[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti hira76 » Pzr Ağu 30, 2009 4:41 pm

kafamın içindeki sorulara biraz da olsun yanıt verdiniz teşekkür ederim ben istanbulda biraz uzak büyüdüm dilimizden geneleklerden kendim ce takip ediyorum sizlerin sayesinde aydınlanmaya çalışıyorum oyuz den bu siteye üye oldum sağolun.
hira76
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Per Kas 12, 2009 11:50 am

Aklını kaybeden şah kafkaslarda savaşa gider

Surprised
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti mahir öztürk » Çar Arl 02, 2009 3:27 am

Merhabalar!
Çerkes birliğine gönülden katılıyorum ancak bir konuda endişem var.

İlkgençliğimde Kafkaslar'da bazı mücadelelere katılmıştım.Arkadaşlarım öldü.Ben baba tarafından Çerkes,ana tarafından Karakeçili(Uluyörük)Türkü'yüm.Afyonkarahisarlı'yım.Yetiştiğim kültür gereği insanları ırklarına göre taksim edip,bu şekilde onları birer millet sayan zihniyete,yani Batı tarzı milletler taksimine,yani ırkçılığa karşıyım.İçimde,bazıları tarafından kanım va kafam karışık diye kabul görmeyecekmişim gibi bir kuşku var.Kuşkuma sebep olan endişenin sebebi,bu bazı arkadaşların Çerkes ırkçılığığı yapıyor görüntüsü vermesinden başka birşey değil.Eğer bir birliktelik kuracaksak,bunu "Evrensel Kültür Uygarlığı" içinde yapmamızı doğru buluyorum.Bazıları şunu ister kabul etsin,ister etmesin Kim olduğumuzu önce biz bilmiyoruz.Örneğin:"Çerkes adını bize Türkler(Bu Türkler kimse artık...) koydu,bizim asıl adımız ..." diyenler var.Oysa binlerce yıldır ÇIRKAŞ,ÇIRKAS... adları kullanılmaktadır.Ayrıca "KAS" adı,İskitler'in adlarından biridir.iSKİT (Skit=İskelet) adını Avrupalılar'ın koyduğu bilinmektedir(Çünki sancaklarımıza kurt başı,mezarlarımıza at başı takardık).KAS, KASSİT, SAKA, YAKA, YAKUT, TURSAKA, TUR, TURAN, TURUKKU, URUATRİ, TÜRKİ, ETRÜSK...gibi farklı bölgelerde,farkı devlet ve toplumlarca bu adlarla da anıldık ve biz de kullandık.Büyük imparatorlukların yıkılışıyla bir çok boy dağılır ve kendi adlarıyla anılır.Örneğin Karakeçili boyu bir ulustur(Ulus=Ulaş=Üleş=Bölüş=Bölüm=Kısım...).Büyük ittifaklar kurulunca bütün Turan obaları ortak olarak Türk adını alır.Çünki Türk kelimesi belirli bir etnisitenin değil,Bu halk kültürü,devlet geleneği yani doğal olarak Evrensel Kültür Uygarlığı'nın adıdır ve içinde her ırktan,dinden ve dilden insan vardır.Hala Türk ve Çerkes kelimelerinin müstakil birer ırk adıymışçasına kullanılması ne acı ne gülünç.
Şimdi bir bakalım,elimizde ne var?

1-Elimizde halihazırda kurduğumuz ve yaşatmamız gerektiğini düşündüğüm bir Evrensel Kültür Uygarlığı var.

2-Hanidir evrensel sömürünün sürdürücüleri olan Batı(Kurucusu Araplar.İlk devletleri olan AKAT zamanı-İ.Ö. 2350-İ.Ö. 2150)'nın elindeyse, "Böl ve Yönet" politikalarını kolaylıkla uygulamaya fırsat veren,küçücük Kafkaslar'da tam 60 devlet öngörüsüne destek verir içerikte ve nitelikte bir kabilecilik zihniyetimiz var.

Tanıştığım Çerkesler'in hepsinin ilk sordukları şey nerenin Çerkesleri'nden olduğum oluyor.Yok Adige mi,yok Kabardey mi...Sadece "Çerkes" yetmiyor.Hiç Paris Fransızı,Marsilya Fransızı vb gibi bişey duydunuz mu?Kabul edelim,bu sıradan bir memleketçilik değil,basbayağı ayrılıkçı bir kabilecilik.

BEN TÜRK'ÜM.TÜRKLÜĞÜM, UYGARLIĞIMIZIN EVRENSELLİĞİNDEN ÖTÜRÜDÜR.ÇÜNKÜ KÜLTÜR VARSA TÜRK VARDIR.TÜRKLÜK ANLAYIŞI BENİ ÇERKES'TE YAPAR,KARAKEÇİLİ'DE,FRANSIZ'DA,ARAP'TA....ÇÜNKÜ BEN BUYUM.TÜR-ÖK=TANRISAL TÜR=İNSAN.
SAYGILARIMLA
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Tlepsh » Çar Arl 02, 2009 7:36 am

Sayın Mahir Öztürk,

Beni yanlış anlamayacağınızı umarak size bir soru sormak istiyorum:

Siz Karakeçili (Uluyörük) olmanıza rağmen soy adınızı "ÖZ-TÜRK" olarak yazmışsınız. "Türk" yetersiz mi oluyor. Türkün bir "öz olan"ı bir de "öz olmayanı" mı var?

Mesela Fransızlar ve Araplar "öz olmayan Türkler"den midir size göre?
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti mahir öztürk » Per Arl 03, 2009 4:52 am

Tlepsh yazdı:Sayın Mahir Öztürk,

Beni yanlış anlamayacağınızı umarak size bir soru sormak istiyorum:

Siz Karakeçili (Uluyörük) olmanıza rağmen soy adınızı "ÖZ-TÜRK" olarak yazmışsınız. "Türk" yetersiz mi oluyor. Türkün bir "öz olan"ı bir de "öz olmayanı" mı var?

Mesela Fransızlar ve Araplar "öz olmayan Türkler"den midir size göre?

Merhabalar Sayın Tlepsh!
Rica ederim;yanlış anlaşılacak bir şey yok.Ancak,yanlış anlaşılmanın, hiç anlaşılmamaktan daha tehlikeli olduğunu başka bir arkadaşın verdiği amacı aşan cevaptan ötürü belirtmek zorunda hissediyorum.
Öncelikle tekrar söyliyeyim;benim annem Karakeçili,babam Çerkes'tir.Benim kim olduğumsa bana bağlıdır.Doğuştan gelen özellikler benim başarım değil ki gurur duyayım ya da benimsiyeyim.Benimseyişimin sebebi doğru ve güzel buluşumdandır.Sadece,burada doğmamdan ötürü şanslı hissedebilirim.
ÖZTÜRK soyadını ben koymadım.Ama memnunum.Türkçe'de hiçbir kelime,deyim ve atasözünü salt sentaks yada salt semantik yönüyle açıklamamak gerekir.ÖZ kelimesi, "üvey" kelimesinin zıttı değildir.Öz,oz,toz,az,as,has,os (Osman(Has Kişi) ya da Oset'teki gibi) vb kelimeler eş anlamlıdır.Örneğin Şaman büyücülerinin Ulu Kam’ına OZ ŞAMAN,OZ BÜYÜCÜ vb denir ve damgası her kolunun içinde bir nokta bulunan sıvastika(gamalı haç)dır.Bu,bugün de kullanılmaktadır.Öz,kutluluğa erişmek demektir.Yani "uçut=vücut" undan arınır ve Yüce Gök ile bir olunur.Vahdet-i Vücut'ta denilebilir.
Bayrak devleti,Kam kamuyu temsil eder.Kam bir savaşta ölürse ordu teslim olur ya da geri çekilir.
TÜRK kelimesi ise TÜR-ÖK birleşik kelimesinin ses düşümlü halidir.Dilbilimciler Türkçe'de "Türk" şeklinde bir kelime kurulamaz demektedir.Bunun dayanağını iyi tespit etmek gerekir gerçi.TÜRÖK kelimesi İskitçe yani Yakutça'dır.
Bugün sürgün edildikleri Batı Sibirya'da yaşayan Yakutlar,kendilerinden Saka (Sakal,yaka,yanak,sako...Yanda Olan anlamında)diye de bahseder.Birçok boy ve obaları Amerika Kıtası'na göçmüş ve bu adları oralara da götürmüştür.ÖK,ük,öke,eke,aka,aga,ağa,efe vb kelimeler eşanlamlıdır.Örneğin bize GÖKTÜRK adıyla tanıtılan devletin Atabaşkan (Orkun) dilindeki yazılışı esasen ÖKÜK TÜRÜK biçiminde okunur.TÜRÖK,sentaks olarak Göksel Tür=Tanrısal Varlık demektir.Semantik olarak İNSAN,DÜŞÜNEN,İNANMASI OLAN vb demektir. Öz be öz insanım.İnsan rengindeyim.Dilim İnsanca'dır . İşte ÖZ ve veya ÖZTÜRK kelimesi benim için bu anlamı ifade ediyor.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Tlepsh » Per Arl 03, 2009 7:49 am

Sayın Mahir Öztürk,

Anladığım kadarıyla “türk” kelimesini “insan” kelimesiyle özdeşleştiriyorsunuz. Bu doğruysa “türk” kelimesini küçük harf “t” ile yazmanız lazım. Arapça olan “insan” kelimesi genel bir isimdir. Yeryüzündeki tüm akıllı varlıklara verilen genel bir isimdir. Türkçede bu kelimenin karşılığı “tanrısal tür” veya “akıllı tür” anlamına gelen “türok” ise “ey insanlar” demek için “ey türoklar” deriz. Ama “ey Türkler” demeyiz.

Hucurat suresi 13. ayette Allah bize şöyle der:
Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.

Sizin de belittiğiniz gibi Erkek veya dişi doğmak bizlerin elinde olamayan bir şey. Türk doğmak veya Çerkes doğmakta bizlerin elinde olmayan bir şey. Veya sizin gibi Türk ana ve Çerkes babadan doğmak ta kendi elimizde olamayan bir şey.

Ama bir erkeğin dişi, bir dişinin de erkek olmayacağını biliriz. Öyleyse bir Çerkesin Türk bir Türkün de Çerkes olmayacağını da biliriz. Kadın olmak, erkek olmak, Türk olmak, Çerkes olmak bizlere bir ayrıcalık, başkalarından üstünlük, başkalarından fazla hak hukuk vermez. Seçkin olabilmek için "insan" olabilmek başkalarının hakkına hukukuna saygılı olabilmek, kendimiz için istediğimiz güzel şeyleri başkaları için de isteyebilmek gerekir diyor Allah.

Sizin açıklamanıza dönelim; “insan = türk” öyleyse “Türkiye Cumhuriyeti = İnsanların Cumhuriyeti” olmalı. Böyle bir cumhuriyette bütün fertler, ve etnik gruplar birbirine denk olmalı. Çünki bunların hepsi insanlardan (sizin teriminizle türklerden=türoklardan) oluşuyor. Bu insanlar cumhuriyetini oluşturan etnik gruplardan birinin kendi dili ile ilk okulu, lisesi, üniversitesi varsa diğer etnik grupların da kendi dilerinde ilk okulları, liseleri, üniversiteleri neden olmasın?
... О уиІэшІагъэ пае пљэпкъ ыцІэ раІуагъэмэ, ащ нахь насыпыгъэ сэ сшІэрэп…
Tlepsh
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti mahir öztürk » Cum Arl 04, 2009 1:25 am

Mithatgaze yazdı:Sayın mahir bey
Öztürk soy adını alan bir çerkesin ne olduğu bellidir,ve türk olmak için çabada harcamanız gerekiyor,bunu da anlıyorum, ama çerkesleri türk yapmaktan vazgeçin,siz türk olun,kımse ses çıkarmaz,ama abuk subuk hipotezleri gerçek gibi sunmayınız,buna tarih hırsızlığı denir,türkler köken olarak uzak asyalıdır,çekik gözlü kısa boylu sağlam yapılıi mongol suratlı ve step insanıdır,sahip olduğu kültüğrün çoğunu çinden mülhemle oluşturmuştur köktürk alfabesindeki ses demiyeyim,hece demek daha doğru olur,alfabe de çinceden devşirmedir,şimdi kalmış kızılderilileri türk yapıyorsun,çerkesleri türk yapıyorsun,belki tüm dünya türktür,sana göre,ama gerçek başka şeyler söylüyor,lütfen ciddi şeyler söyleyin ,fantazi ve propoganda,yeri başka siteler olabilir.
ve size özel bir soru kimlerdensiz-yani babanızı soruyorum ,hani siz babanızın kökenini reddediyorsunuz ya...

-------
Sayın Mithatgaze Bey!Öncelikle selamlar!

Sayın Tlepsh’e gönderdiğim cevapta uslubunuza göndermede bulunarak sitemde bulunmuştum ancak değişen bir şey olmadı.
Sayın CyberDisposer “Çerkesler Türk müdür,yoksa ayrı bir millet mi?” diye bir soru sordu.Bilgi,yorum,fikir herneyse bir şekilde birşeyler söylemeye çalışıyoruz.Hakarete devam edecekseniz sizi görmezden geleceğim.
Bir milleti millet yapan şeyin ne olduğu konusunda fikir ayrılığımız var o kadar. Belki diyorum,bazı şeyleri yeniden gözden geçirmek gerekiyor.Çünki bu şekilde asla bir birliktelik olmayacak.
Nedir Çerkes’i Çerkes yapan?Sizin adınız “Mithatgaze” diye Arap mı oluyorsunuz?Yada soruyu soran sayın CyberDisposer Amerik mi?Benim açımdan adım Johny olsa bile bir şey değişmez.
Türklüğün genetik bir tanım olmadığını,belirli bir millete mensup olmak olmadığını daha açık nasıl söyleyebilirim?Siz,milletler taksimini ırklara göre yapıyorsunuz ki doğal olarak Türkler’i de boyu şöyle,gözü böyle,yüzü öyle gibi abukça tanımlıyorsunuz.Ben çekik gözlü,kısa boylu, sağlam yapılı, mongol suratlı, değilim ve steplerde de yaşamıyorum.Ne olacak şimdi?Siz açıkça IRKÇILIK yapıyorsunuz.Çerkes miyim,başka bir kişi miyim size hesap verecek değilim.Beni sıygaya çekecek konumuzuzun olması için önce sizi cephede görmeliyim.Ben orada savaştım.3 arkadaşımı ve sol böbreğimi kaybettim.Zatürreeden geberiyordum. Türkiye’ye kan tükürerek ve emekleyerek geri döndüm.Ardahan asker hastanesinde tedavi oldum .Bu foruma arkadaşın sorusu üstüne girdim ve beni en çok onun ne düşündüğü ilgilendiriyor.Belki farkında değilsiniz ama nazınız sadece bu ülkeye geçiyor.Bana karşı takındığınız tavrı memleketimizi viran edenlere de takınıyor musunuz?Gerçi bunu istemem;çünki düşmana da belirli bir saygı duyulur. Kafkas’ı (ve Türk toplumlarını) asıl viran eden bu ırkçılıktan başka bir şey değil bence.Aklınız fikriniz ırkta olunca,aksini açıkça yazmama rağmen Türk kelimesini ısrarla bir ırk olarak ele almanız ne gülünç. Özellikle şahsınızın Türk olmadığı gayet açık.Çerkesler müstakil bir ırk olsa bile bu Türk olunmasına engel değil.Sizce beni Türk yapıp Çerkes yapmayan şey,babamın kökenini reddetmem ,öyle mi?Ne tuhaf bir düşünce biçimi.Bunu da başta açıkladım oysa… Kendi içselliğim beni ben yapıyor.Babamın,anamın ırksal kökeni beni bişey yapamaz.Türklük denen şey bir terimdir.Bir ülkünün adıdır.İsteyen katılır,isteyen katılmaz.Sadece,geçmişte Çerkeslerin’de bu birlikteliğe katıldığı belirtiliyor. Çerkes’i Çerkes,Fransız’ı Fransız,Arap’ı Arap… yapan şeyle,Türk’ü Türk yapan şey aynı değil.Söylemek istenen sadece bu.Bu anlamda “Falanca Türk mü,Filanca Türk mü… diye sormak bile gereksiz işin doğrusu.Türkiye’de binlerce oba ve boy tek çatıda toplandı ve güzel bir şey. Daha da büyüyecek. Her yörede ayrı bir renk.Ahengi bozmak isteyenlerse gene ırkçılar,ayrımcılar. Sizin fikrinizin de küçücük Kafkaslar’da,birbirine iki adımlık mesafadeki Çerkes boylarını bile ayrı birer millet yaptığını görmüyor musunuz?

Orkun Abece’si konusunda bilgi alacağım en son kişi sanırım siz olursunuz. 1896’dan kalma kulak dolması bilgilerinizi kendinize saklayın. Hem, Orkun (Atabaşkan) abecesinde 14 değil 38 harf bulunur.Türk tarihi hakkında bir şey bilinmek istenirse tek kaynak Kazım Mirşan değildir.160’tan fazla ülkeden binlerce Türkoloğun ortak çatısı ,merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Türkoloji Derneği’dir.Türkolojinin kurucusu da biz değiliz.

Çin 4500 yıllık bir geçmişe sahiptir.Amerika’ya bilinen kadarıyla 34 bin önce göçenler Çinliler miydi ki Türk kültürü,yazısı ve dili o kıtada aynen yaşıyor?Yoksa Amerika’daki dil,yazı ve kültür “Çin Malı” mı? Çin tarih boyunca oturduğu yerden dünyanın dört bucağına aynı dili ve kültürü mü yaydı?Tarihte ilk kez İ.Ö. 221 yılında yedi hanlık birleşerek gerçek bir devlet oldular.Çinlilerin tarihte ilk kez 18 y.y. da girdikleri Türk bölgelerinde bulunan 5 bin yıllık yüzlerce piramit,12-16 bin yıllık Türkçe yazılı metinler,8 bin yıllık yer altı sulama kanalları,2500 yıllık porselen heykel ordusu ve sair ortada.Metinlerin Türkçe olduğu anlaşılınca birçoğunu yok ettiler ama dünya gerçeği çoktan öğrenmişti.Her fırsatta kültürünü öven Çin,şimdi oralara neden kimseyi sokmuyor dersiniz? Küçümsediğiniz Türk Uygarlığı’dır.Bunun için size 1.3 milyar Çinli bile aynı anda güler.

Dünyada 4500 yıldan daha eski olan yüzbinlerce yazılı metinden hiçbirisi Türkçe dışında bir dille okunamadı.Buna ilk dönem Mısır hiyeroglifleri olan 180 stel (piramitlerin uzun koridor duvarları) ve resmi adı AT OY BİL olan (yönetim biçimi KENGİ=kent devleti meclisi),arkeologlarca SÜMER denilen ülkede bulunan 1.2 milyon tabletinin ilk yüzbinlerce parçası da dahil.Diğer dildeki tabletler daha geç döneme aittir.Bunlar resmi yazışmalar,milletler arası mektuplaşmalar,okul eğitimi vs dir.Sümer adı sadece İ.Ö 2119-1940 yılları arasındaki 179-180 yıllık 3. UR Sülalesi.dönemde kullanıldı. İ.Ö 1850-1550 yılları arasında ise DENİZ ELİ adı kullanıldı.Ur, Uruk,Ur Lagaş vb kent adlarında ki UR kelimesi de “müstahkem mevki” yani “or” anlamındadır ve bu Türkçe bir kelimedir.Örneğin:ORDU.

Kızılderili konusunu açmışsınız.Kızılderililer galaksinin bir ucunda yaşayan uzaylılar değil:Buradalar.İsterseniz kendiniz de tanıyabilirsiniz.Onlarca obaları ,örneğin Çerokeler, Hopiler, Yörüklar, Siuxlar,Deneler,Na Deneler, Navaholar, Meluncanlar ve daha nicesi artık yaşadıkları şehir ve kasabalara,evlerine,işyerlerine Türk bayrağı takıyor.Dernekleri var.Türklük’lerini dünyaya da duyurmak için siyasi ve kültürel çaba harcıyorlar.İngilizce adı olanların bir çoğu değiştiriyor.Türk dünyasını tanıyorlar.Bazıları Anadolu’nun yerel kıyafetleriyle geziyor,hatta bazı belediye başkanları bile.Dilleri hala bugünün Eski Dünya’sı ile birebir lehçeler.Örneğin Uygur, Yakut, Çukçi, Suomen, Samoyet, Tatar, Kırgız, Kazak, Eskimo ,Moğol vs toplumları çevirmensiz anlaşıyor.Dil gruplarını ilk belirleyenler biz değil,16 yy da İspanyollar ve diğer Avrupalılar’dır.Zaten Amerika yerlilerinin dilleri de Ural-Altay öbeğinde sınıflandırılır.Orta ve Güney Amerika yerlileri de Türklük konusuna sıcak bakmaktadır ve katılanlar da olmuştur.Bütün bu oba ve boylar Türk Kurultayları’na da katılmaktadır.
Ek olarak,Google’den “Ey Dünya İnsanları,Hepiniz Türksünüz” diye bi arama yapabilirsiniz.Amerika yerlilerinin konu hakkındaki faaliyetlerini de takip edebilirsiniz.Sözlüklerini edinebilirsiniz.

Karen Fogg’un,Bilderberg toplantılarında niçin “ “Türk” kelimesini bile olabildiğince kullanmayalım,tarihten silelim ” dediğini anlamak kolay.Çünki küresel sömürünün önündeki tek engel bu ortak, evrensel kültür düşüncesidir.Hanidir tarih dersi müfredatımızın da Avrupa’da hazırlandığını bildirmek isterim.

Bütün bunlar aradığınız ciddiyette mi?

Fantezi dediniz.O dediğiniz Holywood’da yapılan “Kurtlarla Dans” tır…Kurtlarla dans edilmez.Bu görülecek.

Propaganda dediniz.Sizin Çerkes Irkçılığı yaptığınız gibi,abuk sabuk Türk ırkçılığı yapan siteleri kastediyorsunuz belliki.

Kimlerdensiniz diye sordunuz.Lazımsa gen örneği de vereyim mi?Belki kafatasımı da ölçmek istersiniz.

Son sorumu sorayım izin verirseniz.Bu işi soya sopa bağlıyorsunuz ya.Ya eğer sizin geniniz umduğunuz sonucu vermezse ne yaparsınız?Bu durum sizi Çerkeslik’ten men mi eder?

Umarım bu anlamsız gerilime ve hakaretlerinize bir son verirsiniz.Bir soru soruldu.Sorunun cevabı geçmişte olan veya olmayan birşeydir.Bugün içinse görünen ortadadır.Asıl olarak ta içsel bir düşüncedir.Bahsekonu katılım olgu değil,paradigma üzerine kuruludur.Şimdi, soranın düşüncesini de bilmek isterim.

Saygılarımla. İyi günler dilerim.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Cum Arl 04, 2009 3:55 pm

Bir zamanlar Mora Kan ağlarken diye bir kitap okumuştum.Zannedersiniz ki Türkler yüz yıllardır o topraklarda yaşadılar.İşgal edilen topraklar ve madur halk Türkler zannedersiniz kitabı okurken, yahut Mora Yarımadasını Asyada bir köşe zannına varır insan.Bir gün düşünceler kendiliğinden gelir akla.Sahi Türklerin mitolojik zamanlardan beri Yunanlıların olan bu topraklarda işi neydi diye.Ve kimin toprakları işgal edildide kim esasen madur diye düşünler içinde boğulur olurdum.

Mahir öztürk kardeşim yorumlar olduğu gibi kalmalıdır ilkesi işin en dürüstce tarafı, fakat sizi kıramam hem o kadar sert ve gereksiz ifade üslubun hakikatten yanlışlığını da hatırlatığınız içinde özürü hem sizden,nezdinizde de Türklerden dilemiştim.Genelleştirme yanlışlığı olmamalıydı.Ya okuduğumuz tarih yannış bir şeyler yazıyor,yada insanoğlunun devamlı tekerrür ettiği yanlışlar tarihi çok benzeşir yazdırtıyor.

Tarihteki madurluk ağıtının sürekli Türklere yazılmasını yannış buluyorum.Anavatandan sürekli batıya,başkalarının topraklarına ilerlemek bence işgaldir.Himayesinde yaşayan kavimlerin kavmi haklar istedi diye sürekli tokatlanması,resmi asimilasyona uğratılması,iç sürgünlere maruz bırakılması,bütün bunlara rağmen haklılık seneryolarıyla,komplö hadiseler oluşturma teorileriyle maduri duruma düşürülmeleri v.s bu da başkalarının maduriyetine acımasızlıktır diye düşünüyorum.

Fakat dediğim gibi bunu bir çok milletlerde yapıyordur.İnanıyorum ki Anavatanımızı işgal eden ve bizleri sürgüne uğratan Rusyanında bir çok maduriyet hikayeleri vardır.Veya 10.000 km uzaktan gelip Irakı işgal eden Amerikanın kitle imha silahları geliştiriyor diye kendi kamuoyu sıra,avrupa veya dünyayı inandıran psikolojik maduriyet seneryoları gibi.

Şimdi size soruyorum Moranın işgalinin sebebi nedir veya bizansın tarihten silinmesin sebebi,viyana neden kuşatılıyor......Toprakları,anavatanları işgal edilirken bir çok hikayeler yazılabilecek kadar acılar çekmiş bu insanlar madur deyillermiydi o yıllar?Yani tarihin mutaraflarını takdir etmiyorum ve insanoğlu (Türkoğlu Mr. Green ) bu acı tarihin tekerrüriyetini birdaha yaşamama mücadelesi vermelidir ve yaşamamak içinde açılımlar geliştirmeli uygulamalıdır.....

MİTATGAZE kardeşim sizdende çok ama çok özür diliyorum.O kelime olmadan cümle kursaydınız keşke.O kelime hariç esas demek istediğinize katılıyorum.Sade o kelimeyi çıkarıp bırakmak istedim ama bu sefer anlam tesiriyeti düşüyor.Başka bir şekilde cümleyi ifadeleyeyim dedim,o zamanda sizin zekanızla vurgulanan bir gerçeği sizin izniniz olmadan değiştirme densizliği yapıyor telaki ettim kendimi.Yani etik bulmadım...Çok özür dilerim mitadgaze....
En son decenqua tarafından, Cmt Arl 12, 2009 2:23 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti mahir öztürk » Cmt Arl 05, 2009 12:15 am

Bir önceki sayfada yazılanları bile doğru dürüst okumayan,anlamayan kafa, binlerce yıllık tarihi doğru okuyup,anlar mı?Ya da O’nun herhangi bir işi doğru yaptığından emin olmak nasıl mümkün olur ki?Yazılan,söylenen sözlerin ne niceliği, ne de niteliği ilgilendirmiyor bu kafaları.Karnı tok,sırtı pek durduğu bir ülkede sesi de çok çıkar.Herkesle hak davası güde durur ama vatanı için savaşmak yerine, kendi gibi ırkçı,yasakçı,küfredicilere çattığında uygarlığı toptan karşısına alır ve atasının canını zor attığı o ülkenin alayına küfür eder.Tabi bunu yüzüne vurana da.Farkında da değildir.Kendini bilmez.Rahatı yerindedir. Suçlayıp lekeler aklı sıra böylesi ama tek bir dava bile açamaz.Sorsanız, o temsil eder vatanı,milleti.Vesayet ondadır.Tebaası adına konuşur,küfreder.”Ülkem” dediği ülkenin dağlarında, bir kez olsun kıçını kaldırıp kannaslara meydan okuyarak bağıra çığıra halk türkülerini söylediyse,danslarını yapabildiyse ne mutlu ona.Çünki budur vatan.”Gittiğim Yer Benimdir” diyerek ayak bastığı her coğrafyayı öz vatanı,oranın insanını öz kardeşi olarak görebiliyorsa daha bir kutlu olsun ve o zaman O’na da topraktan öğrenip,kitapsız bilmek nasip olsun.
Sahip olduklarını uğruna savaşmaya değer bulmuyorsa kişi,birileri gelip onları elinden aldığında şaşırmamalı.Azıcık öfkesi varsa gidip ülkesini yağmalayanlara kusmalı bunu ve geri almalı ülkesini.Beyinle değil,kaslarla düşünmeli.Diri ve çalışkan kaslar bağırır,dans eder ve savaşır ancak.En güçlü kasımız kalbimizdir.Onunla düşünmeli,meydan okuyup saldırmalıyız.Uzuvlarımız kopmuş olsa bile "düşmeksizin" yapabileceğimiz birşeyler vardır.
Saygılar ve Selamlar
---------------------------------------------------------------------------
Yarın hayattan nefret etmendense,bugün benden nefret etmeni göze alabilirim.
--------------------------------------------------------------------------
Tanrım!Sen bütün kullarını koru lütfen.Yarattığın şeylerin şerrinden,yine sana sığınırım.
mahir öztürk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Cmt Arl 05, 2009 2:35 am

Azıcık öfkesi varsa gidip ülkesini yağmalayanlara kusmalı bunu ve geri almalı ülkesini.Beyinle değil,kaslarla düşünmeli.Diri ve çalışkan kaslar bağırır,dans eder ve savaşır ancak.En güçlü kasımız kalbimizdir.Onunla düşünmeli,meydan okuyup saldırmalıyız.Uzuvlarımız kopmuş olsa bile "düşmeksizin" yapabileceğimiz birşeyler vardır.
----------------------------------------------------------------------------mahir öztürk---------------------

Ülke uğuruna dökülen kandır ve kalkınmasında akıtılan terdir, yaşamak için aranılan,haykırılan haktır.Bunları dedelerimiz kurtuluşta (Ülkemiz için) yaptılar,sakaryada,çanakkalede,sarıkamışta heryerde canla başla,akıtılan kanlarıyla kuruluşta yaptılar.Kalkınışta çifçiydik,askerdik,subaydık,bakandık,mühendistik,işçiydik bunuda yaptılar,yapıyoruzda.Haykırılan,aranılan kültürel hakların istenmesi,yaşatılmasıydı.Sükünetle,tek hakim kültürün ihyası ve baskınlığı için olmadan,diğer evlatlarada kendi kültürlerini geliştirmeleri için her türlü haklar ayrıca verile bilir,canlar,yürekler yitirilen asli kültürlerinin yok oluşu karşısında yanmaz,mahsunlaşmazlar ve bu gün meydana çıkan kardeş kinlenmeleri vuku bulmazdı.Baskın kültürün militerist savunucuları,koruyucuları ve dayatıcıları kuruluşta yoldaşça,kardeşçe,omuz omuzaca çarpışan evlatlarını sindirdi,anadilini lallaştırdı,yasakladı.Bu ülke bu günler yaşandı,tedirgin yürekler oluşturuldu.Az olan nüfus sindi,pıstı,sessizleşti,sessizce yok oluşu yaşadı,yaşıyor.(Çerkesler,Lazlar v.s.)Kimilerine yaradı,kendine daha önem verdi,bir biriyle pekişti,gelişti ve bir boyuttan sesini yırtınarak,haykırarak inatla çıkardı.Çıkarıyorda,hakkını arıyorda.(Kürtler)......25 yıldır sindirilemedi değilmi.Hadi biz neyse, ama bu topraklar hakikatten Türkleştirilemedi.Bakın kapatılmayla yüz yüze olan parti mensupları Sinei Millete gideceklermiş,sizce hangi sinei millet bu mahir öztürk kardeşim......Aslında her şey bir ekmeği üleşircesine,yahut bir tarlayı sürekli ekerek besleyerek yeşerterek,bereketini artırarak başak tanelerini bire on çoğaltırcasına sevgiyle yaşamak kadar kolaydı.Paylaşımlar üzerinden bunları yapmak çokmu zordu,kıyametmi kopardı.Bakın medeni dünya bu değerlerin ihyası üzerinden yükseliyor,iç adaletini sağlıyor.Sahi Türkiyemiz hala kendi uçağını yapan bir ülke değil değilmi,bırak ben iddia ediyorum sıfır malzemesi kendine ait olmak üzere radyosunu yapan bir ülke dahi değil.Çünkü biz hala medenice,kardeşçe bu işleri halledemedik.İran bile uzaya gidiyor,nükleer enerjiye geçiyor.Hani derler ya her kes gider aya,bizler kaldık yaya.Meseleler hala 80 öncesi tartışması üzerine.Frankonun İspanyası bile değişti bu konularda, ama hala İspanya aynı yerde çökmedi ve daha güçlü. Üzülme be kardeşim mahir öztürk mesele illa Türklüğü kabul etmekse senin için ederiz,ama herkese kalkınmak için Türklüğü kabul ettirmekse hadi biz Çerkesler bittikte, Kürtlere bunu zor kabul ettireceksiniz gibime geliyor.Eğer kalkınmak herkesin Türklüğü ille kabul etmesiyle alakalıysa o zaman işiniz (miz) 1500 baharlar sonrasına kaldı bence.

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

ÖncekiSonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir