[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 MAZLUM, ÇİLELİ HALKIM
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

MAZLUM, ÇİLELİ HALKIM

MAZLUM, ÇİLELİ HALKIM

İleti aliadige » Sal Şub 07, 2012 10:12 pm

Biz Kafkasyalıların tarihi yas günleri, katliamlar ve sürgünlerle doludur. Pek bilinmeyen bu felaket, 2.Dünya savaşı sonlarında yaşanmış ve çileli halkımın yine kanına girilmiş, yaşlı, kadın, çocuk demeden katledilmiştir.

Yalta anlaşması ve Stalin rejiminden kaçarak hürriyet ve istiklal uğrunda kahramanca çarpışan 5000 vatandaşımızın zorla Sovyetlere teslimi, asla hafızalarımızdan çıkmayacak ve bu olay, çılgınlığı yapanlar için sonsuza kadar bir utanç abidesi olarak kalacaktır.

28 Mayıs 1945, Kafkasyalılar için milli bir yas ve felaket günüdür. O gün, müttefiklerin Almanya'yı işgalinden sonra Avusturya civarında, örneği görülmemiş korkunç bir cinayet işlendi; tek suçları hürriyet için mücadele etmek Stalin cehennemine dönmek istememek olan 5000 Kuzey Kafkasyalı Bolşeviklere teslim edildi.

Avusturya civarında olan bu yerde, Almanya, Avusturya, Fransa, Yunanistan ve diğer memleketlerden gelen Kuzey Kafkasya mültecileri toplanmıştı. Burası, Alman ordusu ile ile hiçbir ilgisi olmayan, eski mülteciler, "doğu işçileri" ve Almanya ve Avusturya'nın her köşesinde gizlenen Kuzey Kafkasyalılarla dolmuştur. Buraya toplanan mülteciler arasında, kurtuluşlarını müttefiklerden uman ve bunun için müttefikleri sabırsızlıkla bekleyen yaşlılar, savunmasız kadınlar ve çocuklar bulunuyordu. Bütün bu zavallı, çilekeş insanımızın tek niyeti, müttefik işgal makamlarından yardım istemekti.

Kuzey Kafkasyalı mülteciler, Avusturya yakınlarındaki bu yerde, müttefikler tarafından kurulan kampa oldukça iyi kabul edilmişlerdi. Yayılan söylentilere göre, Kuzey Kafkasyalılar, müttefik ordu birliklerine alınacaklar ve Bolşevizme karşı mücadeleye devam edebilmeleri için yeniden silahlandırılacaklardı. Fakat, mülteciler arasında bulunan bazı akıllı ve tecrübeli kişiler, böyle vaatlere inanmamayı ve imkan nispetinde kamptan kaçarak gizlenmeyi tavsiye ediyor ve inanmayanları iknaya çalışıyordu.

Bu süre zarfında, Yalta anlaşmasının hükümlerinin yerine getirilmesini isteyen Sovyet yetkilileri, müttefik askeri makamlardan "halk düşmanı" bu mültecilerin teslim edilmesini ısrarla talep ediyorlardı.

Nihayet, 28 Mayıs 1945 sabahı, bütün eski subay ve erlerin, müttefik orduya alınması, yeniden silahlanmaları ve rütbelerinin iadesi konularını görüşmek için Dellach bölgesine, bir müttefik generali tarafından çağrıldıkları haberi verildi. Alman ordusuyla hiç bir ilgilisi olmayan ve vaktiyle Kafkasya özgürlüğü için kızıllara karşı savaşan eski subaylarla, bolşevizme karşı yeniden mücadele etmek arzusunda bulunan "yeni" mültecilerin hepsi istisnasız olarak Dellach bölgesinde toplandılar.

Herkes büyük bir sevinç ve heyecan içindeydi.

Fakat, bütün bunlar yalan ve tuzaktı.

Avusturya yakınlarındaki Oberdrauburg'un üç dört km. ötesinde, Lienz şehri civarında kalan yaşlılar, kadınlar ve çocuklar dışındaki herkes, yani tespit edilen bölgede toplanan herkes, müttefik generalin bir işareti üzerine, ormanda gizlenen, otomatik silahlar ve tanklarla teçhiz edilmiş olan askeri birlikler tarafından sarıldılar. General, cebinden bir belge çıkararak okumaya başladı ve "Hepiniz gönüllü olarak vatanınıza dönmek mecburiyetindesiniz. Mukavemet gösteren herkes olduğu yerde kurşuna dizilecektir" dedi.

Kaçmak imkansızdı. Bazı mülteciler, ölünceye kadar, çarpışmayı teklif ediyorlardı. Diğerleri, onları teskin etmeye çalışıyordu. General merhametsizdi. Mültecilerin tüm ricalarına şu cevabı verdi: "Orada, vatanda herşey halledilir."

Makineli tüfek ve süngü zoruyla trene bindirildiler. Mültecilerden bir çoğu boğazlarını ve bileklerini kesmek suretiyle intihar etti. Daha şanslı olanlar, tren hareket halindeyken pencereden atlayarak kaçmayı başardılar.

Bütün esirler eski Alman askeri kampı Spital'e getirildi ve üstleri büyük bir itina ile aranarak neleri varsa alındı.

Bu esnada yaşlılar, savunmasız kadınlar ve çocuklar Drau nehri kenarında dehşet içinde kendilerini yerden yere vurarak ağıtlar yakıyorlardı. Ne yaptılarsa kurtulamadılar. Askerler bu mazlum insanları, memedeki çocuklu kadınlara bile acımadan, zorla kamyonlara doldurmaya başladılar. Birçoğu çocuğuyla birlikte kendini Drau nehrinin coşkun sularına atarak boğuldu. Bir kısmı olduğu yerde kendini öldürdü.

Bazı askerler çok merhametsizdi. Kadınları zorla kucaklayarak kamyonlara atıyorlardı. Bir kadın kamyona bindirilirken, daha önce bindirilmiş olanlar kendilerini dışarı atıyordu. O zaman silah ve süngüyle öldürülüyorlardı. Bazı askerler, bu kabusa dayanamayarak mültecilerle birlikte hüngür hüngür ağladılar ve imkanları nispetinde yanlarında bulunan yiyecekleri vermek ve yol göstermek suretiyle bazı mültecilerin Avusturya dağlarına kaçmalarına yardım ettiler.

Müttefikler, Sovyet olmadığı için eski mülteci general Sultan Kılıç Girey'e, serbest olduğunu söyledikleri zaman o, kendi vatandaşlarıyla birlikte ölmeyi tercih ettiğini bildirdi. Bir kaç ay sonra Kılıç Girey, idama mahkum edildi ve asılmak suretiyle öldürüldü.

Evet, artık yeter, sayın site yöneticisinin dediği gibi; "Ben halkım için özgürlük istiyorum".
Geriye dönen adam
aliadige
Çaylak Üye
Çaylak Üye
 
İleti: 22
Kayıt: Cum Ağu 06, 2010 10:15 pm

Re: MAZLUM, ÇİLELİ HALKIM

İleti PauKaF » Per Şub 09, 2012 7:04 pm

yazılarınızı hayranlıkla okuyorum. izninizle anasayfadan da yayınlıyorum
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь


MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir