UZUNYAYLA KAFTANGİYEN KÖYÜ

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti Maqey » Çar Eyl 16, 2009 12:04 pm

KAFTANGİYEN KÖYÜ

ŞU ANKİ HANE SAYISI :25
MERKEZE OLAN UZAKLIK :170Km

TOPLAM SÜLALE SAYISI :27

Kafkasya dan sürgün edilmiş olan Çerkes’lerin kurmuş olduğu ve kabardey nüfusundan oluşan bir köydür. Köyün adı ,burada yaşamış olan Anzor sülalesinden gelmektedir.

Şehir merkezi (Kayseri) ‘ne olan uzaklığı 170 Km olan köyde ,geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İklim olarak karasallık hakimdir. Rakım yüksek olduğundan ve yükseltinin fazla olmasından dolayı soğuklar sert ,yazlar ise serin geçer.

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitim yapılmaktadır. İçme suyu şebekesi mevcut olan köyde kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Sağlık ocağı ve ptt şubesi mevcut olmayan köyün ulaşımında asfalt vardır. Ayrıca elektirik ve sabit telefon hatlarıda bulunmaktadır.

Ayrıca, köyde muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.94-99 ve 04 yılı seçimlerinde Aziz Aksoy’un yürüttüğü muhtarlığı son seçimlerde Hidayet Aksoy almıştır. Köy nüfusu 2006 yılındaki verilere göre 101 dir.

Uzunyayla genelindeki köylerimizde görülen nüfus azalması her geçen gün daha da artmakla beraber , köyden göç oranı da yüksektir.

Köye komşu olan diğer yerleşim bölgelerimiz ;Dikilitaş(Yınalıquey), Methiye(Mudarey) ,Taşlıgeçit(tokhable) ve Sacayağı köyleridir.

Köyümüzde yaşamış ve yaşayan sülalaler :

1-MAQEY

2-ZEPISHE

3-TOK

4-KAMBİKE

5-ZAĞAŞTE

6-KUMUK

7-MEMXEĞ

8-HAX

9-BEŞGUR

10-KUŞHA

11-LANE

12-SOSMAK

13-KARASUG

14-KARDEN

15-ŞAPAR

16-ŞOGEN

17-THAMBILMIŞX

18-BESNEY

19-ĞUÇAW

20-ĞURF

21-HATE

22-YEWUDIH

23-OK

24-ANZOR

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son PauKaF tarafından, Pts Kas 16, 2009 8:10 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kanlı Gözyaşlarıma Şahid ol Karadeniz !
Nalçik Maykop neye yarar Bizsiz!
Kalsakta atsız, silahsız, nefersiz, sen biliyorsun Ya Rabb,

KAFKASYA SAHİBİ BİZLERİZ !!!
Resim
Maqey
Maqey
Uzman Üye
Uzman Üye

Re: UZUNYAYLA KAFTANGİYEN KÖYÜ

İleti sara abhaz » Çar Eyl 16, 2009 10:35 pm

uzunyaylanın butun koyleri hemen hemen aynı
bir köyden diğerine gidince insan yabancılık cekmiyor
oda uzunyayla ya özgü bişey

bu arada hala 25 hane warsa koyde çok güzel bişey walla Surprised

{ uzunyayla }

{San Sguı Btoup}
sara abhaz
sara abhaz
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti kosova » Per Eyl 17, 2009 3:52 am

çok güzel bir köy
kosova
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti necat ok » Cmt Kas 28, 2009 9:56 pm

bu köyde yaşayan ve daha önce yaşamış olan sülaleleri yazan arkadaşım galiba biz kalabalık bir sülale olmadığımız için bizi unutmuş. sülalemiz kafkasyadan buraya geldikten sonra sadece benim dedelerim kaftangiyende kalmış diğerleri göksuna yerleşmişlerdir ve dolayısıyla bizim sülaleden sadece benim dedemden devam eden bir aile olarak aynı zamanda kafkasyadaki büyük bir sülalenin temsilcileri olarak biz yaşadık ve şu anda köyde olmasakta evimiz arazilerimiz hala yerli yerinde.bizde ok lar olarak bu köyümüzün bir sülalesinin temsilcileriyiz.bunu herkesin bilmesi ve kalabalık olmayan sülaleleri gözardı etmemesi gerektiğini düşünüyorum.bu konularda arkadaşlarımızın daha titiz olmalarını rica ediyorum.
necat ok
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti PauKaF » Cmt Kas 28, 2009 10:18 pm

Sayın necat ok

sülale adınız listeye eklendi
Ben Halkım İçin Özgürlük İstiyorum
morpic.com - çerkes - kafkasya - tubidy - adige - 21 Mayıs 1864 sürgün soykırım hakkında çerkeş çerkesh cherkesh 2009 2010 çerkez adige çerkes adige kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz çerkez tavuğu tavuk tarifi adiga abaza kuzey müzik music çekes çerks ahazya adge aige kafasya adiye wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim dernekleri federasyonu ad köyleri düğün mahalli video savaş haber circassian güncel dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle sohbet muhabbet adiye cherkessia çerkesya yurtseverleri sitesi org net com facebook google mp3 download indir kökeni nerede nedir kimdir nasıl yeni ilk büyük eski
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti Bramkhan » Pzr Kas 29, 2009 2:22 am

ŞU ANKİ HANE SAYISI :25
TOPLAM SÜLALE SAYISI :27

Yani hane basina 0.93 sulale dusuyor. Diger bir degisle fertleri ayni sulaleye mensup bir hane bulamiyoruz. Ilginc Smile
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

İleti PauKaF » Pzr Kas 29, 2009 4:28 pm

Ilginc değil aksine uzunyayla için çok iyi bir rakam
morpic.com - çerkes - kafkasya - tubidy - adige - 21 Mayıs 1864 sürgün soykırım hakkında çerkeş çerkesh cherkesh 2009 2010 çerkez adige çerkes adige kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz çerkez tavuğu tavuk tarifi adiga abaza kuzey müzik music çekes çerks ahazya adge aige kafasya adiye wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim dernekleri federasyonu ad köyleri düğün mahalli video savaş haber circassian güncel dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle sohbet muhabbet adiye cherkessia çerkesya yurtseverleri sitesi org net com facebook google mp3 download indir kökeni nerede nedir kimdir nasıl yeni ilk büyük eski
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti Bramkhan » Pzr Kas 29, 2009 4:59 pm

Bizim koyde 50den fazla hane, ama sadece 5-6 sulale var. Smile
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

İleti PauKaF » Pzr Kas 29, 2009 5:02 pm

Bramkhan yazdı:Bizim koyde 50den fazla hane, ama sadece 5-6 sulale var. Smile

ilginç

Smile
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti necat ok » Pts Kas 30, 2009 6:52 pm

PauKaF yazdı:Sayın necat ok

sülale adınız listeye eklendi

hassasiyetiniz için teşekkürler.
necat ok
Çaylak Üye
Çaylak Üye