GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

Re: GÜNÜMÜZDE ÇERKES KIZLARI

İleti sineps38 » Per Eyl 03, 2009 9:49 am

Herkese selam, acı ama gerçek örf ve adetlerimizden uzaklaşıyoruz.Kızları veya erkekleri suçlamak sorunu çözmez ,ortada sir sorun var ve bu hepimizin sorunu ,kadın erkek birlikte sorununlara eğilmek daha doğru olur .ama burda bence en önemlisi sorunun çözümünde en büyük rol anneye ait.Çünkü çocuğu eğiten ve okul çağına kadar tek öğreten anne,önceleri aileler genişti nineler,dedeler,hala ve amcalar vardı ve çocuk herkesin çocuğu idi elbirliğiyle büyütülür,egitilirdi ,aileler küçüldü,melezleşti,kültürler karıştı,adige olmayanlarla evlenenler özellikle erkekler çocuklarınızın annelerini seçerken çok dikkatli olmalısınız evleneceğiniz kişide aramanız gereken ilk özellik ADİĞE olması olmalı .gelecek nesilleri düşünüyorsak bunu evlenecek olan gençlerede iyi anlatmalıyız.Aslında konu çok önemli söylenecek çok şey var bence çözüm herkes kendi kültüründen biri ile evlense sorunun büyük bölümü çözülür . Saygılar........
sineps38
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti AsilAdige » Per Eyl 03, 2009 2:40 pm

Şimdi hani Çerkes olsun diyorsunuz ya
Şimdi illa ki Çerkes olsun deyince ırkçılık yapıyonuz diyolar(genelde melezler diyor:D)
Çerkes erkekleri çerkes kızalrına bakmıyor bu çok açık erkekler genelde özürdilerim ama istediklerini yapan kızlara bakıyorlar...Her düğünde ayrı bir kaşen sevmek yok...
erkeklerın düşüncesi şu biz nasıl olsa erkeğiz başka mılletlerden kız alsak bıle çocugumuz çerkes olcak
hayır doğru değil
çünkü anneler çocuklarına çerkesım dedırtmıyor
çocuklar hele kız çocukları annelerıne baktıgı için çerkes kızı olmuyor anne yetiştiremiyor
o çerkes kızı kalkıp gelenek görnek bılmıyor bı de üstüne yabancı biriyle evleniyor
oğlan olursa da Erkekler annelerı gıbı kadınlara evlenmek isteycekleri için o da gıdıp yabancı kızla evlenıyor
bir de diyorlar ki önemli olan baba tarafı
hayır bunu şiddetle kınıyorum
bir başka gözlemim ise Çerkesler genelde Gösteri ya da başka bir etkinlik için ülkemize gelen Çerkes kökenli Rus vatandaşı kızlarımıza bakıyorlar,çok çirkin davranışlarda bulunuyorlar
Maalesef oradaki Bazı çerkes kızları da Artık Rus kültüründe büyüdüğü için Rus ikliminde olduğu için Rus kızı gibi görünüyorlar.Bizim burada Çerkesım dıyen sözde Çerkes Türkler de bunlara asılıyor.
Özürdilerim ileri gittiysem affola
Saygılarımla
AsilAdige
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Per Eyl 03, 2009 3:09 pm

erkeklerın düşüncesi şu biz nasıl olsa erkeğiz başka mılletlerden kız alsak bıle çocugumuz çerkes olcak
-------------------------------------------------------------------

Yahudilikte annelerin Yahudi olması şartı bilhassa çok önemli.Bence adamlar geleneklerini sağlama almışlar.Çünkü çocuğu eğiten anne.Annede hangi kültür ve inançla yetiştiyse onuda itikati gereği veya alışkın olup karaekter olarak oturtulmuş kültürel hal ve davranışlarını çocuğuna aktarıyor.

Bir aile tanıyorum.Anne Çerkes değil,kızkardeşinin kızını çocuğuna yakıştırdı ve çok istedi bir yerde oğlunun aklınada girdi.Baba kahroldu fakat ana oğulun dediği oldu.(Bu konuda da gevşemelerin alt yapısı budur)
Tesadüftür bir aile daha tanıyorum anne çerkes.Çocuklarını tam bir çerkes olarak yetiştirmiş.Tabi anne yetişirken edindiği anlayış tarzıyla çocuklarını yetiştiriyor.Bu evliliktede baba amcasının kızıyla oğlunu evlendirmek istedi, çocuklar kabul etmediler,onlar bizim kardeşimiz baba demişler, adam kendi bana anlatıyor öfkeli öfkeli..Tabi ben biliyorum gitti daireler,yazlıklar,arsalar v.s.,baba bunun derdinde aslında...........

Yani bizim delikanlılar ''başka mılletlerden kız alsak bıle çocugumuz çerkes olcak'' diye düşünüyorlarsa eğer yanılıyorlar.Unutmasınlar çocuğu (kültürel olarak) biçimlendiren anne.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti KonukÇerkes » Çar May 26, 2010 11:35 pm

sineps38 yazdı:Herkese selam, acı ama gerçek örf ve adetlerimizden uzaklaşıyoruz.Kızları veya erkekleri suçlamak sorunu çözmez ,ortada sir sorun var ve bu hepimizin sorunu ,kadın erkek birlikte sorununlara eğilmek daha doğru olur .ama burda bence en önemlisi sorunun çözümünde en büyük rol anneye ait.Çünkü çocuğu eğiten ve okul çağına kadar tek öğreten anne,önceleri aileler genişti nineler,dedeler,hala ve amcalar vardı ve çocuk herkesin çocuğu idi elbirliğiyle büyütülür,egitilirdi ,aileler küçüldü,melezleşti,kültürler karıştı,adige olmayanlarla evlenenler özellikle erkekler çocuklarınızın annelerini seçerken çok dikkatli olmalısınız evleneceğiniz kişide aramanız gereken ilk özellik ADİĞE olması olmalı .gelecek nesilleri düşünüyorsak bunu evlenecek olan gençlerede iyi anlatmalıyız.Aslında konu çok önemli söylenecek çok şey var bence çözüm herkes kendi kültüründen biri ile evlense sorunun büyük bölümü çözülür . Saygılar........

Türkiye'de çerkes kızı ya da delikanlısı yok ki. Gidin düğünlere ya anneleri türk ya babaları. Bunlar çerkesliği sadece eğlence amaçlı görür.
Derneklerde kıyafet giyen kızlar çerkes kızı değil ki. Yanlış anlaşılmasın çeçen veyahut kafkas kökenli kızları da içine alıyor bu söylediklerim.
Gerçek bir kafkas kızı/delikanlısı değiller
Hayırlı geceler.
KonukÇerkes

İleti worgenowkuatayfun » Pts Haz 25, 2012 1:37 pm

Ben söylediklerinizin bir çoğuna katılmıyorum. Vay annesi türkse Çocukda evleneceği zaman Gidip türk alır. Yada ailede çerkes kültürünü öğrenemez. Eğer Bir evde baba çerkesse çocuk otomatikten Çerkes ailesinin içerisindedir. Kültür Tek Anneden Öğrenilmiyor. Evleneceğim Zamanda Bir Adige kızıyla Evlenmeyi istiyorum 23 yaşında bir gençim. Benim Babam Adige Annem Adige değil. Şükürler olsun Kendi dilim Kabardeyceyide biliyorum kültürüde annası babası çerkes olandan bi eksiğim olmayacak derecede xabzeyida bilmiyor değilim. Ama anne çerkes baba türk olduğu zaman durum değişiyor. Her ne kadar anne çerkes olarakta eğitsede Bulunduğu ortam içerisinde aile yapısı Genel olarak Türk oluyor. Bi kaç çerkes olmayan bayan çocuğuna dedirtmedi diye bütün çerkes olmayan gelinleri o bayanlarla aynı konuma getiremezsiniz. Kendi annemle beraber ailemizde 3 çerkes olmayan gelinimiz var 3 ü de çerkes olan gelinlerimizdan daha iyi Çerkesce konuşuyorlar Daha iyi Çerkes adetlerini uyguluyorlar. Saygılarımla Hayırlı günler. İnşallah Kaybolmayız Adigeler kendi içerisinden başkasıyla evlenmeme kuralanı geri döner İnşallah. Çünkü bu kural epey yumuşatıldı :(
Resim
worgenowkuatayfun
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti serkann » Cum Haz 29, 2012 9:06 pm

kot pantolonlu göremeyen de var... halinize şükredin:)
Kartallar Yüksek Uçar !

Resim
serkann
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti şıblenur » Pzr Kas 04, 2012 7:35 pm

Balaba34 Irkcılık kusmak için demediğin laf kalmamışsenin silahın bu mu?..Uçkur üzerinden Irkcılık yaparsan yere çakılırsın,bu ülkenin Ahlaki yapısı bozulduysa hepimizi etkiledi bunu bilesin.Bu bozuluşun tarihi Emperyalistlerle mücadele ederek daha sonra onları Muassır medeni olarak gösterip batılılaşmaya meyletmemizden...Batılılaşmayı Çerkesler getirmedi bu ülkeye..Ve Batılılaşırken iş kıyafetten başladı,dekolteye uzandı daha sonra Örnek gösterilen batıda ne varsa alındı.Bunun hikayesi böyle.Sanat,edebiyat,sinema v.s ile bir topluma çağdaş yaşam olarak şartlandırıldı.Nesiller yetişti geleneksel kültüründen,inancından uzak..Herneyse bu uzun hikaye uzar...

Manukyanın yıllarca pazarladığı kadınların bu toprakların kızları olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz değilmi...O Kadınlar dışardaki ülkelerden İthal değildiler buna emin ol..Pezevenleride Dış ülkelerden ithal değildi...

Travesti,eş cinsel mevzusuna girecek olursan eğer Türkiyenin dün ve bu gün Hala gündeminde olan sanat camiasındaki meşhurların kökenini bir araştır istersen bu konuda pek meraklıysan eğer.Şahsen ben çok iyi biliyorum Çerkes,Laz,Gürcü,Kürt,Zaza,Arap değiller..Hadi araştır bakalım bay meraklı cesaretin varsa gerçekle yüzleş...

Osmanlı zamanın da Türklere Methiye eden O Yazarlar v.s ler Osmanlıyı gözlemleyip açıklamalarında Osmanlı insanını kast edercesine Türk kelimesini ısrarla kullanmışlardır.Osmanlı yada Uzun Yıllar yaşadıkları,gözlemledikleri şehir Sırf Türkmüydü.Her kavimden İnsan vardı Bilhassa İstanbulda.O yıllar Arnavutlar ve Çerkesler,Rumlar,Ermeniler ağırlıktaydı İstanbulda.Türkde vardı tabi...Takdir ettikleri,Osmanlının geliştirdiği Ortak Kültür içindeki insanların yaşamıydı.Bunu sahiplenmen gülünç...

Tavsiyem Etnik meseleler üzerinden bu tür iftiralar atmaman.Ve Uçkur meselelerine kefil olmaman.Bu işler arap saçı.İçinde Çerkes,Kürt,Laz,Arap olmayan bir sürü tanık olduğum gerçek hikayeleri yazayım istersen sana.Ben bu şehirde doğup büyüdüm 40 öncesinden tanık olduğum etrafım daki hikayeleri yazsam destan olur. :) Ayıp,bu tür yaklaşımlardan utanmalısın...

İlk hedefteymişiz Etnik veya darbesel bir karışıklıkta. :) Buna sen üzül o zaman..Etnik karışıklıklar ve dış güçlerinde bilhassa karıştırmasıyla Çarşaf gibi Osmanlı İmparatorluğu Anadolu topraklarına sıkıştı kaldı.Tekrarında büyümemi küçülmemi olacağını zannediyorsun..Bak Suriye ne halde veya Irak..İç karışıklıklar bir millete ve devlete ne kazandıra bilirki,ne kazandırmış...

Herneyse İlk Önce Zeki Mürenin daha sonra Bülent Ersoyun o güzel şarkılarını dinlerken senin yazılarını gördüm burada ve kendimce cevap yazasım geldi. :)
şıblenur
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti serkann » Çar Kas 28, 2012 9:01 pm

Balaba34 yazdıklarınızı sonuna kadar okudum...Sizin sorununuz çerkes kızları değil, çerkesler! Muhtemelen bir çerkes köyüne gittin ve burada ki uslubunu sergilemeye çalıştın belki de bir düğüne katıldın, senin ne mal olduğunu anladılar sende arkana baka baka döndün geldin... bu kanıya Çorum diye bir cümle kurmuşsun o yüzden vardım. şimdi gelelim asilliğe sana sadece bir örnek vericem adamsan anlarsın! SEN HİÇ ÇERKES OYUNLARIN DA ORASI BURASI OYNAYAN BİR ÇERKES KIZI GÖRDÜN MÜ? Eğer nankör arıyorsan dön de doğuya bak, dağlara bak... Çerkes Etem beyi hain yaptı senin kafa yapındakiler...Vahdetini ülkeden sürdüler, Kazım Karabekir nerede ve nasıl ölmüş? Ya Feyzi Çakmak adamın bir anıt mezarı bile yok! Menderes neden asıldı? Atatürk'ün cenazesiyle ilğili bana tek bir fotoğraf gösterebilirmisin? gösteremezsin çünkü yok, Adam Türklerin atası ama cenaze namazını bile gizli kapaklı kimseye göstermeden kılmışlar. yalan yazan tarih utansın balaba34... Son olarak bir insanın mezhebi,ırkı eğer inancının önüne geçmişse vay onun haline! Peygamber efendimiz (sas) şöyle buyurmuş; Benim soyumdan gelenler değil, izimden gelenler bendendir.
Kartallar Yüksek Uçar !

Resim
serkann
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti Shaguj Guşef » Sal Tem 29, 2014 10:19 am

Kesinlikle size katılıyorum kızda olsa erkek de olsa değişiyoruz ,bazı arkadaşlarım var ve daha Çerkes olduklarını benim sayemde keşfettiler,bazılarıysa çerkesliklerini bilmesine rahmen umursamıyorlar bile,şaşırıyorum acıyorum doğrusu..Ve dahası Çerkes Kızıyım diye gezip ,hiç bir adetimizi öğrenmeye çalışmayan xabze'ye uymayan kızlarımızda dolu..derneklerde daracık kotlar giyiyor geliyorlar,erkekler desen kulaklarında küpeler bir havalardalar,şahsen bunun aileylede ilgisi olduğunu düşünüyorum,bugünkü aileler çocuklarına köklerini anlatmıyorlar bile,ben adetlerimize uygun olarak büyütüldüm,umarım bu durumlar düzelir...
Shaguj Guşef
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti mydolce » Per Arl 25, 2014 7:27 pm

Değişimle ilgili olarak bi problemim yok.Değişim mutlak suretle olcaktır çünkü teknolojinin ,fikir dünyasının edebiyatın modanın ve yine bir çok konunun hızlı gelişimi yine dinamikleri dahilinde hepimizi etkileyecektir.Bir çok dernek ve benzeri kuruluşta karşılaştığım diğer bi konu ise farklılıklara tahammul edememe gibi bazı durumlar olmuştur.Neden etek kısa,alkole hayır,hepimiz namaz kılalım neden kılınmıyor ,oylarını neden felan parti adına kullanmıyolar ,aaa kapri ile yatında gibi derneğe gelmiş,onlarda çok köylüler vb vb vb..Bu tür eleştirilerle bir çoğunuzun bir çok kez karşılaştığını düşünürken inanıyorum ki yanılmıyorumdur.Peki ne olmalı hususu ise asla reel bir zemin bulamamakta.Örneğin bi modacının hayat algısı dahilinde normlarını veyahut yine meslek kişiliği çok net olması için bu örneği veriyorum: bir generalin devlete yonelık fikirselde olsa beklentilerini toplum olarak ne kadar taşıyoruzdur..veya yine diğer meslek kişiliklerini ve farklı yönlerini ne hassasiyette inceledik bizler ..hayat herkes için farklı akar iken farklılıklara saygı duymalı ve bir millet olma bilincinde olunmalı seklınde dusunuyorum.Yinede toplumsal problemlerimizin başında normların atanmasının bir türlü profesyonelleştirilememesinı yazmadan gecemıyecegım.Ornegin neden derneklerde sosyoloji mezunları calışmıyor ve bu hususları duzenlemıyor .Bu konular profesyonel meslek bilimcileri tarafından çözümlenir ve kaffed çatısı altında yayıma sunulursa inanıyorum ki hepimiz daha mutlu hissederiz.Böylece farklılaşan düğünlerin ne olması gerektiği hususundada tam profesyonel olmasada bazı fikirler oluşur şeklinde düşünüyorum.Yine danslarımızın orijini ve estetiği hususundada bu profesyonelleşmeye ihtiyaç olduğuna inanıyorum.
mydolce
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Önceki

KÜLTÜRÜMÜZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir