SAPSIĞ SÜLALE SEMBOL ARMA

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Sal Ekm 21, 2008 7:51 am

1. Абана (Abana) 2. Евтых (Evtih) 3. Елбаток (Elbatoque) 4. Елмашок (Elmashoque) 5. Жанэ (Jane) 7 Кобле (Koble)

Resim

15. Кобле (Koble) 8-10. Мыгуроко (Migaruque) 11. Кусрок (Kusroko) 12. Нагош (Nagosh) 13. Хатишок (Hatishoque) 14. Хушт (Husht) 16. Тащу (Tashu) 17. Хагур (Haghur) 18. Шхончебаш (Shonchebash) 19.- ?

Resim
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

Re: SAPSIĞ SÜLALE SEMBOL ARMA

İleti adiGErkan » Çar Ekm 29, 2008 5:17 pm

16.sıradaki ''tashu'' sülalesi ''thawshe'' sülalesi olabilir mi çünkü thawşe sülalesini hiçbir yerde bulamadım şimdiye kadar...ve söyleniş olarakta en yakın bu var.Bi bilgisi olan biri varsa bilgilendirmesini rica ederim
'' ХЭХЭСЫМ И ХЭКУР И АНЭДЭЛЪХЪУБЗЭ ''
THAWŞEÇALE
adiGErkan
Azimli Üye
Azimli Üye

İleti ratKo_pşaşe » Per May 14, 2009 10:40 pm

ratkoda yok yaa ben şapsığ deilmiim yokssaaa Neutral
...::: ratKo_pşaşe :::...

Resim

Çerkes Müzikleriçerkez adige abaza çerkes kafkasya kuzey indir dinle mp3 haber tarih site
ratKo_pşaşe
ratKo_pşaşe
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti PauKaF » Cum May 15, 2009 4:18 pm

ratKo_pşaşe yazdı: ratkoda yok yaa ben şapsığ deilmiim yokssaaa Neutral

Smile

sen kesin sapsığsın merak etme
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti ratKo_pşaşe » Cum May 15, 2009 8:49 pm

nerden anladın abi Very Happy
...::: ratKo_pşaşe :::...

Resim

Çerkes Müzikleriçerkez adige abaza çerkes kafkasya kuzey indir dinle mp3 haber tarih site
ratKo_pşaşe
ratKo_pşaşe
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti 19luadige » Cmt May 16, 2009 12:26 am

adiGErkan yazdı:16.sıradaki ''tashu'' sülalesi ''thawshe'' sülalesi olabilir mi çünkü thawşe sülalesini hiçbir yerde bulamadım şimdiye kadar...ve söyleniş olarakta en yakın bu var.Bi bilgisi olan biri varsa bilgilendirmesini rica ederim

bende aynen sizin gibiyim benim sülalemde sofij ama bende hiç rastlamadım sizin gibi benzerlrinden medet umuyorum ama benzeride yok benimkinin:D
İMZA BİLMİYORUM PARMAK BASSAM
Resim
19luadige
19luadige
Azimli Üye
Azimli Üye

İleti gaye1 » Cmt Tem 11, 2009 9:49 am

merhaba.ben.yakup.yahşi.şapsıg.hathı.yım.söyleniş.şekli.hathı.bizim.aile.amblemini.arıyorum.
yardımcı.olabilirseniz.sevinirim.13.sıradaki.13. Хатишок (Hatishoque).olabilirmi.selamlar
gaye1
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Shapsugh » Cmt Tem 11, 2009 10:50 am

Hayir arkadaslar sizin sülalelerinizle , burada armalar icin yazilmis sulaleler farklidir.

Thawshe sulalesinden olan adiGErkan , izmirin ilkkursun ve ertugrul koylerinde sizin sulalenizden olanlar var.Benim de cok samimi birkac arkadasim sizin sulalenizden.

Tesh1u ayri bir sulaledir.

19luadige , sizinde sulalenizi duydum ancak hangi koydedirler bilemiyorum.

gaye1 , sizin sülaleniz çok ünlü bir sülaledir.Hathı'ların oğlu Koç'asın hikayesi yaklaşık 300 yıldır Çerkesler arasında anlatılan bir hikayedir.

Bir anlatıya göre,öykü şöyle özetlenebilir: Şapsığ diyarından özgür bir avcı olan Hatkhı oğlu Koç'as (Хьатхы икъо Къок1ас) ile Hatukay beylerinden (пщы) Devay Pşıkhafe (Дэуай Пщыхафэ) arkadaştır.Birgün Pşıkhafe,ganimetlerle birlikte yağmadan döner.Bu arada bir kağnı arabasındaki bir kafes içine konmuş iri kıyım bir delikanlı da getirilmiştir.Koç'as beye dönüp,"Bu denli iri ve güçlü-kuvvetli biri nasıl olur da böyle bir kafese girer?" diye sorar.Bey de,böbürlenerek ve uluorta,"Koç'as,sen onun düştüğü durumu bir bilseydin ve sen de o duruma düşseydin,tıpış tıpış aynı kafese girerdin" karşılığını verir.Bey'in bu tür konuşması karşısında,Koç'as kızar,"Beni kimse öyle bir kafese sokamaz,buna sen dahil,kimsenin gücü yetmez" der.Tartışma,giderek atışmaya,sonunda da inatlaşma ve boy ölçüşmeye (л1ышъхьэ зэтэх)dönüşür.

Koç'as,Pşıkhafe'ye istediği yerde karşılaşmaya hazır olduğunu söyler.

Çok geçmede Pşıkhafe,silahşörleri (оркъ/ "verk"leri) ile birlikte Koç'as'ın av kampına doğru yola koyulur.Akşam üzeri bir toz bulutunun kampa yaklaşmakta olduğunu görürler.İçlerinden biri bir ağaca çıkıp gelenlere bakar,ardından "Koç'as,der,gelenler var,konuk desem fazla,ordu desem az".. Derken birazdan Devay Pşıkhafe,yetişir,Koç'as'ın yanındakilerin çoğu ormana kaçar.

Pşıkhafe,Koç'as'a,"Sana bir şans tanıyorum,hadi bin terkime,seni prensese (guaşeye) götüreyim,seni kölesi mi yapar,ne yapar,artık onun bileceği şey,haydi atla arkama" der.Bu tür bir konuşma özgür bir Adıge'nin kaldırabileceği birşey değildi.Koç'as da,"Pşıkhafe,ben,at terkisinde götürebileceğin kişilerden biri değilim,bunu iyi bil,bilmiyorsan,evindeki güzel prensesine sor,o bunu iyi bilir" karşılığını verir.Bu sözler karşısında çılgına dönen bey,"Vurun şu köpeği" diye kolunu kaldırır.Böylece Koç'as'ın beklediği fırsat eline geçmiş olur ve bunu hemen değerlendirir,zırh kuşandığı için vurması olanaksız gibi olan beyi,şimdi kol yeninden gönderdiği tek bir ok ile,yandan,tam kalbinden vurur.Adamları hemen beyin başına toplanırlar,ama Bey ,"Beni bırakın,bana bunu yapan şu kancık köpeği gebertin!" der ve ölür.Beyin adamları da,sert bir çarpışma sonunda, Koç'as'ı ve yanındaki iki kişiyi öldürürler.

Beyin ölüsü,köyüne götürülür ve büyük bir törenle bakırdan yapılma bir yığma mezara (гъоплъэ бэн) defnedilir,Koç'as ise sıradan bir toprak mezara gömülür.Bir süre sonra, Pşıkhafe'nin, güzelliği dillere destan karısı (Гуащэ) bir rüya görür;rüyada Koç'as prensese görünür,Koç'as:"Guaşe"der,"Ben yiğitlikte Devay Pşıkhafe'den daha aşağı biri miydim?Ona bakır mezar yaptırdınız,beni ise toprak bir mezara gömdünüz" der.

Bunun üzerine prenses,Koç'as için de bir bakır mezar yaptırır ve adına ölü yemeği (хьадэ1ус) dağıtır.Adıge dram yazarı İbrahim Tsey'in (1890-1936),konuyu işleyen dört perdelik dramı "Koç'as" (1929) da ünlü bir yapıttır (Koç'as dramı ve öyküsünün bir değerlendirmesi için bk.Kazbek Şeş'e [Шэш1э Казбек],Uyuşmazlık ve Çözümü [Adıge Dramaturjisinin Sorunları],Kafkasya Kül.Der.,sayı 45-46).
Shapsugh
Acemi Üye
Acemi Üye

İleti gaye1 » Cmt Tem 11, 2009 3:30 pm

ilginize.çok.teşekkür.ederim.hahı.koçaş.ın.hikayesini.biliyorum.hathı.sülalalesinin.kalabalık.
oldugunuda.biliyorum.biz.zaten.150.kişilik.bir.sülaleyiz.fakat.armamızı.bulamıyoruz.bizim.
söyleyiş.şekli.hathı.<xathı.hatxı.DE<olabilir.hertürlü.arıyoruz.bulamıyoruz.yardımcı.olabilirseniz.
çok.memnun.oluruz.teşekürler
gaye1
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti ajanberk » Per Ağu 27, 2009 10:27 pm

Arkadaşlar Huşt sülale armasını yayınlamışsınız ilginize teşekkürler ama sembol de bir yanlışlık var sembol tam olarak aşağıda linkteki gibidir.Paylaşmak istedim.Teşkkürle emeği geçen herkese.

http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 9632705846

ajanberk@hotmail.com
ajanberk
Çaylak Üye
Çaylak Üye

Sonraki

BİLGİ DEPOSU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir