[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇHİ'DEN İKİ TARİHİ ADIM
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇHİ'DEN İKİ TARİHİ ADIM

ÇHİ'DEN İKİ TARİHİ ADIM

İleti PauKaF » Pzr Oca 01, 2012 5:29 pm

ÇHİ'den İki Tarihi Adım: Çerkes Çalıştayı, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti


Çerkes Hakları İnisiyatifi 25 Aralık Pazartesi günü İstanbul Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde toplumumuzun tüm kesimlerinden temsilcilerin katılımıyla geniş tabanlı bir ''İSTİŞARE KURULU'' toplantısı düzenlemiştir. Bu toplantıda öncelikli olarak ÇHİ'nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar değerlendirilmiş, ardından eleştiriler ve öneriler dile getirilmiştir.

Öncelikle ÇHİ'nin ''Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi'' masaya yatırılmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu çerçeve önerideki tüm maddelere katılırken, bir kısmı ise 14 ve 15'inci maddelerin yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu ifade ederek, bazı art niyetli kişi ve çevrelerin bu maddeler üzerinden ÇHİ'yi ve Çerkesler'i karalamaya ve yıpratmaya çalıştıklarına dikkat çekmişlerdir.

ÇHİ sözcüsü ise bu maddelere ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda, azınlıkların anadil ve anadilde eğitim sorunlarının merkeziyetçi, üniter ulus devlet anlayışıyla çözülemeyeceğini, merkeziyetçi devlet anlayışının bireyi ezerek değişim ve gelişim eğilimlerini yok ettiğini ve yetkilerin bir zorbalar gurubunun eline geçmesine yol açtığını söylemiş, bunun sonucu olarak yaşanan darbe dönemlerini hatırlatmıştır.

"Yerel yönetimlerin ağırlıklı olduğu ''Ademi Merkeziyetçi'' düzende esas ve temel ''bireyin özgürlüğü ve gücü"dür. Merkezi yönetimlerde ise memurlarla, askerleri siyaset dışında tutma imkanı yoktur. Ordunun siyaset dışında tutulması ancak yerel yönetimlerin ve bireyin ağırlık kazanmasıyla sağlanabilir diyen ÇHİ sözcüsü; "Ademi merkeziyetçilik ve '' Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'' bazılarının anladığı gibi bir devlet biçimi, devleti bölmek ve parçalamak değildir.

Bu, merkezin yetki paylaşımıyla Türkiye'nin bir bütün olarak demokratikleşmesi uygulamasıdır. Çağdaş demokrasilerin iki temel özelliği; sınırlama ve uzlaşmadır. Sınırlama devletten başlar. Devleti, iktidar gücünü ve kurumlarını birey yararına sınırlandırmak suretiyle kişilerin, toplulukların ve AİDİYETLERİN hak ve özgürlüklerinin güvencesinin sağlanmasıdır.

Onun için bütün toplumsal kesimlerin katıldığı genel bir uzlaşma kabulüne dayanırlar. İşte merkezi otoritenin sınırlanmasının en önemli boyutu, yerel demokrasinin özgürlükçü ve özerk bir yapıya sahip olmasıyla gerçekleşebilir. Türkiye Avrupa Konseyinin 1985 yılında kabul ettiği ve tüm Avrupa ülkelerinde uygulanan ''AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK ŞARTI''nı 08.03.1991'de bazı maddeleri hariç kabul etmiştir.

Ayrıca iktidar partisi AKP va ana muhalefet partisi CHP de seçim beyannamelerinde Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nı olduğu gibi hayata geçireceklerini taahhüt etmişlerdir.

Kısacası hem bir Çerkes olarak, hem de demokrasiye inanan bireyler olarak 14 ve 15. maddelere sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. Bu maddelere karşı çıkarak çok kültürlülük ve anadil sorununu çözüme kavuşturmak mümkün olmayacaktır. Eğer bazı çekincelerle bu maddelere karşı çıkacak olursak özgürlükler ve demokratik yaşam hakkımızı yok saymış olacağız. Çerkes Halkı adına bunu yapma hakkımız var mıdır?" diyerek açıklamalarını tamamlamıştır.

ÇHİ istişare kurulu yine önemli bir tespitte bulunarak ; ''internet ortamındaki atışmaların toplumumuzda bölünmelere, kardeşi kardeşe düşman etmeye yol açtığını vurgulamış, ÇHİ'nin bu çirkin gidişin durdurulmasına öncülük etmesi istenmiştir. ÇHİ Yürütmesi olarak, İstişare Kurulu'nun bu önerisini hayata geçirerek, bundan sonra ÇHİ' yi yıpratmaya yönelik hiçbir eleştiriyi dikkate almayacak ve yanıtlamayacağız.

Zamanımızı ve enerjimizi doğru olduğuna inandığımız projeleri gerçekleştirmek için kullanacağız. Kısacası ''internet üzerindeki atışmalara son verme misyonu'' gibi ulvi bir görevi de halkımız adına seve seve üstleneceğiz

ÇHİ İstişare Kurulunun oy birliğiyle hayata geçirilmesini önerdiği ''ÇERKES ÇALIŞTAYI'' ise halkımızın varlık mücadelesi sürecinde alınmış devrim niteliğinde bir karardır. Şimdiden halkımız için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki bu Çalıştay Çerkes Halkının var olma iradesinin en güçlü göstergesi olarak tecelli edecektir.

İstişare kurulunun önemle üzerinde durduğu diğer bir konu da işbirliğine açık kişi, gurup ve kurumlarla işbirliği yapılması olmuştur. ÇHİ Yürütmesi bu konuda da öncü rolü üstlenerek, işbirliği noktasında ayrım yapmadan, ötekileştirmeden, tüm kişi, gurup ve kurumlara en kısa sürede işbirliği çağrısı yapacaktır.

İstişare Kurulu'nda gündeme gelen ve yeni yılın ilk iş gününde hayata geçirilecek olan en önemli proje ise ''ÇERKES KADINLARI TEAVÜN CEMİYETİ ''olacak. Bu cemiyetin öncülüğünde açılacak anaokullarında Çerkes çocukları anadillerini öğrenme imkanına sahip olacaklar. Böylece anadilimizi yaşatma söylemi artık fiiliyata geçirilmiş olacak ve varlığımızı geleceğe taşıma yönünde tarihi bir adım atılmış olacaktır.

Yeni yılda gündeme gelecek başka müjdeli haberlerimiz de var. Zamanı geldiğinde bunlarda açıklanacak.

Ne mutlu halkı adına söyleyecek sözü olanlara,
Ne mutlu kendisini halkının varlık mücadelesine adayanlara,
Ne mutlu tarihe not düşenlere.

2012 yılının halkımızın diriliş yılı olması olması dileğiyle yeni yılınızı kutluyor, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.

VOREPSOV ADİĞAĞER.

Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
ozgurcerkes.com
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


cron