[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti mahir öztürk » Cmt Arl 05, 2009 4:18 am

Tlepsh yazdı:Sayın Mahir Öztürk,

Anladığım kadarıyla “türk” kelimesini “insan” kelimesiyle özdeşleştiriyorsunuz. Bu doğruysa “türk” kelimesini küçük harf “t” ile yazmanız lazım. Arapça olan “insan” kelimesi genel bir isimdir. Yeryüzündeki tüm akıllı varlıklara verilen genel bir isimdir. Türkçede bu kelimenin karşılığı “tanrısal tür” veya “akıllı tür” anlamına gelen “türok” ise “ey insanlar” demek için “ey türoklar” deriz. Ama “ey Türkler” demeyiz.

Hucurat suresi 13. ayette Allah bize şöyle der:
Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.

Sizin de belittiğiniz gibi Erkek veya dişi doğmak bizlerin elinde olamayan bir şey. Türk doğmak veya Çerkes doğmakta bizlerin elinde olmayan bir şey. Veya sizin gibi Türk ana ve Çerkes babadan doğmak ta kendi elimizde olamayan bir şey.

Ama bir erkeğin dişi, bir dişinin de erkek olmayacağını biliriz. Öyleyse bir Çerkesin Türk bir Türkün de Çerkes olmayacağını da biliriz. Kadın olmak, erkek olmak, Türk olmak, Çerkes olmak bizlere bir ayrıcalık, başkalarından üstünlük, başkalarından fazla hak hukuk vermez. Seçkin olabilmek için "insan" olabilmek başkalarının hakkına hukukuna saygılı olabilmek, kendimiz için istediğimiz güzel şeyleri başkaları için de isteyebilmek gerekir diyor Allah.

Sizin açıklamanıza dönelim; “insan = türk” öyleyse “Türkiye Cumhuriyeti = İnsanların Cumhuriyeti” olmalı. Böyle bir cumhuriyette bütün fertler, ve etnik gruplar birbirine denk olmalı. Çünki bunların hepsi insanlardan (sizin teriminizle türklerden=türoklardan) oluşuyor. Bu insanlar cumhuriyetini oluşturan etnik gruplardan birinin kendi dili ile ilk okulu, lisesi, üniversitesi varsa diğer etnik grupların da kendi dilerinde ilk okulları, liseleri, üniversiteleri neden olmasın?

Merhabalar Sayın Tlesph Bey!
Cevap için biraz geçiktim özür dilerim.Gereksiz bir tartışma doğdu.Yeri de burası değil üstelik.Bir soru soruldu ancak,hakaretler havada uçuştu.Haklı olup olmama konusu değil bu bence ama dediğim gibi, “O Türk mü,bu Türk mü…” diye sormadan önce Türklük ne demek bilmek gerekirdi.
”Evet” ya da “Hayır” diye bir cevap yok işin aslı.Çünki açıklamaya çalıştığım şey “milletler taksimi” anlayışımız gereği “dünyanın bir kısmı şucu,bir kısmı bucu…” diyemeyiz.Bize göre birlik olan ve olmayan vardır. Şaman der ki: “Gök Çadır Altında Bir Devlet,Bir Budun”. Günümüz siyasetinin çarpık oluşunun nedenini az çok herkes bilir.Devlet ve tabi halk asıl erkken,derebeyleri yeterince kazanamazlar.Güncel siyaset yapısını ve kavramlarını Batı’dan almaktadır.Yani tüccar devletlerinden,derebeyliklerinden.Sonuçsa ortada.Biz de burada kim olduğumuzu tartışıp,birbirimize küfrededuralım.Dünyamızı yağmalayanların bize anlattıkları tarihe bilinecek değil,inanılacak birşeymiş gibi baka duralım ve haliyle sorgulamayalım, sınamayalım hala. Tarih Mühendisliği diye bir alan oluştu.Bunun ne demek olduğunu bazılarına anlatamıyoruz.Neden buna gerek duyuldu?
Başta doğa olmak üzre,tarihin getirdikleri dahil her unsur,kültür toplumlarında kültür olarak derine işler.Her an bir yerlerde kendini gösterir de.Eğer bir kültür toplumu dinamik bir yönetselliğe sahipse.İçekapanık olmayıp büyük bir göçmen ve göçebe kültürüne sahipse,gittiği heryere ancak kültür taşır,oradan da ancak kültür alır.Neden göç ettiği değildir tek mesele.Göç ettiğinde ne yaptığı,hatta o göçleri onbinlerce yıldır nasıl yaptığı da önemlidir.
Bir yazı sistemi bir anda ortaya çıkmaz.İnsanoğlunun düşünceyi yazıyla simgeleme süreci yüzbinlerce yıl önce mağara resimleriyle başladı ve gelişimi hala devam ediyor.”Simge” önemli bir terimdir.Resimlerin nicelik olarak kalıplaştılırmaya başlanması bilindiği kadarıyla en az 22 bin yıl öncesine dayanır.İlk yarı resim-karakterler 16-17 bin yıl öncesine dayanır ve Şaman kültürünü anlatan metinler bulunmuştur.Bir de Tanrı'nın Türk'ü nasıl yarttığını anlatan bir yazıt biliyorum.Bazıları Anadolu’dadır.Örneğin Trabzon dolaylarında,Üzerinde “Evrende Evrenleşmek” anlamında bir yazıt bulunmuştur. “Halkın Ekmeği” yazılı bir metin de biliyorum.İlk Kez Sayın Haluk Tarcan göstermişti. Kütahya’da,Erzurum’da,Hakkari Gevaruk Yaylası'nda ve daha nice yerde çok eski,15-16 bin yıllık metinler var.Bulunan yüzbinlerce yazıt bütünüyle Türkçe.
Bazı damga ve şekiller yanyana sıralanıyorsa bunun bir yazılımetin olduğu değerlendirmesini yapmak doğal birşeydir.Hele hele bu sıra dizini içinde,karakterlere verilen ses değerleri sadece Türkçe olarak “anlamlı metin” oluşturuyorsa buna ne denebilir? O çağlarda 7 milyar insan yok.Biraradalıklar ve içiçelikler daha mümkün.
Örfler yoluyla anlaşmak salık verildiyse,örfe önem verilmiş olduğunu tespit etmenizi beklerim;ırka değil.Tufandan sonra insanların dilleri ayrılmak suretiyle cezalandırılmış olmasına da dikkatinizi çekerim.Demek ki dil,başta ortaktı buna göre.Ve aynı şekilde insanlık ta tek milletti.Kadirbilmezliğimiz yüzünden ayrıştırıldık.Çünki örfle, başka bir deyişle kültürle yaşamaktan vazgeçip birbirimize düşmüştük.Cezamızı kendimiz belirledik insanlık olarak.Ayrıştık.Burnumuzu sürte sürte anlayacağız hatamızıumarım.Umarım birgün farklılıklarımıza göre ayrışmayı ya da benzerliklerimize göre kaynaşmayı değil,herşeyiyle sadece doğayla yaşamayı benimseriz.Türklük denen şey bu tür düşünceden başka bir şey değil.O yüzden biz herşeyi ve herkesi “biz” olarak görüyoruz.Ha,"Yozlaşıyor muyuz?" derseniz o doğru.Hem de fazlasıyla.Dilleri,kültürleri yargılamak ne ayıp bir şey.Ama birilerinin de bir Türk devletine ırksal tanımlama yaptırmaya çalışması da ayıp bir şey.Ve bu bir oyun.Ne yaptıklarını iyi biliyorlar.Çünki düsturu biliyorlar.Sonuçlarından da maddi rant elde ediyorlar.Bunlar hep aynı kişiler.Aynı yalaktan su içiyorlar.
Çok uzatıyorum kusuruma bakmayın lütfen.

“Türk” kelimesi diyorduk. Bir Oy Bil Devleti’nin halkına verdiği ortak addır bu.O yüzden özel addır.Bu kelimenin Özel ad olarak kullanıldığı ilk yazıtlar 15-16 bin yıl öncesine ait deniyor.Yazıtlar kamuya da açık tutuluyor.
Örneğin “halk türküsü” derken küçük harfle yazılır.Tanrı veya Tanrı’nın sıfatı da özel tutulduğu için büyük harfle başlanır.Ancak Türkçe’nin imkanlarının sınırı yoktur.Sentaks ya da semantik doğrultuda TANRI kelimesi özel ad olmaktan çıkarılabilir.Örneğin, “yaratıcı fikir” deki gibi cins kelime olarak kullanabileceğiniz gibi “Yaratıcı” biçiminde söylersiniz özel ad olur.Daha önemlisi “Ey yaratıcı olan Yaratıcımız” biçiminde de cümle kurmanız olanaklı.Özel adlarda sentaks yada semantik tetkikler yapılabilir tabiki ama anlatım sırasında bunu gözardı edebilme olanağınız vardır ve bu anlatım hazinesine zenginlik katar.
Diğer lehçelerde sizin dediğiniz gibi küçük harfle de kullanılıyordur belki ama Türkiye Türkçesi’nde tek başınayken küçük harfle yazıldığını hiç görmedim.Çünki burada bütünüyle halkın özel adı olarak kullanılıyor.Ayrı ayrı “tür” ve “öke” zaten kullanılıyor ve genelde sentaks biçimleri ele alınıyor.Özel ad olursa ya da cümle başında kullanılırsa tabiki bildiğiniz üzre bu kelimeler de büyük harfle başlar. Eskiçağda özel ve genel adları ayırmak için bir im kullanılıyor muydu diye araştıracağım.Çünki büyük ve küçük harf uygulaması oldukça yeni.Cümle başları için bazı imler ve yöntemler var.
Türkiye Türkçesi ve diğer lehçelerde eskiye göre değişen şeyler var.Bunlar konuşma ve yazınımıza bazan olumlu,bazan olumsuz yansımıştır.Düzgün bir eğitim sistemi ve kişişel özenle bunlar aşılabilir.Bu arada şunu da belirteyim.Türkiye’de Türkçe’yi en doğru,en zengin haliyle kullanan kesim yörükler ve köylülerdir.TDK ve MEB ise işin cılkını çıkardı.
En son mahir öztürk tarafından, Pzr Arl 06, 2009 2:53 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Tlepsh » Cmt Arl 05, 2009 9:08 am

Sayın Mahir Öztürk Kardeşim,

Yaptığınız uzun açıklamalar için çok teşekkür ederim ama benim soruma cevap vermediniz.

Size kendimden örnek vereceğim. Ben 1960 yılnda ilk okula gittiğim sene Türkçe bir tek kelime bilmezdim. En basit kelime olan “ekmek” kelimesini dahi bilmezdim. “halığu” “хьалыгъу” derdim ekmeğe. Türkçeyi, okur-yazar olmak için öğrenmek zorunluğum vardı. Babam da annem de tek kelime Türkçe bilmezlerdi. İlk okulu bitirdiğimde Türkçeyi iyi konuşur oldum. Orada bana “Türküm çalışkanım” “ne mutlu türküm diyene” cümlelerini her sabah derse girmeden önce tekrarlatıyorlardı. Ama ben daha küçük olmama rağmen yine de çalışkan olmak için Türk olmanın şart olmadığını biliyordum. Mutlu olmak için de Türk olmanın şart olmadığını biliyordum. Hergün yüz defa “Türküm çalışkanım” dedirtseler de Türk olamayacağımı biliyordum. İlk okulu pek iyi dereceyle bitirdikten sonra Diyarbakır Maarif Kolejine yatılı öğrenci olarak girdim. Orada bana İngilizce öğrettiler. O zamanlar tüm Türkiye de sadece 6 tane maarif koleji vardı (şimdi bu okullara anadolu lisesi deniyor) Diyarbakır’da 7 yıl kaldım. Kendi kendime düşünmüşümdür o yıllarda İngilizce öğrenim yapmamın hiç bir zararı yokken Çerkesçe öğrenim yapmamın ne zararı olabilir ki.

Diyarbakır da kaldığım zamanlar çok sayıda Kürt arkadaşlarım da vardı. Onlarda İngilizce öğrendiler. Öğretmenlerimizin bir kısmı bariş gönüllüsü olarak Türkiye’ye gelmiş olan Amerikalılardı.

Sözü pek uzatmayayım Diyarbakır’dan, Ankara’ya Ortadoğu Teknik Üniversitesine oradanda şimdi bulunduğum Ürdüne gittim.

ODTU de okurken askeri öğrenci olmak istedim. Sözlü imtihana aldılar. Yüksek rütbeli subaylardı sözlü imtihanı yapanlar. Bana ilk ve tek sorulan soru soyadımın neden Türkçe olmadığı idi. Anlatmaya çalıştım. Aslen Kuzey Kafkasyalı olduğumuzu. Oradan Osmanlı topraklarına sürgünle gelmek zorunda olduğumuzu. Pek dinlemek istemediler. Bana soy ismimi değiştirip Türkçeleştirmemi dikte ettiler. “Soy ismimi değiştirsemde soyumu değiştiremem ki” dedim. Bunu üzerine beni imtihan salonundan kovdular.

Yani Sayın Öztürk Kardeşim, Siz Öztürkseniz ben de Özçerkesim. Bir arada özkardeşler olarak yaşayabiliriz. Ama sizin hak ve hukuklarınız gibi benim de hak ve hukuklarım olmalı. Çok şey istemiyorum sizin kendiniz için iyi güzel gördüklerinizi kardeşiniz için de isteyebilmek.
En son Tlepsh tarafından, Cmt Arl 05, 2009 9:40 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti metin05 » Cmt Arl 05, 2009 9:17 am

aynı şekilde benim de babam çerkes annem türk senin gibi yani ama ben hem türk hemde çerkesim diyemiycem çünkü bizde baba neyse evlat odur.bu yuzden sende çerkes sin ve çerkes ayrı bir millet ayrı bir ırktır. türk deyildirler. çerkes olmak gerçek bir ayrıcalıktır.herkes türk olabilir ama çerkes olamaz.
metin05
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti mahir öztürk » Pzr Arl 06, 2009 2:06 am

Dilleri,kültürleri yargılamak ne ayıp bir şey.Ama birilerinin de bir Türk devletine ırksal tanımlama yaptırmaya çalışması da ayıp bir şey.Ve bu bir oyun.Ne yaptıklarını iyi biliyorlar.Çünki düsturu biliyorlar.Sonuçlarından da maddi rant elde ediyorlar.Bunlar hep aynı kişiler.Aynı yalaktan su içiyorlar.
-------------------------
Merhabalar ve selamlar Sayın Tlepsh Ağabeyim!
Yukarıda,size sadece bir önceki yazımdan,yani cevabımdan bir alıntıyı hatırlatıyorum.Bir yerde anlatmak istediğimi yanlış mı ifade ediyorum,eksik mi bırakıyorum diye kendimin ve sizlerin yazılarını tekrar tekrar okuyorum ancak sonuç olarak sözlerimin en iyimser ihtimalle,dikkate alınmadığını düşünmeye başladım açıkçası.Fakat bir de şöyle cevaplıyayım.
Ben bir asker çocuğuyum.Ordunun çeşitli kademelerinde Çerkesler tabiki bulunmaktadır.Kürt,Laz,Zaza,Arap vs de vardır.Onlar için asimile oldukları için orduya alındıklarını düşünebilirsiniz.Bu ordunun ırkçılığıyla değil,Machiavelizm’iyle açıklanabilirdi, ancak örneğin,kokteyler ve çeşitli eğlencelerde kendi dillerinden şarkılar söyleyen rütbeli,rütbesiz askerler olduğunu bilmeseydim eğer.Albaylar bana Kızılırmak,Grup Baran vs gruplardan şarkı söyletir,Nazım Hikmet’ten şiir okuturlardı.Babamın komünistlikten ve kardeşlerimle benim adımdan (ölen ablamız Devrim,Abim Ulaş,Kızkardeşim Emek Gizem ve ben Mahir) dolayı sakıncalı ilan edildiği de oldu.Kimliklerini saklayanlar olabilir ama saklamayanlar da var ve farklı bir tavırla karşılanmazlardı.Ordunun ırkçı bir “politikası” yok.Sadece yer yer ırkçıların sözünün geçmesi ya da böylelerin imtiyaz alanlarındaki denetim eksiklikleri için suçlanabilir.Ben devlet ve ordunun bunları aşacağına inanıyorum.Tanıştıkça en katılarında bile değişiyor bu tavırlar.Zorla askere alınan DTP li vekil bile benzer şeyler söyledi hatırlarsanız. “Önyargılıymışım.Farklı tavır gösterilmiyor.İyiki askere alınmışım” vs…” Halklar zaten hızla hazır olur .Ancak siz de, ayrı gördüğünüz bir ülkenin ordusuna katılmak isterken kendinize dair soyculuk yapmasaydınız daha iyi olurdu bence.Bakın karşınızdakiler de soyculuk yaptığı için sonuç olumsuz olmadı mı?Ateşe barutla gitmişsiniz yani.Keşke bir şekilde girebilseymişsiniz. Siz de görürdünüz oranın içini.Hem ordu içinde Kafkaslar’ı temsil eder,hem de tanışma olanakları yaratırdınız. Ad değiştirilmesi talebi korkunç .İsteyerek girmeniz bile imkansız olmuş.Bir de şu var.Türkler’in çoğu Türkçe değil,Arapça ada sahip.Mesela ben…İronik,değil mi?
Aşılacak bunlar,başka yolu yok.Hem,Çerkeslerin şimdiye kadar hiçbir insanlık dışı projeye ortak olamadığını tespit edersek,benim gibi düşünen herkes özkardeş dahi olsa iki ayrı kişiden değil,tek bir bedenden,benlikten bahseder.
Bakınız,ben Pantürkist filan değilim.Türkçe'ye önem veririm ama İrredantist de değilim.MHP gibi abuk-sabuk partilerin peşinden de gitmem.
Uygarlıklar Tarihi ve Şaman’a karşı bir ilgim vardı. Okuduğum,araştırdığım şeylerden öğrendiklerimi söylüyorum.Ve bunların çoğunu yabancı tarihçilerden öğreniyorum.Türklük denilen şeyi en iyi Şamanlar,Amerika yerlileri ve Batı pragmasına bel bağlamamış Türk toplumlarında görürsünüz. Alevilik,Bektaşilik,Mevlevilik gibi tasavvuf öğretileri de bu kültün eseridir.Yapılar temelden ortaktır.Mevlana bunu iyi bilir ve sezer .Eşşiz bir yaratılış ve doğa kültü bu.Uygarlıkların ve mitlerin doğuş ile esin kaynağı da. Dünyanın iliklerinden sökülmek istenen işte tam da bu.Adı ne olursa olsun,bu kültür derinde ve yücededir. Yavuz,divanını Farsça yazarken,Şah İsmail Türkçe yazıyordu. “Siyaset Günleri Gelip Çatmadan,Açılın Kapılar Şah’a Gidelim”der Pir Sultan. Elin Sömürgecilerinin siyaset ahlağı mı mi gelip uygar ve bayındır kılacak burayı.Buradan o hırsız,hain,fesat çıkarıcı,fitnecileri kovmayıp yandaş,eşbaşkan filan olursak o zaman Ruanda’ya döneriz.Allah aşkına,bura üstüne bir vatan edebiyatları mı var.Öyle bir anlayışları,kültleri mi var benimsemeleri için.Şehitlerimizin hayrına mı yapacaklar bunu.Tamam,asimilasyon için temkinli duralım ama üç-beş tane Kenan Evren kafalı çakal yüzünden bozkurt yelesinde pire aranmasına da izin vermeyelim.Biraraya gelelim.Türklük bu olmasa ben ya da başka başka halklar,Her milletten tarihçiler,araştırmacılar nasıl benimserdi ?Ders kitaplarımızdan “Atatürk” ün adı çıkarılıyor, okyanus ötesinden, holywood soytarıları ve Amerika başkanının adı konuluyorsa ,bu.sizin soyadınızı tehlikeli bulan zihniyetin bıraktığı miras değil midir?Bakınız,şimdi Amerikacı,Avrupacı Çerkes milliyetçileri var .Çerkesler’i özgür,uygar ve zengin yapmalarını umuyorlar.Bu daha bir şey değil.Henüz AKP nin Çerkes versiyonunu görmediniz.Oralar çok ta müsait 60 devlet kurmaya.
Sözümde yalanım yoktur.Eğrim varsa lütfen düzeltin.
Saygılarımla.Selamlar…
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYUMU DUR?

İleti mahir öztürk » Pzr Arl 06, 2009 2:15 am

yava yazdı:BANA BU ZAMANA KADAR ÖĞRETİLEN TÜRK TARİHİNDE ..ÇERKESLERİN TÜRK BOYLARINDAN BİRİ OLDUĞUNU GÖRMEDİM..BUNUN İÇİN ÇERKES TARİHİNİ OKUMAN LAZIM

Selamlar ve Merhabalar.
Kısaca söyliyeyim.Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih dersi müfredatı başta Almanya'nın "deklerasyon" larından faydalanılmak olmak üzre Avrupa'ya hazırlatılmaktadır.Siyaset düzleminde tarihle ilgili konular "tarihbilimciler" tarafından değil "tarih mühendisleri" tarafından "tingtang" lerde hazırlanır.Bu konuda Bilderberg kararı vardır.
daha nelerin öğretilmediğini bilseniz şaşarsınız.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti mahir öztürk » Pzr Arl 06, 2009 2:40 am

decenqua yazdı:ama siz türksünüz utanma duygunuz olamaz,asla,ermeiler bu tokraklarda öldürülür ama mağdur siz olursunuz,kürtler öldürülür ama mağdur siz olursunuz,yunan topraklarını işgal edersiniz ama siz mağdur olursunuz,
--------------------------------------------------------------------------------Mithatgaze------------------

Bir zamanlar Mora Kan ağlarken diye bir kitap okumuştum.Zannedersiniz ki Türkler yüz yıllardır o topraklarda yaşadılar.İşgal edilen topraklar ve madur halk Türkler zannedersiniz kitabı okurken, yahut Mora Yarımadasını Asyada bir köşe zannına varır insan.Bir gün düşünceler kendiliğinden gelir akla.Sahi Türklerin mitolojik zamanlardan beri Yunanlıların olan bu topraklarda işi neydi diye.Ve kimin toprakları işgal edildide kim esasen madur diye düşünler içinde boğulur olurdum.

Teşekkürler
Mithatgaze Surprised

1)İstreseniz Grek tarihini bir kerre okuyun.Grekler'in yazdıklarını okusanız da olur.

2)"ama siz türksünüz utanma duygunuz olamaz,asla"

Bu söz Irkçılığın daniskasının resmidir.Bravo bu kadar pervasız ve açık sözlü olabildiğiniz için.Stalin,Hitler,Mussolini,Pol Pot,Çavuşesku vs kadar ustaca.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Tlepsh » Pzr Arl 06, 2009 8:31 am

mahir öztürk yazdı:Ad değiştirilmesi talebi korkunç......
....
Tamam,asimilasyon için temkinli duralım ama üç-beş tane Kenan Evren kafalı çakal yüzünden bozkurt yelesinde pire aranmasına da izin vermeyelim.

SOYADI KANUNU
Kanun Numarası: 2525
Kabul Tarihi: 21/06/1934
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 02/07/1934
Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 2741
Madde 1 - Her Türk öz adından başka soy adını da taşımağa mecburdur.
Madde 3 - Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmıyan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.
Madde 6 - En büyük mülkiye memurunun vereceği müzekkere üzerine Cumhuriyet Müddeiumumisi, 3 üncü maddedeki memnuiyete uygun olmıyarak soy adı kullananların bu adı değiştirmelerini ve tarihte ün almış olanlara ilişik anlatan adların, hilafını iddia ile, kullanılmamasını mahkemeden istiyebilir.
Kanunla taayyün eden unvanlar mahfuzdur.

YORUMSUZ!!!
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti axakuyt aştıbj » Pzr Arl 06, 2009 1:40 pm

mahir öztürk yazdı:ama siz türksünüz utanma duygunuz olamaz,asla"

bu çok ağır bir kelime..ve bana göre hiç bir millet bu tarz bir kelimeyi haketmemeli

türkiye cumhuriyeti kurulduğu andan itibaren faşist yönetiminb etkisi altında oldu hep..tek dil millet anlayışı anayasayla güçlendirildi..kişileri ilkokul çağından başlamak üzere türklük aşılanmaya başlandı..
1945 yılında bir gazete köşesinde nihal atsızın kabemiz çanakkale sözleri türkiyede ki ırkçılığa varan türkçülüğün göstergesi oldu..
1980 anayasası darbeci dikta yanlııs bir anayasa olup...farklı sesleri hücrelere tıkamayı amaçladı...
türkiye ve türkiye çatıusı altındaki insanlar türk ırkçılığının yüzünden 30 senede binlerce şehit verdi..
bugün demokratikleşme süreci yaşayan bu ülke kendi bünyesinde farklı etnik kökenleri barındırdığını bunlara zorla türk dedirtemeyeceğini ne yazıkki teröre verdiğikleri genç bedenlerle bedel ödediler..
ve halan akıllanmadılar..
ben size soruyorum..avrupada yaşayan türkler var..örneğin artık yarım asırdır almanyada yaşamaya giden işçi türkler..bunlar biz almanız demiyorlarda..neden bizlerin vatanlarından kopup geldiğimiz ülkelerde biz çrkesiz demesine bu kadar alınıyorsunuz..işte sizler faşist düşüncelerinizden kurtulamıyorsunuzda ondan

lafı fazla uzatmaya gerek yok..benim soyadım YAVA türkçe bir isim değil...abhazca ...ve halen bizlere nasıl sen türksün diyebiliyorsunuz ki...ve burdaki tüm arkadaşlarımın gerçek soyadları sülale isimleridir..soyadı kanunu sonrasında sülale ismini soyadı yapanlar başarmışlar...ben şimdiki çerkelserin soyadlarını değiştirmeleri tavsiye ederim...

bizler türk düşmanı değiliz...ama biz türkte değiliz Surprised
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti mahir öztürk » Pzr Arl 06, 2009 6:09 pm

Tlepsh yazdı:
mahir öztürk yazdı:Ad değiştirilmesi talebi korkunç......
....
Tamam,asimilasyon için temkinli duralım ama üç-beş tane Kenan Evren kafalı çakal yüzünden bozkurt yelesinde pire aranmasına da izin vermeyelim.

SOYADI KANUNU
Kanun Numarası: 2525
Kabul Tarihi: 21/06/1934
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 02/07/1934
Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 2741
Madde 1 - Her Türk öz adından başka soy adını da taşımağa mecburdur.
Madde 3 - Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmıyan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.
Madde 6 - En büyük mülkiye memurunun vereceği müzekkere üzerine Cumhuriyet Müddeiumumisi, 3 üncü maddedeki memnuiyete uygun olmıyarak soy adı kullananların bu adı değiştirmelerini ve tarihte ün almış olanlara ilişik anlatan adların, hilafını iddia ile, kullanılmamasını mahkemeden istiyebilir.
Kanunla taayyün eden unvanlar mahfuzdur.

YORUMSUZ!!!

Saçmalık işte.Aşılacak bunlar.Memleketi sömürge valilerine teslim edip mütekabiliyet esaslarını hiçe sayarak tüm milli kaynakları sat,habire açık ver,"milli eğitim" deyip ders kitaplarınını dışarıya hazırlat,ordunu sömürgeci Batı'ya köpek dişi olarak tahsis et,işyeri tabelaları yabancı adlı olsun dursun,hatta Türkçe kelimeleri bile İngilizce telafuza göre yaz ve daha nice abuk sabuk gayri milli iş gör,sonra millete kendi adını nasıl koyacağını dikte et.Olacak iş değil.Devletin kendisi milli değil,olsa ne yazar,herkes kendi adını kendi koyar.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pzr Arl 06, 2009 10:52 pm

mahir öztürk kardeşim bir arkadaşımın iş yerinin adı Şıble büfe,diğeri Şınga Paz.,biri Janset kolonyaları v.s bunlar Çerkesce.
Başka bir arkadaşlarımın adı Berfin tekstil,Kawa demir doğrama bunlar Kürtçe.
Bir diğer arkadaşımın Gubaz Gıda,Tevet Nakliye ve Kamarcua tuafiye bunlarda laz.
Tabelalarındada bunlar yazıyor karşımısınız.....Merak ettim.Selamlar arkadaşım.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

ÖncekiSonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir