[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÜŞÜYORUM AMA YORGANSIZLIKTAN DEĞİL, VATANSIZLIKTAN

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÜŞÜYORUM AMA YORGANSIZLIKTAN DEĞİL VATANSIZLIKTAN

İleti aliadige » Çar Şub 08, 2012 7:14 pm

Toplumsal negatif öğrenmeyi ve şartlanmayı göstermek amacıyla yapılmış meşhur bir deney var; “beş maymun deneyi”. Deneyden kısaca bahsedersek;

“Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. Her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar…

Her maymun aynı denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk su ile ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.

Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Üçüncü yeni gelen maymunda ilk atağında cezalandırılır. İlk gelen iki maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.

Son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşinci de değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.”

Neden mi? Çünkü buna organizasyonel negatif öğrenme denir. İnsanoğlu için de tüm bunlar aynen geçerlidir.

Resmi ideolojinin silahşörleri ve vesayetçilerin cumhuriyetin kuruluşundan itibaren dayattıkları sözde çağdaşlık, medenişleme, tek tip insan ve homojen bir ulus yaratma çabaları, günümüzde hala merdivenin başındaki muz olarak asılı duruyor. Bu güne kadar muza uzananlar, diğerleri tarafından şiddetle dövüldüler, hem de neden dövdüklerini ve dövüldüklerini hiç bilmeden.

Örnek vermek gerekirse; Milli mücadelenin en önemli ismi ve belki de şu an yaşamakta olduğumuz toprakları borçlu olduğumuz Çerkes Ethem’in, entrikalar, ayak oyunları ve yalanlarla “hain” ilan edilmesine hiç sesimiz çıkmadı.

Anadilimizin günden güne yok olmasına seyirci kaldık, evimizde köyümüzde konuşmakla yetindik, kimliğimizin yok sayılmasına göz yumduk, geleneklerimizi teker teker unuturken elde ettiklerimizi kaybetme korkusuyla sattık, ihanet ettik ve maymunlarda olduğu gibi ıslatılma korkusuyla muzlara hiç uzanamadık.

O kadar ki; Çerkeslerin “Ç’inçe” ailesine mensup ve İstiklal Harbi kahramanlarından Rauf ORBAY başbakan olduğu dönemde (2 Mayıs 1923), Manyas, Gönen, Bandırma bölgesinde yerleşik 15 Çerkes köyünün Doğu Anadolu illerine sürgün edilmeleri kararnamesini imzalamış, binlerce soydaşının felaket ve yok olmasına sebep olmuştur. Ayrıca Lozan müzakereleri sırasında Çerkeslere azınlık hakları verilmesine karşı çıkmıştır.

Günümüzde hala; sanat, siyaset, spor dünyasında onlarca Çerkes olmasına rağmen Çerkes kimliklerini hep gizlemekte, dile getirmekten özellikle kaçınmaktadırlar. Yani resmi ideolojinin dayatmalarına yenildik ve maalesef benliğimizi kaybettik.

Yaşadığımız bunca acıya, asimilasyona, horlanmaya, yok sayılmaya sabredebilmemizin nedeni; “vatansız” oluşumuz, misafir oluşumuz, sürgün psikolojisiyle ezik ,yaralı oluşumuzdur. Kendi benliğimizi hiçe sayarak kraldan çok kralcı oluşumuz; duyduğumuz ezikliğin, yaşadığımız sürgünün ve vatansızlığımızın sonucudur.

Keşke bizimde kendi özbenliğimizle yaşayabileceğimiz bir vatanımız olsaydı, dilimizi okuyup yazabildiğimiz, vergimizi ödediğimiz, askerliğini yaptığımız, “açız ama özgürüz” diyebileceğimiz bir vatanımız olsaydı.

Etrafıma baktığım zaman; acaba benim gibi düşünen, hisseden var mı? Diye düşünüyorum hep. Ve bedenime bir üşüme geliyor, titriyorum. Ne kadar yalnız olduğumu farkediyorum, dil gitmiş, kültür gitmiş, vatan gitmiş, xabze gitmiş, buruklaşıyor ve ağlamaklı oluyorum.

Önceleri soğuktan üşüdüğümü sanıyordum fakat, farkettim ki; benim üşümem kalorifer sorunu değil, yargansız olmam sorunu da değil, beni üşüten tek şey var; ben vatansızlıktan üşüyorum...
Geriye dönen adam
aliadige
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Re: ÜŞÜYORUM AMA YORGANSIZLIKTAN DEĞİL, VATANSIZLIKTAN

İleti bernaaa » Per Şub 09, 2012 6:40 pm

çok etkilendim çok güzel dile getirmişsiniz teşekkürler..
bernaaa
Çaylak Üye
Çaylak Üye

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir