PSINE'DEN ESKİ FOTOĞRAFLAR
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

PSINE'DEN ESKİ FOTOĞRAFLAR

PSINE'DEN ESKİ FOTOĞRAFLAR

İleti PauKaF » Pzr Haz 20, 2010 9:54 pm

Psıne'den eski fotoğraflar

Psıne Dergisi No: 5–2008
Resimler
Mastafe Slave
Nalçık –( Налшыкъ)
Çeviri Atalık Rafet
kafkasfederasyonu.org


Resim

Abhaz delikanlılarını at üstünde böyle mi hatırlamamız gerekiyordu?! Atı ustaca yönlendiren delikanlının gösterisi çok harika, çokta güzel görünüyor. At ne kadar azgın olursa olsun binicisi tahtta otururmuş gibi kendini tutar.

Resim

Bu gördüğünüz fotoğraf at yarışmalarında çekilmiştir. Pşağuleyi(at cinsi) bacaklarıyla yönlendiriyor dedikleri burada gözle görülüyor. Usta binici kendi yetiştirdiği atını, gemi tutmasa bile bacaklarıyla istediği gibi yönlendirebiliyor. Bu özellik büyük bir maharet değimli?! Ayrıca koşan atın üstünde hedefi vurmak için okla nişan alıyor.

Fotoğraf Abhazya'da çekildi. At üstünde gördüğümüz usta binici Кобахир Кунтэ – Kobaxir Kunte.

Resim

Fotoğrafta gördüğünüz delikanlıyı Abhazya topraklarında tanımayan kimse yoktu. Duvarda asılı olan boynuzlarla hayvan derileri onun yiğit bir avcı olduğunun kanıtıdır. Yiğit avcıyı takdir ettikleri, arkada oturan yaşlıların gururlu bakışlarından belli oluyor.

Anlattıklarına göre bu fotoğrafi 1920 yılında Kapkin çekmiş.

Resim

Bu fotoğrafı 1870 yılında Yevdakinov D.(ismini bilmiyoruz) çekmiş. Bu resimde görülenler Abhaz delikanlıları. Fotoğrafta görüldüğü gibi, Adıge ve Abhazların kılık kıyafetleri, görünüşleri, kullandığı silahlar bakımından da kardeş oldukları belli olmuyor mu?!.

Hepsinden önce dikkat çeken Ace(АДЖЭ) dir. Ace erkeklerin kafalarının ortasında belli bir yerde bıraktıkları saçın adıdır. Savaşçı öldüğünde Aceden tutarak kafasını getirirlerdi. (Bazı kaynaklarda savaş meydanında kafası kesilmiş olan savaşçılar olursa, bu saçtan tutarak kafası getirilirdi diye yazıyor). Erkek yaşını tamamlar savaşamayacak duruma gelirse bu saçı(Ace) tıraş eder ev işleriyle meşgul olurdu. Bu saçı kesmesinden, gücünün azaldığı artık silahı alıp savaşamayacağı anlaşılırdı. Bu yapılan uygulamaya Ace’yi tıraş etme(Ace vıpsıj) denirdi. Bu uygulama Adıge ve Abazalarda aynıdır.

Resim

Adıge-Abhaz milletleri her zaman, elleri uz, yetişmiş, aslan gibi güçlü kuvvetli bir ömür yaşamışlardır. Böyle olduklarını, yaşantılarında karşılaştıkları olaylarda sık, sık görmek mümkündü. Atla binici ne güzel anlaşıyorlar!

Fotoğraf 1938 yılında Gudavta'da çekildi.

Resim

Bu fotoğrafa neden hayret ederek bakıyoruz? Görüntüye o özelliği katan ne? İnsanlar kendilerini kaptırmış, hepsi bir şeyler yapıyorlar. Her birinin yüzlerinde değişik duygu ve ifadelerin izleri görünüyor.

Bunların bu kadar dikkatlice nereye bakıyorlar?! İster istemez insanı düşündürüyor…

At yarışını izliyorlar herhalde!

Evet, bir zamanlar Lıxnı(Лычны) da yapılan at yarışlarından çekilen resim.PSINE – ПСЫНЭ
www.kafkasfederasyonu.org
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

Re: PSINE'DEN ESKİ FOTOĞRAFLAR

İleti sskp » Sal Haz 22, 2010 10:50 pm

Ne kadar güzel hatıralar

Surprised
sskp
sskp
Azimli Üye
Azimli Üye
 
İleti: 288
Kayıt: Çar Şub 03, 2010 3:24 pm
Konum: qayser

Re: PSINE'DEN ESKİ FOTOĞRAFLAR

İleti Bramkhan » Çar Haz 23, 2010 9:39 am

Harika! Surprised
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 3516
Kayıt: Pzr Ağu 19, 2007 8:54 pm


FOTOĞRAF RESİM GALERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir