Wednesday, May 23rd

Son Güncelleme:10:37:28 PM GMT

BuradasIn: Özel MAKALE Ankara Çerkes Derneği

Ankara Çerkes Derneği

E-posta Yazdır PDF

Ankara Kafkas Derneği kuruluşundan bu yana Çerkes toplumu için önemli bir kurum olmuştur. On yıl kadar aktif şekilde içinde çalıştığım bu dernekten son on yıldır uzak kalsam da hala elimden geldiğince faaliyetlerini takip ederim. İlk gençliğin en heyecanlı ve güzel günlerini geçirdim bu dernekte. Bana kattıklarını hayatın her alanında fark edebiliyorum.

Ankara Derneği`nin tabanı hep yoğun, yaratıcı ve çalışkan olagelmiştir. Hatta başka derneklerin emekçileri çok iddialı bulmazsa bir “Ankara ekolü” olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Önümüzdeki yıl 1961’de kurulan Ankara Kafkas Derneği’nin 50. kuruluş yıl dönümü. Dernek, ilk kuruluşundan itibaren hep öncü olmuş ve attığı adımlarla Çerkes gündemini de büyük oranda belirlemiştir.

Ankara’da öğrenciliğini geçirip sonra şehirlerine dönen pek çok insan yeni Kafkas derneklerinin açılmasına önayak olmuşlar ve yönetimlerde aktif olarak çalışmışlardır. Türkiye’deki Kafkas Derneklerinin bir çatı altında birleşmesine yönelik ilk girişim 1975 yılında Ankara’da yapılan toplantılarda dile getirilmiştir. Daha sonra 1993’de Kaf-Der, 2003 yılında da Kaf-Fed kurularak federasyonlaşma süreci tamamlanmıştır.

Başlangıçta Kafkasya’daki pek çok halkın diasporası Ankara Derneği’ne gelip gitmişse de anavatandaki gelişmeler sonrasında 90’lı yılların ortalarından itibaren ağırlıklı Adıgelerin ve nispeten de Abazaların çalıştığı, emek verdiği bir dernek olmuştur.

Her daim doğru ve önemli adımlar atan Ankara Derneği’nin yine liderlik yapıp 50. kuruluş yıldönümünde diaspora ve anavatan için artık beklenen adımı atması gerekiyor. Türkiye Adıgelerinin sahiplenilmesi gerekiyor. 70’li yıllardaki anavatana dönüş ideolojisinin ve fikir liderlerinin en önemli kaynağı olan Ankara derneğinin, yok oluşa çok yakın olan Adıge halkı için bir an önce adım atması gerekiyor. Bu adım Kaf-Fed’in de dönüşerek daha net adımlar ve söylemlerle Türkiye Adıgeleri konusunda politika üretmesini sağlayacaktır.

Ankara Derneği içeriği belirsiz Kafkas kelimesinden kurtularak bir an önce ismini Ankara Çerkes Derneği’ne dönüştürmelidir. Konunun dernek yönetimi açısından çetrefilli ve kolay olmadığının farkındayım. Zaman içinde kardeş halkların kendi derneklerini kurması ve Abaza kardeşlerimizin federasyonlaşma sürecine girmeleri ile Ankara Derneği pratikte zaten artık ağırlıklı olarak Adıgelerin çalıştığı bir dernek olmuştur.

Artık Türkiye’de bir Adıge örgütlenmesi olması kaçınılmazdır. Bu gerçeğe kulaklarımızı tıkayamayız. Gelinen noktayı ‘Abazalar niçin bizi bırakıp gittiler?’ söylemleriyle üzülüp yalnızlık ağıtları yakarak geçiştirmek yerine bir fırsata dönüştürmek mümkün. Dünya farklı bir noktaya gidiyor. Ne Rusya ne de Türkiye bu değişime direnemez.

Türkiyeli Adıgeler olarak bizi de net şekilde temsil eden politika üreten anavatanımızla reel ilişkiler kuran Çerkesya’ya dönüş konusunda hem Rusya hem de Türkiye’den somut talepleri olan Adıgece eğitim veren kreş ve ilköğretim okullarının Türkiye’de açılması için hızla harekete geçecek Çerkes Derneklerinin kurulması gerekmektedir.

Türkiye’de daha önce Samsun’da ve İnegöl’de Adıge, Yalova’da Çerkes dernekleri kurulmuştur. Şimdi Bursa Kafkas Derneği de adını Bursa Çerkes Derneği olarak değiştirdi. Bir ekol olan Ankara Derneği’nin yeni duruma hızla evrilmesi çok önemli ve cesaretlendirici olacaktır.

Dernek tabanında Adıgeler dışında çalışan dostlarımız, kardeşlerimiz elbette vardır ve var olmaya da devam etmeliler. Bu isim değişiklikleri bir dışlama olarak algılanmamalı. Kardeş halklar da Adıgelerin kendi örgütlenmeleri konusunda bizimle beraber politika üretip yardımcı olmalılar. Abhazya savaşı döneminde nasıl hepimiz Abaza olduysak Adıgelerin yeniden diriliş mücadelesi için de hepimiz Adıge olmalıyız.

Adıgelerle ilgili taleplerini net olarak Türkiye ve Rusya’ya dillendirecek merkezi bir örgütlenmenin en önemli adımı Ankara Çerkes Derneği adının alınmasından geçmektedir. Adıgelerin durumları acil müdahale gerektiriyor. Konuya neşter vuracak yurtseverleri Ankara barındırmaktadır.

Bu konudaki cesaretli adımın Adıgelere kazandıracakları görülmelidir. Dünya’da en çok Adıge Türkiye’de yaşamaktadır. Anavatandaki nüfus kaygısı, Rusya’nın Adıge yurtseverlere, muhaliflere yaklaşımı, soykırım topraklarında yapılacak 2014 Soçi Kış Olimpiyatları, Balkar ve Karaçaylarla yaşanan toprak problemleri ancak güçlü ve doğru politikalar üreten bir diaspora örgütü ile çözümlenebilir. Tek ve güçlü ses veren Adıge diasporasının anavatan için önemi büyüktür.

Çerkesler için her zaman doğru adımlar atan Ankara Xase ilk genel kurulunda ismini Ankara Çerkes Derneği olarak değiştireceğini kamuoyuna artık duyurmalıdır.

Synduk Ergün
cherkessia.net

Yorumlar  

 
-3 #3 Soner Daur 13-03-2011 01:43
Sayın Adıge ve benim bu izahatlarımdan sıkılan Çerkesler; bir daha söliym.
Türkiye'de yaşıyoruz.Türkçe konuşuyoruz.Derneğimizin adı tabiki Türkçe bir ad olan Çerkes olacaktır.Ya Adıge Xase olur yada Çerkes Derneği.İkisinden biri olabilir ama "neden Çerkes? Çerkes olmasın" gibi yaklaşımlar doğru değildir.Hele hele bu saatten sonra hiç doğru değildir.TARİHİMİZİ,EMEK LERİMİZİ ÇÖPE ATACAK HALİMİZ YOK.
Alıntı
 
 
+3 #2 mustafa 12-03-2011 23:55
sizin mücalenizi destekliyorum sizinde televiziyonuz olsun ve okulunuz olsun sizinde hakınız ben bir kürt olarak başarılar dilerim hepimiz kardeşiz bu ülke herkesin tek bir milletin tekelinde değil sagılar dilerim çerkez kardeşlrime
Alıntı
 
 
0 #1 Adıge 22-10-2010 18:20
Neden? Ankara Adıge xase/derneği değil de Ankara çerkes derneği ...
Adıge örgütlemesinden bahsediliyorsa bu örgütlenmeninde ismiyle cismiyle, adı da sanıda Adıge olmalı. yoksa kafkas örgütlenmesinde n farklı bir yapı beklenemez.
Bin yıllık adıgelerin tarihsel,ulusal isminin değiştirilmek istenip,Türkiye li bir çerkes ulusumu yaratılmak isteniyor?
Ulusunun diline ,kültürüne,geçm işine,bu gününe ve geleceğine sahip çıkan her Adıge kendini ve ulusunu Adıge olarak tanımlar.. Bu kaygıların samimiyetini taşımayan ve diğer uluslarda Adıgeleri Çerkes olarak tanımlarlar....
Alıntı