[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 Asaletin Son Temsilcisi

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

Asaletin Son Temsilcisi

Asaletin Son Temsilcisi

İleti aliadige » Çar Şub 18, 2015 4:20 pm

Ülke son bir haftadır Özgecan isimli gencecik bir kıza uygulanan vahşetle çalkalanıyor. Bununla ilgili söylenecek çok söz yok. Her şey söylendi. Allah ailesine sabırlar versin.

Son zamanlarda kadına yönelik şiddetin boyutları bize "xabze" nin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Mesela ben bu tip bir olaya bir Çerkesin karıştığını hatırlamıyorum. Yüz kızartıcı herhangi bir olayda da rastlamadım.

Tabi ki her insan gibi bir Çerkes'te de kıskançlık, hırs, korku, bencillik, cimrilik vs. insanoğluna has özellikler olabilir. Ama toplum düzenini bozacak, başka insanlara zarar verecek, "haynape", "yemug" kabul edilen olayların içerisinde göremezsiniz.

Çünkü o doğar doğmaz başlar öğrenmeye, büyüklere saygı, çocuklara sevgi, akraba ve arkadaşlara yardım, kadını baş üstünde tutma, utanma, yüzü kızarma vs....

Ve bu davranışlarının nedeni "xabze" olduğu için, toplumdan dışlanmamak için değildir. Dünyaya gözlerini açar açmaz öyle yaşamaya başlar, kendisi öyle bir insan olur ve karakteri olarak bu şekilde davranır. Toplum içerisindeki en küçük bir "haynape" davranışındansa ölmeyi tercih eder, ailesini utandırmamak için gerekirse ölür. Bu utandırma da öyle taciz, cinayet, hırsızlık vs. değil, en küçük bir saygısızlıktan bahsediyorum.

İşte, Çerkesler asil millettir diye sürekli söylenir, bu söz durduk yere uydurulmuş bir söz değildir. Çerkesler asaletini xabzeden alır ve hali hazırda tespit edilebilmiş daha sağlam bir öğreti, gelenek, hayat tarzı yok. Asaletin, nezaketin, edebin, adabın timsali, dünyadaki son temsilcisi Çerkeslerdir.
Geriye dönen adam
aliadige
Çaylak Üye
Çaylak Üye

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir