Friday, May 25th

Son Güncelleme:10:37:28 PM GMT

BuradasIn: Özel

Özel

Mustafa Sarıgül İstanbul Çerkes Derneği'ni ziyaret edecek

E-posta Yazdır PDF

Mustafa Sarıgül Çerkes Derneği’ni ziyaret edecek

9 Mart 2014 Pazar günü Çerkes derneği iki başkan adayını iki farklı saatte konuk edecek.

Çerkes Derneği yönetim kuruluna, ilgili partilerden gelen ziyaret isteği üzerine aşağıdaki programı uygulayacaklar. Çerkes Derneği aşağıdaki şekilde açıklama yapmıştır.

''İstanbul Çerkes Derneği olarak bütün siyasi partilere ve adaylara eşit mesafedeyiz, kurumumuzu ziyaret etmek isteyen parti yöneticiler ve adaylar ''Çerkes adetleri'' çerçevesinde misafir edilecek, Çerkes camiasının ve kurumlarımızın siyasilerden beklentileri kendilerine bu buluşmalarda aktarılacaktır.''

10.30 'da KAHVALTI VE TANIŞMA programında mevcut Güngören Belediye başkanı ve aynı zamanda başkan adayı Şakir Yücel Karaman ve AK Parti ilçe yöneticileri,

19.00'da ise CHP-İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül ve Güngören CHP ilçe yöneticileri, üyelerimiz ile buluşacaktır.

Kocaeli'de Kafkas Evi açıldı

E-posta Yazdır PDF
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın Kafkas Platformu tarafından Sekapark Kültür Alanı'nda oluşturduğu Kafkas Kültür Evi coşkulu bir törenle açıldı.

Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Yunus Coşkun, Kafkas Dernekleri Federasyon Başkanı Yaşar Arslankaya, Kafkas Derneği kurucu Başkanı Ender Şenol, Özka Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Kanık, Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Kafkas Vakfı Kurucu Başkanı Mehdi Çetinbaş, Dostluk Kulübü Kurucu Başkanı İlhan Gümüş, Dostluk Derneği Başkanı Nalan Özkan katıldı.

Programda ayrıca Kafkas şarkılarını orijinal dilinde yorumlayan şarkıcı Gülcan Altan, Kurtlar Vadisi dizisi oyuncularından Abdülhey karakterini canlandıran Kenan Çoban, Faruk Kutlu, Yer Gök Aşk dizisinden Kanbolat Görkem Aslan, sanatçı koleksiyoner Cankart Devrim de hazır bulundu.

KAFFED Başkanı Arslankaya kültür evinin Kocaeli'de yaşayan farklı kültürlerin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti. Arslankaya, Başkan Karaosmanoğlu'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Karaosmanoğlu konuşmasında eski Seka evlerinin olduğu alanı kültür alanına dönüştürdüklerini belirterek, "Kocaeli Türkiye'nin en zengin kenti. Çünkü tüm renklerin bir arada toplandığı bir kent. Bu güzel kültürlerin bir arada olabilmeleri sanatlarını ve yaşam tarzlarını sürdürebilmeleri için bu tür kültür evleri açıyoruz. Derneklerimiz ve vakıflarımızla bu noktada birlikte çalışıyoruz" dedi.

Milletvekili Sibel Gönül ise Kocaeli'nde tüm kültürlerin yaygınlaştırılması açısından güzel bir çalışma olduğunu vurgulayarak, "Bu ev farklı kültürlerin bir arada olabilmesine de imkan tanıyacaktır. Dayanışmayı sağlayacaktır" diye konuştu.

Vali Topaca Kocaeli'de yaşayan farklı kültürlerin kendi yaşam tarzlarını devam ettirmesi, gelecek nesillere ulaştırması ve bu tür ortak platformların oluşturulması Kocaeli'ye değer katar. Kocaeli'de sivil toplum kuvvetlidir. Kültürümüzü koruma adına bu tür çalışmaları desteklemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Sekapark'ın iki bölümden oluştuğunu hatırlatan Bakan Fikri Işık, "Birinci kısım park olarak hizmet veriyor. İkinci kısım ise bilim ve kültür alanı olarak değerlendirildi. Sekapark Türkiye'nin gelişmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Bu bölgeye sıradan bir çalışma yakışmazdı" dedi.

Alanda 11 yılda çok önemli çalışmalar yapıldığını da kaydeden Bakan Işık, kültür alanının hemen yanında açılacak olan bilim merkezine atıfta bulunarak, "Siz kültür alanına gelirken çocuklarınızı da bilim merkezine getireceksiniz. Çocuklarımız ecdadımızın bilime nasıl katkı sağladığını görecekler" diye konuştu.

Öte yandan törende Gülcan Altan bir konser verdi. Altan, birbirinden güzel Kafkas türküsünü programa katılan yöre insanıyla birlikte söyledi. Program Kafkas dilinde güneşin çocukları anlamına gelen AMRA Kafkas ekibinin folklor gösterisiyle devam etti. Törende ayrıca protokole Kafkas dernekleri tarafından çeşitli hediyeler de verildi. Törende vatandaşlara Kafkasların yöresel yemeği olan haluj ikramı da yapıldı.

Kafkas Kültür Evi, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Kafkas Platformu işbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak ayı meclis kararına istinaden 24 Şubat Pazartesi günü imzalanan protokolle Sekapark Kültür Alanı'nda oluşturuldu. Eski Seka Kağıt Fabrikası lojmanlarından biri üç aylık bir çalışmayla restore edilerek Kuzey Kafkas Dostluk ve Kültür Evi haline getirildi. Kültür evinde başta Kafkasyalı olmak üzere tüm halkın kültürel gelişimine yönelik söyleşi ve konferanslar düzenlenecek. Kafkasya yöresinin tanıtımına yönelik sergiler tertiplenecek. Kültür evine Kocaelili vatandaşların ziyaretleri sağlanacak. Böylece birlikte yaşama kültürü geliştirilecek.

Diğer yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı'nın Sekapark'ı kültür alanına dönüştüren çok sayıda çalışması bulunuyor. Mevlevi Evi, Thököly İmre Anı Evi, Balkan Evi, Azeri Evi, Gazi Evi, Dil ve Edebiyat Derneği, son olarak Kafkas Evi ile birlikte alanda şu anda yedi kültür evi bulunuyor. 2014 yılı yatırım programına alınan Çocuk Oyuncak Müzesi, Akçakoca Anı Evi ve Geleneksel El Sanatları Evi ile bu sayı 10'a çıkacak. Kısa süre içerisinde açılacak olan Bilim Merkezi ile Sekapark bir endüstriyel dönüşüm parkı olmanın yanı sıra Türkiye'nin en büyük kültür ve bilim alanı olarak bilinecek.

 

Milliyet

Çerkes Derneği kısa film yarışması düzenleyecek

E-posta Yazdır PDF

Ankara Çerkes Derneği tarafından "Çerkeslerin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu uluslararası kısafilm yarışması düzenleniyor. Bu yarışma ile Çerkes Soykırım ve Sürgünü başta olmak üzere Çerkeslerin tarihte yaşadıkları ve bugün karşı karşıya oldukları durumlaınr kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

Aynı zamanda 2014 yılının Çerkes Sürgün ve Soykırımı'nın 150. yıılı olması nedeniyle kısa film yarışması ayrı bir önem taşıyor.

 

Yarışmaya katılmak isteyenler aşağıda belirtilen konulardan birini seçebilecek;

·Çerkes Soykırımı ve Sürgünü

·Çerkeslerin anavatanlarıyla ilişkileri

·Çerkeslerin diasporadaki ve anavatanlarındaki mevcut durumları ve sorunları

·Çerkes kimliği,

·Çerkes örgütlenmeleri,

·Çerkeslerin başka halklarla ilişkileri ve etkileşimleri, vb.

 

Yakın zamanda Ankara Çerkes Derneği tarafından yarışma hakkında detaylı duyurunun yapılması bekleniyor.

Soçi'de ne oluyor?

E-posta Yazdır PDF

soci-20-14Yaklaşık 300 yıl süren Rus-Kafkas savaşları sonrasında, 1854-1864 tarihleri arasında devam eden sürgünde Çerkesler, tarihsel anavatanları Kuzey Kafkasya'dan zorla sürüldüler. Bu kanlı süreçte resmî rakamlara göre 500.000, bazı araştırmalara göreyse 1,5 milyon kişi öldürüldü. Önemli bölümü de çetin yol şartları sebebiyle hayatlarını kaybetti. Sürgünden kurtulabilenlerse başta Türkiye olmak üzere Ürdün, Suriye gibi ülkelere ve Balkanlar'a dağıldı. Koca bir halk, kendi vatanlarından, köklerinden haksızca sökülüp atıldı.

2014'te, yani bu büyük zulmün 150. yıldönümünde, Rusya, Çerkeslere yapılan zulmün simgesi sayılan Soçi'de Kış Olimpiyatları düzenliyor. Sistematik katliam kurbanlarının toplu mezarları üzerinde yükselen Olimpik Köy'de, bu acı geçmişin tüm hatıraları silinerek spor müsabakaları düzenleniyor. Kafkasya halklarına yönelik politikasında 150 yıldır milim değişiklik olmayan Rusya'nın PR çalışması yapılıyor. Çerkesler ise haklı olarak kızgın ve üzgün.

'Soykırım mıydı, değil miydi?' gibi teorik tartışmaların, hiçbir şekilde tanınmamış bu büyük acı karşısında 'lüks' kaldığına ve anlamını yitirdiğine inanıyorum. O yüzden bugünkü köşemi, 'Soçi 2014'e hayır!' sloganıyla uluslararası alanda yürütülen eylemin Türkiye ayağındaki önde gelen aktivistlerin görüşlerine ve hislerine bırakıyorum.

Murat Yalçın (İstanbul Çerkes Derneği): Rusya Federasyonu, 2014 Kış Olimpiyatları için Soçi kentini bilerek ve planlayarak seçmiştir.

Olimpiyat Komitesi Yönetmeliği ''İnsanlık suçu işlenmiş, soykırım yapılmış topraklarda barışın ve kardeşliğin simgesi konumundaki olimpiyatlar yapılamaz'' demekte. Rusya, 18. ve 19. Yüzyıl'da, Soçi'yi de içine alacak şekilde Çerkesya olarak bilinen bölgede 1,5 milyona yakın Çerkes'i soykırıma uğratmış ve bir o kadarını da sürgüne tabi tutmuştur. Rusya, soykırım topraklarında olimpiyat düzenlettirerek ''İlerleyen dönemlerde, Çerkeslerin soykırım nedeniyle dillendirecekleri resmi söylem ve isteklerinin önüne geçmeyi'' planlamakta, olimpiyata katılan ülkeleri bu kirli oyuna ortak etmektedir.

Kelemet Çiğdem Türk ('No Sochi 2014' Aktivisti): Bütçesiyle, şimdiye kadar yapılan en pahalı olimpiyat olma özelliğini taşıyan Soçi Kış Olimpiyatları, bize spor dışında başka şeyler anlatıyor.

Olimpiyat ruhundan uzak, bir hafızayı yok etmek üzere kurgulanan etkinlik, Çerkesleri yok saymanın dışında yarattığı çevre tahribatı ve hayvan katliamlarıyla da çok konuşulacak. Putin, olimpiyatlara gölge düşürecek hiçbir şeye müsaade etmiyor! Giderek paranoya halini alan bu durum Kafkasya kökenli insanlardan DNA örnekleri almak, insanları zorla iskan ettirmek, olimpiyat karşıtlığı her türlü protestoya çok sert tepki göstermek şeklinde devam ederken, Soçi'ye giden gazeteci ve sporcuların paylaştığı fotoğraflarla yapılan inşaatların eksikliği, içme sularının kirliliği ve çeşitli aksaklıklar daha şimdiden Putin'in Rusya'sının prestijini sarsmaya başladı.

Kuban Kural (Kafkasya Forumu Aktivisti): Çerkesler arasında ilk muhalefet, 2006 yılında Rusya Soçi'yi 2014 yılında yapılacak Kış Olimpiyatları için aday gösterdiği anda başlamıştı. Çerkes aktivistler, internet ortamında örgütlenerek 'No Sochi 2014 İnisiyatifi'ni kurdu. Aradan geçen 7 yıl boyunca tüm dünyada gerçekleştirdikleri eylemler ile Soçi'nin Çerkesler için ne ifade ettiğini ve dünya için ne ifade etmesi gerektiğini kamuoyuna anlatmaya çalışan 'No Sochi 2014' aktivistleri bu dönemde çeşitli baskı ve tehditlere maruz kalmalarına rağmen mücadelelerinden vazgeçmedi. Ne yazık ki bugün şaşalı bir açılış töreniyle gerçeklerin önünde bir perde olan bu olimpiyatlar, Çerkeslerin mücadeleleri sonuda perde kalktığında tarihteki yerini 'Soykırım Olimpiyatları' olarak alacaktır.

Hilal KAPLAN

http://yenisafak.com.tr/

Pazar, 09 Şubat 2014 12:56 tarihinde güncellendi

İşte İlahi Adalet

E-posta Yazdır PDF

Anavatanımızın Soçi şehrinde 2014 Kış Olimpiatları düzenleniyor. Biz Çerkesler olarak olimpiyatların Soçi'de yapılacağını öğrendiğimizden beri bu organizasyona karşı olduğumuzu dile getiriyoruz. Atalarımızın mezarları üzerinde kurulan olimpiyat tesislerine karşı olmaya da devam edeceğiz.

Bugün açılış töreni yapılan etkinliklerin tanıtımını yapan TRT yanlışlıkla da olsa bize ait bir logo yayınladı. Logo da kanlar üzerinde kayak yapan bir çizim yer alıyor. Biz de bu durumu ilahi adalet olarak yorumluyoruz.

TRT farkında olmadan gerçeği ortaya koymuş oldu. Yapılan bu hata basında ve sosyal medyada da yayıldı. 

İşte TRT nin yanlışlıkla yayınladığı görsel:

TRT yanlış logo kullandı

Sayfa 1 - 208

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »