ÇERKES KİMDİR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKES KİMDİR?

Re: ÇERKES KİMDİR?

İleti abrek_42 » Pzr Haz 10, 2012 10:30 am

Karaçayların planlı ve kasıtlı olarak "Türkleştirilmesi" çalışmalarına, bir çok sitede olduğu gibi sizin sitenizin de alet olduğunuzu üzülerek gördüm. Hemen her sitede, Karaçaylarla ilgili verilen bilgilerin kaynağı aynı ( Prof.Dr. U. Tavkul). Bu insanın Türkoloji kürsüsünde Prof. olduğunu zannediyorum . Okuduğum makalelerinde Karaçayların kökenlerine ait verilen bilgiler bana göre çelişkilerle dolu ( örneğin; karaçayların mongoloid özellik taşımadığını tam aksine Yerli Kafkas özelliklere sahip olduğunu söylüyor ama etnik açıdan Hunlar...gibi mongoloid özellik taşıyan bir kavimle akrabalığından söz edebiliyor).
Hangi sitede Karaçaylarla ilgili bilgiye ulaşmaya çalışsam karşıma kaynak olarak bu adam çıkıyor...yani tek otorite bu kişi mi? Özellikle Türkiye' de yaşayan Karaçayları asimile etme konusunda bu insanla birlikte köşe başını tutmuş bir kaç kişinin çok etkili olduğunu gözlemekteyim. Bugün Kafkasya adına en fazla ihtiyaç duyulan birlik ve beraberlik iken Karaçayları hem kültürel hem aidiyet açısından dışlayıcı tavırlardan kaçınılması gerektiği inancındayım.
Dil olarak Türkleşmiş bir halk..ama köken olarak gerçekten Türk mü? ya da dil tek başına etnik kökeni belirlemeye yeterli mi? Bu soruların cevaplarına yönelik hiç başka araştırmalar yapılmış mı? ( Bilimsel olmamakla birlikte sizlerle merak ettiğim bir konuyu paylaşmak istiyorum.." Konya'nın Ilgın ilçesinde bir mahalle var ve halk tarafından çingene olarak isimlendiriliyorlar...konuştukları dil ise aynı Karaçayların konuştuğu dil gibi...o zaman bu insanlarda mı Karaçay ). Bu arada yanlış anlaşılmasın; Türk olmak utanılacak değil tam aksine gurur duyulacak bir durumdur ama herkesin gerçekleri bilme hakları da vardır diye düşünüyorum. Hele ki, günümüzde kızılderilileri bile Türk yapan zihniyete karşı...
abrek_42
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti BOZKURT44 » Çar Tem 25, 2012 11:25 am

Ben anlamadım, bir insan niye TÜRK e düşman olur. Bizim derdimiz zalimle, derdimiz mazlumlar... Allah ıslah etsin ırkını üstün göreni ve bir ırka masumundan çocuğuna düşman olanı...

Ben Osetler TÜRK mü, bunu öğrenmek için geldim, Azerbaycanlı gardaşımı sinirlendirdiğinizi gördüm, oruçlu oruçlu küfür etmemek için kendimi zor tuttum, abrek80 isimli şahısa özelden mesaj atamıyorum, buradan açık çağrı yapıyorum , bana ulaşsın TÜRK ile bir sıkıntısı var galiba, halledelim beraber çözelim sıkıntısını...

kahpelik şerefsizlik etmeye lüzum yok, yazıları en başından sonuna kadar okudum, abrek80 sende adamsan bana ulaş, bu oruçlu ağızla sana küfür etmiyorum ama hak ediyorsun, yüzyüze gelelim seninle.

Benim asıl anlayamadığım hiç mi Seyyid Ahmet Arvasi okumadınız, biz bizim safımızda olan kime bugüne kadar ırkını sormuşuk? Biz Müslüman kardeşlerimizin başarılarıyla öğünmek isterken Çeçenler gibi gururlu mücadele veren kardeşlerimizle gurur duyar dualarımızı onlara gönderirken, neden bize düşman olunduğunu kötülüğmüzün istendiğni anlayamıyorum...
Allah herkesin gönlüne göre versin.
Bu arada yazının başında hatalar var ve 123TÜRK gardaşım haklı olarak düzeltiyor, sapına kadar da haklıdır, o Türkiye de değil ama Türkiye şubesi kendimi ilan ediyorum söylediği her sözün altında imzam vardır ve ALLAH ŞAHİDİMDİR ki , dostça da düşmanca da yüzyüze gelmek isteyen herkesle de gelinir.
hepiniz Allaha emanet olun, Allah bize yanlıştan dönmeyi doğruyu bulmayı nasip etsin, Ramazan ayınız mübarek olsun.
BOZKURT44
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti axakuyt aştıbj » Çar Tem 25, 2012 1:24 pm

Terbiyesizliğinde luzumu yok..

bir insan kalkıp zorla bir insana sen busun dememeli..

Seyit Ahmet Arvasiyi okudum.Benim Abhaz olmamla ne alakası var.
Türk düşmanı yokki içimizde..sadece Türk değiliz.
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti Atillahan25 » Çar Tem 25, 2012 9:10 pm

decenqua yazdı:Sayın Hüseyin bey,123Türk123 Kardeş..Merhaba.Sohbete dahil olayım istedim...

Noğaylar Türk Değil Moğoldur...İslamı Seçtikleri İçin Türkler Arasında Türkleşmişlerdir.Han Soyundan Gelenler Moğoldur..Cengiz Han deriz Mesela çünkü Moğoldur,Hanlık Moğollardan gelir,Timur Han Diyemeyiz Çünkü Moğol Değildir annesi Moğol olduğu halde.Kırım Hanları Moğol Kökenlidir.Moğollar Azınlıkta fakat hep İktidarda,komuta Merkesinde olmuşlardır.Halk,Asker Genelde Türktür.Azınlık Olan Moğollarla Çoğunluk Olan Türk Nüfus Bir birine geçtiği (Karıştığı) için Bilhassa Hanedanın dahi Moğolca olan dili Türkçeleşmiştir.Altın Orda Devletinin dağılması neticesinde Moğol Asıllı Olan Noyan Han ve Halkı Bir Müddet Sonra Ağırlıklı İslamlaşmışlardır Türkler Sayesinde ve dilleride Türkçeleşmiştir...Kuzey Kafkasya da Müslüman olan Türk (çe)leşmiş Moğollara Noğay denir.Şamanist daha sonra Budist olan Moğollara ki,dillerini Muhafaza etmişlerdir Kalmık denir...Her Ural Altay Gurubundan olanları Türk Kabul etmiyorsunuz herhal.
Birde Hunları Saymışsınız zaten,Eftalitler Hundur.Listede fazladan dahiliyet göstermişsiniz.

Şahsen kendim ; Aynı dil Gurubundan olsalar da,kendi aralarında rahat anlaşma kolaylığı sağlayamayanları ayrı Millet (Kavim) Kabul ediyorum.

Mesela Bir Altaylıyla Azeri'nin Hiç anlaşamadıklarına şahsen şahit olmuşumdur Gümrükcülük yıllarımda.Her İkisiyle de İstanbul Haremde Gümrük Sahasında Şöförler Kırathanesinde görmüştüm bir masa başı sohbetinde.Tır Şöförüydüler.Yüz Hatları,boy farkları kadar Lisanları bile çok net şekilde aykırılık arz ediyordu...Herşey bu kadar netken bu iki ayrı Kültüre/Lisana sahip Milleti nasıl ayrı kavimler göremeyiz.Her Hangi bir Durum hasıl olursa,inanıyorumki her iki millette kültürüne sarılacaktır.. Buda benim fikrim naçizane.

Selam hürmet üzere...

Decenqua bey amca, ben de bu konuya maydonoz olayım dedim bir sakıncası yoksa. Türkiye Türkleriyle(Azerbaycan Oğuz Türkleri de dahil) Hazar ve Maveraünnehirin sağında kalan Türkler lehçe farklılıklarından dolayı ilk etapta anlaşamaz. Ama bir hafta Türkiye de kalan Kazak kökenli soydaşımız, Türkiye Türk ü gibi anlaşır gayette. Onun için farklı millet yapma çabaları gereksiz. Burada bir hafta kalan ingiliz veya arap hiç bir şey öğrenemez.
İkincisi, hadi burasıyla Altaylar arasında devasa fark var da anlaşma sorunu çıkıyor, burada ortaya çıkarmaya çalıştıkları laboratuar ulus k.rt denen olgu da durum daha içler acısı. mardin k.rdüyle diyarbakır k.rdü birbiriyle anlaşamıyor. van kürdüyle kars kürdü birbiriyle anlaşamıyor. kaldı ki bunların üstüne onlarla hiç alakası olmayan zazaları da ekleyerek bir ortak kürt ulusu meydana getirme projesi var. bingölün kürdüyle bingölün zazası dahi birbiriyle anlaşamıyorken. onun için Türkler bir millet değilse dünyada hiç bir millet, millet değildir. Esenlikle....
Atillahan25
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti BOZKURT44 » Cmt Tem 28, 2012 2:33 pm

Evet terbiyesizliğe lüzum yok. kimse kimseye kalkıp da zorla sen busun demiyor. Ama eğer birileri hakkında onlar budur deniyorsa, gerçekler denmelidir. AVARLAR TÜRKTÜR mesela, yazının başında (varlığını ilk defa burada duyduğum) beyaz Kafkas ırkından (böyle bir ırkın varlığını ilk defa burada duydum.) gösterilmiştir. Halbukü AVAR TÜRK boyudur ve bunlar tartışmaya açık konular değildir.
axakuyt aştıbj, bu konuyu ilk sayfadan itibaren okudum ve sana da tavsiyem, sen de en başından okuyup sonra benim yazımı okursan , benim yazdıklarımın sebepini de anlarsın...

Çünkü içinizde TÜRK düşmanı olduğu için ben bu yazıyı yazdım.

Atillahan gardaşım zaten k.rt diye bir ırk-boy-soy yok, ermeni-yahudi-fars çingenleri , kendilerini uyduruk bir lehçe ile halk zannediyor. saddam tost yapacakken 500bin tanesine kucak açan biz, şimdi sırtımızdan vuran , bize pusu kuran kim?

Yukarıda ALLAH var kardeşim, şu mübarek ayda boş konuşmaya gerek yok, herkes herşeyin ne olduğunu biliyor zaten, dileyen de istediği gibi bilsin, kimse bilmese ALLAH biliyor...

Allah herkesin gönlüne göre versin, bizim gönlümüz HAKDAN yana, kardeşlerimizden yana, Çeçenyada Filistinde , Tebrizde Taşkentte Kırım da Kerkük de Urumçi Türkistan da Musul da Bosna da Üsküp de sayamadığım daha yüzlerce mazlum yurtta....
BOZKURT44
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Pts Tem 30, 2012 2:17 pm

1)-Tarihteki Avarların Türklüğü de Tartışılıyor.Kafa yapıları,göz çekiklikleri ayrı bir Asya Irkı tartışmaları oluşturdu,bulgular bu duruma getirdi Tarihçiler arasındaki tartışmayı.
2)-Moğollar ve Türkler iki ayrı Irk (Soy) dur.Ya Moğoldur birisi ya Türktür.Buna karar verilmelidir.
3)-Aynı Dil Gurubundan olanların Tek bir Irk Kabul edilmesi de gülünçtür.
4)_Kürtler bir ırktır,Zazalar bir başka Irk.(Buna Saygı Gösterilmelidir bence)
5)_Ağrılı bir Kürt beyle, Diyarbakırlı Hanım bir Kürt'ün evliliğine şahidim.Karı-Koca çok güzel anadillerini konuşuyorlar ve çocukları da konuşur oldu.Anadilde anlaşamayan ebeveynler çocuklarına nasıl dil aktarımı yapabilir ki.
6)_Gümüşhane Şiranlı Alevi bir başka Kürt Arkadaşım,Sivas İmranlı dan başka bir Kürt Alevisiyle evli,Kürtçelerinde bir poroblem yok.
7)- Bingöllü bir Kürtle Mardinli Bir Kürtünde evliliğine şahidim bu Ailede çoluk çocuk Nasıl Kürtçe konuşuyor ve bütün bireyler Anadillerinde Anlaşabiliyor...Daha bir çok ayrı vilayetlerin Kürtlerinin evliliklerine şahidimdir.Yok böyle vilayetler farklılığından doğan dil farklılığı ...Azeri Türküyle Türkmenistan Türkünün bir hafta sonra Anlaşa bilecek konuma geline bildiğini söylüyor meselaAtillahan25
kardeşimiz.Ağrılı bir Kürtle Sivaslı bir Kürtün de böyle ufak adaptasyon sorunu olmasına hoş görü geliştiremezmiyiz acaba:)Denedimdede çok acımasızsın BOZKURT44... BOZKURT44 kardeşimiz bu işi iyi araştırsıın ve en Mükemmel dil ve Irk psıkozundan kurtulsun,yorumunda saydım 3 Yerde ALLAH kelimesi kullanmışsın.Bir Yerde de Haktan yana gibi bir kelimeden bahsediyorsun.Hak Allahın diğer bir adı.Hakkaniyetli,Adil olma anlamında emri bir hatırlatmadır lafzında.Yani Dört yerde ALLAH'ı hatırlatan kelamın var yorumunda...Eğer Samimiysen Kuranda Kavimleri ve Dilleri ben yarattım diyen Allaha rağmen nasıl diğer Irkları ve dilleri aşağılıya bilirsin.Fars Çingeneleriymişşşşş.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Atillahan25 » Sal Tem 31, 2012 2:52 pm

Ne yalan söyleyeyim, ben çok koyu pkk lı bir sınıf arkadaşımdan duymuştum. Kendisi itiraf etmişti başbaşayken, onun yalancısıyım. Dağdaki lağım fareleri bile TÜRKÇE anlaşıyor kendi aralarında.
Bir dil grubuna mensup kimselerin aynı ulustan gelmesi kadar doğal bir şey olamaz. Siz çerkezlere çeçenleri inguşları abhazları falan katıyorsunuz. Kazakistan ve özellikle de Tuva Türkleri Türklüğün ve Türkçenin en arınmış şeklidir. Hatta bir kamla tanışmıştım, asıl biz Türkiye Türkleri adamların yanında yarım Türk kalıyoruz. Belli ki çok şey yaşayıp görmüş geçirmişsiniz ama aktarırken biraz yanlılık var sanki :)
Atillahan25
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Sal Tem 31, 2012 9:08 pm

Atillahan25 Hiç yanlı falan değilim.Bir çok Kürt Arkadaşım var amma birtanesi dahi PKK'lı değil.PKK'lı Kürtle oturup tek kelime dahi konuşmam Arkadaşça...Konu güncel tabi,Kürt örneklemesi ağırlıkta.Halbuki Gürcü,Laz,Pomak arkadaşlarım da çok.Onlarında Kültürel Taleplerine aynı oranda hakverircesine yaklaşırım.Türk Arkadaşlarım tahada çok,burada bu konularda nasıl konuşuyorsan onlarla da konuşurum.Bir başka yorumunda Entegrasyonel yaşam kültürüne atıfta bulundun,Kürtleri eleştirircesine.Arnavut ve Çerkesleri Entekrasyonist başarılarına da övgüseldin.Yanlı olarak Entegrasyonu sağlayamassın.Bu bir coğrafyada,Ülkede yaşam kültürü edinme meselesidir.Bu Hoş görüyü,Hümanizmi (İnsaniyetliği) edinebilmeliyiz.Yücelen,Yükselen medeniyetler (Milletler) bu entegrasyonel hayatı başara bilmişler.Teknoloji ve iletişim,bilişim dünyası çok hızlı yol katediyor.Medeniyetler bir birinden anlık haberdar ve etkileşim halinde.Bizim Ülkemizi etkilememesi mümkün değil.Batıda değişen sistem gıpta oluşturuyor.Kendini geliştirmeyen sistemleri,rejimleri,yönetimleri sarsmaması mümkün değil.Tıpkı Avrupada gelişen Milliyetcilik akımının Osmanlıyı çökertmesi,Çarşaf gibi bir devleti Mendil kadar hale getirmesi gibi mesela.Keşke Osmanlı bir arada yaşama kreterleri oluşturabilseydi de Çok milletlilikle muazzam Medeniyeti Muhafaza edebilseydik.Geçmişimiz Kötü bir örnek,bundan ders alarak işte Entekrasyona evet,Asimilasyona,İnkarcılığa hayır diyerek bir arada yaşama Kültürü Kreterleri edinmeliyiz.Ülkemizin İlalebetliği için.Tek bir Ulusculuğun modası geçti.Bizi değiştiren ve dönüştüren Batılılaşmanın gerisinde kalamayız.Allah muhafaza daha topraklarımız ne kadar küçülsün.Bir arada yaşamanın mümkün olan her demokratik özgürlüklerini,hak paylaşımını yapacağız güçlü bir Türkiye için.Dış Mihrakların eline fırsat vermemek için.İttihatı Terakki Zihniyetinin modası geçti.(Tek bir Kavmin diktası dönemi yani)..

Not:Çerkes kelimesi Kuzey Kafkasyalı olanlar için verilen bir isim.Coğrafi anlamı vardır.Adiğeler nüfus olarak çok olduğu için genellikler Adiğeleri tanımlayan tarafıda öne pek çıkar.Amma Çeçen,İnguş,Abhaz,Oset,Karaçay v.s bunlar ayrı ayrı Irklardır.(Soylardır)...
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti abrek81 » Çar Ağu 01, 2012 7:06 am

bozkurt 44 yarası olan gocunur...kendi otağınızda yapın kabadayılığınızı burda birşey ispatlayamassınız ve bu şekilde de bir yere varamassınız...bu saatten sonra kimsenin ne fikrini ne ırkını değiştiremessiniz...yeryüzünde halledilmesi gereken o kadar ve çok önemli sorunlar varken boşu boşuna klavyenizi yormayınız yormayalım...

herkes türk olsa ne olucak herkes çerkes olsa ne olucak o zaman dünya daha yaşanılır bir durum mu alacak...Allah boşuna mı herkesi ırklar haline getirdi dileseydi herkes tek ırk tek dine tabi olmaz mıydı...demem o ki madem mübarek günlerdeyiz daha faydalı şeylere zaman ayıralım...

yetimlerimiz öksüzlerimiz ihtiyaç sahibi muhtaçlarımız var öncelikli olan meseleler bunlar...devamında hergün akan müslüman kanı var dünyanın her tarafında...

sorunların dertlerin bir ucundan tutalım yeni dertler ve sorunlar çıkarmayalım....
abrek81
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti segos123 » Pts Oca 14, 2013 12:28 pm

çerkesim ve türkiyede doğdum türkiyede yaşamaktan ve türklerle yaşamaktan gayet mutluyum ne özerklik istiyorum ne dağa çıkıp terörist olucam türkiye toprakları için şehit olmaya hazırım nokta .:)
segos123
Çaylak Üye
Çaylak Üye

ÖncekiSonraki

BİLGİ DEPOSU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir