[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 OTELDE BİR TOPLANTI TAKSİM'DE BİR MİTİNG

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Per Oca 19, 2012 7:22 pm

Otelde bir Toplantı, Taksimde bir miting…

Laz Kültür Derneği ve Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen, Avrupa Birliği fonları ile desteklenen toplantının Lazlar için yapılan birinci toplantıdan sonra Çerkesler için yapılan ikinci toplantısında Çerkes kimliğimle bende vardım.

Lazların, Çerkeslerin, Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin birbirini anlaması, anlamaya çalışması kadar güzel ne olabilir ki.

Sanırım Avrupa Birliğinin; “Bu adamlar kimlerdir ve önümüzdeki elli yıldaki tavırları ne olacak” başlıklı hiçbir projesi yok, buna rağmen etnik yapılar üzerine adı konmayan esas büyük projenin ve cevabı bulunmaya çalışılan sorunun bu olduğunu düşünüyorum.

Asla birliğe alınmayacağını düşündüğüm Türkiye için Avrupa Birliği iyi para veriyor, ancak nerede kesenin ağzını açacağını nerede kapatacağını kendisi belirliyor. Etnik yapılar üzerine yürüttüğü projeler ciddi bir “Açık İstihbarat Faaliyeti.” Yürüttüğü diyorum, çünkü siz proje sunuyor, onlar; “aaa ne kadar güzel proje” deyip kabul etmiyor. Proje standartları, AB fonlarından yararlanma şartları derken, mesele onların yönlendirmesi ile yürüyor.

Örneğin moderatörü kendi belirliyor.

Profesyonel moderatör, Amerikalıların baş harfleri kullanarak yaptığı kısaltmaları andıran teknikleri, profesyonelce uyguluyor.

Sadece çerçevenin belirlendiğini düşünürken, en zayıf yönlerinizi ve en güçlü yönlerinizi kendi ağzınızla ifade ediyorsunuz. Ortaya ciddi bir toplumsal analiz çıkıyor. Pastalar, börekler yenirken aslında o etnik yapının iç organlarına kadar her şey masaya yatırılmış oluyor.

Peki, bizim ihtiyacımız var mı idi?

Evet.

Altmış değişik meslekten, değişik bölgelerden, değişik sosyal sınıftan insanın bir araya gelip görüş ve önerilerini almaya elbette Lazların ve Çerkeslerin ihtiyacı vardı. Projenin sonuç bildirgesi ve çalışmaların ayrıntıları Lazlara ve Çerkeslere verilecek ancak çok profesyonelce tamamlanan çalışmanın sonuçları, muhteşem toplumsal örgütler ve uzlaşma sağlanmış ilkelere henüz sahip olmayan Lazlar ve Çerkesler mi, yoksa profesyonel toplum mühendislerinin mi daha çok işine yarayacak, onu zaman gösterecek. Umarım veriler en çok bizlerin işine yarar.

Taksim’de Suriyeli Çerkeslere destek mitingi.

İşte şimdi bize lazım idi.

Ne mi?

UNPO Başkan Yardımcılığı.

Hatırlayalınız 27- 28 Mayıs 2010 tarihlerinde Roma'da UNPO toplantısında ne olmuştu?

Dönemim KAFFED Genel Başkanı Cihan Candemir ve Yönetim Kurulu üyesi Handan Demiröz’ün katıldığı toplantıda Cihan Candemir “CHERKESSIA” temsilcisi, Lana Agrpha ise “ABHAZYA” temsilcisi olarak katılmıştı.

UNPO’da Çerkesya delegesi olarak kabul gören ve UNPO Başkan Yardımcılığına giden yolda YK üyeliği önerilen Kaffed Başkanımız, UNPO Başkan yardımcılığının Abhazya temsilcisi Lana Agrpha’ya verilmesini uygun görmüş ve Lana Agrpha UNPO Başkan Yardımcısı olmuştu.

Kaffed, Lana Agrba tarafından Handan Demiröz’e hitaben yazılan elektronik postayı, haber olarak resmi sitesinde özetle şöyle duyurmuştu:

“…“Toplantıda görüşülen birçok konunun yanı sıra UNPO'nun yeni yönetim kurulunun seçimi de yapılmıştı. Federasyon başkanımız Cihan Candemir'e yönetim kurulu üyeliği teklifi edilmiş, ancak Cihan bey ve diğer temsilcilerimiz, Abhazya temsilcisi Lana Agrpha’nın başkan yardımcısı olmasına destek vermeyi daha uygun bulmuşlardı.

Abhazya temsilcisi Lana Agrpha’nın UNPO başkan yardımcılığına seçilmesi Kafkasya ve diasporada memnuniyetle karşılandı…”

Çantasında UNPO Başkan Yardımcılığı ile dönen Lana Agrpha’nın Kaffed’e teşekkür mektubu:

“…..UNPO ile işbirliğimizden maksimum yarar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim. Cihan’a da selam. En iyi dileklerimle” diye sonlanıyordu.

Lana Agrpha’nın “Cihan’a da selam” dediği, Çerkeslerin en büyük kitle örgütünün başında isimdir.

Kaffed Başkanına selam öyle gönderilmez.

Selamın şeklini şemalini bir kenara bırakalım, bütün bu ifade edilenlerin amacı yeniden bir tartışma başlatmak değildir. Tanıdığım, bildiğim, yüz yüze gördüğüm insanlarla sorun yaşamak beni de mutlu etmez.

Şimdi ise Suriye Çerkesleri’nin geri dönüş hakları, uluslar arası platformda sorunlarının dile getirilmesi gibi konularda UNPO’ya ihtiyaç duyduğumuz bir noktadayız. Abhazya’dan UNPO Başkan yardımcısı Lana Agrpha’dan yükselecek sesi bekleyeceğiz. Diğer taraftan geçmişe bakıp, bu gün vereceğimiz kararları iyi değerlendireceğiz.

Bu gün Kaffed’in Başında Vacit Kadıoğlu vardır. Kendisine muhalifleri de dinlemek noktasında iyi bir duruş sergilemektedir. Her türlü düşünce ve öneriyi can kulağı ile dinleyeceğini baştan beri söylemekte ve yapmaktadır. Bulunduğu yer önemlidir. Herkesi dinleyip halkından yana karar vermesi hepimizin temennisidir. Suriyeli Çerkeslerin durumunu Meclis’e taşıma çabaları takdir edilir çalışmalardır. Meclis koridorları ile sokaklar farklıdır.

Varsın meclis koridorları sizin, sokaklar bizim olsun, ancak sokaktakilere sokak çocuğu muamelesi değil, “BİZİM ÇOCUKLAR” muamelesi yapmanız yeterlidir.

Ben ki; sokak çocuğu, otel lobilerinde kahvaltı yapmayı başarabildim. Umarım çocuklarınızın da sokakları tanımasına vesile olursunuz.

Ben mi?

Her türlü tartışmayı ve kırgınlığı bir kenara bırakıp, “ÇERKESYA” gibi sihirli bir ismi taşıyan platformun düzenlediği mitingde, çocuğumla beraber sokaklarda olacağım.

Mefewud NARTAN
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir