Çerkeslerin Anasayfası

Çerkeslerin Anasayfası

Çerkes Kültürü Hakkında Bilgiler ve Haberler
Sistem saati: Pzr Şub 19, 2017 11:52 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 400 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 36, 37, 38, 39, 40
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?
İletiTarih: Cum Haz 14, 2013 8:10 pm 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Siz nasıl cerkes'siniz türklerle herseyimiz ayri dil gelenekler görenekler dogru degilmi bana göre dogru bide siz düşünün kendi iradenizle

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Tem 05, 2013 10:04 am 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

kardeşler eğer türk olmadığınızı söylüyorsanız bayrağınızdaki sembolleri bana açıklayın

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Tem 05, 2013 12:17 pm 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

bayrağınızda 3 tane ok 12 tane yıldız var.üç ok oğuzların ikiye ayrılan kollarından birini temsil eder(üçoklar ve bozoklar).12 yıldız da üçoklar kolundaki 12 oğuz boyunu temsil eder.buna göre çerkesler üçoklar kolundaki oğuz boylarının karışmasıyla oluşmuştur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 07, 2013 11:57 pm 
Azimli Üye
Azimli Üye

saruhan yazdı:
bayrağınızda 3 tane ok 12 tane yıldız var.üç ok oğuzların ikiye ayrılan kollarından birini temsil eder(üçoklar ve bozoklar).12 yıldız da üçoklar kolundaki 12 oğuz boyunu temsil eder.buna göre çerkesler üçoklar kolundaki oğuz boylarının karışmasıyla oluşmuştur.

he he yav he he

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 08, 2013 7:44 am 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

kafkas-adige yazdı:
saruhan yazdı:

he he yav he he

kardeş sen açıkla o zaman hadi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 15, 2013 5:42 am 
Azimli Üye
Azimli Üye

saruhan yazdı:
kafkas-adige yazdı:
saruhan yazdı:

he he yav he he

kardeş sen açıkla o zaman hadi

http://bianet.org/bianet/toplum/13524-a ... -tarihcesi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Şub 18, 2014 1:20 am 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

bir büyügümün anlattigi olay, wubih dilinin ,oguz boylari ve hithit dilinden gelme oldugunu söyledi, wubihlarin ilk cerkesler oldugunu, ve hithitlerin büyük selde kafkasyaya göc ettiklerinden sonra, oranin yerlileri olan turan soylarindan olan münasebeti ile cerkes irkini meydana cikardigini anlatti... yani ona göre cerkesler hithit ve türk kirimi... ve onun görüsüne göre hafif cekik gözleri ve hafif kizil ciltlerini bircok ortakliginda oldugu gibi turan boyundan aldi...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per May 08, 2014 10:18 pm 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

12 yıldız 12 bölgeyi değil 12 soyu temsil eder buna kanıt Kabardin Balkar Özerk Cumhuriyeti' ndeki 12 başlı heykeldir. Bu heykeli gidip gördüm ve bana şahsen 12 yıldızın bu 12 boydan geldiğini
sorduğum herkes söyledi.Hepsinden aynı cevabı aldım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Tem 05, 2014 6:44 am 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

iyi sabahlar herkese tarihe özel ilgisi olan ve araştırmacı bir insan olduğum için internette araştırma yaparken sitenize denk geldim konuyu okurken cevap yazmak istedim ve üye oldum kabardeylerin en yoğun olduğu bölgelerden birinde kahramanmaraşta yaşıyorum öncelikle şunu belirtmek istiyorum benim kanımda 3 ırkın kanı var şöyle izah edeyim ben ailemin soy kütüğüne baktığımda dedemin babasının ailesi kürt kökenli annesinin ailesi ise türk kökenli daha da derine indiğim zamanlarda dedemin babasının 2. yada 3. göbekten ninesi olan rahmetlinin çerkes olduğu bilgisine ulaştım. Sayfaları okudukça hayretler içinde kaldım bir arkadaş türklere hakaret etmekte orta asyadan kaçtılar vb. gibi bir arkadaş çerkeslere hakaret etmekte mantar gibi üreme vb. benim bildiklerimi paylaşayım Grek kaynaklarına göre Çerkeslerin atası meotlardır . meotların bilinen devleti meotların bir topluluğu olan sindler tarafından kurulan m.ö. V-VI yüzyıl Sind krallığıdır ( Sindika ) . Bazı kaynaklara göre de Adigelerin bilinen en eski atası olan meotlar ile türk ırkından olan Kimmerlerin oluşumundan yani meot-kimber kabilelerinin devamında Adige ulusu oluşmuştur adige kelimesini ilk kez meotların kullandığı rivayet edilir kimmerlerin türk olduğuna dair iddalar ise şöyle : Prof.Dr. Taner Tarhan Kimmerler ve İskitler Eskiçağ'daki "Türk Kültür Tarihi"nin, daha genel bir deyişle de "Millî Tarihimiz"in ilk temsilcileridir der ve ünlü tarihçi Procopius'un kimmerlerin doğrudan bulgarların atası olduğunu yazdığından bahseder başka bir örnek ise iran rivayetlerinden Mücmel el-tavarih´te Yafes’in yedinci oğlu “Kemari”nin (Kimmer) Bulgarların babası olduğu yazmaktadır. Macar mitolojisinde ise Kimmer kralının Kutirgur ve Utirgur adlı iki oğlu varmış şeklinde Kimmerlerin Kutirgur ve Utirgurların yani Bulgarların ataları olduğu ifade ediliyor. Aryan yani beyaz ırk olayına gelince beyaz ırktan kastedilen : avrupanın büyük çoğunluğu , slav ırkı ve iran fakat türkleri bu ırka katmazlar bunun nedenini ise çekik gözlü olmaları ve asimile olmaları ile açıklanır fakat prof.dr. reha oğuz türkkan'a göre türkler m.ö 9000 yıllarında ortaya çıkan "beyaz alpin" adı verilen bir soydan gelmektedir. ural dağlarında bulunan bu soyun bir kolu sibirya tarafına giderek, moğollarla kaynaşıp "oğuz tipi" çekik gözlü ırkı ortaya çıkarmıştır. şu anki anadolu'daki türk ırkı ile ise sümerlerin akraba olduğunu gerek dil ve gerekse de antropolojik kafatası ölçümleri sonrasında ortaya konduğunu belirtmiştir. Ayrıca zamanında türkçeye çevrilmiş bir araştırma olduğunu da duymuştum bu konuyla ilgili araştırmanın sonucunda türklerin yüzde 60 yada 65 civarıydı tam hatırlamıyorum kafkas kökenli olduğu ortaya çıkmıştı zaten kürtleri, türkleşmiş arapları ve farsları çıkar geri kalan kısım %90 oranında kafkas ırkı melezidir diğer ortadoğululardan farklı olarak türklerde, renkli gözlü insana oldukça sık rastlanır(öyle ki haritaya göre kürtlerin yaşadığı kısım hariç türkiye; ispanya, italya ve yunanistan ile aynı guruptadır. http://2.bp.blogspot.com/-z4UiAoAp0cU/T ... ropewb.png ) bana göre her ırkın binlerce yıllık süreç içerisinde etkileşimi söz konusudur. hele türkler gibi olduğu yerde duramayan yani göçebe olarak tarihsel ve coğrafı yer değişikliklerini ele alırsak arı ırktan bahsetmek mümkün görünmüyor.medeniyetler beşiği anadoluda özellikle arı türkten kast edilen köken anlayışından dem vurmak çok daha güç. bu sebeple artık türkler için ırk antropolojik açıdan değerlendirilmelidir.brekisefallerin hepsi türktür denilirse, kızılderilisinden, alpinine, almanyalısında sümerlisine, italyanına kadar herkesi türk ilan etmek mümkün. bu da doğru sonuca ulaştırmaz bizi ama türkler de brekisefaldir, brekisefal soydan gelmiştir denilebilir. Bugün türkleri beyaz ırk olarak kabul edilmemesinin nedenlerini yukarda saydım yani kısacası türkler köken olarak beyaz ırktır daha sonra asimile olanlar olmuştur fakat bu kökeni etkilemez.

şimdi gelelim osmanlı konusuna bir arkadaş Osmanlı Türk geleneklerine uymuyor tahtta veraset sistemi var demiş kardeş katli vacip demiş eşlerini yabancılardan aldı demiş saymış böyle nedenler bilgilerim doğrultusunda cevaplayayım öncelikle şu bilinsin Osmanlı hiçbir zaman yüzde 100 saf türk geleneklerine uyan bir devlet olmadı türk islam geleneğiyle yönetildi bu yönetim şekli nedeniyle bazı gelenekler gözardı edilmek zorunda kalındı ayrıca veraset sistemi türk geleneklerine aykırı denilmiş bu çok yanlış bir bilgidir aksine veraset sistemi eski bir türk devlet geleneğidir tek bir farkla eski türk devletlerinde devlet hükümdar ve ailesinin ortak malıdır yerine devlet hükümdar ve oğullarının ortak malıdır şeklinde olmuştur bu değişiklik taht kavgasını azaltmak için yapılmış olsa da etkisi tartışılır. Kardeş katlinin uygun görülmesi ise yine bu veraset sisteminin ortaya çıkarmış olduğu bir durumdur devleti aliyenin ve insanların hayatı için bu yapılmıştır ( burada biraz empati yapalım siz padişah olsanız kardeşiniz yada ağabeyiniz size isyan edecek ve bu yüzden onbinlerce kişinin ölecek olması ve devletin bölünecek olması birşey ifade etmez mi yani 1 kişi için 10binlerce kişinin ölmesine ve devletin bölünmesine değer mi? ) şimdi gelelim osmanlı padişahlarının neden yabancı kadınlarla evlendiği sorusuna öncelikle burada ki bir yanlış daha düzeltmek isterim arkadaşın birisi saymış padişah isimleri yazmış karşısına yabancı eşlerinin isimlerini birisi benim dikkatimi çekti yıldırım beyazıdın eşlerinin hepsi yabancı denilmiş bu yanlış bir bilgidir yıldırım beyazıdın 4 tane türk eşi vardır Devlet Şah hatun (Germiyanoğlu Süleyman Şah'ın kızı), Devlet Hatun (Germiyanoğlu II. Yakup Bey'in kızı), Hafsa Hatun (Aydınoğlu İsa Bey'in kızı), Sultan Hatun (Dulkadiroğlu Süleyman Şah'ın kızı) şimdi gelelim sorunun devamına İlk başta söylemem gereken şey, dünya üzerinde Yahudiler haricinde her toplumda soy erkekten devam eder. Yani, bir insan babasının soyundan olur. Soyadınızı babanızdan almanızın sebebi de budur. Babanız Türk ise siz de Türk olursunuz laz ise laz çerkes ise çerkes. Bu yüzden Osmanlı padişahlarının evlendikleri kadınların yabancı olması, gayrimüslim olması onların çocuklarının soyu konusunda hiçbir değişikliğe sebep olmaz. Bu konuda ki en önemli cevap şudur devlet kurma yetkisi osmanoğulları ailesine verildi fakat anadoludaki tek türk uç beyi ailesi onlar değil devlet genişledikçe türk devletlerinden kız almaya devam ettikçe anadolu birliğini sağlamak imkansız hale gelecek ve padişahın eşlerinin aileleri devlette söz sahibi olacaklardı bu yüzdendir ki fatih sultan mehmet anadoluda osmanoğullarından sonra ki en büyük türk ailesi olan çandaroğullarından veziriazam çandarlı halil paşayı idam ettirdi.Ayrıca bu konu ile ilgili lise yıllarımda tarih hocamın bana anlattığı bir rivayeti anlatmak istiyorum ne kadar yalan ne kadar doğru bilmiyorum hocamın anlattıklarına göre : yıldırım beyazid ankara savaşında timurlenk'e yenilip esir düşünce yıldırım ve eşlerinden sanırım devlet hatunu ayrı 2 kafese koyar ve yıldırımın eşini çırılçıplak soyar ve bu şekilde anadoluyu gezdirirler daha sonra buna dayanamayan yıldırım beyazıd intihar eder yaşanan bu olayların tekrarlanmaması için bir daha türk eş alınmaz osmanlı padişahlarına

çok uzun yazdık velhasılı kelam : çerkeslerle türkler arasında tarihte etkileşimler olmuştur fakat bu çerkesleri türklerle bir akrabalık var mıdır yada çerkesleri doğrudan türk yapar mı bilemeyiz yüzde 100 yapar dersek de yalan olur yapmaz dersek de yalan söylemiş oluruz çünkü elimizde belgeler yok bu yaptığımız araştırmaları yazan adamların doğru yazdığını nereden bileceğiz ? şuanda konuştuğumuz farazi şeyler size son mesajımı hemşehrim ve uzaktan da olsa akrabam olan üstad necip fazıl kısakürek'in bir sözüyle yazayım :

" Eğer gaye Türklükse , bilmek lazımdır ki , Türk Müslüman olduktan sonra Türktür ! " Burada ki türklüğü çerkeslikle abhazalıkla lazlıkla kürtlükle falan değiştirebilirsiniz ana fikir hep aynıdır sağlıcakla kalın

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr May 29, 2016 11:14 pm 
Çaylak Üye
Çaylak Üye

şuan rusyanın bulunduğu bölgede kurulan türk devletleri sakalar kuman kıpçak devleti,batı hun imparatorluğu, avrupa hun imparatorluğu, Sabirler,Batı Göktürk Kağanlığı,Büyük Bulgar Hanlığı,Hazar İmparatorluğu vs. yani o bölge hep neredeyse türklerin elindeydi.çerkeslerin tam olarak bir ırk değil o bölgede yaşan milletlere verilen ad diye biliyorum.bana kalırsa altını çiziyorum bana kalırsa bulgarlar gibi olabilir çerkesler bugün bulgarlara sorsanız slavız derler ve osetler iranidir türklükle zaten alakaları olamaz.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 400 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 36, 37, 38, 39, 40

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi