ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti CyberDisposer » Çar Eyl 03, 2008 9:50 am

Merhaba. Bu siteye yeni üye oldum. Benim damarlarımda hem Çerkes, hem Türk kanı akmakta. Baba tarafım Çerkes, ana tarafım Türk. Benim sorum ise şu. Çerkes Milleti bir Türk boyumudur. Yoksa ayrı bir milletmidir.
CyberDisposer
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYUMU DUR?

İleti axakuyt aştıbj » Çar Eyl 03, 2008 10:32 am

BANA BU ZAMANA KADAR ÖĞRETİLEN TÜRK TARİHİNDE ..ÇERKESLERİN TÜRK BOYLARINDAN BİRİ OLDUĞUNU GÖRMEDİM..BUNUN İÇİN ÇERKES TARİHİNİ OKUMAN LAZIM
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti laline » Çar Eyl 03, 2008 11:28 am

Very Happy apsayrı ayrı mı ayrı bi milletiz Exclamation biz çoooooooook farklıyız Smile yakında farkı farkediceksin Wink
yürekler alınmaz pulla parayla
kim yenmiş kaderi duayla????
laline
laline
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti adg » Sal Kas 11, 2008 12:53 pm

Değil ,ama turkmuş gibi anlaşabiliyoz maşalllllllah)
adg
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti PauKaF » Sal Kas 11, 2008 5:48 pm

adige abaza çeçen oset bunların türklerle uzaktan yakından alakası yoktur
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti adg » Pzr Arl 07, 2008 12:27 pm

Adige boyları k.kafkasyanın yerli halkıdır hemde çerkestir,fakat çerkeslerin hepsi hepsi ADİGE değildir!
adg
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Bramkhan » Pzr Arl 07, 2008 5:15 pm

Değildir
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti gushagan » Cmt May 30, 2009 10:32 pm

Değildir.Ama öyle anlaşılıyor ve o gozle bakılıyor.Nedeni de bence Türki Cumhuriyetlerin arasında bir bölgede bulunmamızdan ötürü...
-------------------------------------PSeM YaPe NaPe------------------------------------ResimResim
gushagan
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr May 31, 2009 8:46 am

Merhaba. Bu siteye yeni üye oldum. Benim damarlarımda hem Çerkes, hem Türk kanı akmakta. Baba tarafım Çerkes, ana tarafım Türk. Benim sorum ise şu. Çerkes Milleti bir Türk boyumudur. Yoksa ayrı bir milletmidir.
------------------------------------------CyberDisposer----------

Canım kardeşim bunu kimseye sorma bence.Şöyle yap.Örneğin 150 Türkçe kelime ayarla ve bu kelimenin karşısına 150 kelime Çerkescesini yaz.Kaçta kaçı bir birine benziyor.Ve ya dilin derinliğine in, cümle yapılarını incele ve meydana çıkar.Ama en basiti 150 kelimelik benzeşme varmı karşılaştırması yap,bu kadar basit.Veya Çerkesleri hangi ırka dahil ediyorlarsa o ırka mensup olan 100-150 kelime ayarla karşılaştırma yap.Ve sen buna karar ver.Beni yanlış anlama, özgür irade yanlısı olduğum için böyle bir tavsiyede bulundum.

Mesela beni hiç ilgilendirmez ama ,bir zamanlar çok dağlık bölgelerde yaşadıkları için ve karda Hediklerle (Kar üzerinde yürürken batmamak için giyilen, ortası ağ,kasnak biçiminde ayaklık) yürürken çıkan kart-kürt seslerinden dolayı Kürtleride Türk boyuna dahil ediyordu bazı milliyetçi cenah.Ama adamların dilleri vardı, merak ettim, Kürtlere sorarak 100 kelime öğrendim ve Türkçe karşılığını yazdım.Ben buna bile karar verdim,Kürtlerde Türk değil.

Ve ben şöyle kendimi buldum.Çerkez kimliğimle, Türkiye cumhuriyeti Vatandaşıyım.Vatanım benim evim ve ölene kadar sadıkım,yeminliyim.Bir İngilize,Yunana,Fransıza karşı devletler üzerinden bir sohbet-tartışma olursa ölümüne Türküm.Ama Türkiye Cumhuriyetinde kendimi ifadelendirmede Çerkezim elhamdülillah.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti konfederat » Cmt Haz 20, 2009 11:20 pm

Çerkes kelimesi:Çerkes sözcüğünün çok sayıda yorumu yapılır. Farsça Dört adam anlamına gelir. Bir diğer söylenceye göre de, Türkçe veya Tatarca olduğu, çer-yol ve kesmek sözcüklerinden geldiğidir.Kafkasyalıların milli giysisi olan kıyafetleri rusça çerkesskadan türediği de söylenir.Şurası kesindir ki,eskiden olduğu gibi bugünde olduğu gibi kuzey kafkasyada hiçbir halk kendine çerkes demez;kendi dillerindeki adlarını kullanırlar.
Sonuç olarak; çerkes adında tarihte bir millet-halk-boy-kabile yoktur ve olmamıştır,bir üst kimliktir.Bu üst kimliğe kabaca;çeçenler,adigeler,abhazlar,osetler, ve türk kökenli karaçay-balkarlar,nogaylar,kumuklar,lezgiler ve avarlar vb kuzey kafkas halkları girer.
Eski rus kroniklerinde (ve kayinamelerinde) bu grubun (adigeler) tamamından kasogi/kosagi olarak sözedilir; hemen hemen aynı dönernde (m.s. 10.yüzyıl) araplar, farslar ve gürcüler arasında ise kaşak olarak bilinirlerdi. 13.yüzyıldan başlayarak çerkes adı kullanılmaya başlandı. ancak başlangıçta yalnız adigeler için değil, daha çok güney ukrayna halkı için kullanılırdı. bu kavram çerkes şeklinde, kuzey kafkasya insanları için bir genel isim olarak kabul edilmiş ve hala türkçe ve batı avrupa kaynaklarında bu anlamda kullanılmaktadır.
Adiğe-Abhaz ve Wubıhlar'ın kökeni meot,sind ve hatti-hititlere dayanmakta ve ölü gömme kültüründen gidilerek mö 3000'lerden bu yana bu halklar kafkasyada yaşamaktadırlar.
Adiğe-Abhaz ve Wubıhlar beyaz ırktandırlar (Kafkasyalı-Caussian:Bu kelime batı dillerinde günümüzde de beyaz ırkın karşılığı olarak kullanılır.) ve Türkler'in bir boyu değildir,Kafkasyanın en eski ve yerli halklarıdır.Dilleri türk dillerinden tamamen farklıdır.
...
Çeçenlerin kökeni ise ,dillerinden yola çıkılarak ki en saglıklı ve sağlam yol budur;kökenlerinin urartulara dayandığı yakın zamanda ispatlanmış bir olgudur...
Osetler-Asetinler ise iran-aryanidir,dilleri ise hint avrupa dil ailesine mensuptur...
Umarım aydınlatıcı olmuşumdur.
Saygılar
Hümara Emrah
Hainler,ölümden başka birşey beklememelidirler...

Resim
konfederat
konfederat
Usta Üye
Usta Üye

Sonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir