GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

İleti nihanody » Per Tem 09, 2009 5:39 pm

Geçenlerde bir düğüne katıldım, oyunlar başlayacak, 20 yaşların başı kızlar işveli cilveli heyecanlı, oynamak için hazırlar. ama birşey dikkatimi çekti. artık düğünlerde kot giyiliyor. oynarken kızlar asena gibi kıvırtıp saç savurtup değişik hava katıyorlar oyuna. büyüklerimden öğrendiğim kadarı ile çerkez oyununda kalça kıvırmak saç savutturarak oynamak çok ayıpmış. şimdiki bütün çerkez genç kızları böyle, şaşırdım. bayağı bir yıl aradan sonra çerkez düğününe katılma fırsatı buldum ve ikisi arasında dağlar kadar fark vardı. benide çok yaşlı sanmayın. 25 yaşındayım. ama ne diyeyim yediremedim. çerkez kızlarımız değişmeye başlıyorlar lütfen kızlarımızı kültürümüzü daha iyi tanıtalım
nihanody
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Re: GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

İleti decenqua » Per Tem 09, 2009 8:07 pm

çerkez kızlarımız değişmeye başlıyorlar lütfen kızlarımızı kültürümüzü daha iyi tanıtalım
------------------------------------------------------------------------------------
nihanody kardeşim ben de elli yaşımdayım.Erkekler değişmiyormu.Delikanlılarımız yani.

Tamam dediklerinize katılıyorum fakat çokta genel bir şey değil.Şu bir ay içersinde dört çerkez düğünü gördüm.Gençlerimizin hakkını yemeyelim ellerinden geldiği kadar düğün adabına uymaya çalışıyorlar.Gerçi 4-5 saatlik düğünlerimiz de en fazla 1 saatlik zaman ayrılıyor oyunlarımıza.Mızakayla başlayıp,mızıka sesiyle biten düğünlerimiz tarihe karışmak üzere.Düğünlerimiz sanat etkinliğine dönüşüyor ve sahneleşme,konserleşme görselliği tehlikesiyle karşı karşıya.Bu da ait olduğu halkın eylenceleşme tatbik alanından çıkması demek.Yani salon düğünleri marifetiyle popa,dansa,roman oyunlarına teslimiyet tehlikesi.

Kıyafetler....Evet pantolon ile sıraya çıkma tartışmaları zannedersem 1990'larda başladı.Ve artık önüne geçilmez bir hal aldı.

Rahmetli anneciğimi hatırlıyorum.Onların zamanında yavaş yavaş etek boyları kısalmaya başladıkça tartışmalar olurmuş, sembolik olarak sıraya çıkarken baş örtüsü şartmış. Çerkezlerin örtünme tarzında başa uzun örtme koyarlarmış, genelde başını örtmeyenler dahi.Böyle kurallar varmış ve kalkma meyli sezildikçe büyükleri tarafından tartışıldığını söylerdi annem.

Bu böyle bir şey ipin ucu kaçmaya görsün.

Kendi kanatimi de söylemek istiyorum genel olarak bayanların etek giymeleri çok zarif görünmelerine sebep oluyor.Ben eteğin yanındayım.Günümüzde iyice suyu çıkan görsel kıyafetlerde sanırım bayanın zerafetini ve gizemliliğini hiç ediyor.Bu benim görüşüm haksızmıyım bilmem.Fakat tek taraflı eleştirinin de yanında değilim hakkaniyet adına.Delikanlılar da uçuk ve fazla abartı hırpani tarz giyimlerdeler.Kafalar ya mohikanlar gibi dik saç,küpe,çok bol pantolonlar düşecekmişcesine falan falan.

Delikanlı birazda kendinizi eleştirin.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti shapsugh_mustafa » Per Tem 09, 2009 8:31 pm

modernleşmenin getirdiği bir takım kültür erezyonu bütün bunlar.bu erezyon bütün diaspora ülkelerinde kendini gösteriyor. hatta sadece diasporada degil ana vatanda bile artık düğünlerde etek giyme konusuna dikkat edilmiyor pantolon giymek çok sıradan karşılanıyor
shapsugh_mustafa
Usta Üye
Usta Üye

İleti gözde batgiray » Cum Tem 10, 2009 2:32 pm

evet pantolon meselesi ,

katıldığım bi düğünde kızlarımızın hepsi pantolonlu sadece ben ve bir kız da etek var thamateler oynuycak kız bulamıylar ayıp pantolonlu çıkartmadılar bütün akşam düğünde 2 kız oynadık desem yeri var Very Happy
gözde batgiray

İleti AsilAdige » Çar Ağu 26, 2009 6:26 am

gözde batgiray yazdı:evet pantolon meselesi ,

katıldığım bi düğünde kızlarımızın hepsi pantolonlu sadece ben ve bir kız da etek var thamateler oynuycak kız bulamıylar ayıp pantolonlu çıkartmadılar bütün akşam düğünde 2 kız oynadık desem yeri var Very Happy

Derneklerdeki çerkes gençlerine bakıyorum.Bir çoğu havai.Sorsanız en iyi Çerkes onlar.Ekipçiler özellikle.Çerkeskaları gıyerler.Hava atarlar,düğünlerde sabaha kadar eğlenırler.Kaşen bulurlar.
Ama dil bilmezler.Tarıhlerını bılmezler.Özellikle Çerkes kızları dernege Türk erkek arkadaslarını getırıyor.Haynepe!Hayır Çerkes olmadıgı yetmezmiş gibi bı de erkek arkadasını getırıyor.Yarın öbürgün Bu Çerkes kızları hakkında çok olumsuz şeyler söylüyorlar arkalarından.Sen madem Çerkessin,Çerkes kızıyım diyorsun,Ama sevgilin Türk,Türk milliyetçiliği yapıyorsun,dilini bilmiyorsun...Çerkesım deme barı heryerde öyle de Çerkes kızlarını karalama.
Genelde annesı Turk,babası Çerkes olan Çerkes kızlarımız bunu yapıyor.Çünkü annesı Çerkes olmayan bir kız Çerkes kızı değildir.Anne ne yaparsa kız onu yapıyor.Anasına bak kızını al lafı boşa değil.
Bir Çerkes dostum,Türk bir bayanla evli.Ikı çocugu var.Türk gelınımız çocuklarına asla ben Çerkesım dedırtmıyor.Çocuklar butun gun anneyle.Çocuklar Çerkes kültürüyle yetişmemiş.
Annesi Çerkes olmayan kız pşaşe olmadıgı gibi zaten ilerde Çerkesle de evlenmıyor
Neyse lafı çok uzattım pantalondan buraya geldım
Çok doluyum bellı konularda
Kusuruma bakmayın.
Yok artık Çerkes kızı...kalmadı....Sad((
AsilAdige
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti adige12 » Per Ağu 27, 2009 3:39 pm

evet sadece kızlari eleştirmek ne kadar doğru???

erkeklerde kapri tarzi kiyafetler ile oynamaya başlamadimi?

kizlar kot giyor diyoruz erkekler girmiyormu? erkeklerin giymesi doğrumu?

lise yıllarımda ilk kez düğüne gideceğim tek başıma yani kendi arkadaslarmla... tabi kot pantolondan başka kiyafet yok... kumaş sadece okul pantolonu var.. tabi o da olmaz...

saatlerce bir kumaş pantolonun peşinden koşmuştuk... ve kumaş ta siyah olmasi tercih edilirdi...

bu işte kimsenin suçu yok... kaçınılmaz son denilebilir...

bence çerkesler ne zaman camilerinden ve kutuphanelerinden uzaklaştilar... işte olan o zaman oldu... hani demiş ya biz sari okuzu vermiyecektik... işte bizim sari okuzumuzde o dedigim iki şey bence...

belki birçoklari için alakasiz gelebilr ama... dikkali bakın kopuşun daha doğrusu kültür emperyalizmine direnişin bu olaylardan yani cami ve kutuphanelerden uzaklaşmadan sonra kırıldığını goreceksiniz...

selamlar...
medeniye galebe ikna iledir bedeviye oldugu gibi kılıç ile degil (b.z.s.n)
www.muslumancerkes.com
adige12
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti nihanody » Cum Ağu 28, 2009 6:45 am

Çerkezlerin kafkasyadan hiç gelmediğini düşünün. hala kafkasyadayız, sizce xabzeye tam bir bağımlılık olacakmıydı hala? hayır tabiki olmayacaktı, kafkasya da şimdiki zamana ayak uyduracaktı, teknoloji, internet, hollywood, ünlü markalar kafkasyayada girecekti, girmese bile muhakkak rusya ile paralel gidilecekti (bence)
nihanody
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Kafkasya » Cum Ağu 28, 2009 2:47 pm

nihanody yazdı:Çerkezlerin kafkasyadan hiç gelmediğini düşünün. hala kafkasyadayız, sizce xabzeye tam bir bağımlılık olacakmıydı hala? hayır tabiki olmayacaktı, kafkasya da şimdiki zamana ayak uyduracaktı, teknoloji, internet, hollywood, ünlü markalar kafkasyayada girecekti, girmese bile muhakkak rusya ile paralel gidilecekti (bence)

Günümüzde popüler kültür sadece bizim sorunumuz değildir.Her millet bu kültür karşısında değerlerini yitirmektedir.

Nerede olursanız olun bu kültürel erezyon diğer milletlerden de aldığı gibi bizden de birtakım değerleri alıp götürmektedir.

Lakin benim takılı kaldığım konunun ilk açılış başlığı, bir kesimin tamamını suçlayarak bir sonuç elde edemeyiz.

Eğer ortada bir sorun varsa kızı- erkeği, büyüğü- küçüğü, yaşlısı- genci ile bu hepimize aittir.

Bunu sadece "günümüz çerkes kızları" diye bir kesime mal ederek vicdanımızı rahatlatmaya calışmak beyhudedir.
Candan önce Onur gelir
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
Kafkasya
Yönetici
Yönetici

İleti Shapsugh » Cum Ağu 28, 2009 5:18 pm

sn.Kafkasya'nın tespiti çok iyi ve yerinde.Bir aralar video dolanıyordu çerkes kızları için hazırlanmış , adeta beddua ediliyordu başkalarıyla evlendikleri için.aynı tespit bu durum içinde geçerli.
Shapsugh
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti Bramkhan » Cum Ağu 28, 2009 11:48 pm

Aman hatırlatmayın o videoyu tekrar. Smile
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

Sonraki

KÜLTÜRÜMÜZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir