[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 SURİYELİ ÇERKES’LER: YA SONRA?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Çar Arl 05, 2012 9:15 pm

Efendim, malumunuz, toplumumuzun da yakından takip ettiği ve üzerinde ısrarla durduğumuz konu; Suriyeli Çerkesler. Yaşanan gelişmeler, olumsuzluklar herkesin bildiği gibi ortada ve bunları durmadan tekrar etmenin de gereği yok. Ama ortada bir gariplikler silsilesi almış başını gidiyor. Tuhaf oluşumlar, gruplar ve söylemler arka arkaya tekrarlanıyor. Bu konuda ortalıkta o kadar duyuru, bilgi kirliliği ve boşa harcanan zaman oluyor ki, bazen yaşananları kendi içimde çözümlemekte hayli zorlandığımı itiraf edebilirim.

Genel olarak herkesin amacı hemen hemen aynı. Kimsenin bu insani yardım konusunda samimiyetinden kuşku duymamız doğru olmaz.

Ama kazın ayağı yürürken göründüğü gibi mi?

Sınırın başlangıcında Reyhanlılı Çerkes’lerin alkışlanacak birlik ve çabaları, bir yandan Ankara’da Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) takdire şayan yardım kampanyaları, Çerkesya ile ortak organizasyon ve doğru yardım politikaları, diğer yandan da yeni arz-ı endam gösteren hasret ve hararetle Dünya Çerkes’lerini dayanıştırma ve kaynaştırma iddiasında yeni bir oluşum.

Efendim Kaffed’i de çağırmışlar ama onlar bu kaynaşma konusunda rıza göstermemişler. Çok isabet buyurmuşlar.

Bugün sadece beli bir kesim değil herkes KAFFED’i yardım konusunda desteklemelidir. Çünkü bu konu, kurumun asıl kuruluş amaçlarından ve çalışma faaliyetlerinden birisidir. Beğenir ya da beğenmezsiniz, Kaffed’in belli başlı çalışma grupları ve organizasyonları vardır. Bu konuda çok önemli bir yer teşkil eden yerel ve uluslar arası organizasyon bağlantıları ve iletişimleri vardır.

Üstelik Anavatan’a yerleşmek isteyen soydaşlarımız konusunda uyguladıkları politika ve çabalar doğrudur ve bu işler disiplin, özveri özelliklede halk desteği ister. Sorumluluğu hayli ağır olan bu işte Kaffed’in çalışmalarını ve karar alma mekanizmalarını zora sokacak ortak yapılanmalardan uzak durulması doğru bir adımdır.

Yeterli olup olamayacakları konusuna gelince; işin doğrusu bizim Kaffed’e maddi ve manevi desteğimize bağlıdır.
‘Yardım yardımdır, ortada ortak bir sorun vardır, kimin yardım yaptığının bir önemi yoktur.’ diye itiraz eden sevgili kardeşlerim elbette sizlerde haklısınız.

Kimin yardım ettiğinin önemi yoktur ama , iyi niyet ve yardımdan çok bunu sürdürülebilir kılmanın çok büyük önemi vardır.

Birçok konuda görüş ayrılığımız hatta kırgınlıklarımız olsa bile Rusya Federasyonu’na (RF) deplasmanda ayar verme çalışmaları ve mantıktan uzak duygusal söylemlerle atılan sloganlar yerine, en azından zor durumdaki soydaşlarımız için birleşebilme ve ortak çalışabilme becerimiz olduğunu göstermenin önemi vardır.
Bu yeni oluşumun Suriyeli Çerkes’ler için bir çaba gösterdiği, bir şeyler yapmak istediği aşikar. Merkezi olarak konumlandıkları yerde ve bazı yörelerde de bir çok aileye barınma ve günlük ihtiyaçları konusunda yardımcı olduklarını okuyoruz.

Ama böyle önemli bir ulusal meselede halihazırda bir kurum varken, toplumsal dayanışma olgusunu es geçerek neden ayrı bir organizasyona gittikleri konusu meçhul.

Ayrıca bu sorunun kalıcı çözümünün yolu RF nin uygulayacağı bir takım düzenlemelerle mümkünken, RF ‘de ve Türkiye’ de tek kişilik ya da bir takım eylemlerle kamuoyu yaratılmaya çalışılırken, bu çabaları ve Anavatandaki çabaları baltalamaya yönelik RF karşıtı popülist sloganlarla nereye varmaya çalıştıkları ve amaçları bir muamma.

Ortada hepimizi aşan büyük bir sorun var. Üstelik bu durumun ne kadar süreceği, hatta Ürdün’deki Çerkes’leri bile etkileyip etkilemeyeceği meçhul. Yani kazın ayağı göründüğünün aksine perdeli.

Umarım bundan sonra bu sorumluluklarının altında ezilmezler. Lakin bunun vebali çok ağır olur.

Çünkü herkes “Kendi Çerkes’i” ile bu işin altından kalkamaz.

ANAVATAN CEPHESİ

Şu an hem Anavatan’da hem de diasporada ortak ve doğru düşünce; Suriyeli Çerkes’lerin ait olduğu yer ve kalıcı çözümün adresi olan Anavatan’dır. Bu sorunun esas unsurları bu eksende yürütülmelidir.

Çok güzel, çok doğru da sorun bununla bitiyor mu? Ya Sonra?

Keza bizler buradan en kolay yoldan fikirlerimizi beyan etsek bile, Çerkesya’ya dönen soydaşlarımızın tüm sorunlarının çözüleceğine dair iyi niyetli düşünceler saflık olur. Çünkü asıl çözülmesi gereken sorun orada başlıyor.

Doğru ve planlı bir yardımdan bahsederken; özellikle Nalçik ve Maykop’taki reel durumları iyi irdelemek ve gardımızı buna göre alma gerekliliğinin altını çizmek gerekiyor.

Her ne kadar kendi Anavatanları olsa da şuanda kitlesel bir geri dönüşten bahsedemeyiz. Dönüşü zorlaştıran faktörlerden bahsetmek gerekirse; malumunuz RF’nin tutumunun yanı sıra kültür değişimi, ekonomik koşulların yetersizliği, alıştığı ve benimsediği insani duygularla bağlandığı ülkeden ayrılmanın verdiği zorluk ve daha birçok madde sayılabilir… Şuan içinde bulundukları durumda, şiddetin adres sormadığı savaş ortamında çaresiz kalmış Suriyeli Çerkesler için Anavatanlarında dahi olsa, özellikle maddi çaresizlikle yeni bir hayata tutunmalarının, bu coğrafyaya ve insanlara uyum sağlamalarının, nasıl bir siyasi ve toplumsal yapıyla karşılaşacaklarını bilememenin sanıldığı kadar kolay olduğunu mu düşünüyoruz? Bu tür sorunlarını çözemeyen ailelerin ise Suriye’ ye tekrar dönebilme çaba ve düşüncelerinin önüne geçilebilir mi?

Peki bu soydaşlarımız oraya gittikten sonra bizim görev ve sorumluluklarımız bitiyor mu?

Bununla birlikte; orada ki Xaselerin (Derneklerin), insanların düşünce, görüş ve önerileri değerlendirilmeden, sağlıklı planlama yapılmadan ve maddi problemler çözülmeden yapılan dönüş organizasyonları, Çerkesya’ daki kurumlarımızı ve insanlarımızı altından kalkamayacakları ve hayli zorlanacakları bir duruma düşürebilir.

Belki birçoğumuz farkında değiliz ama, burada bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız popülist eylemlerin, söylemlerin Anavatan’a tezahürü çok farklı olabilir. En azından bazı olaylara birde oradaki soydaşlarımızın gözünden bakarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Ortada bir gerçek var: Hem zor durumdaki Suriyeli Çerkes’lerin bizlere ihtiyacı hem de Anavatan’ ın bu insanlara ihtiyacı var.
Bize düşen görev; bir yardım konusundan çok, ortak bir toplumsal dayanışma şiarıyla hareket etmek.

Ve bu konuda aşılması gereken dağlar kadar zorluklar var.

RF, isterse Suriyeli Çerkeslere, Çerkesya’ya yerleşmelerini kolaylaştırıcı politika izleyebilir, önceliği soydaşlarımıza verebilir. Yerel yönetime gelince; yerel yönetim yeterli fon oluşturamadığı için şu aşamada istese de yardım elini uzatamıyor. Orada ki birçok insan elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ama devlet desteği olmadan bunu devam ettirebilmeleri de hayli zor gözüküyor.

Görülen şu ki, bu şartlarda Suriyeli Çerkeslerin kurtuluşu maddiyata dayanıyor.
Acil olarak nakit olarak desteklenmeleri gerekiyor.

Madem bu iş bu raddeye geldi, bugünden sonra hiç kimsenin, kurumun ya da oluşumun Çerkesyada’ki Xase’lere, gönüllü olarak çalışanlara ve dönüş yapan Suriye’li Çerkes’lere “Başınızın Çaresine Bakın” deme hakkı yok. Umarım Kaffed’in de böyle bir düşüncesi yoktur.

Bu konuda en kolay iş bizlere düşüyor. Herkes gücünün yettiği kadar, elinden geldiği kadar katkı sunmalı. En azından yattığınız ya da oturduğunuz yerden 1864 İSİM SOYİSİM yazıp 7979’ a ücreti 20 TL olan bir mesaj atabilirsiniz.

Ayda boş yere israf sayılabilecek, olmasa da olurdu diyeceğiniz şeyler için yaptığınız harcamaların listesini çıkarın, 20 TL nin aslında ne kadar küçük bir meblağ olduğunu göreceksiniz.

En azından hep beraber, bu yükü bir nebzede olsa paylaşalım.
Ha marje.

Zawurkan Zolan
Cherkessia.net
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir