[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 DÖNÜŞÜM
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

DÖNÜŞÜM

DÖNÜŞÜM

İleti PauKaF » Çar Arl 28, 2011 9:13 pm

DÖNÜŞÜMYeni yılı karşılamaya hazırlanırken dünya siyaseti kuzey Afrika ve Ortadoğuda ki gelişme ve değişimlerle hayli ısındı. Suriye cephesinde ise öncelikli gündemimiz oradaki soydaşlarımızın durumu. Geçtiğimiz aylarda Kafkasya coğrafyasında Rusya ve Osetya daki seçimler gündemi oluşturdu. Çerkesya’ da değişen pek bir şey yok gibi görünse de Gürcistan parlamentosunun “Çerkes Soykırımı” ile ilgili aldığı karar ulusumuz açısından çok büyük bir kazanç oldu.

Her ne kadar bu konu bazı çevreler tarafından bilinçli ve maksatlı olarak Rus politik tezleri ekseninde çarpıtılmaya, karalanmaya, Abhazya – Gürcistan İlişkileri arasına sıkıştırılıp sulandırılmaya çalışılsa da, Çerkes’er acemisi oldukları uluslar arası siyasette ilk hamlelerini yapmış oldu.

Türkiye’de ise en önemli konu Kaffed seçimleriydi. Olumsuzluklar gariplikler oldukça çok tartışıldı. Fikir ve görüş ayrılıklarını bir yana bırakacak olursak, seçim sonuçlarının önceden kendini belli etmesine rağmen, Sn: Yalçın Karadaş ve arkadaşlarının bu göreve cesaretle talip olarak seçime girmelerini o kurumun demokratik işlevleri açısından çok önemli bulduğumu belirtmek isterim. Medeni cesaretlerinden dolayı tüm samimiyetimle kutluyorum. En azından bir sonraki seçimlerde örnek olmasını diliyorum. Rekabetin olduğu yerde kalitenin de var olacağına inanlardanım.

Gündemimizi meşgul eden son tartışmalara baktığımızda maalesef o kısır çekişme ve tartışmalardan kendimizi kurtaramadığımız görülüyor. Üstüne üstelik bir çok sosyal ilişkileri insanlara siyasetin ayrılmaz bir unsuru olarak göstermek işi içinden daha çıkılmaz bir hale getiriyor.

Kafkas derneklerinin Çerkes dernekleri adını alması bütün sorunları çözecek midir? Elbette hayır, kurumların kendi iç dinamiklerindeki bir takım sorunlar elbette devam edecektir. Ama uluslaşma bilincinin oluşturulması aşamasında derneklerin Çerkes’ leşmesi önemli bir adım olacak hatta çıtalarını daha da yükselteceklerdir.

Derneklerinin Çerkes’leşmesinin önemi, o dernek yöneticilerinin ve üyelerinin ulusal vizyonları ile doğru orantılıdır. Bu isim değişikliğine karşı olanların, hatta Çerkes dil ve kimliğini yok sayanların gittikçe gelişen, sağlam bir zemine oturan Çerkesyalılık bilincinden korkuları da feryad-ı figanları da boş sayılmaz. Çünkü dönüşüm olmadan bir şey olmaz. Dönüşüm ilk önce beyinlerde, sonra toplumlarda sonra kurumlarda başlar. Amaçlar için gereken araçlar modifiye edilerek güncellenir.

Hadi dön, ya da hadi dönelim baba demekle dönüşün başlayacağına inan var mı bilemem ama, 150 yıldır anavatanlarından ayrı kalmış, büyük ölçüde dilini kültürünü yitirmiş, asimilasyon politikalarının dişlileri arasında varlığını korumaya çalışmış bir millet için çok zor bir durum olduğu bir gerçek. Bir gün sihirli bir değneğin değmesiyle bu markus talihimizin değişmeyeceği de bir gerçek.

Her ne kadar çok zor olsa da imkansız değil. Çerkesya Yurtseverleri olarak çok uzun zamandır defalarca inatla, bıkmadan usanmadan bu yüzden Derneklerin Çerkes’ leşmeleri gerektiğini savunduk durduk. Çünkü Çerkesya’ nın geleceği dönüşe, dönüşte dönüşüme bağlıydı. Bu yüzden kimileri ihtiras dedi, kimileri mikrocu dedi, kimileri bölünmeye yol açar dedi. Kimileri herkes Çerkes olsa ne olur canım dedi. Kimileri Kafkasyada ki tüm kardeş halklar Çerkestir dedi.

Ama tüm bunları söyleyenler, “Çerkes saydığınız diğer kardeş halklar Çerkes sorunun neresindedir?” Sorusuna bir cevap veremediler.

Çerkes olarak adlandırılan Wıbıhlar, Adıgeler, Kabardeyler kan kardeşimiz Çerkes halkı” diyen Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Aleksandr Ankvab’ ın tokat gibi sözleri karşısında herkesçilerin gıkları bile çıkmadı. Adige’lere karşı kurmaya çalıştıkları tahakküm orada sökmüyordu. Ve Sn: Ankvab kendi amaç ve yollarının Çerkes’ lerden ayrıldığını, Abhaz Diasporasına da kendi çıkarları için çalışmaları gerektiğini net olarak ifade ediyordu. Diğer yandan ortaya Herkesçi mantaliteye göre tuhaf bir ironide ortaya çıkıyor: Yoksa Sn Ankvab’ damı mikrocu ve bölücü?

İnatla bıkmadan usanmadan Çerkes= Adige’dir dedik, Kendini Çerkesya’ ya ve topraklılarına bağlı hisseden, bu toprakları vatan bilen hangi halktan hangi milletten olursa olsun herkes Çerkesya’ lıdır dedik. kimisi bıktı, kimisi yeter artık dedi, kimisi bunun ne önemi var ki dedi ama zaman ve Kafkasya gerçekleri doğruları göstermeye başladı.

En azından diğer kardeş halklar Çerkes Sorunun neresindedir? Ve bu kardeş halklar geleceklerini hangi amaca göre kurguluyorlar sorusunu yanıtlayabilirsek "Çerkes" adının uluslararası siyasette Adige’ ler için ne ifade ettiğini daha iyi anlayabiliriz. Aktif siyasette, gerek açık kimlikleri ile gerek sanal kimlikleri ile yer alan, az buçuk global siyaset ve hukukla ilgilenenler, Kafkasya’nın karmaşık siyasi yapısı arasında Uluslar arası ilişkilerde Çerkes isminin Adige’ler için ne kadar önemli olduğunu bilmemeleri mümkün değil.

Aidiyetin hesabı sorulabilir mi bilmiyorum. Yüzünü ve kalbini Çerkesya' ya dönmüş herkesin öncelikli amacı Çerkesya’ nın ve Çerkes’ lerin çıkarlarını savunmak olmalıdır. Tüm dünya da kural böyle işlemektedir. Dünya siyaseti duygusal ilişkilere göre değil karşılıklı çıkar ilişkilerine göre yürümektedir. Devlet olmak bunu gerekli kılar.

Tha 2012 yılında tüm halkımıza ve kardeş halklara huzur ve mutluluklar getirsin.

Zawurkan Zolan
cherkessia.net
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir