[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti mahir öztürk » Sal Arl 08, 2009 3:36 am

decenqua yazdı:mahir öztürk kardeşim bir arkadaşımın iş yerinin adı Şıble büfe,diğeri Şınga Paz.,biri Janset kolonyaları v.s bunlar Çerkesce.
Başka bir arkadaşlarımın adı Berfin tekstil,Kawa demir doğrama bunlar Kürtçe.
Bir diğer arkadaşımın Gubaz Gıda,Tevet Nakliye ve Kamarcua tuafiye bunlarda laz.
Tabelalarındada bunlar yazıyor karşımısınız.....Merak ettim.Selamlar arkadaşım.

Selamlar!
Sizce bu isimler,bu ülkeye yabancı mı?
Tabiki değildir.
Tabiki karşı değilim.Haddime de değil.İngilizce,Almanca,Rusça vs serbest,kendi dillerimiz değil.Devlet bilinçli hareket etmeli.Birileri de bunu suistimal etmemeli.
Kültürel yozlaşmayla ilgili birşey benim söylediğim.İngilizce ad koydu diye kendini yüksek gören bir zihniyet var. (...Türkler'in,kendi dillerini ve kültürlerini küçük görmelerini sağlamalıyız... Çin imparatoru "Çin". M.Ö. 221/Daha sonra İngilizler bu yolla Çin'i sömürgeleştirdi.Filmler bile yaptılar övünerek.Çin'in nüfusu o zaman en az 400 milyondu).Devletin görevi önce kendi vatandaşına dilini sevdirmek ve yüceltmektir bence.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti mahir öztürk » Sal Arl 08, 2009 3:59 am

[quote="decenqua"]Merhaba. Bu siteye yeni üye oldum. Benim damarlarımda hem Çerkes, hem Türk kanı akmakta. Baba tarafım Çerkes, ana tarafım Türk. Benim sorum ise şu. Çerkes Milleti bir Türk boyumudur. Yoksa ayrı bir milletmidir.
------------------------------------------CyberDisposer----------

Canım kardeşim bunu kimseye sorma bence.Şöyle yap.Örneğin 150 Türkçe kelime ayarla ve bu kelimenin karşısına 150 kelime Çerkescesini yaz.Kaçta kaçı bir birine benziyor.Ve ya dilin derinliğine in, cümle yapılarını incele ve meydana çıkar.Ama en basiti 150 kelimelik benzeşme varmı ...
--------------------------------------------decengua------------

Selamlar!

Belki Bin'den az kelimesi olan küçük bir sözlükten sadece " ÇEM " kelimesine kadar yaptığım karşılaştırmayı göstereyim.Üstelik Türkçe'nin sadece 4-5 lehçesiyle bunu karşılaştırdım.
Yakutça (İskitçe), Samoyetçe,Suomence,Mordovanca,diğer Eskimo lehçeleri,Moğolca,Hunca,Amerika yerlilerini lehçeleri,Japonca ve daha yüzlerce lehçeyi karşılaştırmadım bile (Bunu yaparsanız zaten hiçbir dilde farklı kök kelime kalmıyor.Güneş Dil Teorisi 'de burdan doğuyor.Bunu ben söylemiyorum. Söyleyenler de "Türkler" değil (!) /Söyleyenler şimdi kendine "Türküm" diyor gerçi...).
Buyurun

ÇERKESCE TÜRKÇE

1 Açe = Keçi
2 Adake = Aya (Avuç içi)
3 Agu.Agos = Avuç
4 Ahıl = Ahali.Memleketli.Hemşehri.Akraba.Halık(Uygur,Kazak,Tatar vs).
5 Al = El .Yabancı.
6 Alın = Al.Alama.Hile.Kanmak
7 Iy = Mıymıntı
8 Arter = Atardamar
9 Aslan = Aslan
10 Asejın = Uslanmak
11 Aşıex = Eliçabuk (Bundan emin değilim.Belki de “aşmak” la ilgisi vardır)
12 Atake = Horoz.Erkek…(”Ata” dan)
13 Atın = (Yukarı) Atmak.Kaldırmak
14 Ade = Ateş Tutacağı.Ataş Kürök(Kırg.).Ataş.Ataç.Alet (Adavat gibi).Maşa.
15 Adre = Diğer
16 Gurıt = Orta.Urta
17 Akıl = Akıl (Hemen hemen bütün Türkçe lehçelerde)
17 Anaç = Genç.Piliç.Anneye bağlı.
19 S”ıku = Sıkı.Dar.Minik.Ufak.Küçük.
20 Apeas = Eli Uz.Eli usta.Usta.Becerili
21 Apejaj = Eli yavaş
22 Bay = Bay.Bayındır.Bey.Zengin
23 Beceh(Becıh) = Böcek.Becek.Bacaklı anlamında “örümcek” için de kullanılır.
24 Beleh = Başarı.Yetenek.Başarı gösterene verilen armağana BELEK denir.
25 Bere (Bereçet) = Bereket.Sıklık.Bolluk
26 Kezqohıre = Gezgin
27 Bğe = Bağır.Böğür.Göğüs.Sine
28 Bığu = Boğa.Buğa.Buka.Bık.
29 Cemışx = Çemçe(Türkmenistan Türkçesi).Kepçe.Kaşık
30 Cenç = Candu (Uygurca). Fasulye
31 Cır = Azır (Kırgızca).Birçok lehçede “Hazır”.Şimdi.Şu an.
32 Cıstuw = Tezda (Özbekçe).Tez.Derhal. Tiz (Başkürt,Tatar,Türkmen).
33 Çağo = Açık.Duru.Berrak.Oçuk (Uygurca)
34 Ç’ajğ = Çaşkan (Uygurca).Çıçkan=Sincap (Kırgızca).
35 Ç’ak’o = Küçük.Uşşak (Uygurca).Kısa.Aşak (Türkmenistan).Çoh
36 Ç’ale = Bala (Hemen hemen bütün Türkçe lehçelerde).Çocuk
37 Çanı = Canlı. Atik.Uyanık.
38 Ç’ap’e = Çevre(Çepe çevre aramak…).Yer.Bölge
39 Ç’apse = İp.Cip (Tatarca,Kırgızca).Jip (Uygurca)…Çıbık(Tatarca’da tel,ip)
40 Ç’ap’s”e = Çatçap(Kırgızca,Uygurca). Kasık.
41 Ç’apş = Cubatü (Kırgızca).Çap etmek= ( Örneğin yaraya) Basmak.Tedavi
42 Ç’ago = Ceket.Sako.Palto.Yamçı.Kepenek.Pelerin.Hırka…
43 Çe = Peçen.Ciğer.Dalak.İçeğe=Bağırsak.İç organ
44 Ç’e = Çak.Taze.Hemen olan şey
45 Çem = Camız
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Tlepsh » Sal Arl 08, 2009 10:13 am

mahir öztürk yazdı:(Bunu yaparsanız zaten hiçbir dilde farklı kök kelime kalmıyor.Güneş Dil Teorisi 'de burdan doğuyor.Bunu ben söylemiyorum. Söyleyenler de "Türkler" değil (!) /Söyleyenler şimdi kendine "Türküm" diyor gerçi...).

Güneş Dil Teorisi, Türkçe'nin dünya tarihindeki ilk dillerden biri olduğunu ortaya koyan dilbilim kuramıdır. Kuram, 1930'lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklendi ve bizzat geliştirildi[1], ancak dilbilimciler tarafından kabul görmedi ve kısa sürede önemini yitirdi.[2] Atatürk'ün 1938 yılında vefatının ardından İbrahim Necmi Dilmen Ankara Üniversitesindeki Güneş-Dil Teorisi ile ilgili derslerine son verdi. Öğrencileri bunun sebebini sorduklarında Güneş öldükten sonra onun teorisi nasıl hayatta kalabilirdi diye cevap vermişti.[3]

1- Lewis, Geoffrey, aynı eser, erişim tarihi 28 Ocak 2009 (Fransızca)
Alıntı: Atatürk'ün kuramla ilgili sorumluluğu tartışmasızdır, ama açık ki işin tüm hamallığını da o yapmamıştır.
2- La théorie du langue-soleil et sa place dans la réforme de la langue turque (Güneş Dil Kuramı ve Türk dil reformundaki yeri), Erik-Jan Zürcher, s. 87, erişim tarihi 1 Aralık 2007(Fransızca)
Alıntı:Güneş Dil Kuramı hakkında 1935 ila 1938 yıllarında çok sayıda yayın yapılmış olsa da, taraftarlarının savları çok zayıf kaldı.

Alın size birkaç basit örnek te benden
ÇERKESÇE TÜRKÇE
Ne = göz
Pe = burun
Thakume = kulak
Tlako = ayak
Nebzıts = kirpik
Tse = diş
Bze = dil
Nape = yüz
Tleguac = diz
Yate = çekiç
Çate = kılıç
Şemec = tırpan
Şı = at
Melı = koyun
Ane = masa
Dış’e = altın
Tıjın = gümüş
Tlı = adam
Khu = erkek
Bzı = dişi
Tlıfın = doğurmak
Gu = kalp
Txen = yazmak
Txıtl = kitap (arapça)
Yune = ev
Keşen = erkeğin evlenmesi
Dekon = kadının evlenmesi
Yunağo = aile
Ğubc = orak
Dze = ordu
Dzetse = mızrak
Zawo = savaş
Tewo = baskın
Zı = bir
Tı’u = iki
Pş’ı = on
Tıoç = yirmi
Şşe = yüz (100)
Mez = orman
Oşha = dağ
Wo = uzay
Woşog = gökyüzü
Woşapş = bulut
Woşkh = yağmur
Wosı = kar
Woseps = çiğ
Thape = yaprak
Çetı = tavuk

Yukarıda verdiğim kelimeler arasında bir benzerlik bulmak çok zordur ama aşağıda alın size tıpa tıp benzer kelimeler.

TÜRKÇE ARAPÇA
Defter = defter
Kitab = kitap
Kalem = kalem
Medrese = medrese, okul (Fransızca ekol)
Kelime = kelime
Hece = hece
Cümle = cümle
Fark = fark
Tarih = tarih
Coğrafya = coğrafya
İnsan = insan
Cin = cin
Hayvan = hayvan
Ziraat = ziraat
Vadi = vadi
Vilayet = vilayet
Memur = memur
Mevsim = mevsim
Sene = sene, yıl
Kemal = kemal
Tamam = tamam
Tezat = tezat
Alim = alim
Gurur = gurur
Mühim = mühim, önemli
Sevap = sevap
Günah = günah
Hayat = hayat
Hakiki = kakiki
Mürşit = mürşit
Medeniyet = medeniyet
Asır = asır
Zaman = zaman
Cumhuriyet = cumhuriyet
Millet = millet
Tercüme = tercüme
Sabah = sabah
Akşam = akşam
Halka = halka
Dünya = dünya
Ahiret = ahiret
Fakir = fakir
Yetim = yetim
Avret = avret

Sayın Mahir Öztürk Kardeşim,
Adığece, Abazaca, Wıbıkhçe, Kuzeybatı Kafkas Dil Grubunu Oluşturur. Bu dillerin Ural-Altayik dil grubuyla Veya Hindo-European Dil grubuyla, veya Hemitik-Semitik (Sami) Dil Grubuyla bir işilkisi yoktur.

Türkçe ve Çerkesçe tamamen ayrı dil gruplarına mensuptur. Sizin dediğiniz şekilde değerlendirmeye kalkarsak Türkçenin aslı Arapçadır der çıkarız. (Yukarıda ARAPÇA'dan Türkçeye geçmiş olan kelimelerin çok küçük bir kısmını örnek verdim) . Böyle dil-bilimle alakası olamayan siyasi teorilerle bir yere varılamaz.
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti axakuyt aştıbj » Sal Arl 08, 2009 10:43 am

bu kelimeleri krirl alfabesiyle yazsak daha güzel..latin harf karşıtı olmayanlar var..ama

nana=anne
nandu=anane-büyükanne
san=babam
anabı=el
aşabı=ayak
ıhlabatko=ayakkabı..
azı=su
emgal=ekmek
aşıla=un
aho=inek
atata=yumuşak
atama=şeftali
aşıla=un
azın=kış
atasa=gelin
eyhabı=arkadaş
aka=yağmur
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti decenqua » Sal Arl 08, 2009 11:25 am

mahir öztürk kardeşim

Go:Git,gitmek aynı zamata ingilizce
Tu:İngilizce iki demek veya ararsak bir kaç kelime daha bulabiliriz Çerkesceyle ingilizcenin benzeştiği.Belkide bir çok dillerlede benzeşen kelmeler yakalanabilir araştırılırsa.Hatta bir çok dillerin ortak kelimeside vardır.

Bakın yukarıda verdiğiniz öneklerde Biraz Tatarca,biraz Yakutca,biraz Kırgızca,Uygurca biraz Başkurtca v.s. Kök arayışındasınız.Bunların Türk olduğuna ben İnanmıyorum ki.Ayrı ayrı millet olma sürecini tamamlamış,kendilerini tanımlarken asli İsimlerini ön plana çıkartan halklar.

Şöyle düşünüyorum.Farz edelim Güney doğuda Kırgızlar yaşasaydı,doğu karadenizdede Uygurlar.Siyasallaşan,tek dil dayatması yapan yani bugünkü hadiselerle karşılaşan halklar olsaydı yav bizler Türküz,İstanbul Türkçesinde birlik sağlayalım,Kırgızcanın Uygurcanın önemi yok diye aynı tepkisel badireler yaşanırdı hakim,baskın kültürün asimilasyonik haline karşı.Bu böyle bir şey mahir öztürk kardeşim.Değerler aslında insanoğlunun üzerinde görünmeyen manevi deridir,koparılırken,yüzülürken acı verir,sancı çektirir.Bu işlere bu açıdan bakmak lazım.Tarih bu renkleri kendi kabulleriyle veya diğerinin gücünü şiddete,katliama v.s dönüştürmesiyle silikleştirmesiyle,soldurmasıylada dolu.

Renklerle bir arada coşkuyla yaşayabilmeyi,yaşatmayı keşfetmeli insanoğlu bence.Emevilerin,Abbasilerin İslamı kullanarak herkesi (Ortadoğuyu,Kuzey Afrikayı Araplaştırması gibi) Türk-İslam sentezi safsataları ve elde Kuran sonra Turan siyasallaşmaları aynı şey bence,diğerine kimlikleriyle yaşama hakkı tanımama politizeleşmesi.

Düşünüyorumda bu acılar memleketimizde bir hiç uğruna yaşandı ve nelere maal oldu.Canlar yandı,ocaklar söndü,ikinci bir Tam Donanımlı Türkiyemizi yaratabilecek kadar parallar heba oldu.Halbuki biz Çanakkalede,Sarıkamışta,Dumlupınar,Sakaryada omuz omuza çarpıştık bu canım ülkeyi kurmak için.Ne oldu Çarpıştığımız,bizi arkadan vuranların dillerini okuttuk okullarımızda,Ermeni,Rum,Museviye okullarını açmayı musade ettik.Tamam olsun ama bu ülkenin evlatlarının anadillerini geliştirme,yaşatma hakkıda pek ala verilebilirdi,çokmu zor,tehlikeli bir şey.Eğer bir okulda herhangi bir dilde eğitim yapmak Ünüterliği bozsaydı,İngilizce,Fransızca eğitim yapılan okullarımız Ünüterliğimize zarar vermiş olurdu.
Türkiyede bir Kürdistanspor kurulsa yer yerinden oynar değilmi?Ama bir İskoç ftbol takımı tam adıyla anılabiliyor dünya çapında.Dünya çapında yayın ve ilmi otoritesi olan İskoç asıllı bilim adamı veya şöhret İskoçluğuyla anılabiliyor mesela.Bunlar çok tehlikeli şeyler olduğuna inanmıyorum,sadece yaratılan sebepler.Medeni ülkeler bir arada yaşama paralelliğine dikkat ediyor,yaşayabilme açılımlarınıd çok güzel hayata geçirip iç huzur,birliği sağlıyor.Kim kazanıyor Allh aşkına.Onlarmı güçlü,onlarmı refah içinde ve sorunsuzca omuz omuza.Çöktülermi,yüceldilermi.Onlarmı dünyaya kök söktürüyor ve bu işlerde tutuculuk,dayatmacılık,kargaşa yaşayanlarmı, güdenlermi????

Siz bu tarz kelimeleri ille bir köke indirgemelerle,alakalandırmalarla tek bir millet yaratma mücadelesine girip bir yerde psikolojik dayatma,yaşama,yaşatma yollarına giderseniz çok hüsrana uğrarsınız mahir öztürk kardeşim.Öyle bir gün gelir Yörükle yakut,Türkmenle Kırgızın anlaşamadığı pürüzler çıkar muhakkak.Doğal olanı kabul edip çözümde adil olmalıyız diye düşünüyorum.Kardeşçe,paylaşımca.Sizin yolunuzda işin ilmi tarafı tabiki araştırın ama ben sizin en sonunda erişeceğiniz merkezi dilin adresini söyleyeyim Ademce (İnsanca)....

Fakat ben kesin inanıyorum ki...Arnavutca,Baskca Ve Kafkas Dillerinin Altayik ve diğer dil guruplarıyla kesin alakası yok.Bunlar kendi başlarına dil gurubundalar.Çünkü genel dilbilimcilerinin hem fikir oldukları tek karar..........

Biryerlerde okumuştum şu an aklıma geldi.

Aslan:Kuzey kafkasyalıların çok koyduğu isim.Özellikle Çeçenler,Osetler...

As-lan:As'a dahil,as asıllı,oğlu,As kavmine mesup demek.''Lan'' Osetce bir kelime hatırladığım kadariyle. (İran dil kökenli yani')Türkçedeki Aslan ile alakası yok aslında.

Herneyse mahir öztürk kardeşim,bana göre Çerkes Çerkestir,Kürt Kürttür,Laz Lazdır,Arap Araptır,Kırgız Kırgızdır,Başkurt Başkurttur,Uygur Uygurdur v.s....Ve bu renkler yaşatılmalıdır bende renklerin yaşatılmasının her zaman yanındayımdır...
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti konfederat » Sal Arl 08, 2009 1:47 pm

Bakalım konu nereye varacak?!
Heyecanla bekliyorum,acaba Türk mü çıkacağız?!
Yoksa Türkler mi Çerkes boyu çıkacak?!
Hainler,ölümden başka birşey beklememelidirler...

Resim
konfederat
konfederat
Usta Üye
Usta Üye

İleti decenqua » Sal Arl 08, 2009 3:19 pm

TÜRKÇE ARAPÇA
Defter = defter
Kitab = kitap
Kalem = kalem
Medrese = medrese, okul (Fransızca ekol)
Kelime = kelime
Hece = hece
Cümle = cümle
Fark = fark
Tarih = tarih
Coğrafya = coğrafya
İnsan = insan
Cin = cin
Hayvan = hayvan
Ziraat = ziraat
Vadi = vadi
Vilayet = vilayet
Memur = memur
Mevsim = mevsim
Sene = sene, yıl
Kemal = kemal
Tamam = tamam
Tezat = tezat
Alim = alim
Gurur = gurur
Mühim = mühim, önemli
Sevap = sevap
Günah = günah
Hayat = hayat
Hakiki = kakiki
Mürşit = mürşit
Medeniyet = medeniyet
Asır = asır
Zaman = zaman
Cumhuriyet = cumhuriyet
Millet = millet
Tercüme = tercüme
Sabah = sabah
Akşam = akşam
Halka = halka
Dünya = dünya
Ahiret = ahiret
Fakir = fakir
Yetim = yetim
Avret = avret
-----------------------------------------

Tlepsh kardeşim sen sadece bir kaç kelime yazdın inanıyorum.Bu kelime adetlerini onla yüzle belkide binlede çarpa biliriz.Bu mantıktan gidesek acaba (Anadoludaki)Türklerin kökeni Arap olmasın sakın Mr. Green .
Tipler, simalarda Allah için Kırgıza,Kazaka Tatara hiç benzemiyor,daha çok Arap tipinede yakınlar.
Şaka tabi, konulara bu açıdan yaklaşırsak sanırım çağın tıbbi imkanlarını kullanmaya kadar götürür bizleri meseleler,mesela DNA testlrine tenezzüliyetler..... Mr. Green mahir öztürk kardeşim buna tenezzül edersek Ruslarlada akraba çıkmak var işin içinde.Hani derler ya ''Rusu iyi bir kesele altından Tatar çıkar''',fakat bu sefer Lazlarlada (Karadenizlilerlede)başka bir boyuttan tartışma konusu çıkacak gibime geliyor.Bir arkadaşım şöyle demişti bir sohbette.''Ula bundan on,onbeş yıl önce ha bu nataşalar çocuklaruyla çelurlardı tıpkı analarına benzerdi veledleri,hele son yıllarda celenlerin çocuklarınında purunları up uzun bizim uşaklarınki cibi'' Mr. Green

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti PauKaF » Sal Arl 08, 2009 6:24 pm

Burada asıl mesele Çerkes Kimdir? sorusudur. Önce Çerkes derken kimi kast ettiğinizi açıklamalısınız.

Adige-Abazaların türk boyu olduğunu idea etmek başlı başına bir cehalet göstergesidir.

Tüm dünyayı Türk zanneden zihniyeten başka kimsenin böyle bir cehalet içerisine düşeceğini sanmıyorum.

Dil, Kültür, Coğrafya, Tarih, Fiziksel Özellikler ... incelemeye bile gerek kalmayacak netlikte birbirinden farklıdır.
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti mahir öztürk » Sal Arl 08, 2009 9:04 pm

(Yukarıda ARAPÇA'dan Türkçeye geçmiş olan kelimelerin çok küçük bir kısmını örnek verdim) . Böyle dil-bilimle alakası olamayan siyasi teorilerle bir yere varılamaz.[/quote]
---
İslam etkisiyle birçok dile Arapça kelime girmiştir.Zaten Arapça kelimeleri yazmadım.Bunu yapmamın sebebi bu savı başka bir arkadaşın ortaya atmasıdır."150 kelime alın,biri bile benzemez....." gibi.Dünyanın öbür ucundaki kavimlerin diliyle Çerkesce arasında ortak kelime varsa,bunun sebebi Türkçe'nin yayılımı da olabilir tabi.Demek ki önce o arkadaşa savının yanlış olduğunu söylemeniz gerekiyorken şimdi bana söylüyorsunuz.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Sal Arl 08, 2009 9:28 pm

mahir öztürk kardeşim ''biri bile'' benzemez diye bir tabir kullandımmı tekrar gözden geçirdim kendi yorumlarımı bulamadım.Benim gayem, benzeyenleri bul değil, bir birine benzemeyen kelimelerin çok olduğuna dikkat çekmekti.

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

ÖncekiSonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir