[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Pzr Oca 18, 2009 4:11 pm

Suriye ve Ürdün'e gönderilen Çerkezler'den bir kısmı, Filistin'de Araplar'la Yahudiler arasıda bulunan Tiberial bölgesindeki köylerini kurdu. Ürdün devleti kurulduktan sonra manda ile yönetilen Filistin'de kalan bu Çerkezler, Yahudilerin bağımsızlık savaşı sırasında onların yanında yer aldı. İsrail ordusuna giren Çerkezler, Yahudi devletinin destekçisi oldu. Aslında Rusya'dan gelen ilk Yahudiler'den bile önce bölgeye gelmiş olan Çerkezler'in bu girişimi, Yahudiler'e büyük güven sağladı. Günümüzde 2 bin 300 Çerkez'in yaşadığı Kfar-Kama ile bin 200 Çerkez'in yaşadığı Reyhaniye, oldukça gelişmiş ve modern iki köy. İsrail'in bu köyler için bütçeden yılda ayırdığı rakam ise 1,5 milyon dolar. Kendi okulları bulunan Çerkezler, sayılarının azlığına rağmen kültürlerini koruyor. Çocuklar da öğrenimlerini, ana dilde yapıyor. Tek sorunları ise nüfusları az olduğu ve akraba evliliği yapamadıkları için evlenecek Çerkez bulamamaları.
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

Re: İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM

İleti mukakohakan » Pzr Oca 18, 2009 7:37 pm

işte örnekte olduğu gibi biz çerkesler dünyanın hiç bir yerinde yaşadığımız her topluluğa okadar çok hizmetler ediyoruz ki yani çerkes ve ihanet söcükleri bir arad hiç olmadı ama bunu biz bazen öyle abartıyoruz ki kraldan çok kralcı olduğumuzda oluyor kendi milliyetimizi unuturcasına bunun adıda asimilasyın
mukakohakan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti decenqua » Cmt Nis 11, 2009 10:51 pm

Siyonist ve Yahudi bir ülkenin Kavmi haklar üzrinden paylaşımcı yaklaşımı.Artı devlet desteğinde teşvik.Bir çok Müslüman ülkeye örnek olacak bir yaklaşım.Müslümanlar kardeştir ilkesini söylemleştirmekten ibaret görüp, hakim kavmiyetlerin devletlerin asimilasyonlaştırmada düstür hale dönüştürdükleri bir laf.İşin mantığı kardeşlik paylaşımcılık demektir.Yüz yılımızda bu talepler üzerinden kardeşlik inşa oluyor.Ben bu açıklamamdan sonra özellikle yönetimlere talip söylemler geliştiren muhafazakar (İslamcı) kabul edilen siyasi oluşumların veya diğer oluşumların söylem ve projelerini bu bağlamda gözden geçirmelerini şahsen tavsiye ederim.Şahsen ben ve benim gibi milyonlarca insanda artık böyle düşündüğüne inanıyorum.İşte ben bu anlamda siyasi duruş yol haritamı cizdim.Bu paylaşıma önem vermeyen bütün siyasi oluşumlara kürek kemiklerim dönük,bu paylaşımlarada önem veren oluşumlarada bağrım açıktır.Bunun içinde Avrupa kreterlerine önem veren her partiye sıcak bakmak zorundayım ve bakıyorumda.......
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti yakorank » Pzr May 31, 2009 11:57 am

Ordaki çerkezlerin israile asker olmalarında bi gariplik yok, çünki onlarda yahudi,
Çerkez Yahudileri hakında detaylı bilgi için bakınız ;
http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_Jews http://en.wikipedia.org/wiki/Juhuri_language
yakorank
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr May 31, 2009 12:17 pm

İsraildeki Çerkesler Müslüman.Gerçi ben 2 tane Museviliği seçmiş Çerkes tanımıştım Garsonluk yıllarımda İsrailli Çerkes..
Sizin dediğiniz sitedekiler dağlı yahudiler Tatlar olsa gerek.Türkçe Gogulda okumuştum.

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti decenqua » Pzr May 31, 2009 12:29 pm

yani çerkes ve ihanet söcükleri bir arad hiç olmadı ama bunu biz bazen öyle abartıyoruz ki kraldan çok kralcı olduğumuzda oluyor kendi milliyetimizi
----------------------------------mukakohakan---------------

Bir Çerkes tabiki ihanet karaktersizliğine bulaşmamalı.Asimilasyon olsa,kavmi haklardan dolayı kardeşleri tarafından da ötelense bile.

Ama İsraildeki bu adil ve kavmi paylaşımıda önemsememek haksızlık olmazmı? Din kardeşlerimize nazaran, bu hakkaniyetciliklerinden ötürü ihaneti hiç hak etmiyor olmuyorlarmı.???????????

Ve kraldan çok kralcı olmamamıza bundan sonra dikkat edelim.Hiç olmasa avuç yalamalarla yüzleşmeyelim.Kralcılık enerjimizi imkanlar dahilinde kendi yapılanmalarımıza harcayalım.

mukakohakan kardeş bu güzel yorumunuzu inşallah hala başka oluşum peşinde (kralcı) olup Çerkeslere sorunsallıklarımız üzerinden yaklaşıp, kendi davalarına potansiyyeller edinme gayesinde olan iki yüzlüler okur.

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Tlepsh » Cmt Haz 13, 2009 2:40 pm

PauKaF yazdı:İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM
Suriye ve Ürdün'e gönderilen Çerkezler'den bir kısmı, Filistin'de Araplar'la Yahudiler arasıda bulunan Tiberial bölgesindeki köylerini kurdu. Ürdün devleti kurulduktan sonra manda ile yönetilen Filistin'de kalan bu Çerkezler, Yahudilerin bağımsızlık savaşı sırasında onların yanında yer aldı. İsrail ordusuna giren Çerkezler, Yahudi devletinin destekçisi oldu. Aslında Rusya'dan gelen ilk Yahudiler'den bile önce bölgeye gelmiş olan Çerkezler'in bu girişimi, Yahudiler'e büyük güven sağladı. Günümüzde 2 bin 300 Çerkez'in yaşadığı Kfar-Kama ile bin 200 Çerkez'in yaşadığı Reyhaniye, oldukça gelişmiş ve modern iki köy. İsrail'in bu köyler için bütçeden yılda ayırdığı rakam ise 1,5 milyon dolar. Kendi okulları bulunan Çerkezler, sayılarının azlığına rağmen kültürlerini koruyor. Çocuklar da öğrenimlerini, ana dilde yapıyor. Tek sorunları ise nüfusları az olduğu ve akraba evliliği yapamadıkları için evlenecek Çerkez bulamamaları.

Çerkesler Suriye veya Ürdün diye herhangi bir ülkeye gönderilmediler. Çerkesler yurtlarından çıkarıldıklarında (1860 lı yıllar) ne Suriye, ne Ürdün, nede İsrail ortada yoktu. Bugünkü Suriye, Ürdün ve İsrail’deki Çerkesler ilk yerleştikleri dönemde bu günkü sınırlar yoktu. Birbirleri ile ilişkileri vardı. Birbirlerini ziyaret ederler ve birbirleri ile evlenirlerdi. Örneğin teyzesi İsrailde, amcası Suriyede, dayısı Ürdünde kendisi de Türkiye’de olan bir Adığeyi tanıyorum.

Kfar-Kama ve Reyhaniye de yaşayan Adiğeler Yahudilerin bağımsızlık savaşında tarafsız kaldılar. Yahudilerin yanında yer almadılar. İsrail devleti kurulduktan sonra Kfar-Kama ve Reyhaniye de yaşayan Adiğeler normal vatandaşlık görevlerini yerine getirdiler. İsrailin bu iki köy için bütçeden ayırdığı 1,5 milyon dolar, benzer Yahudi Köyler için ayırdığı miktarla karşılaştırılsa bunun hiç de çok bir miktar oladığı aksine ne kadar az olduğu anlaşılır.

İsrailde Yahudiler birinci derece vatandaştır. Yahudilerin erkek ve kız çocukları askerlik yaparlar. Sadece erkek çocukları askerlik yapan Çerkesler ve Dürzüler ikinci derece vatandaş, hiç askerlik yapmayan Araplar ise üçüncü derece vatandaştırlar.

Nüfusları az ve akraba evliliği yapmadıkları için evlenecek Çerkkes bulamamaları onlar için bir sorundur ama bu onların tek sorunları değildir.

İsrail’deki Çerkeslerin asimile olmamalarının veya Türkiye, Süriye, ve Ürdün gibi ülkelerdeki Çerkeslere nazaran çok daha yavaş asimile olmalarının sebebini bence şöyle açıklayabiliriz:
Egemen güç olan Yahudiler (devlet) Çerkesler müslüman olduğu için Çerkesleri kendilerinden ayrı sayarlar. Yahudiler Çerkesleri Arap olmadıkları için de Araplardan (müslüman ve dürzi Araplar) ayrı sayarlar. Yani Yahudiler (devlet) Çerkeslere ayrı bir statü verirler. İşte bu onların yararına asimilasyonu önleyen önemli bir faktördür.

Çerkesler devlet tarafından kendilerine verilen bu statüyü korumak için de Araplarla ilişkide bulunmazlar. Araplarla (müslüman olmalırına rağmen) evlenmezler. Zira Araplar İsrailde üçüncü derece vatandaştır.

Ürdündeki Çerkeslerin Parlementoda biri Adiğe bir diğeri de Çeçen olmak üzere iki kontenjanları olmasına ve Anadilde eğitim veren özel bir okullarının olmasına rağmen asimilasyon son hızıyla devam etmektedir.

Anayurtta bile asimilasyonun çok hızlı bir şekilde olmasına rağmen İsraildeki 2500 kadar Çerkesin asimilasyonlarının niçin çok yavaş olduğunu bence iyi araştırmamız ve bu örnekten nasıl yararlanabileceğimizi düşünmemiz gerekir.
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti decenqua » Cmt Haz 13, 2009 6:40 pm

TEŞEKKÜRLER TELEPŞ................... Surprised Surprised Surprised

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti mukakohakan » Çar Tem 08, 2009 1:48 am

yazdıklarınızın hepsine katılıyorum doğru bilgiler ama dikkatimi çekenne biliyomusunuz israilde çerkesler israil adına tarfasızda kaldılar deseniz illaki savaşmışlardır savaşmasalar israil onlara bu haklarını vermezdi ama benim takıldığım bu değil israilde israilliler adına savaşmışız ürdünde saray muhafızlarıve kralın tüm yakın korumaları çerkes ,osmanlıda teşkilatı mahsusa kurucusu çerkesler .yani kısaca nerede yaşıyosak orada gerektiğinde kanımızı akıtıyoruz peki ne uğruna asimile olup kaybolup gidiyoruz. cumhurietin kurucusu asil çerkesler ethemler, rauf orbaylar acaba kendi anavatanlarını hiç düşündülermi hiç sanmıyorum.bizim kendiimizden başka herkese faydamız var ben olsam dünya milletlerinin yerine çerkeslerin asimilasyon olmasını engellerim onlara okullar açarım kültürlerini yaşatırım . nedeni anlamışsınızdır saden
mukakohakan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti decenqua » Pts Tem 13, 2009 6:03 pm

savaşmasalar israil onlara bu haklarını vermezdi.....
---------------------------------------------------------

Öyle veya böyle verdi kardeşim mukakohakan.

Hakkaniyetleri yerli yerine koyalım.Diğer Müslüman Din kardeşlerimiz vermedi.Hatta canla başla savaştık hain ilan edildik.

Bakın hak çok önemli dini açıdan bakarsanız.Bir hayvanı müsrüfce öldürüp talan edemezsiniz.Ancak ihtiyacınız kadarını kesersiniz yersiniz ve daha sonrası içinde beslersiniz.Veya yaş ağacı kesemessiniz ya da emeğiniz olmayan birinin parasını,malını gasp edemezsiniz.Hayvanın ve bitkinin de yaşama hakkı vardır ve ya emeğin hakkını sahibine teslim etmek lazım.Buda bireyin kazanma ve yaşama hakkıdır.Bütün canlıları yaratan onlara yaşama hakkı tanımıştır.Kavimleri yaratanda Cenabı haktır ve yaşama hakları vardır. Kavimler nasıl yaşar.Hayvana otunu yemini,bitkiye toprakta kökleşmesini ve suyunu temin edersin.İnsana kazancından dolayı besin zincirini,mekan edinme hakkını v.s. sağlar yaşam idame kolaylığını temin edersin.Kavime ise kültürel haklarını geliştirme imkanı-musadesi sağlarsın.Haklar böylece yerine oturur.İnanç hakkı da böyledir diğer haklarda.Bunları sağlamassan kaos olur,paralar akıtır bir sürü canların kırılmasına sebeb olursun.Müslüman ülkelerde bu yönetim anlayışı gelişmemiştir.Onun için mezhep,kavim kavgaları derinleşmektedir gittikçe.Tarihte Kavimlere karşı kavmi hakları teslim etme adalet anlayışları olmamıştır ve gelenekselleşmemiştir.Onun için bunu Müslüman Ülkelerde göremiyoruz.Bir kaç Kürt ve Azeri İranlıdan duydum, İranda böyle bir uygulama varmış.O da Humeyni devriminden sonra olmuş.Ve yıllar önce Cağaloğlundan aldığım İran Anayasasında da bilhassa okudum.Ama İslam Ülkelerinin genelinde böyle bir şey yok.

Tabi ki Ülkelerdeki azınlık Kavimleri yönetime gönülden bağlaya bilme teşebbüsü bunlar.Yanlış bir şeymi? Bir ailenin üç evladını düşünün,bu evlatlardan ikisine çok ilgi gösterildiğini var sayın,diğer mahsun kalan çocuk ne olur.İsyankar,sadist,gaspçı ve ya saldırgan hırçın olmazmı.Bu da bunun gibi bir şey.

Adamlar işi biliyor,bir arada yaşaya bilme sistemleri geliştiriyorlar.Avrupa Birliği de öyle.(Kıriterler)Bakın ne güçlü mükemmel bir kıta devleti oldular.İRA tarih oldu.Bask terörü bitme noktasında adamlar İnsanların ve Kavimlerin talepleri üzerinden geçinme stratejileri,plan projeleri üretiyorlar.Parlementoları bunun için var ve bu talepler üzerinden yönetimler geliştiriyorlar veya diğer sosyal ihtiyaçlar üzerinden çalışmalar oluşturuyor.Adamlar akıllı kardeşim vesselam.

Ama bize göre, tu kaka hepsi, ne gaflet ve halimize bak Müslümanlar olarak.Bana göre bizim din adamlarımız yüztane fakülte bitirseler sınıf geçemezler, toplumsal konularda.

Avrupa birliği onların papazlarının eseridir.İsrail parlementosuda (Kneez) hahamların eseridir vesselam.Bana göre adildirler...........

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

Sonraki

KISA VE ÖZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir