Wednesday, May 23rd

Son Güncelleme:10:37:28 PM GMT

BuradasIn: Anasayfa

Güçlü Olmak İçin Neler Yapılmalıdır

E-posta Yazdır PDF

İnsanlar yaşamları boyunca o kadar çok değişik duygularla karşılaşırlarki bunları tarif etmek bir tarafa düşünmek bile bazen imkansızlaşıyor. Peki acılar, sevinçler, heyecanlar, coşkular, metanet, sevgi, saygı, ihtiras, kin, düşmanlık bütün bu yaşananlar nasıl yan yana gelip bir hayat olabiliyor.

Keyifle yapılan bir işten yaşanan olumsuzluklar sonucu soğuma durumu ve akabinde olayların daha da kötüye gitmesi ve arkasından insanın demomoralize olması. Bir işi yaparken motivasyonunuzun azalması, konsantrasyonunuzun bozulması ve işten soğuma durumu veya herşey kötüye giderken aniden her şeyin değişmesi sonucunda neşeli ve güzel günlerin başlaması gibi insan hayatı işte, doğal olarak inişli çıkışlıdır. Azda olsa hayatı hep refah hep neşe, ya da daimi bir ızdırap ve dert içinde geçenleri ayrı tutarsak aşağı yukarı hepimizin hayatı böyle. Peki, irade gücü ile değişimler için ne söylenecektir? İradenin oluşuma etkisi de bir plan gereğidir, bazen tesadüf gibi görünse de. Bir şeyin hep şöyle giderken, değişim zamanı gelmiştir, bunun için ona bir güç uygulanmıştır ve o artık eskisi gibi şöyle değil, böyle olmaya başlamıştır. Külli plan her şeyi, her akışı, her oluşumu içine alır. Onun dışına çıkmak mümkün değildir. Ancak bu plan bizim akıl erdiremediğimiz bir takım esneklikleri de bünyesinde barındırdığı için bizi şaşırtabilir. Bu bizim eksikliğimizdir.

 -Hedeflerimiz konusunda kararlı olmalıyız.

-Engelleri düşünmek yerine, kendimize ya bir yol bulacak ya da bir yol açacağız.

-Boş zaman değil, boşa geçen zamanın olduğunu bileceğiz..

-Hani bir söz vardır… Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz, bırakın, dostlarınız sizi geçsin.

-İyi dostu olanın aynaya bakmasına gerek yoktur.

-Her şeyimizi kaybedip, ölümle yüz yüze gelmeden önce, hayatımızı değerli kılmalıyız.

-Küçük mutlulukları fark etmek için, büyük acılar mı çekmeliyiz?

-Sevgisiz, ruhsuz olarak, adaletsiz, acımasız ve merhametsiz bu dünyaya ayak uydurmamalıyız.

-İnsanların; sevincine, coşkusuna, acısına, öfkesine, ortak olabilmeliyiz.

-Yaşlılarımızdan dinlediğimiz hatıralardan geçmişi görebilmeliyiz.

-Çalışmadan başarmayı, sevmeden sevilmeyi, mutlu etmeden mutlu olmayı beklememeliyiz.

-Hiç düşmemişsek başkasını kaldırmayı, çaresiz kalmamışsak derman olmayı beceremeyiz.

-Hayat dediğimiz bir sınavsa eğer; sevmek ve öğrenmekten asla vazgeçmemeliyiz; ama, herkesi sevemeyeceğimizi de her şeyi bilemeyeceğini de fark edebilmeli, her şeye sahip olamayacağımızı anlamalı.

-Sevgimiz herkese yetecek kadar büyük olmalı.Tüm yaşamınızda sevgi dolu günler diliyorum.

TYKO Hayrettin TURAN
Cerkes.Net