[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 RUSYA'DAKİ ÇERKESLER ARASINDA KİTLE HAREKETİ YÜKSELİŞTE
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

RUSYA'DAKİ ÇERKESLER ARASINDA KİTLE HAREKETİ YÜKSELİŞTE

RUSYA'DAKİ ÇERKESLER ARASINDA KİTLE HAREKETİ YÜKSELİŞTE

İleti PauKaF » Pts Arl 10, 2012 9:37 pm

Rusya da ki Çerkesler Arasında Kitle Hareketi Yükselişte:

10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 23:06

2 Aralık günü, 100'den fazla kişi Suriye'deki Çerkeslere destek vermek için Moskova şehir merkezinde bir miting düzenledi. Katılımcılar Rus hükümetine çağrıda bulunarak müdahale etmesini ve Suriye'de yaşayan yaklaşık 100.000 etnik Çerkesin Kuzey Kafkasya'ya dönebilmesine izin vermesini istedi.

Miting Moskova'da Çerkes aktivistler tarafından şu ana kadar düzenlenen en büyük etkinlik oldu. Başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeme gerekçesiyle önce reddedilen miting, 300 katılımcıya kadar verilen izinle gerçekleşti (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/216604/).

Çerkes aktivistler, vatandaşlık hakkındaki Rus yasalarınca Suriyeli Çerkeslerin Rus hükümet yardımına hakkı olduğunu savunuyorlar. Ancak, Moskova bunun yerine bir "bekle ve gör" pozisyonu benimseyip, Çerkes mültecilere yardım konusunda isteksiz davranmakta. Görünüşe göre, Moskova Çerkesleri ve diğer azınlıkları kışkırtmak istememekle birlikte yerli nüfusun büyüklüğü oranında bir göçle Kuzey Kafkasya'da bir nüfus artışını da önlemek istiyor.

Suriye'de durum Çerkesler için oldukça kasvetli. YouTube'da yayınlanan bir video Golan Tepeleri'nde terkedilmiş Çerkes köylerinden birinde sembolik bir Çerkes heykelinin kimliği belirsiz kişiler tarafından yok edildiğini gösterdi (http://aheku.org/page-id-3328.html). Bu Suriye'de çatışmaların giderek ülkede yaşayan 200.000 Çerkes dahil olmak üzere azınlıkları etkileyecek bir etnik çatışmaya dönüşdüğünün bir göstergesi olabilir.

Moskova'daki Çerkesler açıklamada "Bugün binlerce Rusya Federasyonu yurttaşı ve vatandaşı insani bir felaketin eşiğindedir ve Suriye'de askeri çatışmada öldürülmüştür." denildi. "Uygar bir devlet olarak Rusya, kendi vatandaş ve yurttaşlarını savunmak, onların güvenliğini sağlamak ve hayatlarını korumak zorundadır." Aktivistler Suriye'deki Çerkesler de dahil olmak üzere, Rus hükümetinin Rus yurttaşlarına Rusya vizesi verilmesini basitleştirmesini, ve Rusya'da onlar için bir iskan programı hazırlamasını istedi. Kararda ayrıca, Çerkezlerin çok sayıda yaşadığı üç Kuzey Kafkas cumhuriyetinin -Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adigey de Çerkes aktivistlere baskı yapmayı bırakması istenildi. (http://www.elot.ru/index.php?option=com ... 6&Itemid=1).

İronik olarak, Çerkesler protesto gösterileri için Moskova'da Kuzey Kafkasya'dan daha fazla hak bulabilmekteler. Kuzey Kafkasyadaki çoğunlukla tek kişiye indirgenen gösteriler zaman zaman polis tarafından durduruluyor. Çerkes vatanından çok uzaktaki büyük bir şehirde bir avuç protestocu, görünüşe göre Moskova için, Kuzey Kafkasya içindeki Çerkes nüfusla birlikte büyük ölçekli bir gösteriye dönüşmesi muhtemel protestoya göre daha az ilgiye tabidir.
Moskova'daki protestoya da katılmış olan Çerkes sosyal bilimci Naima Neflyashevaya göre son gösteri sıradışı oldu. Bunun nedeni de, gösterinin ilk kez tanınmış Çerkes örgütleri tarafından değil, birbirleriyle iletişim kurmak için sosyal ağlar kullanılan taban eylemciler tarafından düzenlenmesiydi. Açıkcası Rusya'nın dışındaki Çerkesler tarafından kullanılan sosyal ağların, Rusya'daki Çerkesler tarafından protestoları organize ve koordine etmek için kullanılmaya başlanması sadece bir zaman meselesiydi. Moskova'daki gösterinin bir diğer önemli özelliği ise alışılmadık sayıda kadının katılması oldu. Neflyasheva, kadınların kamusal yaşama katılımının Kuzey Kafkasya'da eksik olduğunu yazmıştı (http://www.kavkaz-uzel.ru/blogs/1927/posts/13287).

Bu arada, Devlet Başkanı Vladimir Putin 2 Aralık tarihinde Türkiye'yi ziyaret etti. Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede ele alınan başlıca noktalarından biri olan Suriye'deki durumdu. Putin'e göre, Suriye'deki durum ve arzu edilen sonuç konusunda Rus ve Türk değerlendirmeleri "denk, ama bu noktaya varma yöntemleri farklı". Putin gazetecilere tartışmalar sırasında, "üzerinde daha fazla düşünme ve çalışma gereken bazı yeni fikirler geldiğini" söyleyerek şaşırttı (http://ria.ru/arab_sy/20121203/913255763.html)

23-24 Kasım tarihinde Çerkes aktivistlerin dünya çapındaki kampanyasının bir parçası olarak, bir tek adam eylemi de Maykop, Adigey'de yapıldı. Protestocular Rus yetkililerin dikkatini Suriye'deki Çerkeslerin sorununa çekmeye çalıştı. Kent yönetimi daha önce 25 Kasım'da düzenlenmek istenen bir kitle mitingine izin vermemişti. (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/216257/). Komşu Karaçay-Çerkes cumhuriyeti'nde 24 Kasım tarihinde, iki tane tek kişilik eylem ile Suriye Çerkeslerinin hızlı geri dönüşü talep edildi. Karaçay Çerkesde yaklaşık 20 Çerkes iskan edilmiştir. Aynı gün -24 Kasım tarihinde- bir tek kişilik eylem de Nalçık'ta, Kabardey-Balkarda düzenlendi, ancak polisin hızlıca aktivisti ve onun etrafında toplanmış beş izleyeni gözaltına almasıyla son buldu. (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/216285/) Çerkes nüfuslu cumhuriyetlerde küçük protestoların bile dağıtılıyor olması Moskova'nın konuya hassasiyetini göstermekte. Rus hükümeti bu konunun Kuzey Kafkasya'daki Çerkeslerin büyük tepkisini provoke edebilecek olduğunun farkında ve fikri desteği söndürmek ve protestocu olabilecekleri korkutmak için geçici baskı uygulamaya çalışıyor.

Adige'de, yerel hükümet ve sivil aktivistler sahipleri tarafından dönen Çerkes yurttaşlarının birkaç yıl kullanımına sunulacak 500 boş evin listesini derledi. Bugüne kadar 252 kişiden oluşan 65 Çerkes ailesi çatışmalı Suriye'den kaçıp, Adige'ye yerleşti. Cumhuriyetteki göçmenlik servisi yetkililerine göre, 2012 yılında Suriye'den geçici ikamet izni için başvuruda bulunan 240 mülteciden 110 tanesi izin aldı (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/216527/).

Rusya'daki Çerkes taban eylemciliği, Rus yetkililerin Suriyeli Çerkeslerinin acil durumunu görmezden geldikçe olgunlaşıyor gibi görünüyor. Önceden tanınmayan Çerkes figürleri arasında eylemciliğin yükselişi de, varolan sivil kuruluşların Çerkes çıkarlarını temsil etmekte bir miktar başarısız olduğunu gösteriyor. Moskova'nın konumu değişmiş değil: şimdilik Rus yetkililer, Çerkes sorunu yoktur taklidi yapıyor.

Yazar: Valery Dzutsev

Eurasia Daily Monitor V:9, Sayi: 222 / 05/12/2012
http://www.jamestown.org
Çeviri: Kudret Akgün

cherkessia.net
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


cron