YENİ UYDU KANALIMIZ NART TV

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Per Şub 21, 2008 9:17 am

NART TV ONLİNE İZLE

Yeni uydu kanalımız"NART TV"
Resim
Ürdün’den yayın yapan yeni uydu kanalı NART TV’nin sahibi Nart Nogay, DÇB yetkilileri ile birlikte 30 Kasım'da Ankara’ya geldi. DÇB yönetim kurulu toplantısında çalışmalarını ve projelerini anlattı.

1 Aralık Cumartesi günü DÇB yetkilileri ile birlikte federasyonumuza gelen Nart Nogay’la kısa bir söyleşi yaptık. Nart Nogay’la yaptığımız söyleşide Arapça çevirileri Ürdün’de yaşayan, Ankara’da okuyan Bislan Jaloka yaptı.

Kısa süre önce yayın hayatına başlayan NART TV’de şimdilik daha çok Adıge dansları ve şarkıları yayınlanıyor. Zaman zaman çeşitli röportajlara da yer veriliyor. NART TV’yi Türkiye’den de, 90 cm. çanak anten ile 26 derecedeki Arabsat uydusundan izlemek mümkün.

Söyleşimize ilk olarak NART TV isminin açılımını öğrenerek başladık.

National
Adıge
Radio
Television

Kaffed web: Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Nart Nogay: İsmim Nart Jantiy Nogay. Kabardeyim. Ürdün/Amman’da yaşıyorum

Kaffed web: Oldukça genç olduğunuzu görüyorum. Yaşınızı da söyler misiniz?

Nart Nogay: 1984 doğumluyum

Kaffed web: Biz Çerkeslerin yıllardır en büyük isteklerinden biri, uydudan yayın yapan bir televizyonumuzun olmasıydı. Bunu başarmak ilk size kısmet oldu. Ürdün’den yayın yapan bir Adıge tv kanalı düşüncesi sizde ne zaman doğdu? Hedefiniz ve ilk çalışmalarınız hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

Nart Nogay: Uydudan yayın yapan bir Adıge Tv düşüncesi bizde eskiden beri hep vardı. Ürdün’de yaşadığımız için Ürdün Devleti ve Nursat uydu yayınları bize bu imkanı sağladı. Bu projeyi başlatabilmemiz için bize çok yardımcı oldular, destek verdiler.

Hedefimiz Çerkes dilini yeniden konuşulur hale getirmek ve bütün dünyadaki Çerkeslerin birbirlerinden haberdar olmalarını, tanışmalarını sağlamak.

Çalışmalarımız çok basitten başladı. Basit başladık, ama yavaş yavaş geliştireceğiz. Şimdilerde yayın yapacağımız materyalleri topluyoruz.

Uydudan yayın yapan Adıgelere yönelik tv projesine 10 kadar gençle birlikte başladık. Takımımız her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Bu sadece benim değil hepimizin emeği. Çalışanlarımızın hepsi Çerkes. Projemiz henüz çok yeni, sadece beş aydır var. Bu 5 ayda işlerin nasıl yürütüldüğünü, neler yapmamız gerektiğinin öğrendik. Bundan sonra çalışmalarımız sürekli gelişecek.

Çalışmalarımızda büyüklerimizden de destek alıyoruz. Bize önemli katkıları var.

Attığımız her adımda çok dikkatli davranıyoruz. Çünkü çok önemli bir iş yaptığımızın farkındayız. Hata yapmak istemiyoruz. Dünyada bulunan her Çerkesin evine girmek istiyoruz.

Kaffed web: Türkiye’de bulunan Çerkesler bu çalışmanızı heyecanla ve mutlulukla karşıladılar. Onlara söylemek istedikleriniz ya da vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Nart Nogay: Türkiye’de bulunan Çerkeslerden tek isteğimiz kanalı izlesinler. Bize yapacakları en büyük yardım bu olacaktır. Özellikle çocukların izlemelerini sağlasınlar.

Kaffed web: Yayınlarınızda nelere ağırlık vereceksiniz?

Nart Nogay
: Çocuklar için Çerkes dili öğreten programlar, çizgi filmler, belgeseller, sosyal hayat ve dine yönelik programlara ağırlık vereceğiz.

Kaffed web: Gençlerden oluşan bir takım olarak Türkiye’de bulunan gençlerden bir isteğiniz var mı?

Nart Nogay: Buradaki herkes bu kanala bir şeyler verebilir. Biz Ürdün’de çalışırken, buradaki gençler de bize yardımcı olabilir. Aramızda bir iletişim ağı kurabiliriz. Benim gençlerden özellikle isteğim, ellerinde video kayıtları varsa bize ulaştırsınlar. Videoların eski veya amatör olmaları önemli değil. Ürdün’den Türkiye’ye, Türkiye’den Ürdün’e sürekli gelip giden arkadaşlarımız var. Onlarla bize ulaştırabilecekleri gibi iletişim adreslerimden de direk bana ulaşabilirler.

Sizlerden bir diğer isteğim de kanal sinyalleri gelmiyorsa, izleyemiyorsanız bize yazın, mail atın. Biz de bu sorunu oradan çözelim. Herkes yazsın. Fikir ve önerilerinizi, eleştirilerinizi bize yazın. Yayın kalitesi iyi mi, kötü mü, bunları da yazın.

Türkiye’de de kanalımız için gençlerden oluşan, Türkiye temsilciliği gibi bir takım oluşturabiliriz. Bunun için gençlerin katkılarını bekliyoruz.

Kaffed web: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Çok önemli bir işe başladınız ve çok güzel çalışmalar ortaya çıkaracağınızdan eminiz. Size başarılar diliyoruz.[Röportaj: Filiz Kaplan]

Yardım ve önerileriniz için, Nart tv iletişim bilgileri:

e-mail: info@narttv.com

Faks: +96205851666
Ben Halkım İçin Özgürlük İstiyorum
Game Ground - çerkes - kafkasya - tubidy - adige - 21 Mayıs 1864 sürgün soykırım hakkında çerkeş çerkesh cherkesh 2009 2010 çerkez adige çerkes adige kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz çerkez tavuğu tavuk tarifi adiga abaza kuzey müzik music çekes çerks ahazya adge aige kafasya adiye wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim dernekleri federasyonu ad köyleri düğün mahalli video savaş haber circassian güncel dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle sohbet muhabbet adiye cherkessia çerkesya yurtseverleri sitesi org net com facebook google mp3 download indir kökeni nerede nedir kimdir nasıl yeni ilk büyük eski
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

BİYOGRAFİ VE SÖYLEŞİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir