[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 Çırpındıkça Batmak
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

Çırpındıkça Batmak

Çırpındıkça Batmak

İleti aliadige » Cmt Şub 14, 2015 3:23 am

Gevgezejıngere de dıvşıgugırti guger duhamıgui deee... Dönüşünüzden umutluyduk ama umudumuz tükendi. Çerkeslerin bilinen ve beni derinden etkileyen woredlerinden biridir. Kafkasya'dan getirdiğimiz yüzlerce ağıda Türkiye'de (o dönem Osmanlı) eklenen ağıtlardan biri. Tarihi boyunca savaşla, ölümle, zulümle yaşamış, vatanından sürülmüş bir millet, zoraki geldiği vatanı savunmak için yeniden cephede. Onları umutla bekleyen, umudu tükenmek üzere olan yakınları.

Adige ş'alewue zihaşer maşexer Kars fağeguamıgui wuey... Ömrü kısa Çerkes gençlerini Kars'a gönderdiler. Woredde Rus topları ve silahlarıyla Kars'a gönderilen Kabardey Gençlerinin nasıl şehadet şerbeti içtiği anlatılır.

Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Rus Harbi, arkasından İstiklal Harbi, Kıbrıs Harbi ve hala devam eden Terörle Mücadele. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş aşaması da dahil olmak üzere varlığını sürdürmesinin yegane mimarı Sarıkamış'ta atlarından dökülen ve geri dönmeyen Türk, Kürt, Çerkes, Laz, Pomak, Arnavut vs. Gençlerdir.

Ülkemiz (klişe olacak ama) çok zor bir süreci yaşamaktadır. Bölünme senaryoları, adeta pimi çekilmiş ve kimde patlayacağı belirsiz bir süreç, ekonomik kriz söylentileri, iç savaş emareleri, batıyla gerilen ilişkiler, Ortadoğu ülkeleri ile örtülü bir savaş. Ateş çemberinin ortasındayız.

Peki zorla da olsa 150 yıldır bu topraklarda yaşayan, bu topraklar uğruna can vemiş, kan dökmüş, woredde anlatıldığı gibi geri dönmemiş bir topluluk olarak biz Çerkesler bu konjönktürün neresindeyiz?

Ben söyleyeyim; yine her konuda ve her zaman olduğu gibi kuyruk kısmındayız.

Neden mi?

Nedeni şu; 90 yıldır akıl edemediğimiz parti kurmayı birden bire akıl ettik ve bir Çerkes partisi kurduk. Daha doğrusu birileri çıktı, Çerkesler adına parti kurduğunu ilan etti.

Soruyorum size; neden şimdi?

Ülkemizin yaşadığı bu zorlu süreçte yapılabilecek en faydalı icraat bu muydu?

Türkiye Cumhuriyetinde etnik köken zikreden bir siyasi oluşumun başarı şansı nedir?

Bu yapılan fırsatçılık değil midir?

Bu partiye kim oy verecek, hangi projesini kime kabul ettirecektir?

Her şeyden önemlisi bu ülkede sanat, siyaset, iş dünyası, medya, askeri, emniyet, istihbarat alanlarında, stratejik seviyelerde, karar alıcı konumunda onlarca Çerkes bulunmaktadır. Hepsinin kendine göre siyasi görüşü, inancı vs. birbirinden farklıdır ve olması gereken de budur. Herkes istediği partiye oy verir, istediği takımı tutar, istediği şeye inanır.

Hatırlar mısınız bilmiyorum, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Çerkesler Demirtaş'ı destekliyor şeklinde haberler çıkmıştı. Şahsi olarak tabi ki isteyen istediğini destekler fakat bir etnik topluluğun ismini kullanarak kim onlar adına böyle bir vaatde bulunabilir? Biz kabile miyiz, tarikat mıyız, aşiret miyiz? Öyle bile olsa siz kimsiniz?

Halihazırda bir terör sorunumuz var. Terör örgütü, hapisteki lideri ve uzantısı olan parti kesinlikle o bölgede yaşayan insanların temsilcisi değildir. Silah zoruyla insanları yanında tutmaya çalışmaktadır. Kendi kuruluş felsefesine (Marksist, Leninist, Komünist) tamamen zıt olarak dini kullanmakta, insanları kendince kazanmaya çalışmaktadır.

Şimdi soruyorum size; bizim 30 yıldır vahşice cinayet işleyen, yoksulluğu, eğitimsizliği, işsizliği suistimal eden emperyal güdümlü, taşeron bir terör örgütüyle ne işimiz olabilir? Sen git destekle kardeşim, Çerkes ismini niye karıştırıyorsun? Buna ne hakkın var? Kimsin sen?

Çırpındıkça batıyoruz.

Sınırların yeniden çizildiği günümüzde, ülkemizin ayakta kalabilmesi, Sarkamışta, Çanakkalede, Sakaryada atlarından dökülen, geri dönmeyen her etnik kökenden bu milletin gençlerinin kanlarıyla suladığı bu toprakları korumak hepimizin (klişe olacak ama bence öyle) namus borcudur. Hayatta kalmamız ve 150 yıl önce yaşadığımız felaketi yeniden yaşamamamızın yolu budur. ULUS ve ÜNİTER devlet.

Ulus ve Üniter devlet yapısı Türkiye Cumhuriyetinin yegane teminatıdır. Bu; baskılara boyun eğelim, hakkımızı aramayalım, mücadele etmeyelim, siyaset yapmayalım, anadilimizi öğrenmeyelim, kültürümüzü yaşatmayalım demek değildir. Fakat birilerine özenerek etnik köken, din vs. referanslı bölücü ve ayrıştırıcı çabalar da değildir. Çerkes toplumu içerisinde başarı şandı da (bence) yoktur.

Thambilmish Ali ASLAN
Geriye dönen adam
aliadige
Çaylak Üye
Çaylak Üye
 
İleti: 22
Kayıt: Cum Ağu 06, 2010 10:15 pm

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


cron