Home Genel Bebekler Neden Hıçkırır

0 2750
Share

Yeni doğan bebekler neden hıçkırır, bebek hıçkırması neden olur, niye bebekler hıçkırır, hıçkırık nasıl geçer:

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; bebeklerin hıçkırması çok normal bir durumdur, telaşa kapılmanıza, panik yapmanıza gerek yoktur. Genelde yeni doğan her bebek hıçkırır.

Bu bir sağlık sorunu değildir, biyolojik bir durumdur. Tedavi ve ilaca gerek yoktur. Bebek anne karnındaykende hıçkırır. Tokken veya açkende hıçkırması normaldir. Diyaframının geliştiğini gösterir.

Hastalık değildir, aksine bebeğim hıçkırıyor diyorsanız bu onun sağlıklı olduğuna işarettir. Hıçkıran bebeğin sindirim sistemi düzgün çalışıyor demektir. Bebek hıçkırıyorsa tam olarak doymuş demektir. Midesinin geliştiği anlamına gelir. Midesi büyür. Diyaframı genişler. Aynı zamanda kalp ve akciğerinin de sağlıklı olarak geliştiğine işarettir.

Şimdi bebeklerin hıçkırma sebepleri nelerdir genel olarak bunlardır.

Peki nasıl bebek hıçkırığı geçer: bebeğin genelde kendi kendine hıçkırığının geçmesini bekleyin, bebeğin ayaklarının tam ortasına bastırın (aşağıda videosunu izleyebilirsiniz) hıçkırık gececektir. Ayak noktaları diyaframı etkiler ve hıçkırık geçer. Bilinen limonlu su içirme gibi uygulamalar doğru değildir. Bebeklere sadece anne sütü içirilir. Limon asidik bir yapıdır. Hıçkırık için beklemek, bebeği dik tutmak ve ayaklarına masaj yapmak yeterlidir.

Genel olarak yapılan “yüz üstü yatırın sırtını gaz çıkarır gibi okşayın bir yandan da bebeği sallayın, sonrasında içine 1-2 damla limon damlatıp bir kaşık su içirin” tavsiyesi uzmanlara göre uygun değildir

 

Bebeğin hıçkırığı nasıl geçirilir uzmanından dinleyin (izleyin)

Yorumlar

Yorum

Yorum yok

Yorum yap