Çatışmalar sonucunda 92 saldırgan, 33 polis ve 15 sivil hayatını kaybetti. Yeni Rusya'nin en büyük davası olan 58 sanıklı dava "58’liler davası" olarak anılır.

Yazar- Said Abatov

Kaynak : http://circassiancenter.org/general/6182.html

Çeviren : Çetao Denef (Gogen)

Cherkessia.net

26.11.2012
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir


cron