[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2167: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4370: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4372: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4373: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4374: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3542)
 ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

Re: ÇERKESLER BİR TÜRK BOYU MUDUR?

İleti sara abhaz » Pzr Haz 21, 2009 6:38 pm

illa türkleştirecekler ne alakaysa Twisted Evil
bizmi anlatamıyruz yoksa anlamakmı istemiyorlar bilmem

{ uzunyayla }

{San Sguı Btoup}
sara abhaz
sara abhaz
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Mey Nur » Çar Haz 24, 2009 10:36 pm

Hümera EMRAH aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler.Ancak Çecenler'in Urartulara dayandığını söylemek yerine Urartuluların kökleri Çeçenler'e dayanan ve Kafkasya'dan güneye inerek Van Gölü cıvarında çok ileri bir uygarlık oluşturduklarını söylesek daha doğru olmaz mıydı?Yani Çeçenler Urartulu değil Urartulular Çeçen'di.Mey Nur
Mey Nur
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti konfederat » Çar Haz 24, 2009 11:06 pm

Sanırım bizim de bunda payımız var kardeşim,zira birçok çerkes hala kökenlerini bilmeden ortalıkta dolaşıyor veya bilgi kirliliği yaratıyor Evil or Very Mad
En son konfederat tarafından, Çar Haz 24, 2009 11:09 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Hainler,ölümden başka birşey beklememelidirler...

Resim
konfederat
konfederat
Usta Üye
Usta Üye

İleti konfederat » Çar Haz 24, 2009 11:07 pm

Sayın Mey Nur,
Bilgilerimi bir kez daha sayenizde gözden geçirdim,evet haklısınız Wink Yanlış yazmışım,düzeltir,özür dilerim...Ama ,konu ile ayrıntılı bilgileri sizden de istirham ederim Wink
Hainler,ölümden başka birşey beklememelidirler...

Resim
konfederat
konfederat
Usta Üye
Usta Üye

İleti jug » Cmt Tem 11, 2009 12:40 pm

sevgılı arkadasım CERKES bır turk boyu degıldır.Bu soru aklına ıkı ırkında orta asyada olusundandır ama turkler ORTAASYA ya geldıgınde CERKES ler zaten oradaydılar.Dıger taraftan ADET ORF ve ANANE lerımıze bakarsanda bu soruyu cok kolay yanıtlayabılırsın.
jug
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Cmt Tem 11, 2009 7:49 pm

ORTAASYA ya
-----------jug------------------

jug kardeş KAFKASYA'ya demek istediniz herhalde değilmi?
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti BAYBARS DEMİRAĞ » Sal Tem 21, 2009 11:39 am

Bölge ve uzun yıllar birlikteliklere bakılırsa ve yerleşkelere göre; yakınlığın derecesi yüksek olduğu sezilmekle birlikte dil grubunun incelenmesi hangi dil ailesine mensubiyeti olduğu dilbilim ve kök bilimcilerin işi.
Ama biz birlikte olmakla varlığımızı da bu birlikteliğe borçlu olduğumuzu asimle olmadan çok uzun yıllar birlikte yaşarken de Türk ve Çerkez kültür-ahlak- anane dünyasına çok şeyler kazandırıldığı ve değerlerin karşılıklı korunduğu düşüncesindeyim. Önemli olanın da bu dostluk ve akrabağalık bağında olduğuna inanıyorum. Vesselam.
BAYBARS DEMİRAĞ
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Sal Tem 21, 2009 6:52 pm

asimle olmadan çok uzun yıllar birlikte yaşarken de Türk ve Çerkez kültür-ahlak- anane dünyasına çok şeyler kazandırıldığı ve değerlerin karşılıklı korunduğu düşüncesindeyim. Önemli olanın da bu dostluk ve akrabağalık bağında olduğuna inanıyorum. Vesselam.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Güzel temenniler bunlar kardeşim BAYBARS DEMİRAĞ.Fakat
asimle olmadan çok uzun yıllar............burası gerçek değil bence.Çünkü bu ülke vatandaş Türkçe konuş dayatmalarıyla da karşılaştı.Anadilini konuştuğu için ve gıcıklığından şikayete başka biri tarafından maruz kalan bir babanın evladıyım.15 gün Gönen cezaevinde yattığını anlatırdı rahmetli.Veya buna benzer bir çok hikayeler vardır belki de.Yahut Ethem hadisesinden dolayı sürgün edilen bir bölgenin Çerkeslerindenim.Bu psikolojik endişe tedirginlik oluşturmayla dönüştürme uygulaması değilmidir.

Bu tür yaptırımlarla da hiç olan kültürler olmuştur ülkemizde.Arnavutça,Pomakça ve Boşnakça gibi.Hatta Lazca ve Gürcüce'de güven vermeyen diller arasındadır Çerkesce gibi ülkemizde.İyi niyetler hep olmuştur, fakat bu kültürler yaşama talepleri dillendirdiği zaman ötelenmişler,bölücülükle itham edilmişlerdir.Paylaşımlar üzerinden kardeşlikler geliştirilmelidir.Bu tür niyetleri şahsen ben ciddiye almıyorum artık.Münayimliği hissetirdiğin müddetçe bu pohpohlamalarla çok karşılaşmışımdır yıllarca.Kültürümüz yaşatılsın anlamında bir şeyler gevelediğimiz zaman kominist,bölücü ithamlarıyla karşılaştık hep.Gerçi Avrupa kreterleriyle yasalaşan gittikçe iyleştirilen bir durum söz konusu.Fakat bunu hepbirlikte bu toprakların insanları için hayata geçirebilseydik keşke mesela 50-60 sene önce.Hepimizin iyi niyetle oluşturduğu,oturttuğu bir hakkaniyet uygulaması olurdu.Ve bu ülkenin yönetimine,halklar arasındaki kardeşlik paylaşımlarına güven gelişirdi.Evet dediğiniz gibi
kültür-ahlak- anane kaldı bizde, anadilimiz gürültüye gitti ülkemizde.Ama ben bizim akıbetimize uğramayacak olan Kürt kardeşlerimizin kazanımlarını gördükçe mutlu oluyorum, kendi adıma.Onlar bu topraklarda bizlerin akıbetine uğramıyacaklar.Nüfuslarının çok olması,aynı yerlerde toplu bulunmaları ve Avrupalı ağbilerinin krıter dayatmaları, bir yerde onların kalıcılaşa bilmeleri adına iyi oldu, fakat iyi niyetlerle uyutulmama açık gözlüğünde olup, kavmi haklar üzerinden çıngar çıkarmışlıkları da bir gerçek.Demekki ağlamayana meme vermezler lafı çok doğruymuş,ağlasanda dikkate alınmıyorsan birazda hiper aktiflik gerekiyormuş demek vesselam...... Ve netice de Batılılaşma kazandı (Avrupalılaşma)

Daha sonra yazımı gözden geçirince fark ettim, duamı unutmuşum eklemeliyim.

Rabbim bizi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetim olarak tanışmayı nasip ettirdiği Batılılaşma yolundan ayırmasın.Demokrasiden bizleri mahrum bırakmasın,adil olmayı,hakkaniyetler üzerinden paylaşımlar geliştirmeyi beceremedik,Atatürkümüzün bizlerle tanıştırdığı demokrasi sayesinde işler iyiye gidiyor,hakim kültürün yanında diğer kültürlerin soluklanması içinde çareler üretiliyor,bu bağlamda talepler üzerinden çözüm üretme işlerliği sağlayan demokratik anlayış ve yönetim biçmi olan rejimle bizleri tanıştıran Atatürk'ümüze, Rabbim cannetinde en güzel köşeleri nasip etsin,Rabbim bizleri tarihimizdeki Klasik kalmış rejimlerle ve siyasetlerle bir daha yüzleştirmesin.Amin............
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti adigem.428 » Pzr Tem 26, 2009 2:32 pm

soruyu soran arkdşımıza değerli üyelerimiz ztn cvp vermişler fakat kısa bir yorumda benden olsun.sevgili arkadaşım TÜRKLÜKTE çok güzeldir.TÜRK KÜLTÜRÜNÜNDE kendine özgü çok başka güzellikleride vardır fakat çerkesler yada doğru bir deyişle kuzey kafkas toplulukları kabileler yani haneler halindedir.herbirinin değişik yemek kültürleri dansları dilleri vardır kabardeyler abhazlar gibi konşmaz yada çeçenler inguşlar gibi dansetmez..bunun gibi düşün eğer bir sürgün yaşanmış olmasaydı kuzey kafkasyanın bu kadar halkı bu topraklara göç etmezdi ve dolayısı ilede türkiye türkü olmazdı fakat dünyada yaşayan tüm türkler sadece türkiye türkleri değildir elbetteki kırgızlar türkmenler özbekler bu topluluklar kafkasyanın az ötesinde yaşarlar fakat çerkes toplulukları kültürel özelliklerinide tanıdıkça anlayacaksınki türklerden farklı bir kültüre sahiplardir ha kafkasyada aşayıpta türk köknli olan devletlerde vardırki özellikle azeriler kafkasyada yaşarar fakat iki devlet bir miilet derler onlar türktür yada avarlar aynı şekilde türktür.yada gürcistandaki acarlar onlar ise gürcülerdir çerkes değillerdir. özellikle çerkes olarak bize verilen ad zaten üyük bir şekilde KUZEY KAFKASLARDA Yşayan hakllardır.. fakat yaşanan sürgün yüzünden yıllar boyu bu topraklardayız hepimiz anavatanı çok özlüyoruz öyle ki bu kdr cesur ve yiğt bir tarihmiz olduğu halde evlatlarımız hatta biz dahil bir çoğumuz anavatnımızı göremedik bile sizce kaçımız kafkasyaya gitmiştir bugüne kadar? .. malesef çok az bir kısmımız işte yüzyıllardır bu vatandayız buranın topraklarındayız buranın ekmeğini yiyoruz ve dilimiz türkçeleşti kıyafetlerimiz değişti zaten çok fazla bir ten farklılımız yada aşırı çekik gözlerimiz olmadığı için çok fasla farkedilmiyor bizleride buradan sayıyorlar ama ne mutluki saygı duyuluyor burada özgürce ben çerkesim ben çeçenim ben hatukayım diebiliorus ne mutluki müziklerimizi dnleyebliorus derneklermiz bile var .. ben dilerdimki bu sürgün olmasın bende şuan kafkasyamda yaşamak isterdm ama ben türk vatandaşlırımızla buradada mutluyum .)
'' wıZidCa$em yıp$é wuFéğADé '' '' $éN! $éwén kénD! CanınA é$ tuTar..''

ad!Ga-foRéwér
adigem.428
adigem.428
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti adigem.428 » Pzr Tem 26, 2009 2:42 pm

ben özellkle çerkeslerin youn olduu illerden brndeim sivstaım .. burada derneimiz var düğünlerimz oluor yıldızelindefalan onlarca köyümüz var çırçır demirözü falan hepsi çerkes köyleri bize buralarda yaşama imkanı verlmş ve biz özgrce düğünlermizi yapabliorus şenlikler düzenliorus ayrıca birisi sizde çerkeslik varmı dediinde evet çerkesim diebilorus ve öyle iyi davranıorlarki gerçeketnmi? ne büük bi mutluk gerçekten çok asaletli bir kültürdür sürgün olmasını kmse istemezdi tabiki ama ne mutlu ki burdasınız sizleri tanıorus diorlar ya ben türkiyeyi ve türkleri çk seviorum benm birçok türk arkdşımı çerkes düünlerimize götürüorum hayranlıkla izliorlar benm arkdşlarım beni hç ayırmıorlar ama türksünde demiorlar çok saygı duyyorlar heryerde övüorlar çerkesim die bu bana mutluluk verio bence türklere karşı bu kdr sert yaklşmayın snçta burası onların vatanları ve bizi misafir ediorlar ya ben çerkes olmaktan o kadar mutluyumki anlatamam =)) dilerdimki bizlerde kafkasyada yaşayalım güzel coğrafyamızda... ama bütün türklerinde , biz çerkesleride zorla tüksünüz , die ön yargılı davrandıklarını düşnümüorum haksızlık ediorsunuz ha düşünenlerde gerikafalılardır düşünmeyen yok mu elbette var ama biz özümüze çok şükür ztn sahip çıkıorus biz çerkes olmaktan onur duyuyoruz bir iki kişi içinde türkleri zorla bize böle diorlar die suçlamak yersiz ...sevgili dostlarım eer bize değer vermeselerdi yada eğer biz bu vatana saygı duymasaydık bugun aynı şklde türk - kürt sorunu gibi bişi olurdu. çünkü türkler bence kürtkleri sevmior . onlar vatana ihanet ediorlar onlar bu topraın ekmeini yiyip bu topraı kürdistana çevrme peşndeler fakt ben bir türk -çerkes ayrımına şaht olmadım hatta toplum içinde çokta seviliorum öyleki gttim okllarda öğretmenim çerkesdi müdürüm çerkesdi birlikte oynardık herkes severdi alkşlardı ne blim gttim doktor olsun dinlediim şarkıcı olsun .. bunlar güzel ve gurur veren şelr bence...
'' wıZidCa$em yıp$é wuFéğADé '' '' $éN! $éwén kénD! CanınA é$ tuTar..''

ad!Ga-foRéwér
adigem.428
adigem.428
Çaylak Üye
Çaylak Üye

ÖncekiSonraki

BİR SORU BİN CEVAP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir