Friday, May 25th

Son Güncelleme:10:37:28 PM GMT

BuradasIn: Özel HABER

Haber

Mustafa Sarıgül İstanbul Çerkes Derneği'ni ziyaret edecek

E-posta Yazdır PDF

Mustafa Sarıgül Çerkes Derneği’ni ziyaret edecek

9 Mart 2014 Pazar günü Çerkes derneği iki başkan adayını iki farklı saatte konuk edecek.

Çerkes Derneği yönetim kuruluna, ilgili partilerden gelen ziyaret isteği üzerine aşağıdaki programı uygulayacaklar. Çerkes Derneği aşağıdaki şekilde açıklama yapmıştır.

''İstanbul Çerkes Derneği olarak bütün siyasi partilere ve adaylara eşit mesafedeyiz, kurumumuzu ziyaret etmek isteyen parti yöneticiler ve adaylar ''Çerkes adetleri'' çerçevesinde misafir edilecek, Çerkes camiasının ve kurumlarımızın siyasilerden beklentileri kendilerine bu buluşmalarda aktarılacaktır.''

10.30 'da KAHVALTI VE TANIŞMA programında mevcut Güngören Belediye başkanı ve aynı zamanda başkan adayı Şakir Yücel Karaman ve AK Parti ilçe yöneticileri,

19.00'da ise CHP-İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül ve Güngören CHP ilçe yöneticileri, üyelerimiz ile buluşacaktır.

Kocaeli'de Kafkas Evi açıldı

E-posta Yazdır PDF
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın Kafkas Platformu tarafından Sekapark Kültür Alanı'nda oluşturduğu Kafkas Kültür Evi coşkulu bir törenle açıldı.

Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Yunus Coşkun, Kafkas Dernekleri Federasyon Başkanı Yaşar Arslankaya, Kafkas Derneği kurucu Başkanı Ender Şenol, Özka Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Kanık, Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Kafkas Vakfı Kurucu Başkanı Mehdi Çetinbaş, Dostluk Kulübü Kurucu Başkanı İlhan Gümüş, Dostluk Derneği Başkanı Nalan Özkan katıldı.

Programda ayrıca Kafkas şarkılarını orijinal dilinde yorumlayan şarkıcı Gülcan Altan, Kurtlar Vadisi dizisi oyuncularından Abdülhey karakterini canlandıran Kenan Çoban, Faruk Kutlu, Yer Gök Aşk dizisinden Kanbolat Görkem Aslan, sanatçı koleksiyoner Cankart Devrim de hazır bulundu.

KAFFED Başkanı Arslankaya kültür evinin Kocaeli'de yaşayan farklı kültürlerin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti. Arslankaya, Başkan Karaosmanoğlu'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Karaosmanoğlu konuşmasında eski Seka evlerinin olduğu alanı kültür alanına dönüştürdüklerini belirterek, "Kocaeli Türkiye'nin en zengin kenti. Çünkü tüm renklerin bir arada toplandığı bir kent. Bu güzel kültürlerin bir arada olabilmeleri sanatlarını ve yaşam tarzlarını sürdürebilmeleri için bu tür kültür evleri açıyoruz. Derneklerimiz ve vakıflarımızla bu noktada birlikte çalışıyoruz" dedi.

Milletvekili Sibel Gönül ise Kocaeli'nde tüm kültürlerin yaygınlaştırılması açısından güzel bir çalışma olduğunu vurgulayarak, "Bu ev farklı kültürlerin bir arada olabilmesine de imkan tanıyacaktır. Dayanışmayı sağlayacaktır" diye konuştu.

Vali Topaca Kocaeli'de yaşayan farklı kültürlerin kendi yaşam tarzlarını devam ettirmesi, gelecek nesillere ulaştırması ve bu tür ortak platformların oluşturulması Kocaeli'ye değer katar. Kocaeli'de sivil toplum kuvvetlidir. Kültürümüzü koruma adına bu tür çalışmaları desteklemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Sekapark'ın iki bölümden oluştuğunu hatırlatan Bakan Fikri Işık, "Birinci kısım park olarak hizmet veriyor. İkinci kısım ise bilim ve kültür alanı olarak değerlendirildi. Sekapark Türkiye'nin gelişmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Bu bölgeye sıradan bir çalışma yakışmazdı" dedi.

Alanda 11 yılda çok önemli çalışmalar yapıldığını da kaydeden Bakan Işık, kültür alanının hemen yanında açılacak olan bilim merkezine atıfta bulunarak, "Siz kültür alanına gelirken çocuklarınızı da bilim merkezine getireceksiniz. Çocuklarımız ecdadımızın bilime nasıl katkı sağladığını görecekler" diye konuştu.

Öte yandan törende Gülcan Altan bir konser verdi. Altan, birbirinden güzel Kafkas türküsünü programa katılan yöre insanıyla birlikte söyledi. Program Kafkas dilinde güneşin çocukları anlamına gelen AMRA Kafkas ekibinin folklor gösterisiyle devam etti. Törende ayrıca protokole Kafkas dernekleri tarafından çeşitli hediyeler de verildi. Törende vatandaşlara Kafkasların yöresel yemeği olan haluj ikramı da yapıldı.

Kafkas Kültür Evi, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Kafkas Platformu işbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak ayı meclis kararına istinaden 24 Şubat Pazartesi günü imzalanan protokolle Sekapark Kültür Alanı'nda oluşturuldu. Eski Seka Kağıt Fabrikası lojmanlarından biri üç aylık bir çalışmayla restore edilerek Kuzey Kafkas Dostluk ve Kültür Evi haline getirildi. Kültür evinde başta Kafkasyalı olmak üzere tüm halkın kültürel gelişimine yönelik söyleşi ve konferanslar düzenlenecek. Kafkasya yöresinin tanıtımına yönelik sergiler tertiplenecek. Kültür evine Kocaelili vatandaşların ziyaretleri sağlanacak. Böylece birlikte yaşama kültürü geliştirilecek.

Diğer yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı'nın Sekapark'ı kültür alanına dönüştüren çok sayıda çalışması bulunuyor. Mevlevi Evi, Thököly İmre Anı Evi, Balkan Evi, Azeri Evi, Gazi Evi, Dil ve Edebiyat Derneği, son olarak Kafkas Evi ile birlikte alanda şu anda yedi kültür evi bulunuyor. 2014 yılı yatırım programına alınan Çocuk Oyuncak Müzesi, Akçakoca Anı Evi ve Geleneksel El Sanatları Evi ile bu sayı 10'a çıkacak. Kısa süre içerisinde açılacak olan Bilim Merkezi ile Sekapark bir endüstriyel dönüşüm parkı olmanın yanı sıra Türkiye'nin en büyük kültür ve bilim alanı olarak bilinecek.

 

Milliyet

İşte İlahi Adalet

E-posta Yazdır PDF

Anavatanımızın Soçi şehrinde 2014 Kış Olimpiatları düzenleniyor. Biz Çerkesler olarak olimpiyatların Soçi'de yapılacağını öğrendiğimizden beri bu organizasyona karşı olduğumuzu dile getiriyoruz. Atalarımızın mezarları üzerinde kurulan olimpiyat tesislerine karşı olmaya da devam edeceğiz.

Bugün açılış töreni yapılan etkinliklerin tanıtımını yapan TRT yanlışlıkla da olsa bize ait bir logo yayınladı. Logo da kanlar üzerinde kayak yapan bir çizim yer alıyor. Biz de bu durumu ilahi adalet olarak yorumluyoruz.

TRT farkında olmadan gerçeği ortaya koymuş oldu. Yapılan bu hata basında ve sosyal medyada da yayıldı. 

İşte TRT nin yanlışlıkla yayınladığı görsel:

TRT yanlış logo kullandı

Ankara'da Soçi için eylem gerçekleştirildi

E-posta Yazdır PDF

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) öncülüğünde Rusya tarafından organize edilen 2014 Kış Olimpiyatları protesto edildi. Soçi kentinde düzenlenen olimpiyatlar Çerkes tarihini ve kültürünü yok sayarak inşa edilen alanlarda gerçekleştiriliyor. 

Bugün gerçekleştirilen eylemde Çerkesler meşale söndürerek Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya "Eşitsizler arasında 101 yıl süren savaş ve soykırım sonunda Kafkasya Çerkeslerden arındırılmış ve 1.5 milyon Çerkes yurtlarından sürgün edilerek Osmanlı topraklarına gönderilmiştir. Yüzbinlerce insan sürgün yollarında açlık, sefalet, soğuk ve salgın hastalıklar yüzünden can vermiştir. Osmanlı topraklarına ulaşabilenler ise geniş bir coğrafyaya dağıtılmıştır. Yaşananlar, insanlık tarihinin gördüğü en acımasız sürgün ve soykırımlarından birisidir. Bugün ne acıdır ki, 2014 kış olimpiyatlarının gerçekleştirileceği olimpik köy, Soçi'de Kbaada Vadisi'nde yani, Kızıl Çayır'da kurulmuştur. Olimpik köy, UNESCO'nun Dünya Koruma Mirası listesinde yer alan Soçi Milli Parkı ve Kbaada Vadisi'nin yüzyıllık ormanları, binlerce bitki çeşidi ve doğal ekosistemi yok edilerek, bir çevre felaketi yaratma pahasına kurulmuştur" ifadelerini kullandı.

Çerkesler uğradıkları sürgünün gündeme alınmasını talep ediyorlar

E-posta Yazdır PDF
Soçi : Çerkesler uğradıkları sürgünün gündeme alınmasını talep ediyorlar.

Cem Özdemir Avrupa'daki Çerkes Federasyon temsilcilerini, Rusya hükümetine olan talepleriyle ilgili görüşmek ve Soçi'nin otokton halklarına dikkat çekmek üzere çarşamba günü bir Basın toplantısı düzenledi.

Rusya, geçmişiyle yüzleşebilme fırsatını kaçırıyor. 15/01/2014

Geçtiğimiz günlerde Soçi olimpiyatlarına katılımını iptal eden Cumhurbaşkanı Gauck, bu kararıyla siyasi tartışmalara sebep oldu. Gauck un kararının sebebi, Rusya'daki insan hakları ihlalleri olduğu seklinde yorumlanırken, Çerkeslerin tarihinin de bu bağlamda ele alınıp unutulmaması gerektiği de düşünülebilir.

Çerkesler Çarlık Rusyası tarafından sürüldü

Bu yıl Çerkeslerin Çarlık Rusya ordusu tarafından Soçi ve civarından sürülüsünün 150. yıl dönümü. Olimpiyatların resmi açılış programında, bu gerçeği yansıtan ne bir anma ne bir anıt, nede Soçi kentinin Çerkeslerle anıldığına işaret eden herhangi bir bölüm yok. Cem Özdemir'in bu konulardaki taleplerini kendileriyle görüşmek üzere düzenlenen basın toplantısına davet ettiği Tarihçi Gülay Gün, Avrupalı Çerkes Dernekleri Federasyonu temsilcisi Ö. Fauk Tamzok ve Avrupalı Çerkesler Federasyonu EUROXASE temsilcisi Timur Shogen konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Gülay Gün söyle dedi : Biz Soçi'de yapılan 2014 Olimpiyat oyunları hazırlık sürecinde kendimizi bir halk olarak çok ihmal edilmiş hissettik, olimpiyatların Soçi'de yapılıyor olmasını, tarihimizi bilerek düşündüğümüzde, bizlerde yüzümüze atılmış bir tokat etkisi yaratıyor, Soçi bizim için 1864 yılında Çar ordularına yenilen Çerkeslerin 19 yy. in en büyük sürgününü yasamak zorunda bırakıldığımız tarihsel başkentimiz ve yapılacak olimpiyat açılış törenlerinde Soçi'nin işgalinin 150. yıldönümünün o günü hatırlatırcasına, resmi geçitlerle kutlanacağını duymak bizler için aşağılayıcı bir durumdur. Biz Çerkesler sürgün travmasının izlerini henüz unutabilmiş değiliz, sonuçta o topraklarda başlayan acı dolu sürgünde 1 Milyon insanımızı kaybettik.

Rusya azınlık grubu, sürgünün konu edilmesini talep ediyor.

Gülay Gün söyle diyor: Çerkes halkı şiddeti ret ediyor ve en doğal olan haklarını, hukuk, demokrasi ve insan hakları çerçevesinde talep ediyor, bu bağlamda 2013 sonlarında Wolgorad ta yapılan terör saldırılarını kınıyoruz ve bu tür eylemlerle kesinlikle anılmak istemiyoruz.

Federasyon temsilcileri Timur Shogen ve Ömer Faruk Tamzok Rusya yönetimine taleplerini söyle yöneltiyor.

1- 1864 Soçi işgalini yansıtan resmi geçitin iptal edilmesi. 2- Rus yönetimiyle eşit seviyede yapılacak görüşmelerde, sürgün döneminin tarihsel boyutlarıyla ele alınıp, günümüze olan etkilerine kadar islenmesi. . 3- Tarihin gerçeklere dayalı olarak yeniden ele alınıp, üzerinde çalışılması. 4- Suriyeli Çerkeslerin, en kısa zamanda, gerekli kararlar alınarak anavatanlarına dönebilme imkanlarının ve oradaki entegrasyon sürecinde desteklenmelerinin sağlanması.

Cem Özdemir son olarak şunları söyledi: Rus hükümetinin Olimpiyat oyunlarıyla birlikte eline gecen bu fırsatı, tarihiyle yüzleşebilme amacıyla kullanmıyor oluşu çok üzücü, oysa bunun Sydney ve Vancouver olimpiyatları gibi olumlu örnekleri var, bu ülkeler olimpiyat etkinliklerini tarihleriyle yüzleşebilmek ve otokton halklarını tanıtabilecek bir fırsata dönüştürmekte basarılı olup, olumlu sonuçlar almıştır.

Sonrasında tekrar söz alan Ö.Faruk Tamzok. Olimpiyat oyunlarından sonra, açılan bu zaman penceresinin kapanmamasını umduğunu, başlanılan bu sürecin, gelecekte tarihi gerçeklerin objektif şekilde araştırılarak Çerkeslerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunulacağını dilediği söyledi.

Kaynak: http://www.gruene.de/themen/buergerrechte-demokratie/sotschi-tscherkessen-fordern-aufarbeitung-ihrer-eigenen-vertreibung.html

Çeviri: Timur Shogen

Sayfa 1 - 201

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »