Home Genel Koruma Memuru Alımları

2 4475
Share

İçişleri Bakanı Muammer Güler yakın zamanda koruma memuru alacaklarını açıkladı. Bu noktada bir kaç soruya cevap vermek gerekiyor. Bunlardan ilki koruma memuru nedir ve koruma memuru ne iş yapar?

Koruma memuru şuan polis teşkilatı tarafından yapılan önemli yer ve kişilerin korunması görevini devralacaktır. Bu bir stadyum bir üniversite bir konsolosluk binası gibi özel olarak polis tarafından korunan alanlar olabileceği gibi polisin koruma hizmetinden yararlanan kişilerde olabilecek.

İkinci sorumuz ne kadar koruma memuru alınacak, koruma memurları için kaç kişilik kadro açılacak?

Koruma memuru toplam sayısı kesin olarak Bakan Güler tarafından açıklanmasa da “253 bin kişilik polis teşkilatının yaklaşık 30 bin kişisi koruma görevi yerine getiriyor” ifadelerinden yola çıkarak koruma memuru sayısının 30 bin kişi olacağı tahmin ediliyor. 2014 yılında alınacak koruma memuru sayısı ise 10 bin olarak ifade ediliyor.

Bir diğer sorumuz koruma memuru olmak için aranan şartlar nelerdir?

Bakan Güler’in açıklamasına göre en az lise mezunu olmak ve erkekler için 172 cm, bayanlar için 165 cm boyda olmak gerekiyor. KPSS’den en az 40-60 puan almak, sağlık konusunda yeterli olmak, 25 yaşını aşmamış olmak, beden eğitimi sınavında başarılı olmak diğer aranan kriterler.

Peki koruma memurları ne kadar maaş alacaklar?

Yapılan açıklamaya göre koruma memurları polislerden çok az bir miktar düşük maaş alacaklar. Şuan en düşük polis memuru maaşı 2459 TL.

Koruma memurluğu sınavı ve koruma memurluğu alım tarihleri henüz netlik kazanmadı. Ancak 2014’ün başında koruma memurluğu alımlarının başlaması bekleniyor.

Koruma memurluğuna seçilen kişiler 6 aylık eğitimden sonra görevlerine başlayabilecek. 6 yılı tamamlayan koruma memurları da polis olma hakkı kazanacaklar.

Yorumlar

Yorum

2 Yorumlar

Yorum yap