ÜNLÜ ÇERKESLER

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÜNLÜ ÇERKESLER

Re: ÜNLÜ ÇERKESLER

İleti SiNePs60 » Pzr Mar 22, 2009 9:51 pm

Arkadaşlara katılıyorum burda bazı kişilerin çerkesliği muallaktadır...
Annesi babası çerkesmiş...
Bence asıl çerkes gururla her yerde söyleyendir...
Ben bu ünlülerin hiçbirinden çerkesim dediğini duymadım...
Özellikle de Deniz Baykal,Ata Demirer ve basketbolculardan...
SiNePs60
SiNePs60
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti adige_javu » Per Nis 02, 2009 1:43 pm

nazım hikmet osmanlı devletine sığınan bir lehlinin torunudur çerkes falan değil
adige_javu
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti tuğrul » Per Nis 02, 2009 1:49 pm

ata demirel ne zaman olmuş cerkez
BEN HAYATI CEVRİM DIŞI YAŞARKEN HAYAT BENİ ENGELESE KAÇ YAZAR
21 Mayıs 1864 sürgün sürgünü soykırım hakkında 144 yıl 145. 2007 2008 2009 çerkez adige çerkes adige cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih circassian community kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset çeçen siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle
tuğrul
tuğrul
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti murtezatekeli » Cmt Ağu 08, 2009 10:37 am

Arkadaşlar konu ile ilgisi olduğundan Murat ÖZDENER'in DİASPORA'NIN GÜÇZÜLÜĞÜ isimli yazısını yayımlıyorum. Bu yazının bir bölümünde bu konuya bence en oğru yanıtlar mevcut....
-------------------------------------------------------------
Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti Sayın Devlet Başkanı’nın Türkiye’ye yapacağı siyasi amaçlı olmayan ziyaret maalesef gerçekleştirilememiş ve bu üzücü olayın arka planında yeralan daha derin ve anlamlı sonuçlar da bu vesile ile belirginleşmiştir;

İlk sonuç, olayın orijinini teşkil eden Kafkas Diasporası’nın güçsüzlüğüdür. Diğer sonuç ise, Kafkas Diasporası’nın ağırlık merkezinin konuşlandığı Türkiye Cumhuriyeti’nin zafiyetidir.

Kafkas Diasporası’nın Güçsüzlüğü: Genelde diasporanın tamamı, özelde ise Türkiye’deki bölümü zannedilen de güçsüzdür. Türkiye’deki nüfusu bazı tahminlerde 7 milyona kadar dahi abartılan Kafkasyalılar, gerçekte 70 bin’i bile bulmayacak hacimdedir.

Zaten pek çok konuda yaşanan gerçekler, objektif bakıldığında bunu açıkça göstermektedir. Kökeninde Kafkasya bağlantısı olan herkesi diaspora nüfusuna dahil edince, sonunda bu şekilde acı gerçeklerle karşılaşmak da olağandır.

[i][i]Toplumun çeşitli tanınan kesimlerinden; sanatçılardan, gazetecilerden, siyasetçilerden Kafkas kökenine sahip olanları bulmak, resimlerini web sitelerinde, dergilerde, kitaplarda yayımlayarak bu isimlerle diasporaya psikolojik bir güç katmak olanaksızdır. Maalesef bu umutsuz, gereksiz ve anlamsız çaba halen de sürmektedir.

Bu insanlara Kafkas kökenleri sorulduğunda alınan yanıtlar birbirine çok benzer; “…benim dedemde çerkes olduğunu söylerdi…”. “…benim büyükannemde çok güzel çerkes tavuğu yapardı…”, ”…galiba bizde kafkasyadan gelmişiz…”, “…evet, çerkes kızları çok güzeldir. Bende o yüzden…” vs.

Hangisine sorsanız; Soyunu, kabilesini, yanıt alamazsınız. Bırakın, Oşhamafe’yi, Tsemez’i, Miyekuape’yi, Apsnı’yı, Sunçkaleyi…. Sorsanız Adigey’in yerini bile bilmezler… Sorsanız, Yistambilakhue nedir? Şiş Nani nedir? Neyi anlatır? Bilmezler… Sorsanız Abrekleri, Tleyleri bilmezler? Bilirler mi? Abağba Bahadır’ı..Bilirler mi? O neredeydi, O’na ne oldu? Bilirler mi? Bilirler mi? Samaski’de olanları? Bilirler mi? Nalchik’te olanları? Duydular mı? Gencecik Adige delikanlılarına neler oldu? Bilmezler…Bilemezler…

Onlar için Kafkas olmak, bir çocukluk masalını hazırlamak, duvarda bulunan otantik bir eşyaya göz ucuyla bakmaktır. Hepsi o kadar…

İşte bu yüzden bu insanları bizden sayamazsınız. Sayarsanız kendinizi kandırır, sonrada bugün yaşadığımız gibi üzücü olaylarda şok yaşarsınız. Neden bu kadar nüfusa rağmen etkimizin olmadığını anlamakta zorlanırsınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Zafiyeti: Türkiye, maalesef bugünlerde çok daha açık görüldüğü gibi kendi sınırlarını korumakta zorlanan bir ülkedir. İmparatorluğun çözülmesi ve Kurtuluş Savaşı ile yarım kalan bir hesap, emperyalistler tarafından artık açıkça kapatılmak ve sonuçlandırılmak istenmektedir.

Vizyonunu kaybeden Türkiye, siyası sınırlarını, hinterlandı kabul edilen Güneyde (Kıbrıs’ta), Batıda Balkanlar’da (Bosna, Kosova, Gümülcüne’de…), Ortadoğu’da (Musul, Kerkük’de,…), Kuzeyde Kafkasya’da (Abhazya, Çeçenya, Karabağ, Azarbaycan’da…) koruyamamış, buralarda kan gövdeyi götürürken, her millet kendi hedeflerinin peşindeyken, Türkiye Kızılay ile gıda ve çadır yardımı yapmaya çalışan, kendi gölgesinden ve sesinden korkan aciz bir tavır sergilemiştir.

Sonuç: Türkiye’nin bugün yaşadıkları, işte o uzak sınırlarını koruyamadığı günlerde yazılmıştı ve bugün bu sonuç kaçınılmaz olarak kapıya dayanmıştır.

Şimdi, bunları görmeden, Türkiye’den destek almaya, siyasetinizin (!) ağırlık merkezine Türkiye’yi yerleştirmeye çalışırsanız, gölgesinden korkan, kendi çıkarlarını yüksek sesle savunmaktan aciz bir devletten zorlu hedefleriniz için yardım beklerseniz, bu yaşadıklarınız da sizin için kaçınılmaz olacaktır ve olmuştur.

Bu satırların yazarı bunları yazmaktan mutlu değil, üstelik çokta üzgündür… Ancak gerek kutsal saydığımız Kafkasya Davası, gerekse çok emeğimiz olan bu aziz ülke Türkiye’nin çıkış yolu gerçekçiliktedir.

Özelde Abhazya meselesinin paradokslarından en önemlisi, bugün diasporada oluşumuzun baş sorumlu olan Rusya ile kurulan işbirliğidir. Herkesin gördüğü ancak yüksek sesle dile getirmediği bu çelişki ile bu Kutsal Dava nasıl sürdürülecektir? Rusya Federasyonu’na katılımın dahi ciddi, ciddi gündemde olduğu bir akıl karışıklığı içinde bu çetin mücadele nasıl sürdürülecektir? Yani Rusya dün yaptıklarından dolayı üzgün ve pişman mıdır? Ki bizler yeni bir sayfa açarak Abhazya için ortak mücadele etmekteyiz. O zaman bugün Çeçenya’da yaşananlar nedir? O zaman Nalçik’te yaşananlar nedir? Rusya dün yaptıklarına bugünde devam etmektedir ve Abhazya da bunu dışında değildir. İdeolojik olarak dün de, bugün de kendisini Rusya’ya bağlayan bir kesimin bu yanlış rotayı çizdiği açıkça görülmektedir ve maalesef bu yolun sonu çıkmazdır.

Kafkasya yalnızca kendi hedefleri, olanakları ve psikolojik gücü ile gerçek istiklaline kavuşabilir. Başkalarından, hatta diasporadaki kardeşlerinden dahi yardım beklemek, Kafkasya’yı atalete sürükleyecek, ona zaman ve mevzi kaybettirecektir.

Kafkasya, gerçekten istiyorsa yine Kafkasya tarafından kurtarılabilir.
Saygılarımla
Murat ÖZDENER
-------------------------------
murtezatekeli
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti ibr4him » Cum Mar 05, 2010 9:42 pm

filmdeki karakter çerkez. rol icabı çerkezim diyen birini çerkez yapmayalım.. Shocked Laughing

puncher yazdı:arkadaşlar Ferhan Şensoy çerkes değilmi benim senelerdir yanlış biliyorum ki. eğer çerkes'se neden bu kadar önemli bi tiyatro sanatcısını unutuyor? ki bazı oyunlarında ve filmlerinde özellikle pardon filmi çekimlerinde bi sahnede ben çerkesim çerkes diye vurgulaması da mevcuttur ok
En son ibr4him tarafından, Çar Mar 10, 2010 10:37 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
ibr4him
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti adigeGizem » Cum Mar 05, 2010 10:11 pm

Ne olmuş yani?Gurur mu duyalım çerkesler diye?Onlar çerkesim demeye utanıyorsa,sos olarak görüyorsa onlarla mı gurur duyacağız?Çerkeslik adına ne yapmışlar?
Gurur duyulacak ve çerkeslik için çok önemli işler yapmış kişiler var.Hatta bu uğurda hayatını kaybetmiş Sad
adigeGizem
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti Gosipha » Cmt Mar 06, 2010 12:36 am

Resim

MERVE TOY (Bijinowpha , Abhaz)

27 Aralık 1983 Adapazarı doğumlu olan Merve, orta öğrenimini Sakarya Atatürk İlkokulu ve Sakarya Özel Tansel Lisesi’nde tamamladıktan sonra Lisans eğitimine Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde devam ederek buradan mezun oldu. 7 yıldır LİG TV Ailesinde çalışan Merve’yi kara kartal, ünifutbol, Var mısın iddiaya? Programlarını ve Lig Tv gün içi haberlerini sunarken izliyoruz. Yeni programı “Basketbol Ailesi” ile Spormax ekranlarında da izlemeye devam ediyoruz. Öğrenimi sırasında çeşitli sporlarla ilgilenen Merve’nin Atıcılık sporunda önemli başarıları olduğunu, Havalı Tabanca müsabakalarında 2 kez Türkiye biriciliği ve 1 Türkiye rekoru bulunduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Eğitime ve Spora hayatını adamış,yıllarca hizmet etmiş bir Baba’nın kızı olan Merve’ye çalışmalarında Başarılar diliyoruz ve çalışmalarının devamını bekliyoruz

kendisi SAKARYA'lı olup, KAYALAR/ MEMDUHİYE köyüne ikamet etmektedir. marmara üniversitesi mezunudur. kardeşinin adı merih toy'dur. ayrıca bir kafkas kökeni olan ABHAZADIR. BİJİNOW /BIJNOWPHA olarak geçer.
(:

ApSuVa'OÇAMÇiRA Resim

Ben Bir Sürgünle Doğdum Kendimi Yalnız Bir Dağın Yamacında Buldum Başta Küçücüktüm Şimdi İse Kocaman Bir ABHAZYA'LI OLDUM ...
Gosipha
Uzman Üye
Uzman Üye

İleti mukakohakan » Cmt Mar 06, 2010 1:09 am

][i]Toplumun çeşitli tanınan kesimlerinden; sanatçılardan, gazetecilerden, siyasetçilerden Kafkas kökenine sahip olanları bulmak, resimlerini web sitelerinde, dergilerde, kitaplarda yayımlayarak bu isimlerle diasporaya psikolojik bir güç katmak olanaksızdır. Maalesef bu umutsuz, gereksiz ve anlamsız çaba halen de sürmektedir.

Bu insanlara Kafkas kökenleri sorulduğunda alınan yanıtlar birbirine çok benzer; “…benim dedemde çerkes olduğunu söylerdi…”. “…benim büyükannemde çok güzel çerkes tavuğu yapardı…”, ”…galiba bizde kafkasyadan gelmişiz…”, “…evet, çerkes kızları çok güzeldir. Bende o yüzden…” vs.

Hangisine sorsanız; Soyunu, kabilesini, yanıt alamazsınız. Bırakın, Oşhamafe’yi, Tsemez’i, Miyekuape’yi, Apsnı’yı, Sunçkaleyi…. Sorsanız Adigey’in yerini bile bilmezler… Sorsanız, Yistambilakhue nedir? Şiş Nani nedir? Neyi anlatır? Bilmezler… Sorsanız Abrekleri, Tleyleri bilmezler? Bilirler mi? Abağba Bahadır’ı..Bilirler mi? O neredeydi, O’na ne oldu? Bilirler mi? Bilirler mi? Samaski’de olanları? Bilirler mi? Nalchik’te olanları? Duydular mı? Gencecik Adige delikanlılarına neler oldu? Bilmezler…Bilemezler…

Onlar için Kafkas olmak, bir çocukluk masalını hazırlamak, duvarda bulunan otantik bir eşyaya göz ucuyla bakmaktır. Hepsi o kadar…
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BUKADAR GÜZEL ANLATIM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YAZDIKLARINIZA NOKTASI VİRGÜLÜNE KADAR KATILIYORUM AMA ŞUNUDA UNUTMUYALIM BİZLER YAŞADIKÇA ÇERKESLİK DAVAMIZDA YAŞIYACAKTIR SEL GİDER KUM KALIR DİYE BİZ SÖZ VARDIR KİMİN ÇERKES OLDUĞU DEĞİL KİMİN ÇERKESLİ RUHU TAŞIDIĞI ÖNEMLİDİR Surprised
mukakohakan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti Uzneyla » Cmt Mar 06, 2010 11:09 am

Bu liste gerçeklik payı taşımayan bir listedir.
Nazı m hikmet ran kesinlikle çerkes değildir,lütfen bu konularda aslı astarı olmayan listeler hazırlamasın hemşerilerimiz komıik oluyor.
Uzneyla
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti esas » Cmt Mar 06, 2010 4:20 pm

türkan şoray.ı romen
fikret hakan.ı arap biliodum ben
bahsettiin kitabı bi okumak lazım ilyas adminim
esas
Azimli Üye
Azimli Üye

ÖncekiSonraki