[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 AMİP
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

AMİP

AMİP

İleti aliadige » Cmt Şub 11, 2012 8:51 pm

Dürüstlük, sözlüklerde “ahlaki ve etik kaidelere bağlılık, sağlam ahlaki karakter, sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmamak” şeklinde tanımlanmaktadır. Her insanda bulunması arzu edilen, günümüzde çok aranan ve erdem haline gelmiş bir özellik.

Peki, biz Çerkesler dürüst ve güvenilir miyiz?

Hafızamızı ve bilgi dağarcığımızı yoklayalım. Ürdün’de yaşayan Çerkesler devlet kademelerinde en kilit noktalarda, kraliyet ailesinin en yakını ve muhafızları, ordu içerisinde etkin ve güvenilir kişiler, Ürdün’e bir Ürdünlü'den daha bağlı, Suriye’ de, Mısır’da ve diğer ülkelerde de aynı.

Peki Türkiye’de farklı mı?

Milli mücadele döneminde en ön saflarda, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin en büyük savunucuları, devlet kademelerinde kilit noktalarda, bir fabrikada patronun en güvendiği işçi, bir mağazada kasanın emanet edildiği kişi, bir kavgada kendini feda eden fedai.

Hani bazen diyoruzya; neden yaşadığımız ülkelerde milli menfaatlerimize uygun lobicilik yapamıyoruz, Ermeniler, Yahudiler, Rumlar kadar olamıyoruz, anavatanımıza ve milletimize sahip çıkamıyoruz? Çünkü çok dürüst ve güvenilir bir milletiz. Adetlerimiz, geleneklerimiz, xabzemiz o kadar baskın, o kadar sert ve o kadar sağlam ki, nereye gidersek gidelim, orayı sahiplerinden daha çok sahipleniyor ve “onlar adına” kendimizi feda ediyoruz.

Şimdi de dürüst ve güvenilir olmayan milletlere bir bakalım;

İngilizler; çıkarları için savaşlar çıkaran, katliamlar yapan, ulusları, ülkeleri sömüren, her türlü hileyi ve iki yüzlülüğü mübah sayan İngilizler.

Fransızların Cezayir’de, Fas’ta, en son Libya’da neler yaptığına, Amerikalıların, İtalyanların, Almanların, Rusların ve diğer emperyalistlerin milli çıkarları için neler yaptıklarına bir bakın. Gördüğünüz gibi dünyanın en güçlü, zengin milletlei, devletleri dürüst olmayanlar.

Demek ki dürüstlük, çokta kullanışlı bir meziyet değilmiş. “Devletlerin(milletlerin) şerefi yoktur, çıkarları vardır” vecizesi tam da bunun için söylenmiş.

Beynimizin ve bilincimizin etrafına örülmüş duvarları aşıp, bizimde bir dilimiz, kültürümüz, anavatanımız, milletimiz ve milli onurumuz yani omurgamız olduğunu unuttuk. Bu duvarları örenler ise ne İngilizler, ne Ruslar ne de bir başkası. Kendimiz ördük ve o duvarların arasında kaybolduk.

Dilimizi, kültürümüzü, milli benliğimizi yaşama ve yaşatma hakkımızın “dünyaya gözlerini açan her insanın doğuştan kazanılmış hakları” olduğu bilincine varamadık ve bu haklarımızı gaspedenlerle mücadele etmemiz gerekirken, onların en güvenilir adamları olduk. Oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi 150 yıldır ağlıyoruz, ağıtlar yakıyoruz, kültürümüzü asaletimizi yere göğe sığdıramıyoruz ama hala vatansızız ve sürgünüz ve yaşadığımız yerlerin en “dürüst” insanlarıyız.

Ne asalet ama…

Şimdi, bu yazıyı okuyan arkadaşlarımın “yazının başlığıyla bunların ne alakası var?” dediklerini duyar gibiyim.

Amip; Denizlerde, tatlı sularda veya nemli topraklarda yaşayan tek hücreli canlılardır. Genellikle serbest yaşarlar, bulundukları ortamın şeklini alırlar. Vücutları hareketsizken küremsi, hareket halinde ise sürekli değişir. Vücutlarından yalancı ayaklar çıkar. Hareketleri yalancı ayaklar yardımı ile olur. Vücutlarında ona şekil verebilecek iskeleti yani “omurgası” yoktur. Serbest olanlarının dışında bir kısmı da parazit olarak insanlarda ya da çeşitli hayvanların barsaklarında (nadiren vücut boşluklarında) yaşarlar.

Alakası budur.

Söylediklerimi ukalalık olarak algılamayın lütfen. İçim yanıyor, yüreğim kanıyor, elimden bir şey gelmiyor, bu acı dilime vurdu. Vatanından sürülmüş, dedeleri katledilmiş, kimliği çalınmış bir kardeşinizin haykırışı, ağıtı, çığlığı olarak değerlendirin.

Şimdi tüm Çerkes kardeşlerimi şapkalarını önüne koyup düşünmeye davet ediyorum. Bizler dürüst müyüz yoksa amip miyiz?

Thambilmish Ali Aslan
CERKES.net
Geriye dönen adam
aliadige
Çaylak Üye
Çaylak Üye
 
İleti: 22
Kayıt: Cum Ağu 06, 2010 10:15 pm

MAKALELER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


cron