Home Genel Evlenenlerin öğrenim kredi borcu silinecek

0 5124
Share

Son zamanlarda hükumet tarafından gençlerin evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları konusunda bir çok proje geliştirildi. Bunlar arasında 10 bin TL faizsiz kredi verilmesi gibi maddeler dikkat çekti. 25 yaşını geçmemiş olmak şartıyla verilecek bu krediden sonra yine çok konuşulacak bir açıklama Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapıldı.

Üniversite öğrencisiyken evlenenlerin öğrenim kredi borçları silinecek, yurtlarda ücretsiz olarak kalabilecekler. Aylık 280 TL olan öğrenim kredisi toplamda 13 bin TL gibi bir rakama ulaşıyor.

Evlenen üniversite öğrencilerinin öğrenim kredi borçlarının silinmesi şimdiden toplumda bir tartışma konusu haline geldi. Hükumet gençleri evliliğe teşvik etmek için adımlar attığını ifade ederken  bir kesim halkın AK Parti tarafından baskı altına alındığı ve kendi istediği yaşam tarzını dayattığı yönünde yorumlanıyor.

Ayrıca alınan borç silme kararı daha önce borçlarını ödeyenlerin durumu ne olacak, bu karar sahte evliliklere neden olur mu, kredi almayıp evlenenlerin durumu ne olacak gibi bir çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na evlilik cüzdanı ile müracaat eden üniversite öğrencileri öğrenim ve katkı kredi borçlarından muaf olabilecekler. Bunun yanında evlendiği halde yurtlarda kalmaya devam etmek isteyenlerden yurt ücreti de alınmayacak.

Tags: üniversitede evlenenler öğrenim kredisi borcu, evlenenlerin öğrenim kredi borcu, öğrenim kredi silinmesi, öğrenim kredisi evlilik 2014, öğrenim kredi borç affı, katkı kredisi, 

Yorumlar

Yorum

Yorum yok

Yorum yap