[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESYA'YA DÖNÜŞ

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESYA'YA DÖNÜŞ

ÇERKESYA'YA DÖNÜŞ

İleti Bramkhan » Çar Tem 29, 2009 9:44 pm

çerkesya.
kuban nehrinden karadeniz sahillerine uzanan tarihî çerkes vatanı.
bir zamanlar özgürce at koşturduğumuz topraklar.
sonra, işgalci rus ordusunu durdurmak için canımızı dişimize takarak savaştığımız, sürüldüğümüz topraklar.
ben bu toprakları ilk kez geçen hafta gördüm.
ve hemen tanıdım.

büyük sürgün, 1864.
benim doğum tarihim, 1968.
çerkesya toprağı, 104 yılı ve denizleri aşıp, almanya’da, st. vincence hastanesi’ndeki beşiğimde beni buldu ve içime işledi.
onu gördüğüm anda bunu hissettim.
onu hep içimde taşıdığımı, onunla büyüdüğümü hissettim.
daha önce hiç görmediğim, hiç dokunmadığım, üzerine hiç basmadığım halde bu toprağın benim toprağım olduğunu iliklerime kadar, şahdamarıma kadar hissettim.
bu topraktan hiç kopmadığımı, çerkesya’dan hiç ayrılmadığımı hissettim.
yüzyıllardır bu toprağın üzerinde at koşturuyordum sanki.
bu topraktan başka toprak görmemiştim sanki.
hep buradaydım, başka hiçbir yerde olmamıştım sanki.
öyle bir his.
çok güçlü.
çok derin.
hayatımda ilk defa toprağı öpmek geldi içimden.
toprağı öptüm, yere uzandım, gökyüzüne baktım, kartal oldum, uçtum.
tarifi imkansız bir saadet.
sonra acılarla yüzleşme.
nerede bir yol, bir patika gördüysem dalıp gittim.
savaşı kaybetmiştik.
vatanımızı kaybetmiştik.
yüz binlerce çerkes, sürgün yollarındaydık.
kesik çerkes başları sergileniyordu yol boyunca.
bize gözdağı veriliyordu vatanımıza asla dönmeyelim diye.
küçük bir çocuktum.
kardeşim daha küçüktü, onun elinden tutmuştum.
çar’ın askerleri bizi karadeniz sahillerine indiriyordu.
oradan gemilere doldurulup trabzon’a, samsun’a, varna’ya, köstence’ye gönderilecektik.
sahillerde gemi beklerken birçoğumuz açlıktan, hastalıktan, soğuktan ölecekti.
birçoğumuz karadeniz’in karanlık sularına gömülecekti.
birçoğumuz da karadeniz’in öbür yakasında kırılacaktı.
yenik, boynu bükük gidiyorduk.
yanı başımda bir prenses, son bir özgürlük çığlığı atıp şehit düşmek üzere geride kalan yavuklusuna ağlıyordu.
ileride bir yerde dumanlar yükseliyordu.
benim köyüm yakılıyordu.
benim izlerim siliniyordu.
erken bir zafer sevinci yaşıyordu çar’ın askerleri.

bilmiyorlardı ki, bir gün geri döneceğim.“hakan, şehre dönmeliyiz” dedi çerkes kongresi liderlerinden ali bıgane.
büyük bir soykırım davası bizi bekliyordu.
- bir an evvel oturup, rusya’ya açacağımız dava konusunda türkiye’deki çerkeslerin ne yapabileceğini konuşmamız lazım.
- tamam ali, ama önce büyük sürgün’ün canlı tanıklarını ziyaret edelim.
büyük sürgün’ün canlı tanıkları: abzeh boyuna mensup çerkeslerin 150 yıl önce diktiği ağaçlar.
hala yaprak veriyorlar ve yaprakları hala yemyeşil.
umudu kuşanıp mücadeleye dalıyoruz.

hakan albayrak, bismillah hotel
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

KISA VE ÖZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir