[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM

Re: İSRAİL'DE ANA DİLDE EĞİTİM

İleti Tlepsh » Per Tem 16, 2009 7:01 am

Avrupa birliği onların papazlarının eseridir.İsrail parlementosuda (Kneez) hahamların eseridir vesselam.Bana göre adildirler...........

Bütün söylediklerinize candan katılıyorum ama yukaridaki en son paragrafınıza katılmıyorum. Çünki din adamları her yerde aynıdır. Hahamda olsa, papazda olsa, imam da olsa. Avrupa birliği ve İsrail Parlementosu eğer din adamları hakim olsaydı oluşamazdı. Papazların hakimiyetinin en çarpıcı örneği ortaçağ Avrupasıdır.

Tüm din adamları (hiristiyan, yahudi, veya müsliman) Allahın insanlara sadece şirki ortadan kaldırmak için vahiy indirdiğini zannederler. Allahın kendisine kulluk etmedikleri için insanlara kızdığını zannederler. Tüm hayatımızın Allaha tapınma üzere olduğunu ve onun dışında ilahlar seçtiğimizde bize kızdığını, cennete sadece Allaha inanmakla gideceğimizi iddia ederler.

İşte bu Allah imajı insanların, özellikle din adamlarının kendi yarattıkları bir imajdır. İnsan duygusunu Allaha empoze ederler ve onu hakimiyetini ve güçünü kendi tebasından onaylamasını isteyen bir kıral bir imparator gibi görürler.

Allah’ı diğer ilahları kıskanan bir yönetici, bir diktatör olarak görürler. Allahın vahyi, aynı beşer diktatörler gibi, kendi tek hakimiyetini teminat altına almak için indirdiğini iddia ederler.

İşte bu anlayıştaki Din adamları kendilerini kendi imajlarındaki ilahın yeryüzündeki temsilcileri zannederler..

Onun için dir ki...
Hayvanın ve bitkinin de yaşama hakkı vardır ve ya emeğin hakkını sahibine teslim etmek lazım.Buda bireyin kazanma ve yaşama hakkıdır.Bütün canlıları yaratan onlara yaşama hakkı tanımıştır.Kavimleri yaratanda Cenabı haktır ve yaşama hakları vardır. Kavimler nasıl yaşar.Hayvana otunu yemini,bitkiye toprakta kökleşmesini ve suyunu temin edersin.İnsana kazancından dolayı besin zincirini,mekan edinme hakkını v.s. sağlar yaşam idame kolaylığını temin edersin.Kavime ise kültürel haklarını geliştirme imkanı-musadesi sağlarsın.Haklar böylece yerine oturur.İnanç hakkı da böyledir diğer haklarda.Bunları sağlamassan kaos olur,paralar akıtır bir sürü canların kırılmasına sebeb olursun.Müslüman ülkelerde bu yönetim anlayışı gelişmemiştir.Onun için mezhep,kavim kavgaları derinleşmektedir gittikçe.Tarihte Kavimlere karşı kavmi hakları teslim etme adalet anlayışları olmamıştır ve gelenekselleşmemiştir.Onun için bunu Müslüman Ülkelerde göremiyoruz.

Bu paragrafta en güzel bir şekilde tarif ettiğiniz gibi ne hayvana, ne bitkiye, ne bireye, nede kavme Allahın verdiği hakları tanımazlar, gaspederler.

Selam ve hürmetler.
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti decenqua » Per Tem 16, 2009 10:02 am

Avrupa birliği ve İsrail Parlementosu eğer din adamları hakim olsaydı oluşamazdı. Papazların hakimiyetinin en çarpıcı örneği ortaçağ Avrupasıdır.
----------------------------------------------------------------------------

Bu ifadelerimi 2.Dünya Savaşından sonra ilk birlik fikrini ve birliğin oluşumunun projelerinin fikir babasının (larının) papa (papazlar) olduğundan kullandım.Avrupa Birliği tabiki daha sonra beşeriyetin kendi hukuk,economi ve diğer sosoyal yapılanmalar anlayışının/çalışmasının eseri.

İsrail daha dini (Tevrat) ağırlıkta sistemle yönetilmiyormu?

Ben bunları onların din adamlarıyla, bizim din adamlarını biraz da kıyaslamak için yazdım.

Bizimkiler hala Ahırete vurgu yapan, daha çok inanları taasubi hayata çekme gayretindeler.Bizim dinimiz (İslam) dünyamızdaki hayatımızı her koşla,şartlara göre paylaşımlar üzerinden sosyal hayat tahsis etmeye musait değilmi?Bu konulara biraz kafa ağartsınlar,dinimizin bu tarafından emirlerini,yol gösterişlerini vaaz etsinle.Ben hala dedemden dinlediklerimi bu günün İlahiyat mezunlarından (İlahiyatçılarında) dinliyorum.Arada nerden baksanız 100 sene oynuyor.Şartlar ve beşeriyetin hayata dönük talepkar arayışları değişti.Sanırım Müslümanlar arasındaki çıkmazlarımız buradan kaynaklanıyor.Yukarıda bahsettiğiniz Ortaçağ Avrupası'nın görünümüne dönmüyormu İslam coğrafyası gittikçe.İşte burada din adamlarımızın (İmamlarımızın),dünyanın beşeriyet elinde her alanda mükemmel/muazzam sosyal yapılanmasında/yapılandırılmasında,kendi konumları açısından (Tevhidi Tebliğ'de) geri kaldıkları bir şeyler var gibime geliyor bana.

Yanlış olabilirim.Açıklama ve bilgilendirme tahammülünüzden dolayı teşekkürler Tlepsh.......
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Tlepsh » Per Tem 16, 2009 1:41 pm

Değerli kadeşim decenuqa,

Bence, samimi müslümanlar Kuranın kendilerine aklı ve mantığı kullanmalarını emrettiğini anlamak zorunluğundadırlar. Aklını ve mantığını kullanmayanları Allah hidayetinden men eder.

10:100 Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

Allah kadın veya erkek herkesi adil bir şekilde, ama onları, mantıklı düşündükleri ve akllarını kullandıkları ölçüde hidayetlendirir. Dolayısıyla kendini din adamı diye nitelendirenler ile normal müslüman halktan kişiler arasında hiç bir fark yoktur. Mucizeler peşinde koşan ve kendilerini din adamı diye nitelendiren kimseler; bu tür kişilerin yolgöstericiliğine kendilerini muhtaç zanneden zavallı çoğunluğu kandırmaya ve sömürmeye devam edeceklerdir. Ama buna karşılık kuran bize karşılaştığımız her bir bilgi veya haber parçasının, sağduyumuzu ve aklımızı kullanarak doğruluğunu araştırmamızı emreder.

17:36 Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.

Körükörüne inanmanın yerine Allahın bizden istediği gibi aklımızı, mantığımızı, ve sağduyumuzu kullanarak inanmaya, yaşamaya başladığımız zaman eminim her şey daha iyiye gidecektir.

Biz Çerkeslerde bir ata sözü vardır “Kalp bakmadan göz görmez” «гур мыплъэмэ, нэм илъэгърэп» Çerkesçe’de Kalp (гу) sağduyunun, aklın temsilcisidir.

Selamlar saygılar.
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti decenqua » Pzr Tem 19, 2009 3:53 pm

Hepimizin din adamı,ilahiyatcı,imam olması mümkün değil, bizler niçin vaazlar dinliyoruz bu işin tahsilini,ihtisasını,ilmini yapanlardan dinimizi öğrenmek için.

Namazın,haccın,orucun farz olduğunu söyleyen,kul hakkından bahsedenlerden biraz da, kavmi haklardan vaaz etmelerinin zamanı geldi,dinimiz bu tür kavmi haklar talep edenlere nasıl bakıyor.Talep edenlerin hakları teslim edilmelimidir,teşvik imkanı verilmelidir. Demek istediklerimin genelinin tamamı bu aslında.

Musevi dininde bu haklar yasak olsa,Tevrat şeriatı ile yönetilen İsrail parlementosundan bu paylaşımlar üzerinden yasalar kesin çıkmazdı diye düşünüyorum........
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Tlepsh » Pzr Ağu 09, 2009 11:00 am

Doğru kimsenin din adamı olmaya ihtiyacı yok. Aslında marangoz, çiftçi, mühendis gibi meslekler vardır. İnsanlar bu mesleklerle geçimlerini sağlarlar. Ama islamda din adamı diye bir meslek olamaz. Kimse bu yalancı meslekle geçimini sağlayamaz. Din adamı geçinip bu yolla para kazananlar hemen kendilerine başka bir meslek bulup laf satmaktan vazgeçmelidirler.

5:63 Neden onların din adamları ve hahamları onları günahkarca iddialardan ve her türlü kötülüğü boğazlarına indirmekten alıkoymadılar? Ortaya koydukları şey ne kadar kötüdür!

9:34 Siz ey imana erişenler! Bilin ki, din adamlarının, rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızca yiyip yutuyor ve (onları) Allahın yolundan alıkoyuyorlar. Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele:

Eğer bu bahsettiğiniz kimseler (din adamları) kavmi talepler, talep edenlerin hakları, bu hakların kendilerine teslim edilmesinin gerekliliği konularını anlatacak olsalar hemencecik kendilerine din adamlığı mesleğinden başka bir meslek bulmak durumundadırlar. Onlar maaşlarını kimden alıyorlarsa onun yayın organı olamak durumundadırlar. Dini sadece namaz, hac, oruc, gibi bazı rutüellere veya giyim kuşama indirgemeleri de bundandır.

38:23 "Şu benim kardeşimdir. Kendisinin doksan dokuz koyunu var. Benimse bir tek koyunum var. Buna rağmen, onu da bana ver dedi ve tartışmada beni bastırdı."

1900 lü yıllarda biz Çerkeslerin Çerkesçe eğitimi geilştirmeye çalışan bir okulumuz vardı. Ama din kardeşlerimizin kendi dillerinde eğitim yapan 99 okulları vardı. Tartışmada bizi bastırıp onu da bizden aldılar.

4:58 Şu bir gerçek ki, Allah size emanetleri, onlara ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah size bu şekilde ne güzel öğüt veriyor. Allah Semî'dir, çok iyi duyar; Basîr'dir, çok iyi görür.

Kardeşler arasında hükmederken adaletle hükmetmek durumundasınız. Kardeşlerden birinin kendi dilinde eğitim yapan 99 okulu varken diğer kardeşi okulsuz bırakamazsınız.
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

Önceki

KISA VE ÖZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir