[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti decenqua » Pzr May 06, 2012 2:21 pm

Turancı ülkedaş,hoş geldiniz dedikten sonra müsterih olunuz demeyi de ihmal etmeyeyim.

Moskof soysuzu Anadolu'ya göz diker ise; dün 10 yıl Askerlikten muafiyet muhacirlik kanunuyla nasıl Osmanlıya yerleştiğimiz halde ilk 3 yıl İçersin de Balkanlarda Sırp,Bulgar Komitacılara karşı Türk,Müslüman kardeşlerimizle aynı saflar da yer alıp savaştıysak,Plevne Muharebesinde Osman Paşanın etrafında kenetlendiysek,kurtuluş savaşında yedi düvelle savaşırken de nasıl var olduysak bu toprağın evlatlarının yanında, Allah Muhafaza yarın öbür gün topraklarımıza (Anadolu'ya) musallat olmaya yeltenecek Moskof'un da karşısına dikiliriz hep birlikte.

Lakin;Sen ve Turancı kardeşlerimizin, ülkemizde (Türkiye de) Çerkes olarak,kavmi değerlerimizi teknik imkanlar dahilinde (Anadilde eğitim,basın/yayın hakkı gibi) yaşatabilmek ,koruya bilmek, daha sonraki nesillerimize de devrede bilmek için demokratik kazanımlar taleplerimize nasıl yaklaşıyorsunuz bilmek isteriz..Tıpkı bu kazanımları bünyesinde Çinli,Rus,Bulgar,Yunanlı olmayan diğer kavimlere demokratik hak olarak veren bu ülkelerin medeni anlayışı gibi....
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Turancı » Pzr May 06, 2012 6:28 pm

decenqua dostum, karşılaman için ben de teşekkür ederim, hoş bulduk.
Tabi ki burada paylaştığım düşünceler benim tamamen şahsi düşüncelerim olup, bir grubu temsil etmemektedir. Benim dünya görüşüm tabi ki tam bağımsız Turan artı Kafkasyada kurulacak tam bağımsız dost ve müttefik Adige devletinin biz Türklere hiç bir zararı olmayacağı gibi hepimizin ortak çıkarına da olacaktır.
Ama bir gruba dahil etmek istesen dahil olmam çok zor be dostum.
Bu ülkede Turancı geçinen ülkücüler var mesela, onlara göre hepiniz Türksünüz,bence bu yanlış.
Nihal Atsız'ın saf katıksız Türkçüleri var onlara göre de bütün etnik gruplar içimizdeki düşmanlar(çerkesler dahil).
Bunun akıl mantık çerçevesinde bir orta yolu varsa ben o gruba dahilim. Ama kesinlikle dünya görüşüm, ab emperyalizmine, rus emperyalizmine ve abd emperyalizmine karşı Türk devletlerinin birliği.
Çerkeslerin haklarına gelince, o haklardan neler kastettiğinizi bilmiyorum, daha açık olabiliriz. TRT Çerkesce gibi kanallar kurulmasının bana göre hiç bir sakıncası yok ki bu hak kekolara verildiğine göre çerkesler hayli hayli hakeder.
Diğer anadilde eğitim falan diyorsanız bu teknik bir konudur, seçmeli ders olarak verilse ben de şahsen öğrenebilirim. Eğitim dilinin ne gibi sonuçlara yol açacağını bilmiyoruz. Sonuçta ÖSS, TUS, ehliyet sınavı, ales, kpss gibi sınavların hepsi Türkçe ve bu durumda fırsat eşitliği olması için her vatandaşın en az Türk kadar Türkçe bilmesi gerekiyor.
Onun dışında benim düşündüklerimin ne önemi var.
Demişsin ya Anadolu tekrar işgale uğrasa gene hep birlikte veririz düşmana cevabımızı, dostum Mehmet Akif ne demiş? Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın!!!! Önemli olan o işgal edilme safhasına gelmeden kendi sorunlarımızı çözmemiz ve birlik olmak.
Esenlikle kal....
Turancı
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr May 06, 2012 8:24 pm

''Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın!!!!''Mehmet Akif demiş,biz de ''Amin'' diyelim.Amma; gerekir topraklarımıza yan bakanı yine Musallaya serer Fatiha diye arkasından bir marş daha besteleriz icabında.Bu bestekar Arnavut olmazda Çerkes olur,Türk olur,Kürt olur,Laz olur yine bu toprağın evladı olur,yeter ki biz Atatürk'ün dediği gibi önce,''Yurtta Sulh,Cihanda Sulh'' içinde olmayı becere bilelim.Hazırlıklı olalım her daim tabi,Cenk'e tenezzül eden küffara karşı pür-ü dikkatli olalım o gelsin buyursun,biz huzur için adalet ve hakkaniyet zemininde sosyalleşebilelim,güçlenip,bütünleşip,sarmalaşıp tek vücut olmaya bakalım.Her talebini karşılayan demokratik ve güvenilir ülkesi olan devletine sağdık vatandaşlar olarak yükselelim ve yücelelim milletçe.

Edirne'den Van'a,Sinop' dan Antalya'ya değişmez sınırlar içersin de Resmi dil Türkçe ve Kuruluşta ve Kurtuluşta İstiklal Marşı yazdıran tek Bayrakta sorun yok,bunlara uyum ve hassasiyet şarttır...Teknik İmkanlar dediğimiz Basın,Neşriyat ve Anadilde eğitim serbestisi bu Ülkenin evlatlarının mutluluğu için haktır..Tabiki seçmeli ders olacak,Türk çocuğuna Çerkesce,Kürt çocuğuna Lazca ders mecburiyeti saçmalıktır...O saydığınız Sınavlar tabiki Resmi dil Türkçe olacaktır...Anadiller artık çok porogramlı yaşamdan dolayı mensub-i bireylerin diyalok kopukluğunun zuhurndan ve hızlı kentleşme ve küçük yaşta ağırlıklı teknik imkanla Baskın durumuna gelen resmi dilin, Anadillerin yitirilmesine,alışkanlılığın darbe almasına,konuşulma tembelliği oluşmasına dair talep edilen bir durumdur.Bütün dünyada hissedilen bu durumdan dolayı Anadillere teknik imkanlar çözümleri geliştirmiştir birçok Ülkeler..Bunu da demokratik hak olarak da kabul etmişlerdir.. Aslında bu hakkı herşeyimizi ithal ettiğimiz Batı Ülkelerinden veya Sosyalist ülkelerden önce Müslüman ülkeler kardeşçe başarabilmeliydi,çünkü Kuran bunu emrediyor ama her neyse bunu geçelim.

Türk devletlerinin birliği beni bir Çerkes olarak rahatsız etmez bilakis memnun eder,İnşAllah diyorum.Adige devletine gelecek olursak,bu hele beni çok memnun eder tabiki amma çok uzak bir hayel şimdilik..Biz Çerkesler Soykırıma uğramış ve topraklarından %95'i sürülmüş bir halkız.Şu an Adiğe de nüfusumuz, Rus Nüfus içersin de ancak yüzde yirmilerde, o da ufak adacıklar halinde birbirinden uzak mesafeler halinde.Şimdilik yapabileceğimiz Kültürümüzü,dilimizi,Tarihimizi gelecek nesillere aktarıp unutturmamak ve bir yapılanma sürecinde güçlenmek..Diasporada bu imkanlar bize verilmezse Türk Birliği (Turan) sınırlarının hemen yanında Adiğe devleti nasıl kurabiliriz.

Dünyada bir ara da yaşama zihniyeti,adaleti,hakkaniyeti geliştirip sosyalleşen devletler muazzam güçler seviyesine geliyorlar...Türk Birliği,Turan idealiniz var ise aradaki yabana atılmayacak bir nüfusa sahip Kürt kardeşlerimize keko demeyin tavsiye ederim..Ha tepkisel ifadeniz PKK dan dolayı ise işte bazı masum talepler 30-40 sene önce giderilse ve istedikler,talepleri karşılansaydı onları bölge üzerinde hesapları olan emparyelist güçlerin,dış mihrakların kucağına ,itmezdik...

Muhabbetle kalın...

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Turancı » Pzr May 06, 2012 9:49 pm

O bahsettiğiniz talepler ve şartlar, normalde bir vatandaş olarak bakıldığında çok kolay olması ve bürokratik olarak anında uygulamaya geçmesi gereken işlemlerdir. Bunları konuşuyor olmamız bile utanç vericidir, keşke bundan mahrum bırakmasaydı devlet, inşallah diyorum bende daha güçlü ve müreffeh Türkiye'ye koşarken bunları hep aşmış olacağız, ümitli olmak lazım.
Turan ideali veya bağımsız Çerkes devleti hayal gibi durabilir. Ama dünyadaki bütün gerçekler hayallerin neticesinde oluşmuyor mu? Atatürk kurtuluş savaşına çıkarken dahi, o sıralar geniş çevrelerce kabul gören a.b.d. mandası tek çözüm yoluydu ve Atatürk e deli gözüyle bakılıyordu. Veya Osmanlı viyana içlerine ilerlerken avrupalı biri dese Osmanlıyı tarihe gömeceğiz, ona da deli derlerdi :) Önemli olan lobilerin güçlü teşkilatları ve birbirimiz arasında dayanışma, ortak düşmana karşı.
K.rt konusuna gelince, ben de baştan tanımıyorken, antik.rt konuşmaları gördükçe yahu bırakın ön yargılı olmayın falan derdim hep ama k.rt toplumunu tanıdıkça daha da fazla tanımak istememeye başladım. Ömrümde tanıdığım 3-5 tane iyi kürdün hatrına kimi çevrelere göre 10 kimi çevrelere göre 25 milyonluk k.rt nüfusunun hepsini kardeş göremem. Şu coğrafyadaki en tehlikeli unsurlardır. Tarihte hiç bir zaman kuramadıkları gibi gene kuramayacaklar ve bu işin sonunda tahminimce tarihin görmediği bir soykırıma veya tehcire maruz kalacaklardır.(Türkiyedekiler dahil) Hıyaneti bu kadar sanat haline getiren bir topluluğun yanına kar kalmaz hiç bir yaptığı. Şunu da size garanti edeyim, bahsettiğiniz demokratik hakların hepsini verseniz, hepsine ev araba aylık bağlasanız, özerklik bağımsızlık bilmem ne hepsini verseniz, gene de bunlar bize düşmanlıktan geri durmayacaklardır. Onun için uyanık olmak lazım. Çerkeslerle Türklerin en büyük ortak özellikleri, kendimiz iyi niyetli olduğumuz için başkasını da kendimiz gibi sanıp kolay kandırılmamız. Bu sayfayı k.rt ismiyle de daha fazla kirletmek istemiyorum.
Turancı
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr May 06, 2012 10:13 pm

bahsettiğiniz demokratik hakların hepsini verseniz, hepsine ev araba aylık bağlasanız, özerklik bağımsızlık bilmem ne hepsini verseniz,
---------------------------------------------------------------------------Turancı---------

Bu saydıklarınızdan hangisi verildi de,'' gene de bunlar bize düşmanlıktan geri durmayacaklardır.'' diyorsunuz.Tecrübeyle sabit olan ne?

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Atillahan25 » Pzr May 27, 2012 11:41 am

40 liralık bir elektrik faturasının 15 lirası, k.rt soysuzunun orada kullandığı kaçak elektriğin bize kitlenmesi olayıdır. 10 yıl önceye kadar k.rt demek yasakken şimdi anadille eğitim ve federasyon dışında bütün talepleri karşılandı ama terör örgütünde en ufak bir yavaşlama yok.
10 yıl önce bitme noktasındayken şimdi ülkedeki bütün gayrık.rt unsurları da uzun vadede yok edecek bir pozisyon almış durumda.
Çerkeslerin, kekolara karşı Türk'ün yanında saf tutmasını beklerdim. Umuyorum ki çoğusu bizim yanımızdadır. Eğer yanlış bir pozisyon alma durumu varsa emin olunmalıdır ki tarih ve Türk milleti bunu hafızasının bir köşesine not eder.
Atillahan25
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr May 27, 2012 3:38 pm

Atillahan25; Çerkesler PKK ya karşıdır,PKK yanlısı Kürt'e de duruşunu belli eder.Lakin 30-40 senede yumaklaşarak arapsaçına dönmüş bir olayın şıp danak bitmesini beklemek te ne kadar doğrudur sizce.PKK'nın ayrılıkçı olduğunu biliyoruz.Bu kabul edilemez hayelleri toprak üzerine olursa eğer var olduğu müddetçe de temizlenene kadar ölmekte olacaktır öldürmekte.Zira Kürtlerin Masum Kültürel taleplerini yasal yollarla ülkemiz gidermelidir ki PKK'nın bu masum talepleri Kürt gençlerini kandırma vesilesine dönüştürmesin.''10 yıl önceye kadar k.rt demek yasakken şimdi anadille eğitim ve federasyon dışında bütün talepleri karşılandı ama terör örgütünde en ufak bir yavaşlama yok.'' diyorsun.Keşke 30-40 yıl önce Kürt demek yasak olmasaydı.Anadilde eğitim de verilseydi de Federasyonun adını bile akıllarına getirmeseydiler.Ya da kazanılmış haklardan dolayı birlik,dirlik adına PKK'lıların Federasyon talepler-i kandırmalarına Kürtler ve gençler zaten var haklarımız diye macaracılık gördükleri bu talap'e tenezzül etmesydiler..

''40 liralık bir elektrik''...Başka bir diğer bu sözüne kendimce cevabım...Ben İstanbulluyum.40-45 yıl öncesini hatırlıyorum...İstanbul koca bir köydü sanki.Fakirlik diz boyu...İnsanlar kıt kanat geçiniyor...Sokaklardan da Elektrik telleri geçerdi.Bir sokakta 50-60 Hane vardıysa 10-15 aile ancak elektrik bağlatmıştı.Amma akşam oldumu Bütün sokak ışıl ışıl yanardı.Tüm evler aydınlık sızardı.Çünkü Akşam karanlığında İnsanlar Çatılara çıkıp uzun Sopalarla Sokak Tellerine kablolar çengellerdi.İnan o yıllar Kürt yoktu İstanbulda...Sanırım bu fakirlikle alakalı.Çünkü 1978 yılında askerlik yaptığım Güneydoğuda karşılaştığım fakirlik,çaresizlik beni şok etmişti.Ki benim anlattığım yılların İstanbulu bu kadar Fakirliği görsellemiyordu.Ha o yıllar Mahallemizde hali vakti iyi olan,bu gün altlarında 7'şer sekizer katlı evleri olanlarda Elektrik tellerinden çalarlardı...Yani Çakalların olduğu o yılların İstanbulunda olduğu gibi Güneydoğudada olmaması mümkün değil tabi.Çakallar heryerde vardır.Buda devletin ayrıca çözüm bulup,denetleğeceği konu..Düzelecek yavaş yavaş,düzelmeli...

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Atillahan25 » Sal Tem 24, 2012 3:36 pm

decenqua yazdı:Atillahan25; Çerkesler PKK ya karşıdır,PKK yanlısı Kürt'e de duruşunu belli eder.Lakin 30-40 senede yumaklaşarak arapsaçına dönmüş bir olayın şıp danak bitmesini beklemek te ne kadar doğrudur sizce.PKK'nın ayrılıkçı olduğunu biliyoruz.Bu kabul edilemez hayelleri toprak üzerine olursa eğer var olduğu müddetçe de temizlenene kadar ölmekte olacaktır öldürmekte.Zira Kürtlerin Masum Kültürel taleplerini yasal yollarla ülkemiz gidermelidir ki PKK'nın bu masum talepleri Kürt gençlerini kandırma vesilesine dönüştürmesin.''10 yıl önceye kadar k.rt demek yasakken şimdi anadille eğitim ve federasyon dışında bütün talepleri karşılandı ama terör örgütünde en ufak bir yavaşlama yok.'' diyorsun.Keşke 30-40 yıl önce Kürt demek yasak olmasaydı.Anadilde eğitim de verilseydi de Federasyonun adını bile akıllarına getirmeseydiler.Ya da kazanılmış haklardan dolayı birlik,dirlik adına PKK'lıların Federasyon talepler-i kandırmalarına Kürtler ve gençler zaten var haklarımız diye macaracılık gördükleri bu talap'e tenezzül etmesydiler..

''40 liralık bir elektrik''...Başka bir diğer bu sözüne kendimce cevabım...Ben İstanbulluyum.40-45 yıl öncesini hatırlıyorum...İstanbul koca bir köydü sanki.Fakirlik diz boyu...İnsanlar kıt kanat geçiniyor...Sokaklardan da Elektrik telleri geçerdi.Bir sokakta 50-60 Hane vardıysa 10-15 aile ancak elektrik bağlatmıştı.Amma akşam oldumu Bütün sokak ışıl ışıl yanardı.Tüm evler aydınlık sızardı.Çünkü Akşam karanlığında İnsanlar Çatılara çıkıp uzun Sopalarla Sokak Tellerine kablolar çengellerdi.İnan o yıllar Kürt yoktu İstanbulda...Sanırım bu fakirlikle alakalı.Çünkü 1978 yılında askerlik yaptığım Güneydoğuda karşılaştığım fakirlik,çaresizlik beni şok etmişti.Ki benim anlattığım yılların İstanbulu bu kadar Fakirliği görsellemiyordu.Ha o yıllar Mahallemizde hali vakti iyi olan,bu gün altlarında 7'şer sekizer katlı evleri olanlarda Elektrik tellerinden çalarlardı...Yani Çakalların olduğu o yılların İstanbulunda olduğu gibi Güneydoğudada olmaması mümkün değil tabi.Çakallar heryerde vardır.Buda devletin ayrıca çözüm bulup,denetleğeceği konu..Düzelecek yavaş yavaş,düzelmeli...

Eğer olayı fakirlikle açıklayacak olsaydık, orta anadolu ve karadeniz illlerinin de güneydoğuyla yarışır bir biçimde kaçakçılık yapmasını görürdük. Sanayi illeri olan Denizlidir, Kocaelidir, İzmirdir buralarda olan elektrik tüketimini, Mardindeki, Diyarbakırdaki elektrik tüketimi katlıyor. Oralarda kullanılan kaçaklık miktarı ise buradakileri katlıyor. Olayı yoksulluğa bağlamak çok saflık olur. Olayı vicdana bırakmak da enayilik olur devlet açısından. Ben bir ay faturamı aksattığımda beni açma-kapama paralarıyla rezil ediyorsa ve kimilerine göz yumuyorsa devletin adı TÜRKiye cumhuriyeti olsa bile fiiliyatta muz cumhuriyetidir.
Sanırım konuyu dağıttık, çerkezler bir TÜRK boyumudur gibi saçma sapan bir sorunun altındaki tartışmalar çerkes ve Türk halklarının olaya bakışını gösteriyor. Keşke sizin böyle düşündüğünüzü ve böyle olduğunuzu Türkler de bilse.Türk milletinin genelinde şöyle bir kanı var, çerkezlar en büyük Türkçülüğü yaparlarmış :) Böyle bir çerkez var da ben mi görmedim hep denk geldiklerim ya ümmetçilik ayağına Türklüğe saldırıyor ya da aşırı sol unsurlara takılıp dolaylı yoldan k.rtçülüğü okşuyor. Türklerin yüzde 95 i sizi kendinden ayrı görmez hatta Kırgız, Kazak, Uygur, Özbek Türk ünden daha yakın görür. Keşke milletimiz hakkındaki düşündüklerinizi geneli bilse, burada yazılanların çıktısını alıp Türk kökenli vatandaşlarımızın evine assak :) Allah yardım etsin çeçenistandakilere ama Türk milleti keşke çeçenistan veya filistin deyince ağlıyıp zırlayıp Doğu Türkistan ya da Karabağ deyince o da ne ki???? durumunda olmasaydı. Türk ün önceliğini Türk e vermesi daha güzel olurdu. Herkes kendi ulusunun bekası için çalışsın, evli evine köylü köyüne olmalıydı.
Atillahan25
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti saimsen55 » Çar Eyl 26, 2012 7:56 pm

öcelikle şunu belirtmeliyim ki konu çok fazla dağılmış çerkesler türkmü yoksa ayrı bir kavim mi sorusuna herkes farklı bir yorum getirmiş masal gibi yazan arkadaşlar var hiç konu ile alakası olmayan samsun 19 mayıs üniversitesinde tarih okuyan bir öğrenci olarak şunu belirtmeliyim ki kafkasya tarihi göz önüne alınacak olursa heralde türklerden başka kafkasyada bulunan millet yoktur. Bazı arkadaşlar kimmerlerden bahsetmişler tabi kimmerler konusu biraz daha tevrat a ve hz.nuh a dayanmaktadır. Ayrıca göz önünde bulunduracak olursak kimmerler bir çok tarihci tarafından iskitlerin(saklar-sakalar) alt kolu olarak gösterilmektedir olası bir çerkes kimmer etkileşimi varsa zaten türkler bu etkileşim içerisindedir. şunu da bellirtmeliyim ki kimmerler gibi tarihi kavimler zaten dünyada bulunan miletlerin oluşturmuşlardır. Konu hakkında konuşurken bilimsel hareket edilmiyor. Acaba kaç kişi türk ırkının oluşumunu biliyor en fazla bilen iskitler e kadar gidebiliyor ama bu daha eskilere giden bir konudur.Örnek verelim Kızılderililer Türk'dür. Zaten geçtiğimiz zamanla Amrikalı ve Rus araştırmacılar tarafından konu kesinleştirimiştir. Kendi bilgilerime ve öngörülerime dayanarak söylemek istiyorum ki dünya üzerinde ırklar ve dil aileleri vardır. Daha kolay anlamak için söylemek gerekirse bugun avrupanın tamamına yakını irani(aryan) dil ailesi içerisindedir.Dünya haritasını göz önüne alanlar demek istediğimi daha kolay anlayacaklardır.Çerkeslerin tamamı olmasa da bazı kolları türkdür diyebilirim dünyada aynı anda 15-20 ırk bulunmadığı için bu olası bir gerçekliktir. Tarih boyunca kafkaslarda kaç devlet kurulmuş kaç tanesi türk kaçı değil bakın anlarsınız.Son olarak söylemek gerekirse Kafkaslarda bilinen en eski yerleşimciler iskitler-kimmerlerdir.Eğer Çerkesler de Kürtler gibi kendilerini mantar gibi yerden bittiğini düşünüyorsa orası kişinin kendi vicanına kalmıştır herkesi zan altında bırakmak istemiyorum.(ayrıca belirtmeliyim herhangi bir siyasi görüşe bağlı değilim.)...(-kürtler İrani bir kavimdir.Aryan ırkındandır.)İstisnalar hariç.
saimsen55
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti axakuyt aştıbj » Per Eyl 27, 2012 8:57 am

yakında tün dünya önce Türk tü diyeceksiniz..kızılderilileri Türk ilan ettiğinize göre..)
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

ÖncekiSonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir