ÇERKES KİMDİR?

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ÇERKES KİMDİR?

Re: ÇERKES KİMDİR?

İleti abrek80 » Per Mar 29, 2012 6:35 am

decenqua yazdı:123Türk123 Hüseyin Kardeş tekrar hoş geldiniz.Sabırlı,samimi ve en ince noktasına kadar anlatma gayretin izdeki tahammülünüzü takdir ediyorum..İnanın bilgileniyorum,sanırım naçizane bilgilendiriyorum da.Tabi bilgileniyorum/bilgilendiriyorum derken ukalalık yapmış olmayalım ayrıca sizinde takdiriniz önemli.Kendi adıma sizden bilgilendim memnunum..

Bütün bu bilgile-nişlerin ayrıca kafa yorgunluğu da inkar edilemez.Dahi; dünya tarihinin bir kısmını sohbeti vechiyle devirdik,tekrar eyledik..

Hoş geldiniz-e bir anımla başlayıp eylemek istediğim cevabi yazılarıma girmek istiyorum.

Ben emekli olmadan önce 25 sene bir gümrük komisyonculuğu şirketinde çalıştım..İşimiz gereği bir çok yerlere,şirketlere,gümrük sahalarına v.s gitmek zorunda kalıyor,bire çok insanla tanışıyor,bir sebepten bir çok o anlık sohbetlere şahit oluyordum..Efendim zamanın birinde,15-20 yıl önce falandı herhal bir ithalat-ihracat taşımacılığı yapan gemi şirketinde 80-90 yaşlarında,hayret edilecek dinçlikte Mısırlı bir Ermeniyle tanıştım.Sohbette oradakilere babalarının Kars Ani köyünden Mısıra göç ettiklerinden bahsetti.Ve Anadoluda bu gün Erzurum,Kars yöresinde halk arasında söylenen Sarı Gelin Şarkısından konu açıldı ve adam Sarı Gelin'i orada Ermenice söyledi ve Türkçesinide söyledi..Bu şarkıyı ilk defa Ermenice olarak ondan dinledim ve iş hikayesine geldi.Biz Ermeniler Anadoluda köyler halinde yaşıyorduk.Ve aramızda bizim gibi Hristiyan Gürcü Köyleride vardı.Fakat Gürcü köyleri Erzurumun ve Karsın Kuzeyine doğru daha çoktu.Güneye doğru biz Ermeniler ekseriyetteydik,Gürcü köyleri aramızda güneye doğru seyrekleşir azalırdı.Hatta bazı köylerimiz Ermeni,Gürcü Karışıktı.Aynı dinden olduğumuz için kız alıp vermemiz aramızda çok normal karşılanıyordu ve dillere destan aşklar yada yaşanmış hikayeler oluyordu.İşte bu Sarı Gelin bir Ermeni delikanlısıyla Gürcü kızının aşkının hikayesidir.Bizim Ermeniler Karabenizlidir genellikle ama Gürcüler beyaz tenli ve sarışın ağırlıklıdır...Eğer bizim Ermenilerden Türkiyede sarışına,beyaz tenliye denk gelirseniz muhakkak onun dedelerinde,ninelerin de Gürcülerele karışmışlık vardır demişti.Çünkü Kürt ve Türklerle fazla karışamadık,kız alıp veremedik onlar Müslümandı tabi azda olsa evlilikler oldu oda genellikle bizden Müslümanlara giden kızlarımız vasıtasıyla (Ki ben bile enazından bu şekilde evlilik yapan 3-4 aile tanıyorum.)

Şimdi demem o ki,bu başlık adı altında başlayıpta kafa yorduğumuz bir çok anlatımlarımız en az 2 ila 3 bin yıllık mevzular...Kimler geçti kimler geldi diye bir laf var ya,Hindistandan başlayıp Bosna Herseğe kadar uzanan doğrultudaki çoğrafyadaki kavimler akışı sanırım işin içinden çıkılmasını imkansızlaştırıyor ve günümüzde var olan hallerin konumunu medenice kabul etmeyip tarihi yoğunluğun tekbir kavmin mensubiyetine tapulaştıracak olursak çok uğraşacağız diye düşünüyorum..Özel iletimde değindiğim gibi,bu uğraşıların ziyadesinden çok günümüz gerçeğiyle bir arada yaşamanın medeniyetini yakalaya bilmenin mücadelesinde olmalıyız.Bu coğrafya bir çok kavimlerin bakiyesini barındırıyor.Millattan 2000 yıl Önce Ahamaniş İmparatorluğu ve Kirosun Zerdüşt dinini yayma idealiyle aynı davaya inanan Persli onbinlerce insanın o muazzam devleti kurarak Bosna-Herseğe kadar,Mısıra kadar ve doğuda bu günkü Özbekistana,Türkmenistana,Tacikistana,Hindistanın batı sınırlarına kadar gidip yerleşmeleri,uzun süre bu geniş coğrafyada medeniyet kurmaları,sanırım son baş vurduğunuz DNA ilminin de karmaşıklığının bu günkü ispatını da hazırladı.Yakın zamanda Türk İlim adamlarınında iştirakiyle yapılan Türkiyenin DNA haritasında Türk Irkının DNA yüzdesi 7'lerde kaldı,ki Kültür olarak,Dil olarak %70'lerde olmasına rağmen..(Benim için önemli olan Kültür Bilinci Aidiyetidir)..Makedonyalı İskenderin (Alexandır) doğu Seferinin altındaki sebeptir bu Ahameniş (Pers) saltanatının yayılmacı hali...Bu sefer doğudan gelen Pers,Farsi veya Kavim Akışına Karşı İskenderin Orduları büyük bir bat Kavimlerinin de doğuya hareketlenmesini oluşturmuştur.Bunlar Grek ve Makedon-İliryalı (Arnavut) soylulardır genellikle.Dikkat edilirse İskenderde Seferini Hindistana kadar Sürdürmüştür,Tıpkı Pers (Ahameniş) imparatorluğunun doğu sınır başlangıcına kadar...İşte bu bir doğudan gelen kavimler,bir batıdan gelen kavimler Anadolunun Etnik yapısını Harmanlamıştır,dolaysiyle şimdiki tabirle DNA yapılarımızıda...Onun içindirki Anadoluda Ermeni,Yunan (Rum),Gürcü Kavimleri çoktur..Gürcüler Daha Az olduğu ve İslamlaştığı için daha Sonra Anadoluya gelen ve var olan Müslüman Kavimler içersinde erken Asimilasyona Uğrayıp çabuk erimişlerdir.Hristiyan olanlarda tıpkı anlattığım Ermenin dediği gibi Ermeni Unsurlara karışmıştırlar.Bu gün Hala Halk Arasında Türk Köylerinin Ermenice,Rumca ve Gürcüce söylenen Köy,yerleşke İsimleri vardır.Yıkılmış harabe halinde Bir çok Gürcü kilise kalıntıları vardır,Erzurum,Artvin taraflarında...Hatta Erzurumda tarihi Bir Gürcü Kilisesi restore bile edilmiştir günümüzde....Şimdilik bu kadar 123Türk123 Hüseyin Kardeş.Bu saatte bu kadar yazabilidim....

Not:abrek80 fikirlerin var ise yaz,paylaş,tartış...Veya hiç fikir beyan etme sadece takip et.Tavsiyem ve ricam;tahammüllü ol,nazik ol,konukperver ol...Şu an gördüğüm 123Türk123 Hüseyin kardeşle aranızdaki kırılmaya giden münakaşanın müsebbibi sensin...Bunu tavsiye etmeyeceğim ama senin yerinde ben olsaydım ve üçüncü bir kişi beni uyarsaydı Hüseyin'den Özür dilerdim...

yazdığım ve yazılan mesajları tek tek okursanız kimin haklı kimin haksız olduğunu görürüsünüz...1000 lerce yıllık gerçeği değiştirmeye ve kafa bulandırmaya kimsenin gücü yetmez yetemez...nerede konuşup nerede susacağımı ben çok iyi biliyorum...samiyetini ölçmek için zarfladım oda hemen düştü beni ırkçılıkla suçladı nasıl müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz ise bizim mahallemizde de türk ırkçılığı satılmaz ben sattırmam en azından..çok şükür ne türk ne kürt hayranlığım var...!!!!ayrıca bana tavsiye ettiğiniz şeylerin en az yarısını da 123456 arkadaşınıza da tavsiye ediniz..!!!!
abrek80
Usta Üye
Usta Üye

İleti abrek80 » Per Mar 29, 2012 6:38 am

decenqua yazdı:123Türk123 Hüseyin Kardeş tekrar hoş geldiniz.Sabırlı,samimi ve en ince noktasına kadar anlatma gayretin izdeki tahammülünüzü takdir ediyorum..İnanın bilgileniyorum,sanırım naçizane bilgilendiriyorum da.Tabi bilgileniyorum/bilgilendiriyorum derken ukalalık yapmış olmayalım ayrıca sizinde takdiriniz önemli.Kendi adıma sizden bilgilendim memnunum..

Bütün bu bilgile-nişlerin ayrıca kafa yorgunluğu da inkar edilemez.Dahi; dünya tarihinin bir kısmını sohbeti vechiyle devirdik,tekrar eyledik..

Hoş geldiniz-e bir anımla başlayıp eylemek istediğim cevabi yazılarıma girmek istiyorum.

Ben emekli olmadan önce 25 sene bir gümrük komisyonculuğu şirketinde çalıştım..İşimiz gereği bir çok yerlere,şirketlere,gümrük sahalarına v.s gitmek zorunda kalıyor,bire çok insanla tanışıyor,bir sebepten bir çok o anlık sohbetlere şahit oluyordum..Efendim zamanın birinde,15-20 yıl önce falandı herhal bir ithalat-ihracat taşımacılığı yapan gemi şirketinde 80-90 yaşlarında,hayret edilecek dinçlikte Mısırlı bir Ermeniyle tanıştım.Sohbette oradakilere babalarının Kars Ani köyünden Mısıra göç ettiklerinden bahsetti.Ve Anadoluda bu gün Erzurum,Kars yöresinde halk arasında söylenen Sarı Gelin Şarkısından konu açıldı ve adam Sarı Gelin'i orada Ermenice söyledi ve Türkçesinide söyledi..Bu şarkıyı ilk defa Ermenice olarak ondan dinledim ve iş hikayesine geldi.Biz Ermeniler Anadoluda köyler halinde yaşıyorduk.Ve aramızda bizim gibi Hristiyan Gürcü Köyleride vardı.Fakat Gürcü köyleri Erzurumun ve Karsın Kuzeyine doğru daha çoktu.Güneye doğru biz Ermeniler ekseriyetteydik,Gürcü köyleri aramızda güneye doğru seyrekleşir azalırdı.Hatta bazı köylerimiz Ermeni,Gürcü Karışıktı.Aynı dinden olduğumuz için kız alıp vermemiz aramızda çok normal karşılanıyordu ve dillere destan aşklar yada yaşanmış hikayeler oluyordu.İşte bu Sarı Gelin bir Ermeni delikanlısıyla Gürcü kızının aşkının hikayesidir.Bizim Ermeniler Karabenizlidir genellikle ama Gürcüler beyaz tenli ve sarışın ağırlıklıdır...Eğer bizim Ermenilerden Türkiyede sarışına,beyaz tenliye denk gelirseniz muhakkak onun dedelerinde,ninelerin de Gürcülerele karışmışlık vardır demişti.Çünkü Kürt ve Türklerle fazla karışamadık,kız alıp veremedik onlar Müslümandı tabi azda olsa evlilikler oldu oda genellikle bizden Müslümanlara giden kızlarımız vasıtasıyla (Ki ben bile enazından bu şekilde evlilik yapan 3-4 aile tanıyorum.)

Şimdi demem o ki,bu başlık adı altında başlayıpta kafa yorduğumuz bir çok anlatımlarımız en az 2 ila 3 bin yıllık mevzular...Kimler geçti kimler geldi diye bir laf var ya,Hindistandan başlayıp Bosna Herseğe kadar uzanan doğrultudaki çoğrafyadaki kavimler akışı sanırım işin içinden çıkılmasını imkansızlaştırıyor ve günümüzde var olan hallerin konumunu medenice kabul etmeyip tarihi yoğunluğun tekbir kavmin mensubiyetine tapulaştıracak olursak çok uğraşacağız diye düşünüyorum..Özel iletimde değindiğim gibi,bu uğraşıların ziyadesinden çok günümüz gerçeğiyle bir arada yaşamanın medeniyetini yakalaya bilmenin mücadelesinde olmalıyız.Bu coğrafya bir çok kavimlerin bakiyesini barındırıyor.Millattan 2000 yıl Önce Ahamaniş İmparatorluğu ve Kirosun Zerdüşt dinini yayma idealiyle aynı davaya inanan Persli onbinlerce insanın o muazzam devleti kurarak Bosna-Herseğe kadar,Mısıra kadar ve doğuda bu günkü Özbekistana,Türkmenistana,Tacikistana,Hindistanın batı sınırlarına kadar gidip yerleşmeleri,uzun süre bu geniş coğrafyada medeniyet kurmaları,sanırım son baş vurduğunuz DNA ilminin de karmaşıklığının bu günkü ispatını da hazırladı.Yakın zamanda Türk İlim adamlarınında iştirakiyle yapılan Türkiyenin DNA haritasında Türk Irkının DNA yüzdesi 7'lerde kaldı,ki Kültür olarak,Dil olarak %70'lerde olmasına rağmen..(Benim için önemli olan Kültür Bilinci Aidiyetidir)..Makedonyalı İskenderin (Alexandır) doğu Seferinin altındaki sebeptir bu Ahameniş (Pers) saltanatının yayılmacı hali...Bu sefer doğudan gelen Pers,Farsi veya Kavim Akışına Karşı İskenderin Orduları büyük bir bat Kavimlerinin de doğuya hareketlenmesini oluşturmuştur.Bunlar Grek ve Makedon-İliryalı (Arnavut) soylulardır genellikle.Dikkat edilirse İskenderde Seferini Hindistana kadar Sürdürmüştür,Tıpkı Pers (Ahameniş) imparatorluğunun doğu sınır başlangıcına kadar...İşte bu bir doğudan gelen kavimler,bir batıdan gelen kavimler Anadolunun Etnik yapısını Harmanlamıştır,dolaysiyle şimdiki tabirle DNA yapılarımızıda...Onun içindirki Anadoluda Ermeni,Yunan (Rum),Gürcü Kavimleri çoktur..Gürcüler Daha Az olduğu ve İslamlaştığı için daha Sonra Anadoluya gelen ve var olan Müslüman Kavimler içersinde erken Asimilasyona Uğrayıp çabuk erimişlerdir.Hristiyan olanlarda tıpkı anlattığım Ermenin dediği gibi Ermeni Unsurlara karışmıştırlar.Bu gün Hala Halk Arasında Türk Köylerinin Ermenice,Rumca ve Gürcüce söylenen Köy,yerleşke İsimleri vardır.Yıkılmış harabe halinde Bir çok Gürcü kilise kalıntıları vardır,Erzurum,Artvin taraflarında...Hatta Erzurumda tarihi Bir Gürcü Kilisesi restore bile edilmiştir günümüzde....Şimdilik bu kadar 123Türk123 Hüseyin Kardeş.Bu saatte bu kadar yazabilidim....

Not:abrek80 fikirlerin var ise yaz,paylaş,tartış...Veya hiç fikir beyan etme sadece takip et.Tavsiyem ve ricam;tahammüllü ol,nazik ol,konukperver ol...Şu an gördüğüm 123Türk123 Hüseyin kardeşle aranızdaki kırılmaya giden münakaşanın müsebbibi sensin...Bunu tavsiye etmeyeceğim ama senin yerinde ben olsaydım ve üçüncü bir kişi beni uyarsaydı Hüseyin'den Özür dilerdim...
abrek80
Usta Üye
Usta Üye

İleti axakuyt aştıbj » Per Mar 29, 2012 1:00 pm

bu konu kapanmadımı..?
gidiyom geliyom..Çerkes klimdir konusu..yaw MÖ.kaçıncı yy kadar geldik bu sorunun cevabını bulmak için..)))))))
SOYLU SEVDAM....
CAPA CAпсуоуп
cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk makale link sohbet chat izle uzunyayla download kimdir nedir nasıl kabardey besleney şağsığ abzeh abzex hatukoy ubıh elbruz mit
axakuyt aştıbj
axakuyt aştıbj
Onursal Üye
Onursal Üye

İleti 123Türk123 » Per Mar 29, 2012 1:28 pm

decenqua yazdı:Hüseyin Kardeş tekrar hoş geldiniz.Sabırlı,samimi ve en ince noktasına kadar anlatma gayretin izdeki tahammülünüzü takdir ediyorum..İnanın bilgileniyorum,sanırım naçizane bilgilendiriyorum da.Tabi bilgileniyorum/bilgilendiriyorum derken ukalalık yapmış olmayalım ayrıca sizinde takdiriniz önemli.Kendi adıma sizden bilgilendim memnunum..

Çox sağolun Rəcəb bəy qardaşım. Təbii ki, mən də sizin düşündürücü fikirləriniz və geniş zəkanızdan təsirlənirəm.. Sizinlə fikir alış-verişi etmək həqiqətən çox xoşdur.. Zaten, yazdığınız cümlələrdən - dünya görünüşünüzün dərin və geniş olduğu gözə çarpır!

decenqua yazdı:.Sohbette oradakilere babalarının Kars Ani köyünden Mısıra göç ettiklerinden bahsetti.

Dəyərli qardaşım.

Tarixdə “erməni” deyə bir şey olmamışdır! “Erməni” adı 1921-ci ildə CCCP – yəni Çar Rusiyası tərəfindən “Haylara” – yəni bu günkü isimləri ilə “ermənilərə” verilən addır! Mənim ana tərəfimdən olan nənəm Batı Azərbaycanın(Ermənistan)ın Varsak(Türk) Boyundandır. Əslən “Əzərkeçər” vilayətindəndir. İkinci Dünya Savaşından sonra Batı Azərbaycanda olan bütün Türk isimləri və toponimləri Ruslar tərəfindən dəyişdirilərək “erməniləşdirilmiş”dir! Bu günkü ismi ilə o vilayət “Armavir” adlanır. 18-ci yüzyılda isə, isim “Sərdərabad” idi…
Anam isə Gürcüstanın “Dmanisi” şəhərində doğulmuş və Təkə Türkmən”lərindədir! 1948-ci ildə Ermənilər Rusların liderliyi altında Batı Azərbaycandan olan bütün Türkləri köçürmüş və sürgün etmişdir! Onlar arasında mənim nənəm də olmuşdur. Lakin, bölgədə ermənilər azınlık olduğu üçün ətraf çöllüyə bənzəyirdi. Bu səbəbdən də Ruslar – İrandan Kürtləri və Farsları,İraqdan Assuriyalıarı, Türkiyə-Suriya ərazilərindən isə Suryaniləri yerləşdirmək zorunda qalmışdır! Əgər bu hakda bilgilər sizə qaranlıq qalmışsa, istəsəniz bu mövzuda tartışa bilərik. Sevə-sevə sizə “Haylar(erməniler)”, onların Kafkaza və Anadoluya nasıl gəlmələri, Tarix səhnəsində necə görünmələri və Subarların qolu olan “Ərmən(Arman)” adlı Türk boyunun tarixini çalmaları və nə şəkildə kültür asimilyasyonuna uğradıqlarını anlata bilərəm…

Hayların (bu günkü adı ilə “ermənilər”!) miqrasiya yolunu:

“Balkan yarımadası -> Friqiya -> Quzey Suriya -> Arme (Arme-Mitan boyları – Türk!) və ->Arminiya (Arme-Subar – Türk!) )” ---- istiqamətində olduğunu qədim tarixçilərin sözləri əsasında nəzəri baxımdan söyləmək olur, fakat bu miqrasiyanın tarixini dəqiq müəyyənləşdirmək bir az çətin və zordur! Çünki həmin miqrasiya çağlarında “hayların”(erm.) öz dilinə aid bir tanə işarə, antropolojik-arxeolojik tapıntı və ya söz yoxdur ki, heç olmasa, tahmini tarixi söyləsin!

http://imageshack.us/photo/my-images/837/haymigars.jpg/

Belə ki, friqlərin(Yunan-Trakiya kavmi) Avropadan Asiyaya keçməsi “Proto-Hayların” ən yaxın akrabası olan yunanların içindən çıxmış tarixçilərə görə (Ptolomey,Herodot,Pomponi Mela, Strabon…), Turova (Troia) müharibəsindən sonrakı yıllarda baş vermişdir! Yunanların kəndiləri də Küçük Asiyanın Batı sahillərində VIII yüzyıldan sonra “kaloniyalar” şəklində məskunlaşmağa başlamışdır!

(Yuxarıda verdiyim xəritənin üzü “Azərbaycan Devlet Tarix və Şərqşünaslıq Fakültəsi” tərəfindən köçürülmüş və rəsmi olaraq Arxivdə saxlanılmışdır! Bu xəritənin orjinalı grek tarixçisi Herodotun fikrinə görə onun öz zamanında çizilmişdir! Və yalnız bu belə bütün erməni tezlərini alt-üst edir!)

Əgər bu bilgiləri gün işığına çıxarmaq istəsəniz rahat bir şəkildə, oldukca geniş bir formada danışa bilərik…

=======================

Bir də, Karsın “Ani” köyündən bəhs etdiniz.

Bu köy miladdan öncə Kəngərlərin(Şümerlərin) məskunlaşdığı köydür! Ayrıca Şümer dilində:

“Ani = Ana”

şəklindədir. Kəngər mitologiyasına görə “Ani” - Səma Tanrısıdır! Bu kəlimə Kazax, Başkırd və Tatar dilində “ana – anne” kəlimələri ilə eşanlamlıdır. Azərbaycanın Batı hissələrində (Gəncə, Tovuz, Kazax, Ağstafa şəhərləri…) Anne-yə “Ani”, “Ane” - Rəsmi Azərbaycan Dilində isə “Ana” şəklində müraciət edilir…

decenqua yazdı:Ve Anadoluda bu gün Erzurum,Kars yöresinde halk arasında söylenen Sarı Gelin Şarkısından konu açıldı ve adam Sarı Gelin'i orada Ermenice söyledi ve Türkçesinide söyledi..Bu şarkıyı ilk defa Ermenice olarak ondan dinledim ve iş hikayesine geldi.

Erməni adam, hansı səbəbə görə şarkını “Türkcə” söylədi? Sizin Türkiyəli vətəndaş, olduğunuz üçün mü? O, bu türkünün yalnız Türkcə anlamını da söyləyə bilərdi… Amma Türkcə şarkını söyləmiş! Sizcə yalnız bu düşündürücü deyil mi?

http://www.youtube.com/watch?v=wpIvb7Na ... r_embedded

“Sarı Gəlin” türküsünü dinləyən hər bir Türk üçün bu mahnı olduqca doğmadır! Öncəliklə, ona görə ki, mahnının sözləri Oğuz türklərinin “BAYAT” boyunun yaratdığı ədəbi üslubda, “Bayatı” janrında yazılmışdır! Cəmisi 7 hecadan ibarət, olduqca sadə bir vəzndə yazılmış bu sözlər bayatı janrının bütün müsbət keyfiyyətləri, axıcılığı, sadəliyi, aydın ifadə tərzi və məhz “Türk Xalq Dili” ilə yazıldığı üçün gərçəklər göz önündədir! “Bayatı” yalnız Türklərə aid bir yaradıcılıq nümunəsidir! Bu üslub İraq Türkmənləri(Oğuz), Orta Asiya Türkmənləri(Oğuz) və Azərbaycanlıların(Oğuz) ən çox istifadə etdiyi xalq yaradıcılığı örnəyi olmaqdan başqa, heç bir qeyri-Türk xalqın şifahi yaradıcılığında rast gəlinməyən bir nümunədir!!!

Ermənilərin Türklərə məxsus bu türkünü çalmalarından sonra ən böyük aptallıqları şarkının isminin dəyişdirməmələrinə görədir!!! Bu belə çox gülünc görünür. Türkünün Hay(erməni) dilində adı:

Zari Galın – şəklindədir! Sizcə bütün bunlar komik deyil mi?

Bu Türkününü “şərti” olaraq ilk qədim mənbəsi 13-cü yüzillərdə Ağqoyunlu və Qaraqoyunlu, Osmanlı, İran və Kazaxıstanda yayılmışdır. “Kazaxıstanda” yayılması gərib deyilmi !? Kazaxıstanda – Orta Asiya və Mongolustan sınırlarında erməni mi, vardı?! Deməli, mahnı dahada eski və qədim bir nümunədir! Ayrıca bu Türkü tamamən Oğuz ləhcəsinin ən eski variantında yazılmışdır. Bunu ermənicəyə çevirəndə türkünün sözlərindəki “anlamlar”ın bir çoxu dəyişir və uyğunlukla, qafiyə pozulur! Kısaca şarkı, imlaya dönüşür! Ayrıca müasir zamanımızda Ahmet Refik Altunay”ın “Kafkaz Yollarında” əsərinə baxmağınızı tövsiyə edərəm. Əsər hal-hazırda bilgisayarımın qarşısındadır və çox eski kaynaqlara, tutarlı düşüncələrə dayanaraq yazılmış bir “bilgi mənbəyi”dir.

Ahmet Refik Altunay qeyd edir ki -- Anadolunun ən ucqar nöqtalarının olmasına baxmayarak, burada yaşayan insanlar bir şehirliden daha çok “Səlis Türkcə” danışırlar! Bu qeyddən sonra yazarın verdiyi şeir və yazı nümunələrinə oxuduğumda aydın olur ki, onun “səlis türkcə“ kimi xarakterizə etdiyi dil, mənim ləhcəm - Azərbaycan Türkcəsidir! 15-17-ci yüzyıllarda da Anadolu köylüsünün konuşduğu Türk ləhcəsinin Azərbaycan Türk ləhcəsi ilə böyük uyğunluq təşkil etdiyini bütün Türkiyəlilər (mənim tanıdığım) söyləyir! :)

decenqua yazdı:Biz Ermeniler Anadoluda köyler halinde yaşıyorduk.Ve aramızda bizim gibi Hristiyan Gürcü Köyleride vardı.Fakat Gürcü köyleri Erzurumun ve Karsın Kuzeyine doğru daha çoktu.Güneye doğru biz Ermeniler ekseriyetteydik,Gürcü köyleri aramızda güneye doğru seyrekleşir azalırdı.

Haylar(erm.) nə zamandan bəri çoxunluq olmaya başlamışlar ki? Dede Korkut Kitabı'nda Gürcülerin adı geçer, ama Ermenilerin adı geçmez! Ermeniler ne Doğu Anadolu'da ne de Kafkasya'da çoğunluktu! Müasır zamanımıza bakınca ise, ermənilərin haylən azınlıq olduğu görünmür mü? Bu gün ermənistanda 2 milyondan bir az fazla “insan”-(kürt,rus,fars,assuriyalı) yaşayır! Ya bütün dünyada!?

decenqua yazdı:Hatta bazı köylerimiz Ermeni,Gürcü Karışıktı.Aynı dinden olduğumuz için kız alıp vermemiz aramızda çok normal karşılanıyordu ve dillere destan aşklar yada yaşanmış hikayeler oluyordu.İşte bu Sarı Gelin bir Ermeni delikanlısıyla Gürcü kızının aşkının hikayesidir.

Saçmalığın daniskası! İsimi belə öz və özTürkcə olan bir şarkı necə erməni və gürcülərə aid edilir?! Heç bir zaman insanların kötü huylarını söyləməm! Amma yaşlı amcamız və türkünü çalan ermənilər sığ görüşlü deyil mi? Biraz yuxarıda bu türkü hakkında çox kısa bir şəkildə bilgi verdim…

Allah Alah…

Yahu, bütün propogandaları etmişlər, şarkının isimini dəyişdirməyi unutmuşlar….

Ermənicə bir söz var:

Türkün sonrakı zəkası, keşke mən də olaydı.”

Yəni biz hər zaman mərhəmətli davranmışıq, çarəsizə, uşaqlara toxunmamışıq! Bu səbəbdən, başımıza nə gəldiysə “aşırı” mərhəmətli olmağımızdan gəldi! Yalnız bizim deyil, keçmişdəki bir çox millətlərin, xalqların tarixinə baxsaq bunun, doğru olduğunu görərik. Ermənilərə görə, iş işdən keçəndən sonra bizim ağlımız başımıza gəlir. Erməni ata sözünün də anlamı budur..

Ən yaxşısını öncə Tanrı, sonra ermənilər bilər…

decenqua yazdı:Bizim Ermeniler Karabenizlidir genellikle ama Gürcüler beyaz tenli ve sarışın ağırlıklıdır...Eğer bizim Ermenilerden Türkiyede sarışına,beyaz tenliye denk gelirseniz muhakkak onun dedelerinde,ninelerin de Gürcülerele karışmışlık vardır demişti.Çünkü Kürt ve Türklerle fazla karışamadık,kız alıp veremedik onlar Müslümandı tabi azda olsa evlilikler oldu oda genellikle bizden Müslümanlara giden kızlarımız vasıtasıyla (Ki ben bile enazından bu şekilde evlilik yapan 3-4 aile tanıyorum.)

Sizcə bu, mantığlı mı?

Yaşlı erməni amcamızın Sarı Gəlin ifadəsini bu şəkildə açığlaması onun çarəsizliyini, bizlərə göstərmiyor mu?

Avstraliya ve Okeaniya adalarındakı aborijenlər, Afrikada da neqrlar arasında sarı saçlılar var…

decenqua yazdı:Hindistandan başlayıp Bosna Herseğe kadar uzanan doğrultudaki çoğrafyadaki kavimler akışı sanırım işin içinden çıkılmasını imkansızlaştırıyor ve günümüzde var olan hallerin konumunu medenice kabul etmeyip tarihi yoğunluğun tekbir kavmin mensubiyetine tapulaştıracak olursak çok uğraşacağız diye düşünüyorum..Özel iletimde değindiğim gibi,bu uğraşıların ziyadesinden çok günümüz gerçeğiyle bir arada yaşamanın medeniyetini yakalaya bilmenin mücadelesinde olmalıyız.Bu coğrafya bir çok kavimlerin bakiyesini barındırıyor.Millattan 2000 yıl Önce Ahamaniş İmparatorluğu ve Kirosun Zerdüşt dinini yayma idealiyle aynı davaya inanan Persli onbinlerce insanın o muazzam devleti kurarak Bosna-Herseğe kadar,Mısıra kadar ve doğuda bu günkü Özbekistana,Türkmenistana,Tacikistana,Hindistanın batı sınırlarına kadar gidip yerleşmeleri,uzun süre bu geniş coğrafyada medeniyet kurmaları,sanırım son baş vurduğunuz DNA ilminin de karmaşıklığının bu günkü ispatını da hazırladı.

Kirosun ortaya çıxışı miladdan öncə 6-cı yüzillərə aid edilir! Təqribən 552-550-ci illər… Ayrıca onun qurduğu devlət, söylədiyiniz kimi dini amaclar uğruna qurulmuşdur! Fikrimcə o, Kuranda adı keçən İsgəndərdir. Çünki onun yaşam tərzi Kuranda verilən İsgəndər şəhsinin yaşam tərzi ilə eynidir. Kiçik yaşlarında çobanlıqdan – şahlığa qədər olan yolu, bütləri sındıraraq, mənəvi din - zərdüştliyi yayması və s. onu Qurani-Kərimdəki “İsgəndər Peyğəmbər” ilə eyniləşdirir. Ayrıca Kurandakı İsgəndərin 2 buynuzlu miğfər taxdığını, bu boynuzların yanlardan deyil, alının üzərindən və kafa tasının arxa tərəfindən çıxdığı söylənmişdir. Normal Vikinq, ya da Türk miğfəri deyil, yani.. Həm də, İranın İraqla sınırı arasında bulunmuş və eyni ilə Kirosun yaşadığı zamana aid olan Kuranda təsviri verilmiş 2 buynuzlu miğfər geyinmiş heykəl tapılmışdır! Bu söylədiyim düşüncələri doğrulayır…

Ayrıca, Türklər də insanların bir soydan gəldiyinə inanmışlar! Zərdüşt inancı tez bir zamanda dəyişdirilmiş və içinə batil inanclar girmişdir! Amma Türklərin mitolojisində və Orhun yazılarında:

=========================
Tanğrı Yalnğukla, Qız yarattı!
=========================

Qara Xan dastanını eşitmiş olmalısınız. Orada Dünyanın yalnız sudan ibarət olması və Erlik(Şeytan) obrazından danışılır. Erlikin suyun dibindən gətirdiyi torpaqla Tanrı “Yalnğuk” və “Qız” yaratmışdır. İlk insanlar bunlardır. Sizcə bu “Adəm” və “Həvva” ola bilməz mi?

Bu fikirlərin banisi və Türklərdən çıxan peyğəmbər Yafəsin torunu “Oğuz”dur! Bu hakda geniş bilgi Yuistian İncilində verilmişdir!

Oradakı “İurkika”, “Oğuz Kaan” ola bilər mi? Xristianlıqdan öncə də Herodot Türkləri – İurkika – adlandırmışdır.

Qeyd edim ki, Oğuz boylarının yaranması miladdan öncə 15-20,000 illərə aid olması iddia edilir! Və bu boylar miladdan öncə 3-cü yüzyılda Mete Hanın zamnında tamamlanmışdır. Amma, gənəlliklə Türk tarixi 4-cü yüzyılda Hunlardan başlayar, Osmanlı və Səfəvi İmparatorluqları ilə bitər. Lakin miladdan öncə 8-ci yüzyıla aid çin yazısında “Xiong-Nu”(Türk!) və “Manquk”(Türko-Mongol?) boylarının kuzeydən “Zülmət Dünyası” və güneydən Mərkəzi Çin (o zaman çin səddi yoxdu), Batı və Doğu Dənizlərinə qədər yayıldığını və mərkəziləşmiş devlet qurduqları yazılmışdır! Zülmət Dünyası - adlanan ölkə Kuzey Sibiryadır. Bildiyimiz kimi Kuzey Sibirya Arktik kurşakda olduğu üçün, yılın 6 ayı gündüz, geri kalanı isə gecə lur. Bu səbəbdən də Sibiryada gecələrin 6 ay sürməsinə görə Çinlilər oranı “Karanlık Dünya” adlandırmışlar. Makedoniyalı İsgender, Kiros, Mete Han, Pompey və başqa-başqa zamanın sərkərdələri də o bölgəni “Zülmət Dünyası” adlandırmışlar. Doğu Dənizi isə, Japonya ilə Çin arasında olan “Sarı Denizdir!” Ya Batı dənizi nərəsi? Xəzər “gölü”mü? Çünki o zamanlar Xəzər Dənizi, Aral gölü qədər kiçikdi. Bu Baltik dənizi ola bilər mi? Çünki Skandinavlarda yaşayan bir çox xalqlar Türklərlə “akrabadır”.

Çin qaynaqlarında adı keçən devlət nasıl oldu ki, bu qədər tez bir zamanda yarandı və tarix səhnəsində “silindi?” Miladdan öncə 7-ci yüzyılda Türklərin bu qədər böyüklükdə bir devlet qurmalarını nə Herodot, nə də Strabon söyləmişdir. Amma, ya Çin qaynaqları? Deməli bu devlet daha eski zamanlara adi ola bilər…

Bu nə amacla quruldu? Tek Tanrı inancının(GökTengri) yayılması üçün olmasın? Çünki eski Türklərdə “Altun-Alma” – “Kızıl-Elma” anlayışı var. Bu söz arabcada “cihad” kəliməsi ilə eşanlamlıdır…

Fars olan Kiros da - öz zamanının “cihadını” etmişdir!

Konudan çox yayındım. Ən sondakı cümlənizdə DNA-ların dəyişməsindən yazmısınız. Amma DNA-lar kısa bir zamanda dəyişmir! Ən əsası da Y xromosomları və DNT haplogrubları… Bunun üçün 5-10,000 il zaman lazımdır. Bu fikirlərinizə qarşıda cavab verəcəm…

decenqua yazdı:Yakın zamanda Türk İlim adamlarınında iştirakiyle yapılan Türkiyenin DNA haritasında Türk Irkının DNA yüzdesi 7'lerde kaldı,ki Kültür olarak,Dil olarak %70'lerde olmasına rağmen..(Benim için önemli olan Kültür Bilinci Aidiyetidir)..Makedonyalı İskenderin (Alexandır) doğu Seferinin altındaki sebeptir bu Ahameniş (Pers) saltanatının yayılmacı hali...Bu sefer doğudan gelen Pers,Farsi veya Kavim Akışına Karşı İskenderin Orduları büyük bir bat Kavimlerinin de doğuya hareketlenmesini oluşturmuştur.Bunlar Grek ve Makedon-İliryalı (Arnavut) soylulardır genellikle.Dikkat edilirse İskenderde Seferini Hindistana kadar Sürdürmüştür,Tıpkı Pers (Ahameniş) imparatorluğunun doğu sınır başlangıcına kadar...İşte bu bir doğudan gelen kavimler,bir batıdan gelen kavimler Anadolunun Etnik yapısını Harmanlamıştır,dolaysiyle şimdiki tabirle DNA yapılarımızıda...

Mən bu tür yazıları kişisəl bloglarda və facebooklarda qeyri-Türklərin yerləşdirdiklərinə şahid olmuşam. Əsasən Şah İsmail Xətainin - “Kürt”, Osmanlıların - “Puştun”, Türkmənlərin –“Fars”, İskit-Sak boylarının və dünyanın - %50 “Ariyane”, geri qalanı isə - “Grek-Hellen”….

Mən şəxsən bu fikirlərə gülürəm. Ama sizin fikirlərinizə saygıyla yanaşır və karanlık qalan mevzular hakkında sizi bilgiləndirir, digər tərəfdən isə sizin sayənizdə bilgilənirəm.

Sionizmin planlarından biri də, insanlar arasında millət olmaq, bir olmaq anlayışını qaldırmaq və dünyaya zina yolu ilə gələn uşaqları çoxaltmaqdır! Əgər “Millət, “Vatansevərlik” və “Birləşmək” anlayışları yox olsa, insanları idarə etmək daha kolay olur! Kuran və digər Səmavi kitablarda Dəccalın gəldiyi zaman dünyada 1 tək dövlətin olacağı və insanların yalnız 2 millətə-soya sahib olacağı: “Yehud” və “Kölə” gruplarına bölünəcəyi yazılmır mı?!

Hər nəysə, biraz da sizinlə birlikdə “elmi” açıdan baxaq.

Şu “Aryanist” ideolojiyə sahib masonların söylədiklərinə görə - Türklər həp tarix boyu Mongolustanda qalmışlar, xiyar gibi süt-Ayran içmişlər. Ama nədən bu teoreni isbatlaya bilmiyorlar? Həp yuvarlak rəkəmlər söyləyərək “geçiştirir” və konudan “kaçırlar”! Nədən Aryanistlər “hər daşın altından Türklərin çıxmasını” pərdələyirlər? Öz kəndi dəlilləri yox mu, aryanistlərin? Hələ bunlar “Aryan” anlayışını, və kəliməni isbatlasın, “Ari Irkı Modeli”ni izah etsin, sonra da bu “Ariyanist” ideolojinin nə zaman və nərədə ortaya atılmasını söyləsin. Arxeoloji-antropoloji tapıntılar göstərərək, Arilərin yalnız 1 mətnini versinlər, biz də bu Ayran-Yoğurtların dinazorlar devri, ya da miladdan öncə 4-5 ci yüzyıllarda olan “Ehemenilər” olduğunu anlayalım! Sionist-Mason ideolojiyə sahib insanlar “Hint-Avropa” terminini izah edə bilir mi? Nasıl bir şəkildə, “Hint” və “Avropa” eyni şeydir?

Bu ideoloji 18-ci yüzyılda İngilislərin Hindistanı işğal etməsiylə, tamamən siyasi amaclar uğruna ima edilmiş bir yalandır!

Fars Aryan kabilələri hangi dövlətdi? Hansı halkdı, millətdi? Hunlar mı? Albanlar mı? Medlər mi? Yunanlar mı? Yaaa, “Aryan” kəliməsi heç bir tarihi kaynakda belə yoxdur. İngilislərin Hindistanı istila etməsiylə oradakı halkın kökəninin “Hint-Avrupa” olmasını heç bir kanıtsız “sözdə” ortaya qoymuş və oranın işğalına kendiləri üçün hak kazandırmışlar! Əğər sizin oxuduğunuz Fars-Aryan “kavimcikləri” isə o zaman söyləyim, miladdan öncə yalnız 9-cü yüzildə farslar o bölgəyə yerləşmişdir! Farslar ayrılaraq 3 hissəyə:

1) Urdun.

2) Puştun.

3) Hint.

soylarına bölünmüşdür. Bunlar ən az Türklər qədər bir-birlərinə yaxın soylardır! İlk çağlarda fars, urdun və puştun dilləri, müasir hint dilindən fərqliydi. Lakin Hint kültürünün mənimsənməsi, dilin “hintləşməsində” böyük rol oynamışdır!

Amma, Ariyanistlər Hintlərin “Fars-Aryan” göçü zamanı ortaya çıxdığlarını iddia edir! Bir tanə kanıt, bir tanə delil yox mu?! Sanki Farslar da bir “Türk” boyu gibi köç edərək dünyaya yayılıyor! Batıdan doğuya doğru bir Ari istilası gerçekleştiği iddiası, sadece ve sadece siyasi məqsədlərə imal edilmiş sinsi bir yalandan ibarətdir! Makedoniyalı İsgəndərə gələrsək, o zaman Miladdan öncə Mete Xaqanın, ondan öncə Oğuz Xanın, daha sonr Çingiz Xanın və sonda Əmir Trymurun etdikləri səfərlər “dünyanı tamamən Türkləşdirməyə” yetər də, artar bilə. Əgər bu konu üzərində dursak, bu fikirlərin yalnız “yalan” olmasını kolaylıkla ispatlaya bilərəm..

Türklerin tarihin dərinliklərindəki ata yurdunun neresi olduğu konusu, Batılı akademisyenler tərəfindən özellikle tartışmaya açılmaz ve Ural-Altay ətəkləri Türk ata yurdu olaraq qəbul edilir. Elbette bu klasik bir baxış açısıdır, amma Batılı tarihçilər bunu net bir postulat kimi qəbul edip tartışmaya, qoymazlar! Şimdi bən soruyorum - Niyə?? Çünki heç bir tutarlı dəlilləri yoxdur! Sanki Tanrı kainat yaranan gündən bəri Türkləri Kendi eli ile götürerek Altay-Ötükene koymuş! Ariyanistlər də bunu yuvarlak rəkəmlər söyləyərək geçiştirirlər! Biri 20,000; diyəri də 5,000 il olduğunu iddia edir! Ama delil nerede?? Yahu, Kara Denizin kuzeyində dünyanın ən eski kurganı – Ukraynada 15,000 yıllık “Mongoloid-Proto Türk” mezarı bulunmuşdur! Hansı səbəbdən bu bilgilər karanlıqda tutularaq, aydınlanmır?

Bu “Ari Irkı” -- “Hint-Avropa” modelinin anası Hellen(Yunan), babası Aryandır(Hint). Bu aryanistlərin və günümüzün siyasətçilərinin düşüncəsidir. Tarihdə olan bir çox kavimlərin yer üzündə var olmayan Aryan kökənli olduğunu söyləyərək bilinçsiz insanların beyninə “soxmuşlar!” Biz burada 1 tanə kavimin Türk kökənli olduğunu isbat etmək üçün g”tümüzü yırtırıq, amma aryanist massonlar bunu “sözde isbat etdim!” deyirlər. Ya nədən bu hakda zərrə qədər də bilginin olmamasına rəğmən Avropa və Batı dünyası bu fikirlərin tamamını qəbul edir?! Məsəla:

Avrupalı ve Rus tarihçiler İskitler’i Ari ırkına mensup, İran menşeli bir halk olarak göstərməyə bayılırlar!!! Esasen bunların hiçbirisi bu konuyu araştırmış falan değildir ve sadece bazıları kimi kendisinden bir öncekinin sözlerini tekrarlamaqla yetinməkdədirlər!

Herodot ve onun muakipleri, İskitler’i Miladdan Öncə VII. yüzyılda Karadeniz və Balkan yarımadasının kuzeyinə yaxın bölgelerde və ağırlıqlı olaraq Kırım yarımadası və civarında yaşayan bir halk olarak takdim etmiş və dünya tarix literatürünə də bu olay bu şəkildə kaydedilmiştir!! Lakin, 2002 yılında Tuva’da bulunan məzarlar ve məzarlardaki əşyaların incələnməsi sonucunda İskit’lərin hənüz miladdan öncə XII. yüzyılda bu bölgələrdə yaşadıkları gərçəyi anlaşılınca, keçmişdəki bütün tezler çöpe atıldı! Çünkü bunun anlamı, İskitler’in Avrupa taraflarından gələn Ari bir halk değil, Asya’dan Batıya doğru ilerleyen Turanî bir xalk olduğu idi. Hətda İskitler’i, Arilər’in torunları olarak görənlərdən biri Rus arxeolog “S. İ. Rudyenko” “Donmuş mezarlar”da bulunan ölünün cəsədini incələdikdən sonra:

—”Şaşılacak bir şey, bu ölü Mongoloiddir!” — demekten kendini alamamıştı. G. Thomson’un "Peiasglar ve Anadolu’nun eski halkları” üzerine etdiyi araşdırmalar, Batılı tarixçi ve arkeologların bilinçli veya bilinçsizcə yalan söylədiklərini ortaya qoymaktadır!! Bütün bunlar “Hint-Avropa” termininin uydurma olmasını göstərir!

Günümüzə baxsaq, Hint-Avropa kökene sahib olduğlarını söyləyən ölkələr bunlardır:

============
1) ABD.

2) Büyük Britaniya.

3) Fransa.

4) Hollanda.

5) Arjatin.

6) İrlanda.

7) Yunanıstan.

8.) İtaliya.

============

Baxın Rəcəb qardaşım, yaza bidiklərim bu qədərdir. Listede olan bu ölkələr "kendileri Hint-Avropa" olduqlarını söyləyirlər. Əsasən bu fikirləri "Siyasetçiler" söyləyir. İran İslam Respublikası isə yalnız Əfgan və Pakistanlıların "Fars" soyundan gəlmələrini söyləyir. Sıradan bir Hindistanlı vatandaşında uzaq keçmişi hakkında İngilislər tərəfindən öyrətilən tək şey budur:

“”Milattan birkaç bin yıl önce, Sanskritçe konuşan ve Merkezî Asya’nın bilinmeyen bir yerinden gelen ve “Aryani” denilen barbar ordalar, Hindistan’ın kuzeydoğusuna saldırdılar. İndus Vadisi’nde gelişmiş bulunan Dravid medeniyetini yerle bir ettiler.””.

İşte “kültürlü” Hintliler’in uzaq tarixiyle ilgili olaraq bildikləri tək şey budur!!!. Okul kitaplarında da fərklı birşey yazılmaz! Halbuki onlarca ildir edilən bütün kazı ve araştırmalara rəğmən, bu iddiayı ispat edəcək “zayıf” bir delil bilə bulunamadı! Əsasən artıq bu iddia arxeolojik, genetik, astronomi, matematik və tarixi coğrafya tərəfindən də “bütünüklü” yalanlanmaktadır! “Ariyanistlərin” tek ortaq cəhəti bilirsiniz mi nədir? Onlar hamısı özlərindən, öncə olanların dediklərini təkrarlayır, lakin zayıf bir dəlil belə sunamazlar! Amma məni düşündürən kimi, size də düşündürəcək sorular var(!)

Bunun “yalan” və “uydurma” olmasının isbatlanmasına və bir çox tarixçilər tərəfindən rədd edilməsinə rəğmən, niye bu fikirlər hələ də qəbul edliyor? Listede yazdığım (az bir kısım) devletler kimdir?! Nədən politika-siyaset meydanında bir-birlerini savunub, dururlar?! İsrailin teline bir şey olan kimi az qalsın baldırlarını yırtacaqlar...

Bunların amacları nədir? Hamısı Sionist-Masson quruluşunun köləsidir! Nədən? Çünki insanlar qul olmaq üçün yaranmışdır, Tanrıya deyil, “Sionizm”e! Yuxarıda mən bunları demişdim:

Türk yazdı:Sionizmin planlarından biri də, insanlar arasında millət olmaq, bir olmaq anlayışını qaldırmaq və dünyaya zina yolu ilə gələn uşaqları çoxaltmaqdır! Əgər “Millət, “Vatansevərlik” və “Bir olmaq” anlayışları yox olsa, insanları idarə etmək daha kolay olur! Kuran və digər Səmavi kitablarda Dəccalın gəldiyi zaman dünyada 1 tək dövlətin olacağı və insanların yalnız 2 millətə-soya sahib olacağı: “Yehud” və “Kölə” gruplarına bölünəcəyi yazılmır mı?!

Fakat, yalnız bunları danışmaqla da olmur....

Türk yazdı:dolaysiyle şimdiki tabirle DNA yapılarımızıda...Onun içindirki Anadoluda Ermeni,Yunan (Rum),Gürcü Kavimleri çoktur..

Sizə söylədiyim kimi, heç bir xalqı qan genləri və DNA baxımından tez bir zamanda asimilyasyona uğratmaq tibbi cəhətdən mümkün deyildir! Bu növ fikirlər həddən artıq çoxdur. Və hamısı da qeyri-Türk qüvvələr tərəfindən(Rus,Erməni,Yunan,Kürt,Çerkez,Fars....) yazılır. Sizcə bunun Türklər tərəfindən deyil, qeyri-Türklər tərəfindən yazılması düşündürücü deyilmi? Və mən kəndim o fikirləri yazan insanları araşdırmış və kim olduqlarını qismən öyrənmişəm. Məsələn: "Lena Umay". Bu isimi duymusunuz mu? Google də istəsəniz araşdırın. Şu internet sitələrində dolaşan və özünə bir dənə də blog yaradan xanımı söyləyirəm. Tam bir internet canavarı! Onun bütün yazılarını izləyirəm. Yazılarının da sonuna "Lena yine de olay çıkarıcak" yazıyor.. Bu belə tamamən komik. Konular isə "Şah İsmail "Kürtdür!" - "Anadolu Yunandır!, "Türkiyede Türk yoktur" və s., və s., və s...

Yazılarının tamamı kopyadır! Həm də "ingilis vikipedisindən"! Nərədəysə Türkiyədəki millətlər "Çerkezlər, Kürtlər, Lazlar..." hamısı "safkan". Amma Türklərə gəlincə, tam aksi....

Təbi ki, bunlar erməni olan "Le'na Umayın" düşüncələridir. Belə adamlar çoxdur....

Şimdilik sizə Anadolu Türklərinin DNA yapısını göndərirəm:

============================

Türkiyə Türklərində "C" Haplogrupu.

Çalışma Adı: Mitochondrial DNA and Y-Chromosome Variation in the Caucasus

Haplogrup C* Sayısı: 1/39
Haplogrup C* Frekansı: 3,0%

Toplam Haplogrup C Frekansı: 3,0%
Bu Çalışmada Haplogrup C Frekans 4. Sırada

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15180701

===============================

Türkiyə Türklərində "E" Haplogrupu.

Çalışma Adı: Y-SNP haplogroups in the Antalya population in Turkish Republic

Haplogrup E*(xE1,E3a,E3b) Sayısı: 1/75
Haplogrup E*(xE1,E3a,E3b) Frekansı: 1,3%

Haplogrup E3b Sayısı: 1/75
Haplogrup E3b Frekansı: 1,3%

Haplogrup E3b1*(xE3b1b) Sayısı: 4/75
Haplogrup E3b1*(xE3b1b) Frekansı: 5,3%

Haplogrup E3b3*(xE3b1b) Sayısı: 2/75
Haplogrup E3b3*(xE3b1b) Frekansı: 2,7%

Toplam Haplogrup E Frekansı: 10,6%
Bu Çalışmada Haplogrup E Frekans 4. Sırada

Türkiyə Türklərində "G" Haplogrupu.

Çalışma Adı: The Genetic Legacy of Paleolithic Homo sapiens sapiens in Extant Europeans: A Y Chromosome Perspective

Haplogrup G Sayısı: 2/30
Haplogrup G Frekansı: 6,6%

Toplam Haplogrup G Frekansı: 6,6%
Bu Çalışmada Haplogrup G Frekans 4. Sırada

http://www.sciencemag.org/content/290/5 ... 5.abstract

Türkiyə Türklərində "T" Haplogrubu.

Çalışma Adı: Y-Chromosomal Diversity in Europe is Clinical and Influenced Primarily by Geography, rather than by language

Haplogrup K*-M9(xL*,N*,O1,O3c,P*) Sayısı: 8/167
Haplogrup K*-M9(xL*,N*,O1,O3c,P*) Frekansı: 4.8%

Toplam Haplogrup T Frekansı: 4.8%

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1287948/

Hələlik söyləyəcəklərim bunlardır, dəyərli Rəcəb bəy qardaşım. Bu gün, ya da yarın, zamanımız olarsa söhbətimizi davam edə bilərik. Sizinlə fikir alış-verişi etmək, mənim üçün çox xoşdur. Təşəkkürlər.

Saygılarımla...
123Türk123
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti abrek80 » Per Mar 29, 2012 1:43 pm

abrek80 yazdı:

yazdıklarım eksik çıkmış......ben kimseden özür dilemem çünki özür dilenecek bir şey yapmadım...çok üzüldüyseniz siz özür dileyin o zaman......
abrek80
Usta Üye
Usta Üye

İleti 123Türk123 » Per Mar 29, 2012 2:35 pm

Dəyərli "avbkrekr08986080680.....".

Sizinlə də "küfür alış-verişi etmək" mənim üçün çox xoşdur! Bu gün, ya da yarın, zamanımız olarsa söhbətimizi davam edə bilərik. Təşəkkürlər..

Saygılarımla...

abrek80 yazdı:ben senin aynanım benim üzerimden kendini anlatmışsın

Ulan kısaca, "Şeytan" olduğunu söyləsənə!! Sənin kimilərin şərrindən Allaha sığınıram!!!

abrek80 yazdı:gerek yoktu biz zaten sizin gibilerin ne mal olduğunu biliyorduk siz daha da açık seçik kendi etrefınızda konuştuğunuz dilde anlatmışsınız çok sağolun

Birini, ya da bütün milləti suçlayarkən diqqətli ol !

Mən burada gəlmiş sizə "At Hırsızı", "Daima Arxadan Vuran", "Xain".... damğaları yapışdırırıram mı?! Çünki mən səndən fərqli olaraq insanların ilk öncə kötülüklərinə deyil, onların saflığlarına, səmimiyətinə, kültürünə, güzəl-güzəl qızlarına və savaşçılığına baxaram! Səndən fərqli olaraq mən keçmişdə bir qrupun təxriba və propoganda yolu ilə etdiklərini, bütün bir millətin adına bağlamıram! Səndən fərqli olaraq, keçmişdə edilən pislikləri, bu günkü nəsillərə aid etmirəm! Sən busan abrek! Sadəcə heç bir şeysən! Səninlə, mənim fərqim budur!

Durduq yerə özünə dost deyil, düşmən qazandım. Həqiqətən bravo sənə, təşəkkürlər...

abrek80 yazdı:sana tavsiyem vede son sözüm acilen bir klıniğe yatıp psikolojik tedavi görmen bir doktordan destek alman...

Mənim də sənə tavsiyəm və irəlidə söyləyəcəklərimin az bir hissəsi - 2-3 sayfa kitab oxuman, Tanrıya bol-bol dua etmən, insanlarla səmimi və yaxşı davranmandır. Düşün bir kərə:

Sən gəlmişsən başqa bir yerə, 10 insana küfür edirsən. Sən özün tək olduğun üçün, sənin etdiyin küfürün sayı da 1-dir. Şimdi sənin küfür etdiyin 10 kişi birdən sənə küfür etsə, nə olar? Bu da toplam 10 küfür edər.

Təkrar bravo avbkrekr08986080680......

Siz bu hərəkətinizlə özünüzə 2 günah və 300 point qazandınız. Ek olaraq üstünə %220 bonus!

abrek80 yazdı:yazdığım ve yazılan mesajları tek tek okursanız kimin haklı kimin haksız olduğunu görürüsünüz..

Yaxşı, əziz qardaşım. Endişelenme, mən hər kəsin yerinə sənin göndərdiyin iletileri və mesajları tək-tək incələyərəm:

==============
==============
==============
abrek80 yazdı:bu nedir abicim ya herkes hatta bütün dünya türk olabiliyor herkes kürt olabiliyor dahası hepimiz ermeniyiz diye sokaklarda bağırılabiliyor ama gel görki çerkeslere gelince siz çerkes değilsiniz yok bilmem nesiniz Sİ-ZE-NE KAR-DE-ŞİM....Sİ-ZE-NE.......

Bax, gözəl insan. Nədən durduq yerdə qaşınıb durdun?! Kuyruk acın çıxmadı mı? Bundan sonra sənə cavabım bu olmuşdur:

KAFKAZ TÜRKÜ!!! yazdı:Qardaş sizə ya da başqa bir soydaşınıza "Sen Türksün - Çerkezler Türk Boyu" deyən oldu mu?

Sənə göndərdiyim bu iletiye görə mi, bütün bunlar?

abrek80 yazdı:siz gidin ciddi yorumlarınızı kendi doğrularınız kafatasçı göktanrıcı sitelerde paylaşın kendi kendinizi ağırlayın bizim misafirliğimiz size ağır gelir..!!!!!

Olmadı əziz qardaşım, olmadı... Rəsmən mənə və soyuma həkarət etdin. Sənin bu mesajından sonra mən bunları yazdım:

KAFKAZ TÜRKÜ!!! yazdı:Ne bu şiddet, bu celal?

Eeee?

Küfür mü, bu yazdığlarım??

abrek80 yazdı:siz önce kendiniz açıklayın niyetiniz ne olduğunu filolog musunuz.?? sadece iki kişinin size tepki göstermesi diğerlerininde rahatsız olmadığı anlamına gelmez dimi...yava ile ikimize gelince divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun dizelerinde ara bizim sana olan tepkimizi....

Rəsmən mənə "KAFİR" damğası vurdunuz! Bu nə lan??!!!

KAFKAZ TÜRKÜ!!! yazdı:Mən niyyətimi və məqsədimi forumda yazdığım ilk mesajda bildirmişəm! Foruma virus gönderib, alt-üst edən bir hacker olduğumu düşünmürsünüz hər halda!

Gönderdiyim iletileri tek-tek incele! Hansı birində size yada başqa soydaşınıza pis davranmışam?

Irkçımısın sen?

Men de senin və senin kimilerin gösterdiyi tavırı bəyənmirəm! Hadi qardaş söyle Adminede "yasaklasın" meni!

Mənə göndərdiyin o mesajdan sonra sənə bunlar yazdım!

Not: Sən cümlələri nə şəkildə oxuyursan!? Orada mən sənə hakaret etmədim, adam gibi bir soru sordum! Amma sən mənim sorumu cavablandırmadın. Sorunu təkrar soruram:

Irkçımısın sen?

abrek80 yazdı:hemen at çamuru hee ırkçıyam nolaki..??

Ha işdə! Açığ - aşkar ırkçının tekisin, gülüm! Rusiyada gördük sənin ırkçı biradərlərini....

KAFKAZ TÜRKÜ!!! yazdı:Çox sevindim qardaş. Mən də "Milliyetçiyem"!!!

Nolaki? İçinde bir sözmü qaldı? Güzel və açık-açık konuşalım!
!

Səmimi olaraq etiraf edirəm, bu yazdığım biraz sərt oldu...

Hesab:
---------------------------
5 - 1
---------------------------

abrek80 yazdı:gozel milliyatçi isan get kendi milliyatının sitelerinde baharatlık yap emi çeşnicibaşı...

benem değelde senen çinde mir söz galmış bellikim altayları uralları aşmış gelmişsen bizim çarşımıza tezgah açırsen de get o zaman Rabbım senen çarşına çaşıt çaşıtına pazar eylesin hemi...

Sən buna "erkeklik"mi deyirsən?! Oturmuş bilgisayarın arxasında, mənə istədiyini söyləyirsən! Mənimlə qarşı-qarşıya dursaydın, bunları söyləyə bilirmiydin?!

Hah! Bir də gəlmiş decenquaya iletilerini tek-tek incelemesini söyləyirsən!

KAFKAZ TÜRKÜ!!! yazdı:"abrek80"!!

Takıntılı, bilgisiz için "kişisel hakaret", senin gibilerin son sığınağıdır!

Hər zaman kəndimi qarşımdakı insandan üstün deyil, aşağı bir səviyyədə olduğumu düşünərəm.
Amma sizcə aristokratik bir şəkildə cavab vermədim mi? Bu mu, günahım?

Ehhh.... İştə "abrek80".

Səninlə aramızda olan bunlar idi. Sənə tavsiyəm yazdığlarından nəticə çıxarmağındır. Əgər qəlbini sındırdımsa, şimdidən üzür dilerim. Amma kimin haklı, kimin haksız olduğu göz önündədir.

abrek80 yazdı:1000 lerce yıllık gerçeği değiştirmeye ve kafa bulandırmaya kimsenin gücü yetmez yetemez..

Evet, heç kimsə 1000 yıllık tarixi dəyişdirəməz! Tarixi dəyişdirən insanların......

(Yahu merak ettim, o - 1000 lerce yıllık tarihden ne biliyorsun?)

abrek80 yazdı:nerede konuşup nerede susacağımı ben çok iyi biliyorum...samiyetini ölçmek için zarfladım

Ölçə bildin mi, bari?

Kaç kilogram gəldi samimiyetim?

abrek80 yazdı:oda hemen düştü beni ırkçılıkla suçladı

Yazılarımı baş-aşağı oxuduğun, hər halindən bəllidir, gülüm! Mən orada sənə soru sordum:

"Irkçımısın sen?"

Sən də gəlib, --"hee ırkçıyım, nolaki lan?"-- demədin mi?!

Həm suçlu, həm güçlü...

abrek80 yazdı:nasıl müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz ise bizim mahallemizde de türk ırkçılığı satılmaz ben sattırmam en azından..

Lan sən kimsin?! Ulan bir de yüzbe-yüz, teke-tek karşılaşsaydık senle.... Ufff, səni varya, ağzını burnunu kırardım, ama bizler her şeyi güzellikle, sevgiyle hall etmeyi severiz. Tek zayıf noktamız da bu!

Ümmetçi herif, sənin çerkez soydaşının biri xristian olsaydı ona düşman gözüylə mi, baxardın lan?! Amma biz Türklər soydaşlarımızı dininə görə bölməyiz!!!

abrek80 yazdı:çok şükür ne türk ne kürt hayranlığım var...

Çerkez hayranlığın yox mu? Lan sən necə vətənpərvər birisən? Bu gün sabah torpağına gavur girsə, çerkezler de daxil olmaqla hər kəsi tək-tək öldürsə -"Eh, nede olsa Türkiye, benim vatanım değil"- söyləyib, geri mi qaçardın?!

Sən Çerkezləri, Adıgeyi falan-filan sevmirsən mi?!

abrek80 yazdı:yazdıklarım eksik çıkmış......ben kimseden özür dilemem çünki özür dilenecek bir şey yapmadım...çok üzüldüyseniz siz özür dileyin o zaman......

Şeytan da çox tekebbürlüydü....
123Türk123
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti 123Türk123 » Per Mar 29, 2012 2:44 pm

Abrek, artıq sənin hakarətlərinin heç biri umrumda deyil! Nə sənin, nə də başqa birinin küfürləri mənim üçün heç birşeydir! Ən azından sizin etdiyiniz merdlik, kişilik, igidlik və erkeklik deyil! Oturmuş bilgisayar arxasında insanların beyninin içinə kaka edib, sinirləriylə, onuruyla və şərəfiylə oynamaqdan başqa əlinindən heç bir şey gəlmir! Amma sən bunları üzümə qarşı söyləyə bilərmiydin lan? İnanki səninlə real həyatda qarşılaşmayı çox istəyərdim...

Artıq sənin gndərdiyin bütün iletilere cavab verməyəcəm! Atalar(ımın) sözü var:

"İt havlar, kervan keçər."

Burada səndən fərqli olaraq decenqua tartışma ədəbini və fikir-alışverişi etməyi, qarşısındakı ilə nə şəkildə davranmağı yaxşı bilir! Təbi, dünya görmüş adam belə olmalı. Və məndə yalnız onunla tartışıram!!!!

Yox əgər, bütün bunları unutmaq niyyətindəysən, mənimlə düşmanlığı və kini buraxmaq istərsən, onda başqa məsələ...

Əsən və sağlıqla ol!
123Türk123
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti decenqua » Per Mar 29, 2012 10:22 pm

Kıymetli 123Türk123,Hüseyin kardeş;

Yani ben sanal sohbette de olsa yaşanmış örnek olabilecek hikâyelerle başlangıçta bulunma üsluba alışkınım. Tabi bu hikâye ana konudan kopuk olmamalı ki anlatımda neticeye ulaşılabilsin,böyle düşünürüm hep.Gerçi netice her daim ne mümkündür hep konu konuyu açar misali sohbet bir mecrada güzergah eyler..
Sarı gelin hikayesinin Ülkemiz Türkiye de anlatılan bir çok versiyonunu da dinledim.Bir önceki içerik yazımda Ermeni yaşlının anlattığı başka bir versiyonuydu…Aslında ben Türkünün pek tarihi hikayesinde durmuyorum,demek istediğim veya demek istemeye çalıştığım iddialarım da ısrarlıyım..Kısaca bu ideamı sizde anlamışsınızdır,Kavimler (Irklar),kültürler,dil (kelime) hazneleri bir arada yaşama şartları dayatmasından dolayı bir birini etkilemiştir.Bu fizyonomiden tutun,edebiyat antolojisine kadar,mimariyi,hayat hikayelerini,aşkları,savaşlardaki ittifakları,şehir,kasaba,köy yaşamlarının düzenlenmesi ve devlet yasalarına kadar geniş bir etkileşim yelpazesidir..
Bakın Ülkemizde Erzurum,Kars yöresinde iki anlatımı vardır bu hikayenin.Biri Türk Gencinin Ermeni kızına aşkının hikayesidir.Kızı vermiyorlardır...Delikanlımız alır sazı eline..Fakat benim yukarı ki bölümde anlattığım, Ermeni yaşlısının da dediği gibi Ermenilerde sarışın çok enderdir.Aşıkları ters yüz yapalım,kız delikanlı Ermeni kız Türk olsun,yine sarışın ihtimali çok az..Bu demek değildir ki bölgede hiç sarışın olmaz diye…Çalıştığım okulun bahçe bakımına belediye işçileri geldi.Aralarında Kürtçe konuşuyorlar.Bir adam Mavi gözlü ve sarışın.Ten beyaz.Allah için Trakyalı veya Karadenizli falan zannettim..Mola anında laflaştık.Adam Siirtli Kürt.Kürtçe konuşuyormuş meğer ben duymamışım.’’Yav dedim seni Ülkemizin Batısından,Trakya’dan,Karadeniz’den sandım sen nasıl Kürtsün böyle.’’Gülüştüler ve adam dediki,’’Esas Kürtler Sarışındır Kardeş,fakat daha sonra bölgemizdeki Araplarla,Müslüman Olan Ermeni Kökenlilerle,Türklerle karışarak esmerlik ağır bastı,dediğin doğru.’’Yine bir gün Muhitin bakkalındayım,küçük bir çocuk,elinde çukulatası ama masmavi gözler,sapsarı saçlar.Herkes seviyor falan.Bende Bakkalımıza,’’Yahu Veysel kim bu yavru kartpostallardaki bebekler gibi MaşAllah?’’ dedim..’’Amcamın torunu’’..dedi.’’Yok ya,amcanın gelini veya damadı Kürt değil herhal’’dedim..’’Yo,Adıyamandan Misafir geldiler annede babada Kürt’’..İnanamadım ve Veysel çocukla Kürtçe konuştu,çocukta Veyselin söylediklerine tepki gösterdi hatta tek tük Kürtçe kelimelerle cevapladı…Sarı Gelin Türküsünün bir başka versiyonu.Artvin taraflarında bir Kıpçak beyinin kızına aşık olan Erzurumlu delikanlıydı değimli.Peki Kıpçak Beyi olduğuna kaynak varmı?Hangi Arşivde,kütüphane,çağının yazarlarından zamanımıza kalan gerçek hayat hikayesi kitabı falan varmı…Neden Gürcü beyi değil,Laz Beyinin kızı değil mesela..O bölgelerde Gürcü,Laz,Hemşinli nüfus daha ağırlıktaydı o yıllar.Onlarda da sarışın da ağırlıkta.Kürtlere,Türklere,Ermenilere,Çerkeslere nazaran..Türk Kıpçak beyinin kızı dışında diğer kavimlerin,ırkların olamaz. Çünkü bu yıllardır sürdürülen devlet politikasıdır. Edebiyatın her dalında, tarihin her safhasında ağırlıklı olarak muhakkak Türk olmalıdır, eğitim, kültür politikaları bu olmuştur ülkemizde 10-15 yıl öncesine kadar. Araştırılmadığı veya önemsenmediği için.Çünkü tarihte daima baskın,zengin,hakim milletlerin,devletlerin istilasındadır kendi oturur yazar eğer uluslar arası kabul görmüş,ispatlanmış tarihi detaylar söz konusu değilse tabi.Yani artık her türlü hakimiyetini yitirmiş,kendini geliştirme,araştırma,ispat etme hakları olmayan kavimlerin maalesef yaşanmış gerçek hikayeleri ya kaybolur yahutta kamuflaj olur hakim ve baskın kültür tarafından..Ha Sarı Gelin belki hakikatten bir Erzurumlu Türk delikanlısıyla Kıpçak beyi kızının hikayesidir,benim demek istediğim başka bir şey.Bakın bu o kadar derin bir hikayeki Azerbaycada dahi Türküsü söyleniyor…
Esas konumuza gelecek olursak işte bu bir Kültürel etkileşim, bu etkileşim öğle kuvvetli ki birçok Kavmin efsanesinde yer almış. Sarı Gelin, Sarışınlıklar üzerinden gidecek olursak ısrarla üzerinde durduğum bu topraklarda binlerce yıllık iç içe geçmişliklerin görsel ve edebi ispatı.
Ülkemizde bilhassa doğu Karadeniz,orta Karadeniz,Erzurum,Kars,Ardahan Sivas taraflarında halk arasında hala aralarında söylenen, Türkçe resmi isimleri olmasına rağmen Rumca,Ermenice,Gürcüce,Kürtçe,Lazca köy isimlerine pek inanmadın..Normal görüyorum,sanırım Azerbaycan Türküsün ve Türkiyede pek bulunmadın..Googla gir,bu saydığım ve daha başka doğu vilayetlerindeki Köy,kasabaları incele bazı bilgileri orada da göreceksin.Mesela Türkolok Hüseyin Nihal Atsızın Köyü Gümüşhane Torul Midi Köyüdür.Midi size bir şey hatırlatıyormu.Etek boyundan.Mini,Midi,Maxi…Mini=Kısa (küçük),..Midi=Orta (Diz kapağı izası),…Maxi=Uzun (Ayak Bilekleri izası)..Yani Köyün Rumca (Pontusca) adı Midi köy=Ortaköy…
Bir örnek,yine Yukarıda bahsettiğim Gümrükcülük yıllarımda Patronumuz Cahit Bey,Kırım Tatarı Türklerinden.Osmanlı Zamanında dedesi İstanbula,İzmire sırasıyla yerleşmiş,buralarda yaşamış.Babannesini anlatırdı.Yeşil başörtülü,dindar bir kadın olarak.Namazında niyazında.Dedesiyle Rumca konuşurmuş.Kendileriyle dahi Türkçe konuşurken zorlanırmış.Babannesinin İslam ile şereflenmiş Giritli Rum bir kadın olduğunu söylerdi patronumuz.Kendiside Yoğuslavya Tikveşli Bir Boşnak Bayanla evliydi.82 Yaşında 2005 yılında vefat etmişti patronumuz..

Kısaca başka bir hikaye.Askerlik öncesi bir gazetede çalışıyorum.Babıali.Gazetelerin toplu olduğu yer o zaman.Yani Cağaloğlu..Bir aile faciasına şahit oldum.Gazetecilerden bir çift bir birlerine aşık olarak evlendiler.Çocukları oldu.Bebeği gözlerimle gördüm.Kıvırcık siyah saçları,simsiyah boncuk gözleri ve çukulata renginden daha açık bir tende tipik zenci.Erkek tarafı hop kalktı,hop oturdu.Geline atılmayan iftiralar kalmadı.Tabi o yıllar DNA ilmi henüz yok.Gelinin avukatı akıllı bir şey…Soy kütüklerine indi,Manisalara gittiler,damadın dedinin babası olması lazım Muğla taraflarından evleniyor.Sudan kökenli bir ailenin kızıyla.Ve ispat,dört-beş kuşak sonra Gen nüksediyor.Gelin bu sefer onur mücadelesi veriyor,kocayı boşuyor ve o yıllarda altından iki daireyi alıp çocuğada maaş balattıyor (Nafaka)…Erkek tarafı Manisalı Yörük…

Ben bunları demek istiyorum..Bu Saf ırkın kökeni,dibi bu topraklarda bulunmaz…1500-200 yıllık bir yolculuğun serüveni bu…Onun için bir önceki yorumumda Türkiyenin DNA haritasında %7 Türk Irkı ispatlandı derken ispata gerek yok bu topraklar Kültür olarak %70 Türk dedim…Çünkü Zenci evladı olan baba Sudanlı ninesinin kültürüyle,diliyle yetişmiyor,Giritli Rum olan babannesinin dilini patronumuz bilmiyordu tıpkı eşinden olan çocuklarının Boşnakça bilmemesi gibi.Türklük bir ırk üzerinden değil Kültür üzerinden vardır bu Ülkede ben böyle düşünüyorum…Sürekli baskın olan kültür diğer mecalsiz kalan kültürleri Asimile ederek kendine dönüştürür ve 5-6 kuşak sonra özümler o asimile olmadan önceki kültürden,dilden ırktan haberdar değildir.

Ve Anadoluda Ermeniler 1915’e kadar yoğun olarak köyler halinde,ilçeler halinde vardı.Ona keza Rum köylerde vardı.Rumlar İskenderin Perslileri kovalamasından sonra Anadolu içlerine daha çok sirayet ettiler.Yunan anakarasından İzmir Aydın Üzerinden Konya,Karaman,Kırşehir Kapadokyaya kadar.Kuzeyde Trabzona kadar,Pontus yine aslında bu Rumların yerleşmesi sonucu doğmuştur.Benim Eniştem Türktür.Tokatlı.Rahmetli dedesi İsmail dedeye ölene kadar Yunanistandan Arkadaşından Mektup gelirdi,oda yollardı.Arkadaşı Mubadellerle yollanan kendi köylerine yakın bir Rum köyündenmiş..Ve Etraftaki Rum köylerinden köylerine gelen gelinlerden bahsederdi…
Hüseyin kardeş Irklar saf (Katışıksız) değil, sadece Kültürler, Anadiller yaşıyorsa saftır…Mesela Sarı Gelin Linki yolladınız dinledim.Teşekkür ederim.Azerbaycan versiyonu…Dikkat ettinizmi girişteki Udi delikanlı yüz yapısı olarak ne kadar Farslılara benziyor değil mi?Söyleyen kişi ve def çalala arkada oturan bayan bence Türk tipine daha çok benziyor…
Bu böyle kardeşim saf ırk yoktur yaşayan dil,kültür vardır.Bu kafkasyadada böyledir,Orta Asyadada böyledir,Ortadoğu ve Anadoluda da…
Selamlar,yoruldum,daha çok yazmak istediklerim vardı Hüseyin kardeş ama yazacağım…Görüşmek üzere,dua ile kal..
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti 123Türk123 » Pzr Nis 01, 2012 8:16 am

decenqua yazdı:Yani ben sanal sohbette de olsa yaşanmış örnek olabilecek hikâyelerle başlangıçta bulunma üsluba alışkınım. Tabi bu hikâye ana konudan kopuk olmamalı ki anlatımda neticeye ulaşılabilsin,böyle düşünürüm hep.Gerçi netice her daim ne mümkündür hep konu konuyu açar misali sohbet bir mecrada güzergah eyler..

Təkrar xoş gördük, Rəcəb qardaşım.

Çox doğru söyləmişsiniz, Albaniyadan Alpanlara – Urartudan Çeçenlərə -- Çeçenlərdən -- Şümerlərə -- Kəngərlərdən Türklərə -- Türklərdən Farslara -- onlardan Nogaylara, Nogaylardan Mongollara –
Daha sonra Kirosa – Kirosdan Erməniyə -- Ermənidən Azəriyə -- bizdən Sarı Gəlinə, Hintlərdən massonlara..... ehhh, ehhh....

Tarixin və bilgilərin tozlu rəflərində gəzişdik, danışdıq, gəldik günümüzə çıxdıq! Hamısının səbəbi soylar və ırklar. Əslində, bu növ tartışmalardan, söhbətlərdən xoşum gəlir. Hələ sizin kimi həmsöhbət bulduğum üçün şadam.

decenqua yazdı:Sarı gelin hikayesinin Ülkemiz Türkiye de anlatılan bir çok versiyonunu da dinledim.Bir önceki içerik yazımda Ermeni yaşlının anlattığı başka bir versiyonuydu…

Düzdür, bir çox türkülərdə olduğu kimi, Sarı Gəlin türküsünündə bir çox versiyonları var. Əgər tam olaraq şarkını xatırlayırsınızsa, mənə o ritmdə olan musiqini (məsələn; youtube...) verə bilərsiniz mi? Çünki Sarı Gəlin türküsünün musiqisi 2 cür olur: Biri cingiltili notlarla, digəri isə kar səslərə.

decenqua yazdı:Aslında ben Türkünün pek tarihi hikayesinde durmuyorum, demek istediğim veya demek istemeye çalıştığım iddialarım da ısrarlıyım..

Doğrudur qardaşım!

Ermənilər də, İngilislərdə...... sizin kimi düşünsəydi, bütün bunlar nəyə gərək? Dünyamız çiçəklənər, qıtlıq, susuzluq, müharibə, savaşlar, ölümlər, xəstəliklər.... Qiyamətin qopmasına belə gərək qalmazdı! İnsanlar və hər bir canlı xoşbəxt olar, daşlar Cənnətə dönər...

Amma, hər kəs eyni düşüncədədir mi? Bu gün bir çerkezə-kürdə-erməniyə -“Türk”- kəliməsini söyləyirsən beyninə:

Faşist, ırkçı, o barbar,
Kan içen bir canavar!

İnsan değil, canavar.
Her kesi tutub, asar!

=====================================

İndi sən Türkə “Çerkez” söyləsən – “xain, “satqın”, “qorxaq”, “at hırsızı” “savaşdan kaçan”......

Sonra gəlib “Kürt” desən – “alçaq”, “şərəfsiz”, “arkadan vuran”, “PKK”, “Vatan Haini”.......

“Erməni” kəliməsinə gəlincə isə “etnik döküntü” və bütün Türk dillərində olan küfürlərlə eşanlamlıdır!

-------------------------------

Bu nə ya,.. Tanrı aşkına!?

decenqua yazdı:Kısaca bu ideamı sizde anlamışsınızdır,Kavimler (Irklar),kültürler,dil (kelime) hazneleri bir arada yaşama şartları dayatmasından dolayı bir birini etkilemiştir.

Kültürlər, dil xəzinələri.... bir-birini etkiləmişdir. Mən də razıyam. Amma biləyimizdə axan qan?

Irksız, Kavimsiz – bir həyatı kim istəməz ki? Bütün Dünya 1 millət olsa, buna kim etiraz edər? Hər kəs eyni dildə danışsa, gözəl olmazmı?

Mən Tanrıma soruram – Neden bunlar Ulu Tanrım?

“Ey insanlar, gerçekten Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, haber alandır.” --- (Hucurat Surəsi, Ayə 13.)

decenqua yazdı:Bu fizyonomiden tutun,edebiyat antolojisine kadar,mimariyi,hayat hikayelerini,aşkları,savaşlardaki ittifakları,şehir,kasaba,köy yaşamlarının düzenlenmesi ve devlet yasalarına kadar geniş bir etkileşim yelpazesidir..

Bunlar yaxşıdı! Həm də çox iyidir. Amma, mantıksal açıdan güclü və çox olanın kültürü, mədəniyyəti, azınlıq olanları etkiləməz mi?

decenqua yazdı:Bakın Ülkemizde Erzurum,Kars yöresinde iki anlatımı vardır bu hikayenin.Biri Türk Gencinin Ermeni kızına aşkının hikayesidir.Kızı vermiyorlardır...Delikanlımız alır sazı eline..

Yahu, nə erməni qızı ya... Qızın erməni olduğunu söyləyən kim? 11-ci yüzyılda ermənilər Suriyada deyilmiydi?!

Türkünün isimi belə TÜRKCƏ ! ! !

Tanrı aşqına güzəl qardaşım. İnternetdə, forumlarda olan, istər Türkcü, istərsə də başqa bir şey fərq etməz. Bir-birinin kopyası olan yazıları və konuları oxuyaraq “araşdırmadan” yazmayalım, heç bir kaynak göstərilmədən yazılan versiyonlar haqqında danışmağımız, yalnız zaman kaybı və kirlilik yaradar. O zaman mən də, Mu kıtasından konuşum, dünyanın Türklərdən yarandığını söyləyim, onlarca uydurmalar və başqa-başqa şeylər yazım, doğru olur mu?

O səbəbdən sıradan məhəllə ağızlarıyla, adi forumlarda yazılan, vikipedi, blog və başqa-başqa sosial şəbəkələrdən yararlanaraq söylədiyimiz düşüncələrin doğruluğunu və önyargılı yazılıb-yazılmamasını yoxlayalım! Əksi təqdirdə burada gəlib danışmağımız mənasız olar...

decenqua yazdı:Fakat benim yukarı ki bölümde anlattığım, Ermeni yaşlısının da dediği gibi Ermenilerde sarışın çok enderdir.Aşıkları ters yüz yapalım, delikanlı Ermeni kız Türk olsun,yine sarışın ihtimali çok az..Bu demek değildir ki bölgede hiç sarışın olmaz diye…

Gəlin tezlərlə, şübhələrlə, kaynaksız fikirlərlə və institusiyayla – 6-cı hissimizlə danışmayaq. Əsərdə olan obrazlar bunlardır:

==========================================

1) Platon – Kızın atası.

2) Xumar – Kızın ismi.

3) Simon – Papaz.

4) Serqo(?) – (sıradan bir köylü ola bilir mi?)

5) Sənan – Türk oğlu TÜRK! - Qızı istəyən oğlan.

6) “....” – Kızın anası. Platonun əziyyətlərinə, zülmlərinə dözməyərək, qızın kiçik yaşlarında ölmüşdür!

============================================

Ayrıca, “sarışın güzellerden” bəhs etdiniz... Nə sarışını?! Əsərdə olan “sarı” kəliməsi simvolikdir! Bunu hər bir cəhətdən isbatlaya bilərəm! Amma hər 2 görüşüm var.

Axdardığlarım, belə bir nəticəyə gəlməyə imkan verir ki, çəkinmədən, “Sarı Gəlin” ailəsini, Kıpçak soyu olaraq təqdim edə bilərəm! “Kıpçaq”, yaxud “Poleves” sözünün mənası da elə sarı deməkdir! Deməli, böyük ehtimalla “sarı” sözü elə Sarı Gəlinin dəri piqmentasiyası ilə (dərisinin rəngi) ilə bağlıdır!

Bu versiyanı kanıtlamaq üçün bir daha olayın, hekayənin yaşandığı məkana üz tutaq... Refik Altunay gəzdiyi obaların və ellərin “Çorux” çayı boyunca yerləşdiyini qeyd edir. Bəs Çorux nə deməkdir? Onun Kıpçaqlarla bir ilgisi varmı?

Əvvəla qeyd etmək lazımdır ki, «Çorux» bir hidronimdir - yəni çay adıdır. Lakin bir qədər daha diqqətlə yanaşsak, bu sözün etno-hidronim olduğunu görə bilərik!

=========================================
“Çorux > Çorlar > Şorlar” və Azərbaycan toponimləri…
=========================================

Tarixçilərin və Türkoloqların ortak fikri belədir ki, “Çorlar”, yaxud “Şorlar” - Hun-Kıpçaq tayfalarıdır! Bu tayfaların, yəni Çorların, yaxud Şorların adı ilə bağlı istər Azərbaycanda, istər Türkiyədə, istərsə də Sibirdə və Rusiya Federasiyasının ən müxtəlif yerlərində çoxlu sayda toponimlər var! Bu etnonimlərin yüzə yaxınını axtarıb, bulmağım mənim 20-30 dəqiqəmi, bəlkə də daha az vaxtımı ala bilər. Amma mən öz cocuğluq xatirələrimdən, təkribən 5-6 il öncə gördüklərimi, yaşadığlarımı və duyduğlarımı söyləyəcəm.

İndi siz “ç” səsindən “ş” səsinə keçidi merak edəcəksiniz və mən də bunu bilirəm. “Çor” və “Şor” sözünün fərqli tələffüzü, Oğuz-Kıpçaq ləhcəsindəki fonetik dəyişmə ilə bağlıdır. Türk Dil Grubu geniş bir ağacdır. Bizim dilimizdə “g” səsindən “s” səsinə belə keçid vardır! Məsələn:

“Hangi” (Anadolu.) --- “Hansı” (Kafkaz.)

Azərbaycan və Kafkazın mərkəzində və doğusunda Oğuzlar üstünlük təşkil edir! Məsəla;

Şüyüd” (dereotu) kimi tanıdığımız bitkiyə, Kafkazın batısında yəni Gəncə-Basar, İrevan, Yuxarı Karabağ, Borçalı, Aşağı Tiflis.... ellərində isə Hun-Kıpçaq soyları üstünlük təşkil etdiyi üçün, Çüyüd” deyirlər..

Bu canlı nümunədən də göründüyü kimi, Rus - Türkologiya elmində “Şorlar” kimi tanınan və hazırda Novosibirskdə yaşayan və sayı 2 min nəfər olan “Şorlar” özlərinə “Çor”, yaxud "Çor Kıjı" deyirlər. Deməli, Corux(Çorux) çayının adı da Kıpçaq çorlarla bağlıdır! Şimdi, Azərbaycanın və Kafkazın digər bölgələrinə də baxaq.

Digər bölgələrdə isə bu söz, “Şor” şəklində işləndiyi üçün Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun adında və Şirvan mahalının adında kök olaraq iştirak edir! Yerli şərurlular öz rayonlarının adını “Şortil” kimi tələffüz edirlər. Bu Şor-El (Şor eli) anlamını verir və bölgənin adı da etnonimdir!

Az öncə yuxarıda - Şirvan sözünün tərkibində də “Şor” komponentinin varlığını söyləmişdim. Burada da “Şor” kəliməsi, kök kimi iştirak edir.

==========
Şor + Van
==========

Yuxarıda işlənən “Şor” kökü, yenə də Hunların Şor qolunun etnik adı, “Van” isə «Dədə Qorqud» dastanında işlədilən “Ban” sözünün fonetik deformasiyaya uğramış formasıdır! Dastanda “Ak-Ban” evlərdən bəhs edilir.

Ban – kəliməsi “arxaik mənada” yaşayış yeri, məskəni, hazırkı mənada isə evin örtüyü, üstü anlamında işlədilir. Şorlarla bağlı başqa bir etnonim isə Refik Altunayın rast gəldiyi mahalının adıdır!

Hekayədə Sənanın dostu, “Ali”(Əli) adlı bir köylünün ismi də keçir. Baxın, mən bu fikirləri Refik Altunayın “Kafkaz Yolları” əsəri ilə kendi mantığımı sintez edərək yazmıram! 80 yıl öncə dahi Azərbaycan şairi və yazarı - Hüseyn Cavidin əlyazmalarında bu fikir öz təsdiqini tapmışdır! Ayrıca, Zəlimxan Yagub da, bu hekayənin Kırım Tatarları arasında, eyni ilə sizə söylədiyim şəkildə “Dastan” olaraq anlatıldığını söyləyir! Hər nəysə...

Refik Altunay, yuxarıda ismini söylədiyim Əlinin “Okçu” köyündən olduğunu bildirir. Bu köy isə tarixi olaraq Batı Azərbaycanın (indiki Ermənistan Respublikasının) Amasiya rayonunda olduğunu hər kəs tərəfindən bilinir. Siz yaxşı bilərsiniz, Amasiya rayonunda “Şörəil” adlı mahal vardır! Və bu mahal Qars vadisi ilə Ardahana bitişik ərazidədir!

Yav, bu qədər söz söylədik, fikirlərə baş vurduq, --“Her şeyin bir-birini tamamlaması garip değil mi?!”—

Allah, Allah.. Yahu “Şörəil” adı da “Şorlarla” bağlı etnonimdir ! ! !

Burada da eyni ilə Şəril etnonimində olduğu kimi, “Şor” və “el “komponentləri birləşərək “Şor eli” anlamını verir! Hər iki etnonimin leksik mənası və fonetik strukturu eyniyyət və uyğunluk təşkil edir! Sözəmələgəlmə forması da eynidir! Bunları uzatmadan öncə “Çorux” çayının da Kıpçaqlarla bağlı olduğunu bu səbəbdən, diqqətə təqdim etməyi lazım bildim!

Fikirlərimin və oxuduğum kaynaqların da, başqa-başqa yerlərdə, fərqli-fərqli düşüncələrlə, və farklı-farklı insanlar tərəfindən qaləmə alınaraq yazılmasının, yalnız “Xalq” ədəbiyatı aracılığı ilə isbat olunmasının və uyğunluq təşkil etməsinin də səbəbi budur!

Sayın Rəcəb bəy, Apşerondan-Bakıdan tutmuş, Anadoluya qədər elləri gəzdik.... Hətta bulunan coğrafiyadan da uzağa, Kırım Tatarları – Ukrayna, Özbəkistan və Mongolustan sınırlarından belə söz etdik! Bunları inkar etmək, o qədər də kolay değil!

Deməli, ərazidə olan adlar, toponimlər, hidronimlər və etnonimlər də Kıpçaqlarla bağlıdır! Bu isə Sarı Gəlinin
Türk qızı olması ilə bağlı irəli sürdüyüm iddianı daha da qüvvətləndirir! Amma bunulna da bitirməyəcəm.. Çünki sıradan bir şarqı olaraq görünsə də bu Türk kültürünün bir parçasıdır! Və bunu da heç kimə kaptırmam! Şimdi davam edəlim, qardaşım.

Siz kəlimələri və iletilerdeki cümlələri o qədər incə, gözəl və natiklik yeteneği ilə, kırmadan yazırsınız ki, sanki hər bir kəliməniz, hər bir cümləniz ayrı-ayrı yollara, məsələlərə açılır.. Və bu da, çox xoşdur.

Sarı sözünün digər mənalarına gəldikdə isə, bəzi araşdırmacılar bunu “Günəşlə” ilgiləndirməyə çalışırlar. Bildiyimiz kimi, qədim Türklərdə Günəş”, “Ay” hətta “Qor” (atəş) kultu olub, ancaq net bir halda. Bunu günəşlə və eski Türk inancları ilə əlaqələndirə bilərdim, amma bu kendi fikrimə görə mantıklı deyil ! Bunları bıraxıb, dastanlara keçək.. Hələliksə sizinlə birlikdə “sarı rəngi” ilə bağlı hekayələrimizə nəzər yetirək.

Bütün Türklərin ana dastanı olan «Dədə Qorqud» dastanımızın “Kanqlı Qoca oğlu Kanq Turalı” boyundan söhbət açaq.

Kanqlar Türk boyudur və hazırda Azərbaycanda Selyan və Mil-Muğan, ayrıca Özbəkistan və Kazaxıstan düzlərində sizin kimi, mənim kimi normal həyat tərzi keçirirlər. Ayrıca “Kəngərlilər” kimi tanınırlar! (Şümerlər də özlərinə “Kəngər” deyərdi!) Bu dastanın qısa süjeti belədir:

“Kanq-Turalın” evlənmə vaxtı çatıb, və Öz boyundan olan Türkmən(Oğuz) qızıyla evlənmək istəmir:

«Mən incə-mincə-nazik qızın üstünə yıxılsam göbəyi partlayar! Mənə qılınc çalan, at çapan qız lazımdır»

deyir. Üz tutur İç Oğuza, qız bəyənə bilmir. Sonra Dış Oğuza, yenə axtardığını bula bilmir. Nəhayət, Qalın Oğuzun sınırlarını aşaraq Trabzonda, kafir elində “sarı donlu” Selcan xatunun sorağını alaraq oraya gəlir. Sarı donlu Selcan xatunu almaq üçün buğayla, buğrayla (nər) və aslanla savaşmalı olur. Selcanın qardaşı “Tungur-Alp”la gürəşir. Və nəhayət, qızı alaraq Kalın Oğuza geri dönür...

-----------------

Göründüyü kimi, Selcan xatun “sarı donludur”, kafirdir (qeyri-müsəlman), bundan qalan digər məsələlərdə isə onun mənsub olduğu tayfa ilə Oğuz tayfaları arasında heç bir fərq, dil, mədəniyyət, məişət, isim və s. yoxdur!
8-ci sınıf Tarix kitabından xatırlayıram ki, Səlçuk axınları zamanı Xristian Kıpçakların, İslam dininə görə dağlara tərəf çəkildiyi yazılmışdır, değil mi? Deməli, sarı donlu Selcan xatun xristian Kıpçaq qızıdır!

İndi isə bizim ata dastanımız olan “Oğuz Xan Dastanı”na keçək. Çünki Oğuz Xan, Nuhun oğlu Yafəsin torunu və Türklərin atası olaraq bilinir! Bu dastanda da, mütləq Kıpçaklardan söz edilməsi gərək...

Dastanda qeyd edilir ki, bir gün Oğuz Xan atıyla birlikdə, meşədə ov edərkən, uzaqdan bir ulduzun düşdüyünü görür. Yıldız göydən, düşər-düşməz meşənin o biri ucunda yanğın başlayar. Gənclik çağında ilk dəfədir böyük atəşi görən Oğuz atını oraya sürər. O bölgəyə gələnə kimi yanğın sönər və hər şey izsiz olar. Oğuz Xan geriyə qayıtmaq istəyərkən, gölün ortasında bitmiş bar ağacın koğuşunda bir qız görür. Qızın gözü göydən daha göy, saçları sarı, dəniz kimi dalğalı, dişləri inci kimi idi. Oğuz Xan bu qızla evlənir.

-------------------

Deməli, mavi gözlü, sarışın qız ağac koğuşunda oturmuşdu! Bu “koğuş” sözünün arxaik (eski) Türkcəmizdəki forması «Kopuçuq»dur!

Bütün tarixçilər və Türkoloqlar da “Kıpçaq” sözünün məhz «Kapucuq», yəni “koğuş” sözündən törəndiyini mübahisəsiz qəbul edir! Deməli, ilkin mənbədən başlayaraq Kıpçaqlar sarı rəngi ilə bağlı olublar. Çünki saçları və sifətləri sarışın idi.

Elə ruslar da Kıpçaqlarla rastlaşanda onları bu görünüşlərinə görə “Poloveç”(sarışın mongoloid) adlandırıblar! Sarı Gəlin də Kıpçaq qızı olduğu üçün sarışın idi və mənsub olduğu kökün keyfiyyətlərini daşıyırdı...

================================

Gördüyünüz kimi, Rəcəb bəy qardaşım. “Sarı” sözünün anlamını həm simvolik, həm də “harfi” mənada, açığlamasını söylədim. Doğrudur, ayrı-ayrılıqda hər iki fikir ziddiyət təşkil etsə də, başdan sonadək söylədiklərimin hamısı, birlikdə uyğunluq təşkil edir!

Həm “simvolik”, həm də “hərfi” mənada...

decenqua yazdı:Sarı Gelin Türküsünün bir başka versiyonu.Artvin taraflarında bir Kıpçak beyinin kızına aşık olan Erzurumlu delikanlıydı değimli.Peki Kıpçak Beyi olduğuna kaynak varmı?

Hımmm....

Dəyərli Rəcəb qardaşım. Mən sizdən yaşca kiçiyəm və heç bir şeyi “uydurmuram!” Əlbətdə sağlam bir qaynağa dayanmasaydım, bunları söyləməzdim! Görünür ki, siz bu əsəri küçük bir şey olaraq görürsünüz. Lakin bu belə deyil !

Əsərdə olan hekayəni, keçən yüzyılın ortalarında Ruslar tərəfindən Sibirə sürgün edilmiş dahi Azərbaycan yazarı - “Hüseyn Cavid”in qaynaklarıyla təqdim etməyə çalışacam. Hüseyn Cavitdən başqa, bu türkünün Türk kökenli olmasını Kazaxıstan, Azov Dənizi Özbəkləri, Dəşti-Kıpçak Türkləri və Oğuzların milli etnonim və toponimlərinə əsaslanaraq, ən əsasıysa, Sarı Gəlin türküsünün Mongolustana qədər yayılmasına dair bilgilərimi sizinlə paylaşacam. Ayrıca Hüseyn Cavidin əsərləri ilə, Refik Altunayın “Kafkaz Yolları” əsərini sintez edərək ortaya zəngin bir qaynaq çıxara bilərəm:

Şimdi isə yenidən mövzuya qayıdaq. Çox düşündürücüdür ki, dahi Azərbaycan yazarı Hüseyn Cavid çeşitli-çeşitli yazılarındakı insan-obrazları, məsələn: -- Gürcü obrazlarının adını gürcü adlarla:

Serqo, Simon, Nino....

-----------------------------------------

Arab obrazlarını arab adları ilə:

Zəhra, Əzra, Sədra, Əblülüla, Mərvan..

-----------------------------------------

Azərbaycan obrazlarının adlarını isə Türk adları ilə, məsələn:

Oğuz, Özdəmir, Sənan, Taparxan və s. şəklində verir!

Bu, yazarın – yəni müəllifin, obrazların milli xarakterinə və hətta adlarının seçiminə belə ne kadar dikkatle yanaşdığını, bu məsələdə önəmli həssaslıq nümayiş etdirdiyini göstərir! Belə olan halda ilk baxışda Hristian Gürcü kimi görünən kızın adının “Xumar”, atasının adının isə “Platon” olması düşündürücü deyil mi?

Sizcə Hüseyn Cavid Gürcü dilində 1 tane isimden başqa ad bilmiyordu mu? Farz edəlim ki, bu yalandır! Hüseyn Cavid kızın ismini dəyişdirmiş, sabotaj etmişdir! Ya niyə atanın isimini dəyişdirmədi?! Məgər “dahi” və “bilgili” olduğu üçün Stalin tərəfindən sürgünə göndərilən Hüseyn Cavid – soyun babadan gəldiyini bilmirdi mi? O zaman niyə atanın ismini dəyişdirmədi?! Nədən 14-cü yüzyılda yaşamış Hafiz-i-Şirazinin də yazılı qaynaqları, Hüseyn Cavidlə eynilik təşkil edir!?

Yoxsa bilərəkdən, gərçək kaynaklara əsaslanaraq - Xristian qızın adını Xumar, atasının adını isə Platon kimi verirdi? Əlbəttə, İstanbulda təhsil alan, dəfələrlə Bakıdan Batumiyə, Tibilisiyə oradan isə gəmi ilə İstanbula gedib-gələn Hüseyn Cavid onlarca, yüzlərcə, gürcü adı bilirdi! Bəlkə elə gürcü dilini də bilirdi! Bəs, nəyə görə əsərin qəhrəmanları səviyyəsinə yüksəltdiyi qızın adını gürcü adları ilə vermirdi?

Elə kilid nöqtə də burdadır! Hüseyn Cavid qəhrəmanların kimliyini ya dəqiq bilir, ya da əsaslı qaynağa söykənərək bunları yazırdı!

Əgər sizin “Sarı Gəlin” türküsündən azda olsa məlumatınız varsa, “Sinan” obrazını xatırlamalısınız. Bu obraz Azərbaycan Türkcəsində “Sənan” şəklindədir! Elə isə Şeyx Sənanın aşık olduğu hristian “Xumar” və babası “Platon” kimlər idi? Yenə Hüseyn Caviddən sitat gətirməklə Platondan başlayaq:

Platon əyyaş və içki düşkünüdür! Onun verdiyi zülmlərdən sonra eşi dünyasını dəyişmişdir. Kiçik yaşlı Xumar bunların şahidi olduğuna görə evlənməməyə qərar verərək, yarı-rahibə həyat tərzi keçirir. Platon isə xristian olmasına baxmayaraq, yerli insanlar, hətta Papaz tərəfindən də dışlanarak, yad ünsür kimi qəbul edilir. Əsərdə bu nifrət “Simonla” - “Serqonun” söhbətində aşağıdakı kimi tərif edilir:

=============================
Sən ne dersin, şu dərbədər Platon,
Şeyx Sənana qız verirmi?..
Simon………………..!
O bir insan ki, pək firumayə
And içib Tanri oğlu İsayə
Basmış İncilə əl, inan verəcək…
Şu hərif pək inadçıdır gerçək
Qızı bədbəxt edib də öldürəcək.

Aha!.. Yuxarıdakıları diqqətlə oxuyun! Hüseyn Cavid bilərəkdən, ya bilməyərəkdən kahramanımızın sirrini çözmüşdür! Birincisi, Platonu “Gürcü Simon” dərbədər adlandırır, ikincisi, fürmayə (soyu-kırık), üçüncüsü, inadkar.
Birinci iki keyfiyyət Platona qarşı gürcü eqoizmidir. Çünki xristian olmasına baxmayaraq, o, gürcü deyil, buna görə də, gürcülər tərəfindən aşağılanır! Ayrıca “fürmaye” kəliməsinə dikkat! Bu belə onun gürcü olmamasını göstərir!

Üçüncü keyfiyyət isə Platonun milli-etnik kaloritidir – “inadkar!” Evet, biz Türklər inatkarıq. Tutduğumuzu almadan, bir addım belə geri çəkilməyiz. Sizcə mən, inatçı değilmiyim? Hahahaha....

Şaka bir yana, o zaman Platon gürcü deyilsə, erməni deyilsə, bəs kimdir?! Əlbəttə, xristian Kıpçaqdır! Evet!

İlkin mənbədən, 18-19 cü yüzyılın yazarlarından daha eski qaynakları da araşdıraq:

Elə buradaca araşdırmamızı bir az da dərinləşdirərək, bir neçə yüzyıl öncəyə aparaq. Keçmişə səyahəti hep severim –“Sarı Gəlin”– türküsünün Hristian-Kıpçaq versiyonunu tapmağa çalışaq.

Bildiyimiz kimi, Rəcəb bəy qardaşım. Hristian-Kıpçaqlar Kafkazda Səlcuqlu-İslam axınından sonra ucqarlara çəkilməyə, daha çox xristian toplumlara yaxın yerlərdə məskunlaşmağa başlamışlar. Dini qoruyan Kıpçaqlardan biri də Hristian-Kıpçaq Platon idi!

Yahu, şimdi mənim qaynaqlarım bir-biriylə çəkişir, Hüseyn Cavidə görə hadisələr Tiflis ətrafında, Refik Altunaya görə isə Ardahan ətrafında baş vermişdi. AMA, hər iki məkan xristianlıqla islamın kəsişdiyi bölgələrdir! Şimdi isə ən önəmli şeyə qayıdaq:

Refik Altunayın kaleme aldığı hekayədə Sənanla Sarı Gəlin bir köyün uşaqları kimi, aynı bölgədə yaşayırdı! Sizcə buradan köyün yarısının hristian, yarsınınsa müsülman olması görünmür mü? Deməli, bu köydə yaşayan Kıpçaq Türklərinin bir kısmı İslamı kabul edib, daha mühafizəkar olan ikinci kısmı, yaxud Papaz elitası isə ənənəvi Hristian Dinində qalıblar. İndi ortaya böylə bir soru çıxır:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Yaa Hüseyin! Sen neden her şeyi Türklere bağlıyorsun? Köyün “Hristian Kıpçaklarına” ait olduğunu da nereden çıkardın? Kan genleri, DNA testi falan mı yaptın, lann?!
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Əgər mənə belə bir soru versəydiniz bu şəkildə cavablandırardım:

Dəyərli Rəcəb qardaşım, mənim uşaqlığım köylərdə və köçlərdə keçmişdir! Yaylağdan-Qışlağa, Kışlakdan-Yaylağa.... İlk öncə ailəmlə birlikdə Azərbaycanın Kazax şəhərinin, Demirciler köyündə yaşayırdıq. Kazax şəhəri, batıdan Ermənistan, Kuzey-Batı bölgəsindən isə Gürcüstanla sınırdadır. Daha sonra isə Şamaxı şəhərinə, nənəmlərə gəldik. 8 yaşımdan sonra Bakıya yerləşdik və 11-ci sınıfda oxuyuram. Bizdə burada Universteye girmək zordur, ona görə Stalingradda oxumağı planlaşdırmışıq. Hər nəysə....

Daha öncəki iletimdə bunları yazmışdım:

TÜRK ! yazdı:Mənim ana tərəfimdən olan nənəm Batı Azərbaycanın(Ermənistan)ın Varsak(Türk) Boyundandır. Əslən “Əzərkeçər” vilayətindəndir. İkinci Dünya Savaşından sonra Batı Azərbaycanda olan bütün Türk isimləri və toponimləri Ruslar tərəfindən dəyişdirilərək “erməniləşdirilmiş”dir! Bu günkü ismi ilə o vilayət “Armavir” adlanır. 18-ci yüzyılda isə, isim “Sərdərabad” idi… Anam isə Gürcüstanın “Dmanisi” şəhərində doğulmuş və Təkə Türkmən”lərindədir!

Baxın, mənim gəzdiyim ellər -- İran, Gürcüstan, Rusiya və Türkiyədir. Təbi, sizin kimi dünya görüşüm geniş deyil, siz daha çox ölkələrdə ola bilərsiniz...

Bizim qohumlarımızın, akrabalarımızın yarısı Gürcüstandadır. Əlbətdə orada Xristian Türk olanlar da var. Bildiyimiz kimi Gürcülər və Türklərin məzarlıqları ayrı-ayrıdır! Ayrıca Dmanisi, Marneuli, Borçalı və başqa-başqa yerlərdə yalnız Türklər – yəni Azərbaycanlılar məskunlaşmışdır! Gürcülər sanki yox dərəcəsində azdır. Birdə ki, oradakı akrabalarımızın %70 Gürcü dilində bir kəlimə belə bilmir. Səbəb isə yalnız öz soydaşlarının içində olmalarıdır. Doğrudur, ətraflarda tək-tək də olsa gürcü köyləri var...

Hər nəysə, məzarlıqlar bildiyimiz kimi köydən uzaq yerlərdə olur. Orada olan Türk məzarlığının gürcü məzarlığı ilə arasındakı məsafə 150-200 metrlik, 3-5 dakikalık yoldur! Amma nə Türklər gürcü məzarlığında, nə də Gürcülər Türk məzarlığında gömülür! Söyləmək istədiyim, hal-hazırda da həm Ardahanda, həm də Tibilisi civarında olan köylərin məzarlıklarını hələ də ayırmayıblar! Eyni məzarlığda 100 il bundan öncəki xristian Türkün, müslüman nəvəsi də uyuyur! Sizcə bütün bunların heç biri düşündürücü deyil?

Sən demə, gürcü dindaşlarının - xristian Platonu xor görməsinin, aşağılamasının, onu dərbədər, Soyu-Kırık və inadçı adlandırmalarının səbəbi, onun Kıpçaq olması ilə bağlı imiş… Əks halda bir xristian, bir Türk məzarlığında uyumazdı...

decenqua yazdı:Hangi Arşivde,kütüphane,çağının yazarlarından zamanımıza kalan gerçek hayat hikayesi kitabı falan varmı…

Arxiv:

1) “Azərbaycan Dövlət Şərkşünaslık Fakultəsi.”

2) “Ədəbiyyat və İncəsənət Fakültəsinin” - Rəsmi Arxiv Sənədləri əsasında...

3) BDU – (Bakı Devlet Universtiteti – Əzizə Cəfərova.)

-----------------------------------------------------------------

Kaynak:

Hüseyn Cavid - Əl Yazmalar Ensiklopedisi / sayfa 114-187 / 1993-cü yıl / Baku.

Refik Altunay - “Kafkaz Yolları” əsəri / sayfa 91-93

Fahrettin Kırzioğlu – “Edebiyatımızda Kars” / 1958-ci yıl / Ankara

Hafiz-i-Şirazi - ( ? )

======================================================================

decenqua yazdı:Neden Gürcü beyi değil,Laz Beyinin kızı değil mesela..
.

Gürcülər mi, “sarışın”? Mən Gürcüstanda olduğum zaman sarışın gürcü qız görməmişəm. Görsəm də bu qarşılaşdığım 10 gürcüdən birinə aid olur.

Lazlarda, yada Gürcülərdə “Bəylik”mi vardı?!

decenqua yazdı:O bölgelerde Gürcü,Laz,Hemşinli nüfus daha ağırlıktaydı o yıllar.

Siz söyləyin, “İmereti” nədir o zaman?

Gürcülərin, Atabəylərin baskısıyla kuzeyə doğru çəkilərək indiki Abxaziya və Tiflisindən kuzeydə yerləşən ərazilərdə qurduğu kiçik bir Krallıkdır!

Msxeti Türkləri kimlərdir? Makedonyalı İsgəndərin zamanında ona qarşı çıxan və Alban Konfedorasyasında yer alan Türkələrdir! Amma bizə Sarı Gəlin olayının tarixi lazımdır.

O zamanlar bölgədə olan dövlətlər bunlardı:

1) Səlçuk Dövləti.

2) Tiflis Əmirliği (Baharlı və Ustaclu Türkləri)

3) Atabəylər – Şəmsəddin Dövləti.

4) Kara Koyunlular və Bayat boyları.
-----------------------------------------------
5) İmereti Krallığı (Boqdanlar sülaləsi)

Gördüyünüz kimi 6-cı əsrin sonu, 7-ci əsrin əvvəllərindən bu günə kimi etibarən Dərbənd keçidindən və Böyük Qafqaz sıra dağlarının ətəklərindən Araz çayına qədərki torpaqlarda və onun ətrafında, Doğu Anadolu Naxçıvanda, daha sonra Azərbaycanın cənub torpaqlarında Türklər böyük bir nüfusa sahib olmuşlar! Hətda 8-ci yüzyılda Kara-Koyunlu boyları siyasi rakiblərinə qalib gələrək Trabzon və Suriya sınırlarına belə, gedib çıxmışlar! Ermənilər isə 18-ci yüzyıllarda I Pyotorun zamanında bu ərazilərə yerləşdirilmişlər! I Pyotorun 1722-ci ildə Şirvan və Batı əyalətlərini işğal etməsini bilir olmalısınız. İşdə o dövrlərdə ermənilər istədiklərini etmişlər! Sizə Rus-Erməni ilişkisinin 18-ci yüzyıldan bəri Pyotorun çağında yarandığını, istəsəniz isbat edə bilərəm. Gərçəklər bunlardır, qardaşım!

decenqua yazdı:Onlarda da sarışın da ağırlıkta.Kürtlere,Türklere,Ermenilere,Çerkeslere nazaran..

Türklər Avropoid və Mongoloid ırqları arasında bir keçiddir!

Asiyada Sarışın Mongolid tiplər Çinlilər və Japonlar, ən çox isə Türklər arasında belə var!

Kısa bir zamanda çoxalmalarını səbəbi də ətraflarında olan Fin-Uqor və Ural kavimlərini asimilə etmiş, bunun nəticəsində birləşmələr yaranmışdır! Bu olayları inkar edən yoxdur.

decenqua yazdı: Türk Kıpçak beyinin kızı dışında diğer kavimlerin,ırkların olamaz.

Olmalarına dair yazılı bir qaynaq və isbat var mı?

decenqua yazdı:Çünkü bu yıllardır sürdürülen devlet politikasıdır.

Devletle – Millət arasında “uçurum” vardır!

decenqua yazdı:Edebiyatın her dalında, tarihin her safhasında ağırlıklı olarak muhakkak Türk olmalıdır, eğitim, kültür politikaları bu olmuştur ülkemizde 10-15 yıl öncesine kadar. Araştırılmadığı veya önemsenmediği için.

Sizi anlaya bilirəm. Türkiyədə yaşadığınız üçün, Türk kültürünü qismən bilirsiniz. Bu səbəbdən də bəzilərinə bunlar, tarixdə olan olaylar, Çindən Anadoluya və s... fantastik görünür... Deyəlim ki bunlar hamısı araşdırılmadığı və önemsenmediği üçün söylənilir. Ya Kazaxıstan kitabxanaları? Ya Türkmənistan, Özbəkistan Devlet tarixi?! Azərbaycanlı tarixçilər, antropoloqlar? Rus Türkoloqlar? Mongolustan arxeologiya elmi ? ? ?

Söylədiyiniz mantıklı mı?

decenqua yazdı:.Çünkü tarihte daima baskın,zengin,hakim milletlerin,devletlerin istilasındadır kendi oturur yazar eğer uluslar arası kabul görmüş,ispatlanmış tarihi detaylar söz konusu değilse tabi.

Anlamadım?

Biraz açıq söyləyin, heç kimdən çəkinməyin!

Tarix millətlərin, dolayısıyla insanlığın yaddaşıdır! Tarix bizə keçmiştəki olayların necə cərəyan etdiyini öyrədir, özümüzü ve insanlığı tanıdır! Beləliklə gələcəyin nasıl olabileceğine dair ip uçları verir. Batılılara göre; Türkler mədəni qabiliyete sahip deyillər! Mədəni olamadıqları kimi mədəniyət düşmənidirlər! Mongolid və Avropoid arasında keçid olan - Türkler fəth etdikləri yerlərdəki abidələri yıkmışlardır! Batının önyargılarla iləri sürdüyü bu iddiaların bir qismi Türkiyədə də təsirini gösdərir! Bu önyargılı iddialara cavab vere bilmək, söz konusu görüşlərin yaratdığı olumsuzluğları ortadan qaldıra bilmək üçün tariximizin ən incə ayrıntılarına qədər araştırılması ve öğrədilməsi lazımdır! Bunlar kör-köranə bir şəkildə “sözdə” deyil, kaynaqlarla, əsaslı və tutarlı fikirlərlə olmalıdır! Biz də bunları, əlimizdən gəldiyincə söyləyirik! Heç bir düşüncəni, “bazıları” kimi özümüzdən bir öncə gələnlərin dediklərinə əsaslanarak söyləmirik! Hər halda sizinlə ya da başqa biri ilə tartışırkən oramızdan, buramızdan şeylər də uydurmuruq! Hər bir yazını oxuyarkən ilk öncə onun kaynağını araştırır, önyargılı ya da taraflı bir şəkildə yazılıb, yazılmadığını öyrənir, daha sonra o bilgiyə sahib olaraq, nezeri yazıları oxuyaram. Ayrıca, bunlara dair 1-2-3-5 kaynaq, dəlil deyil, onlarca kaynaq və isbat axtarar, daha sonra isə bunun qarşı tərəfdə nə şəkildə olub-olmamasını müqayisə edərəm. Və son olarak bir şeyi yazmadan öncə kəndimə “acaba ben bunu nasıl ispatlaya bilirim?” şəklində soru soraram! Və bilgilənmək-bilgiləndirmək amacıyla mətn şəklində yazaram! Bir çoxları kimi google-mogledən, vikipedidən və bir-birinin kopyası olan forumlardan deyil, belə yerlərdən alıntılar etməyə çəkinər və öz araşdırdığlarıma, gözümlə gördüylərimə əsasən bunları söyləyərəm. Şans əsəri internetdə bulduğum yazılardan da faydalanaram, amma nə şəkildə yazıldığına da fikir verərəm.

Yuxarıda dediyim kimi, Avropalılar Türklər başda olmaqla bir çox millətin tarixini, keçmişini araşdırmazlar, daima bunu pərdələyərlər! Məsələn - Batılılar İran tarixində yalnız İsgəndərin Farslar üzərinə yürüyüşünü, Spartalıların iranlıları darma-dağın etməsini və başqa-başqa, utanc verici fikirləri önə çəkərlər! Minlərcə illik Hindistan tarixini isə var olmayan Aryani ordalarıyla alt-üst edərlər! 3,000-lik, ən az yunanlar qədər irəliləmiş Afrika uyqarlığını belə araşdırmağa dəyər görməzlər! Çünki Afrika siyasi alanda deyil, daima batılı dünya tərəfindən sömürgələrə, işgəncələrə məruz qalan, tarixi və kültürü unutdurulmağa məhkum olan bir qitədir! Ya orada olan 10,000-lik insan izləri?!
Çinlilər də daima kendileri çalıb, özleri oynayarlar! Fikir verən, umursayan belə yoxdur! Ruslara gələrsək, zatən içki və sigara ilə narkotiklə məhv edilirlər, ondus da benliklerini itirmişlər – bir Putinləri var, o da yalnız siyasət aləmində tanınır.. Kısaca Sionist-Masson politikası ilə yorum yapılmağa belə dəyərsizdir! Türklərə gəlincə isə daima “Göçebenin Tarihi olamaz!” şəklində fikirə əsaslanaraq dışlayarlar, yox... əgər ispat edə bilmirlərsə, bunu dünyaya qəbul etdirərək, “Devletleri, tarixleri olsa da, kültürleri yok!” şəklində ifadələr istifadə edərlər! Tək sözlə “mədəniyətsiz” barbar Türklər...

Medeniyet kelimesinin mənasını axtarmağa başlaryarsaq, “mədəniyət”, hər kəsə görə dəyişir!

Çinliler yeməy yedikdən sonra bögürürlər! Amerikalılar apşırana sinir olarlar! Almanlar, vücutdan “səsli hava” bıraxmağı normal görürlər! İngilislər içkini içip, özlərini kayb edər, bacılarına belə “başqa gözlə” baxarlar! Fransiz qadınları isə sokaktan keçen bir yabanci kişiyə söz atarlar! Belçikada erkəylər kiçik tuvaletini, hər kəsin gözü qabağında edərlər! Hollandada isə pəncərələrdə pərdələr yox deyə, hər şeyi saxlamadan, gizlətmədən yapiyorlar! .... Yaxşı, bunlar “mədəniyətli”mi?

Türklər mədəniyətləri yıxmışdır, “kısmen” doğru, amma unutmayax! Fransada “Versaille de Günes” Kralı - Ludwig, yaptırdığı sarayda bir tane tuvalet bile qurmadı! Və hər kəs pərdələrin arxasina edirdi! Paris, leş kimi kokmaya baslayinca “parfüm”ü buldular!

İndi, sorsam – “Türkler nereye yapiyordu, abicim?”- deyə.. Cavabını mən belə verə bilərəm!

===================
Yere, quyu qazırlardı...
===================

İndi, kim mədəniyətli?

decenqua yazdı:Yani artık her türlü hakimiyetini yitirmiş,kendini geliştirme,araştırma,ispat etme hakları olmayan kavimlerin maalesef yaşanmış gerçek hikayeleri ya kaybolur yahutta kamuflaj olur hakim ve baskın kültür tarafından..

Biz də bunları isbatlayalım! Mənim söylədiklərim “boş laf sürüsü”mü? Hər şeyimizi çalırlar, nağaramızı, dolmamızı, tariximizi, Sarı Gəlinimizi, düdüyümüzü, balabanımızı, qabalımızı, böyreğimizi, dovğamızı, kababımızı.... ohh ohhh.... bunlara sahib çıxmasaq, əlbət elin ermənisi-gürcüsü “benimdir!” deyəcək!

Kültürlərin sintezi ayrı bir şey, amma 1 kültürə aid olan şeyə yalnız “benimdir” deyərək mənimsəmək, cinayətdir, hırsızıqdır! Məsələn, Azərbaycan Toylarının (düğünlerinin) bazılarında “Lezginka” deyilən muzik səslənər. Çox da iyi muzik. Amma biz buna “Türklerindir!” demirik. Ləzgilərə ait olduğunu söyləyir ve bu dansı lezgilerle bir yerdə, çiyin-çiyinə oynayırığ!

Hətta, bu muziğin Türk və Kafkaz kültürünü sintez edərək, yeni bir versiyonu belə günümüzə gəlib çatmışdır! Bu hər iki tərəfdə - həm Türk, həm də Kafkaz kültüründə iz qoymuşdur! Məsələn Azərbaycan Lezginka Dansında olan uzun “elbise” Kafkaz tarzı bir elbisedir! Ama, həm Ləzgi həm də Türk danslarında başa taxılan şapka – genellikle bəyaz, ya da qara olan çoban papağı – Oğuz Türk kültürünün bir parçasıdır! Lakin bunu Çeçenlərdən tutmuş Lezgilere kadar olan xalqlar milli ünsür kimi qəbul edir.

Ayrıca çeçenlər və ləzgilərdə də “BozKurt” totemi, inancı, ona olan saygı vardır! İşde! Kültürlərin qardaşlığı, sintezi budur!

Amma ermənilərin etdiyi nədir?

Bütün ermənilərdən deyil, şarkını çalan Daşnakstyun və Hınçak tərəfdarlarından söz edirəm!

decenqua yazdı:.Ha Sarı Gelin belki hakikatten bir Erzurumlu Türk delikanlısıyla Kıpçak beyi kızının hikayesidir,benim demek istediğim başka bir şey.

Türk muziyində “muğan” deyilən bir üslub vardır! Və bu da boylara görə dəyişir. Məslən “Bayatı” janrı, "Muğan” üslubu, “Nom” üslübü və s.. Bu üslublar, eski GökTengri inancından ilhamlanaraq yaranmışdır! İslam da olan “İlahilər” kimi... Amma bunu “İlahilərlə” eyniləşdirmək düzgün deyil! Hər nəysə...

Sarı Gəlin türküsünün baqa bir versiyonu da, sizə söylədiyim üslubdur! Çox konuşub, sizi də özümü də yormak istəmirəm. Sadəcə olaraq bu versiyonu da “tamamen” sona qədər izləmənizdə fayda var..

http://www.youtube.com/watch?v=OrSRHTWp ... r_embedded

decenqua yazdı:Bakın bu o kadar derin bir hikayeki Azerbaycada dahi Türküsü söyleniyor…

Bu yalnız Azərbaycanda deyil, Kazaxıstan, Ukrayna, Rusiya, Türkmənistan və İranda belə söylənilir! Bu türkünün başqa bir versiyonu Deşti-Kıpçak Türkləri – şimdiki adıyla isə Kazan Tatarları və Kıpçaklar arasında da yayılmışdır!

===============================================

Axız, sat`ın örmezler . Ay qız, saçın hörməzlər

Sen`i, ban`a bermezlər. Səni mənə verməzlər

T`el, alayım, xaçayım Gəl, alayım, qaçayım,

Xaranqılıx körmezler. Karanlıqdır, görməzlər.

Axız, sat`ın set`iz xat Ay qız, saçın səkkiz qat,

T`es birisin, bizqe sat Kəs birisin bizə sat,

Anen-baben xail olsa Anan-baban razısa

T`el böqeje bizqe yat. Gəl bu gecə bizdə yat.

===============================================

Yuxarıda misraları yazarkən, gözümə bir şey sataşdı.. İlk başda olan cümlə...

-----------------------------------------------------------------------
«Saçın ucun hörməzlər» Azərbaycan versiyası.

«Axız sat`ın örmezler» Kıpçaq versiyası.
-----------------------------------------------------------------------

Qədim Türklərdə insanların ictimai mənşəyi, sosial statusu ilə bağlı olduqca maraqlı zahiri təzahürlər vardır! Bunlar özünü geyimdə, saç düzümündə, silahda, günlük və ev eşyalarında və s. büruzə verir! Əslində indi də belədir. Üzük taxmağın, hətta onu hansı barmağa taxmağın, yaxud qadınların qaşlarını necə düzəltmələrinin və s. öz xüsusi mənası var. Bildiyimiz kimi, sosial-ictimai mənşəyi və statusu açığa çıxaran belə ünsürlərdən biri də “saç” idi.

Eski Türklər həmişə uzun saç saxlayardılar! Kızlar yeniyetmə (gençlik) yaşlarına çatdıqda isə oğlanlardan fərqlənsinlər deyə qızların saçını hörərdilər. Hətta bəzi hallarda qızla oğlanı «deyikli» elan etmək üçün valideynlər uşaq vaxtı onların saçlarının ucunu bir-birinə hörər, bir növ talelərini bir-birinə bağlamış olduqlarını bildirərdilər. Bu, əslində, indi də Azərbaycanda və digər Türk ellərində mövcud olan filankəsin qızı ilə filankəsin oğlu deyiklidir(sözlüdür), yaxud beşik-kəsməsidir ənənəsinin qədim variantıdır!

Net halda, yəni tədqiq etdiyimiz mahnının mətnindən də görünür ki, aşiqin məşuquna kovuşmak ümüdü yoxdur! Məşuqə onun üçün əlçatmazdır, uzaktadır! Onların saçı heç vaxt bir-birinə hörülməyəcək, tale ulduzları heç vaxt birləşməyəcək. Mahnıdakı həzin kədər və ürək sızıldadan qəm də elə bu ümidsizlikdir!

Bu qədimdən bəri olan “Türk” kültürüdür! Gördüyünüz kimi, bu Türkü elə bir dastandır ki, hər cümləsindən, 1 kəliməsindən belə ayrı-ayrı ifadələr, konular və Türk izləri görünür!

decenqua yazdı:Esas konumuza gelecek olursak işte bu bir Kültürel etkileşim, bu etkileşim öğle kuvvetli ki birçok Kavmin efsanesinde yer almış. Sarı Gelin, Sarışınlıklar üzerinden gidecek olursak ısrarla üzerinde durduğum bu topraklarda binlerce yıllık iç içe geçmişliklerin görsel ve edebi ispatı.

.Niyə yuxarıda, “durduğum(uz) – durduğumuz” deyil də məhz “durduğum” deyirsiniz?

decenqua yazdı:Ülkemizde bilhassa doğu Karadeniz,orta Karadeniz,Erzurum,Kars,Ardahan Sivas taraflarında halk arasında hala aralarında söylenen, Türkçe resmi isimleri olmasına rağmen Rumca,Ermenice,Gürcüce,Kürtçe,Lazca köy isimlerine pek inanmadın..Normal görüyorum,sanırım Azerbaycan Türküsün ve Türkiyede pek bulunmadın..Googla gir,bu saydığım ve daha başka doğu vilayetlerindeki Köy,kasabaları incele bazı bilgileri orada da göreceksin.Mesela Türkolok Hüseyin Nihal Atsızın Köyü Gümüşhane Torul Midi Köyüdür.Midi size bir şey hatırlatıyormu.Etek boyundan.Mini,Midi,Maxi…Mini=Kısa (küçük),..Midi=Orta (Diz kapağı izası),…Maxi=Uzun (Ayak Bilekleri izası)..Yani Köyün Rumca (Pontusca) adı Midi köy=Ortaköy…

Evet, doğru təhmin etdiniz. Türkiyədə az bulundum, sadəcə “turist” olaraq..

Sizin dediyiniz kimi, Google-yə girdim, aracılığı ilə tapa biləcəyim kəlimələri yazdım və qarşıma müxtəlif linklər çıxdı. Bunları Rus və xarici keçidlərdə araşdırdım və araşdırdıqca daha da axtarmaq, öyrənmək istədim. Hər nəysə...

Köyün yerləşdiyi yer eski adıyla Salmidissos (Σαλμυδησσος) adlanır. Sizin dediyiniz kimi bölgə “Midiy-Midi” adlanırdı. Bura da, İstanbula yaxın ərazidir. 1900-lü yıllarda yunan kısım azınlıkdı. 1920-ci yılda köy Yunanlar tərəfindən işğal edildi. 1923-cü il “Lozan” anlaşmasına görəysə, köy Türklərə verilmiş və təbi ki, yunan əhali də köyü tərk etmişdir!

Bu yerləşmə bölgəsinin 7-ci yüzyılda salındığı güman edilir...

Yav, gözəl qardaşım. Kuzeydən Bolgarıstan, Batıdansa Yunanıstanla sınırda yerləşən bir köyün, nəyini söyləyirsiniz?

Ayrıca 80 ildir, köydə yunan yoxdur! Olsa belə köyün %5-ini təşkil edərlər və Türkləşmiş olarlar!

decenqua yazdı:Bir örnek,yine Yukarıda bahsettiğim Gümrükcülük yıllarımda Patronumuz Cahit Bey,Kırım Tatarı Türklerinden.Osmanlı Zamanında dedesi İstanbula,İzmire sırasıyla yerleşmiş,buralarda yaşamış.Babannesini anlatırdı.Yeşil başörtülü,dindar bir kadın olarak.Namazında niyazında.Dedesiyle Rumca konuşurmuş.Kendileriyle dahi Türkçe konuşurken zorlanırmış.Babannesinin İslam ile şereflenmiş Giritli Rum bir kadın olduğunu söylerdi patronumuz.Kendiside Yoğuslavya Tikveşli Bir Boşnak Bayanla evliydi.82 Yaşında 2005 yılında vefat etmişti patronumuz..

Tövəb.. Tövbə....

Şimdi də, Yunanıstanın burnunun dibindəki köydən danışdınız... Sizin söylədiyiniz hər hekayənin doğru olmasına tüzde yüz inanır və güvənirəm! Amma, bunları söyləmənizə səbəb nədir? Adam Kiritli! Kirit öncələrdən bəri, miladdan yüzlərcə il əvvəl də yunanlarındı!

Yahu, bu növ hekayələri danışmağınız, mənə qarib gəlir. Bu gün Salvador adaları Türklərin olsaydı, oradanda mı bir örnək gətirərək, bir kişinin Türkcə konuşduğunu, fakat nənəsinin latinceden başqa dil bilmediyini, falan mı danışardınız?

decenqua yazdı:Kısaca başka bir hikaye.Askerlik öncesi bir gazetede çalışıyorum.Babıali.Gazetelerin toplu olduğu yer o zaman.Yani Cağaloğlu..Bir aile faciasına şahit oldum.Gazetecilerden bir çift bir birlerine aşık olarak evlendiler.Çocukları oldu.Bebeği gözlerimle gördüm.Kıvırcık siyah saçları,simsiyah boncuk gözleri ve çukulata renginden daha açık bir tende tipik zenci.Erkek tarafı hop kalktı,hop oturdu.Geline atılmayan iftiralar kalmadı.Tabi o yıllar DNA ilmi henüz yok.Gelinin avukatı akıllı bir şey…Soy kütüklerine indi,Manisalara gittiler,damadın dedinin babası olması lazım Muğla taraflarından evleniyor.Sudan kökenli bir ailenin kızıyla.Ve ispat,dört-beş kuşak sonra Gen nüksediyor.Gelin bu sefer onur mücadelesi veriyor,kocayı boşuyor ve o yıllarda altından iki daireyi alıp çocuğada maaş balattıyor (Nafaka)…Erkek tarafı Manisalı Yörük…

1) Kan genləri və DNA “Y” Xromosomlarının 8-i babadan keçər! Digər 2 xromosom isə, anadan. Fiziksəl açıdan nənəsinə bənzərliyin olması normal görünür! Məsələn, bir çoçuğumuz olanda “Anne, kızım nasılda sana benziyor.” dediyimizdə, bu anamızın çoçuğu olmur! Sadəcə olaraq qadım tərəfdən keçən 2 xromosomun bebeyin fiziksəl görünüşünə təsir edəcəyinə əsaslanaraq söylənilir! Fakat bu, “asimile” edilmiş olur. Ayrıca bəbəyin görünüşü, kız ya da erkek olacağı kişinin spermlərindən aslıdır. Əgər spermatoid kadının orasına, aa genlərində daha çapuk gələrsə, bəbək babaya bənzəyər və erkek olar! Bu bilgiləri keçən yıl, Bilogiya öğretmenimiz söylyincə, gülərdik, qızlardan utanardıq. Amma bunları bilməkdə fayda var! Əgər bəbək, böyüyər və bir Türk qızıyla evlənərsə, zenci erkekde olan – Türk babadan keçmiş 8 xromosom, Türk qızının 2 haplogrubu ilə birləşəcək. Buradan da, babası Türk olan zenci erkeyin 2 xromosomun – Afrika ; 8 xromosumunun isə - Türk DNA-sı olması baxımından, iləridə olam evliliklər və akrabalıqlar Türklərlə davam edərsə, DNT tamamən Türk yapısı olar...

2) Türkiyədə insanların kaçta-kaçı belə evliliklər edir?! Fikrimcə, hər 1000 kişidən 5 nəfəri..

decenqua yazdı:Ben bunları demek istiyorum..Bu Saf ırkın kökeni,dibi bu topraklarda bulunmaz…1500-200 yıllık bir yolculuğun serüveni bu…

Yaa.. “saf ırk”da nə demək? Nazi Almaniyası, Hitler falanmıyız biz? Saf Irk anlayışı da Hitlerə məxsusdur.

Təbi ki, dünya insanları arasında hər gendən var! Məsələn kuzeylərdə yaşayan Vikinglərin. Bu günkü İslandların qanında Negroid izləri görünür. Eyni şey Afrikada da mövcuddur. Niyə, Afrikada Skandinav genləri də var? Çünki hamımız Nuhun və oğullarının (Yafes, Sam, Ham) torunlarıyız! Amma bu genlərin miqdarı kaç faizdir?

Hər bir ırka, akraba və yaxın ırk da olur. Lakin bu, bütün genlərin dəyişik olmasını söyləmir! Müəyyən və nəzəri haploqrublar arasında fərqliliklər olur, amma Y xromosomlarını dəyişmək, 1 gecelik ilişkiylə mümkün deyil !

decenqua yazdı:Onun için bir önceki yorumumda Türkiyenin DNA haritasında %7 Türk Irkı ispatlandı derken ispata gerek yok bu topraklar Kültür olarak %70 Türk dedim…

Bu ispat nə zaman oldu? Nerede ve kimlər etdi? Hansı antropoloq və xüsusi rəhbərlik, bu çalışmada iştirak etdi? Daha sonra, bunun doğruluğunu hansı antropoloji qruplar və Universtiteler onayladı? Bu fikirlərə kabaca baxdığımda belə tutarsız görünür. Məsələn, fərz edək ki, 2 mutasyon var “A” və “B” mutasyonu. A mutasyonu ile tanımlı A haplotipidir. Daha yaxın keçmişdə A haplotipini daşıyan bir kişide bir B mutasyon meydana gəlmişdir! B mutasyonu B haplogrubunu tanımlamağdadır. B haplogrubu, A haplogrubunun bir altgrubu veya bir alt hissəsidir. A ve B haplogurpları atasal haplogubunun alt kladlarıdır. A haplogrubundan, (xastalık və mikroblar sonucu) B haplogrubuna, ya da “mtDNA”(annne soyu) bölümünə keçiş, 100 kişidən birində ya olar, ya da olmaz.. Belə bir etkileşmeyle, gəlmiş burada %7 altındadır demək, çox garipdir.. Doğrudur, mənim də tib sahəsində bilgim o qədər də yoxdur. Amma günümüzün sanal uleması google amca və yaxınlarımdan bunları öyrənə bilirəm. Bütün bunları nəzərə alarkən, bir soru yaranır – Yuxarıda söylədiklərimdən sonra, %7 nereden çıxdı?”

Əslində sizin iletinizi, dünən axşam görmüşdüm. Lakin zamanım olmadığında cavab verə bilmədim. Bundan öncələr də artığ gücünü itirmiş, anti-Turk sitələrə girdim. “(Y-DNA)(LLY22G,M231)” sıralamalı DNA Türk DNT-si kimi bilinir! Lakin sizin söylədiyiniz araşdırma “ N “ və “ Q “ haplogrupları üzərindən “Orta Asiya” araşdırması adı altında edilmişdir! İndi sizə bir soru: - “Orta Asiya xalqarının tamamı Türk mü?!

Bunun Anadoluda %9, Azərbaycanda %11, Türkmənistanda %12, Uyğur özerk Cumhuriyətində %6, Özbəklərdə %9, Kırgızlarda isə %3 olduğu bildirilir...

İndi yenə soruram: - “Bunu hansı akıllı “gerçek Türk DNA-sı” olaraq söyləmişdir?!”

Yenə də, nəzər yetirək. Family Tree Dna və başqa tanınmış DNA soybilim cəmiyətləri bu araşdırmanın “Asiya” genləri olmasını söyləyir. Yaxşı, bəs “Asiya” deyilincə, hansı xalqlar nezerde tutulur? Türklər mi? “Asiyalı” ifadəsi Türklərə mi, söylənilir!?

Anti-Turk bloglara baxın:

========================================================
“Anadolunun Gen Yapısı - “ %9 Asiya geni oranındadır. Büyük göçlərdən sonraysa bu %2 oranına inmişdir!”

Daha sonra ise:

“Gördüyünüz gibi, Anadolu da Türk yokdur!”

Yahu bu ne? Eyni araşdırmanı onaylayan “Family Tree DNA” bu genin - Mongollarda %53, Çinlilərdə %71, Aborijenlərdə %95, Güney Amerika Hindularında %98, Nenetlər, Evenklərdə %77..... Kuzey Sibirya kıyılarında da söylədiyim kimi!

Şimdi bunlar ne demek?

Hansı kendini her kesden akıllı sayan, bunları “Gerçek Türk Yapısı” olaraq söyləmiş? Family Tree DNANCB DNT bu araşdırmaları “Asia Gen Yapısı” olaraq söyləyir və Türklərin çinlilərlə, japonlarla eyni soydan – sarı ırkdan gəlməsini yalanlayır! İndi Türkiyədəki sıradan bloglar, köşe yazarları, bunu niyə Türk DNA-sı olaraq təqdim edir? Özlərini akıllı mı sanırlar? Çinlinin axan qanı, benim kanım mı?

Əgər özünüz incələmək niyyətindəysəniz ya googledən araşdırın – bütün DNA Soy Bilimini inceleyen təşkilatları.. Ya da birdəfəlik, linki verim, oradan baxın...

decenqua yazdı:Çünkü Zenci evladı olan baba Sudanlı ninesinin kültürüyle,diliyle yetişmiyor,Giritli Rum olan babannesinin dilini patronumuz bilmiyordu tıpkı eşinden olan çocuklarının Boşnakça bilmemesi gibi.

Lütfən, mənə qeyri-Türklərdən bəhs etməyin! Türkiyədə yaşayan 74 milyonunun, hamısı mı Türk? Fikrimcə, ən azı 8-9 milyonu qeyri-Türklərdir!

decenqua yazdı:Türklük bir ırk üzerinden değil Kültür üzerinden vardır bu Ülkede ben böyle düşünüyorum…Sürekli baskın olan kültür diğer mecalsiz kalan kültürleri Asimile ederek kendine dönüştürür ve 5-6 kuşak sonra özümler o asimile olmadan önceki kültürden,dilden ırktan haberdar değildir.

Rəcəb, bəy qardaşım. Əgər sizi tanımasaydım, Kuranın açık-açık ayətlərini inkar etdiyinizi düşünərdim.

Sizin dediyinizdən belə çıxır ki, dünyada soy və DNA anlayışları yoxdur! Yalnız dil və kültür vardır!

decenqua yazdı:Ve Anadoluda Ermeniler 1915’e kadar yoğun olarak köyler halinde,ilçeler halinde vardı.

Evet, evet, hamısı da Osmanlı-Rus müharebesi və Səfəvi – Rus savaşları zamanı,
yoğun olaraq isə I Pyotorun dövründə, 1722-ci yılda köçürülmüşdür...

decenqua yazdı:Ona keza Rum köylerde vardı.Rumlar İskenderin Perslileri kovalamasından sonra Anadolu içlerine daha çok sirayet ettiler.

Bildiyimiz kimi 9-11 ci yüzyıllara aid, arxeolojik tapıntı olaraq Anadoluda, yəni Amasya civarında bulunmuş uzun saçlı, qırmızı yüzlü, yumru və az çekik gözlü, nənələrimizdən olan bir kadın var!

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=zGTMn2dsqGs[/youtube]

Ayrıca bu skeletlərdən başqa 99 mezar da bulunmuşdur ki, hamısının fizik və qan genləri Türko-Mongoloid şəklindədir ! ! !

http://www.mericgazetesi.com/foto-p1-aid,6.html#galeri

=======================================================

http://haber.mynet.com/1000-yasinda-bir ... 25-guncel/

Bütün bunları görməzdən gəlməmiz doğru deyil !

Oxuduğumuz qaynaklar, incelediyimiz kitablar və kəndi fikrimə görə Kuzeydən indiki Kafkazyaya gələn köç zamanı Türklər “Dərbənd Keçidin”dən keçərək Mesopotomiyaya, bu köçdən ayrılan diyər qrup isə Anadoluya gəlmişdir! Bəlliki, Anadoluya və Qafqaza, ayrıca Mesopotomiyaya gələn Türklər bu torpaqda böyük izlər qoymuşdur! Anadoluda bir çox şəhər adları öz və öz Türkcədir!!! Yunanlar sadəcə "ios", "us" şəkilçiləri artırmaqla "grekləşdirmiş"lər! Hətta burada bulunan Türk qızının skeleti hər bir fikrin bir "iddia" yox, "gərçək" olduğunu isbatlayır! Ayrıca bu köç sonucu yeni sivilizasiya “Şümerlər” yaranmış, daha sonraysa yenidən geriyə Kıpçak Çölü, Abşeron və İç Kafkazya, oradan isə Qara Dəniz qıyısı ilə Trakiya və Balkanlara yayılmışlar! Bu gün Azərbaycan, İran, Gürcüstan, Ermənistan, Güney Azərbaycan, İraq və başqa yerlərdə "Kəngər köyü", "Kəngərli köyü" və s. köy adları Kəngərlərin, yəni Şumerlərin bu torpaqlara yayılmasını göstərir! Şumer dilində olan, bəzi Hint kökenli sözləri isə Akkad və Babillilərin etkisi ilə keçmişdir! Fikrimcə miladdan öncə Türklər Anadoluya Dərbənd Keçidi aracılığı ilə Kıpçak çölü və Karakum-Qızılqum bozkırlarından gəlmişlər! Yuxarıda bu dediklərimi Baku civarında olan 8-10 minlik yaşlı “Gobustan Yazıtı” və “Gəmi-Kaya” rəsimləri ilə sübut edirəm! Yer Kürəsində də ən eski yazı Gobustan Yazıtıdır! Gobustan yazıtı Orhun alfabesi ilə yazılmamışdır, mixi yazılara, yəni Şumer yazılarına bənzərdir. Fakat bu yazılar eyni ilə Pazırık vadisi, Ötüken, Altay və Mancuriyadakı yazılarla bənzər şəkildədir! Bu belə öz düşüncələrimizi doğrulamağa yetərlidir! Lakin, gənəlliklə bunlar, 70 il Sovyetlərin boyunduruğu altında qaldığımız üçün, heç umursanmaz! Bizə, yəni bir sözlə Rusiya və Kafkazdakı bütün Türklərə “Tatar” kəliməsini deyərək, soyumuzu mongollara dayandığını “sözdə” ispatsız bir şəkildə ifadə edərlər! “Tatarius” kəliməsi yunanca olub, anlamı Cəhənnəmdən gələnlər – deməkdir. Digər bölümü isə “Azeri” sözüylə birlikdə, fars olduğumuzu söyləyərlər! 70 yıl bu böylə sürmüşdür! Ama, artık tariximizi Ruslar yazmır!

decenqua yazdı:Yunan anakarasından İzmir Aydın Üzerinden Konya,Karaman,Kırşehir Kapadokyaya kadar.Kuzeyde Trabzona kadar,Pontus yine aslında bu Rumların yerleşmesi sonucu doğmuştur.

Pont – Pontus, yunanların deyil, eski Anadolu uyğarlıqlarının sonucu ilə doğmuşdur! Pontus dövləti, miladdan öncə 4-cü yüzyıllarda Yunan kültürünü sintez edərək, öz kültürlərini çıxaran bir dövlətdir! Bu zamana qədər yunan yerləşimi olaraq bilinməsinin səbəbi, Anadolunun hər bir qarış torpağında Türk bəylikləri qurularkən, Trabzon bölgəsinin sərbəst qalmasıdır. Ona görə də Trabzon “kafir eli, rum eli” olaraq keçir.

Ayrıca Kappadokiya və İç Anadoluya Kumanlar, daha sonraysa Subar boylarının böyük axını olmuşdur.

decenqua yazdı:.Benim Eniştem Türktür.Tokatlı.Rahmetli dedesi İsmail dedeye ölene kadar Yunanistandan Arkadaşından Mektup gelirdi,oda yollardı.Arkadaşı Mubadellerle yollanan kendi köylerine yakın bir Rum köyündenmiş..Ve Etraftaki Rum köylerinden köylerine gelen gelinlerden bahsederdi…

Bu şəkildə xalqların, millətlərin dostluğu məni sevindirir. Lakin, soy anlamı badan mı, gələr, yoxsa anadan mı onu bilmədim. Yuxarıda sizə erkeyin – Türk; qızın isə Qayrı-Türk olduğu zaman 8 y xromosomunun babadan, digər 2 mtnDNA-nın isə anadan keçdiyini söyləmişdim. Sonuc olaraq doğan uşaq, “asimilə” olunmuş Türk sayılır. Amma həmin bəbəyin qarşıdakı evlilikləri Türklərlə olarsa, bu sonrakı nəsillərin tamamən əriyib, yox olmasını sağlayar və soy, Türk Soyu olar!

Bu, bütün millətlər üçün keçərlidir.. Əsas atanın DNA-sıdır. Məsələn, eski Romalılar Qalliya torpağını, bir növ asimilə etmişlər! Beləki, bu günkü Fransız qanı German və İtalyan DNA-sı arasında bir gendir! Türklərdə eyni şəkildə, gəldikləri ərazilərdə boş durmamış, fabrika kimi çalışmışlar. Bu səbəbdən Rusların, Türklərlə akrabalığı %11-dır.

decenqua yazdı:Hüseyin kardeş Irklar saf (Katışıksız) değil, sadece Kültürler, Anadiller yaşıyorsa saftır…Mesela Sarı Gelin Linki yolladınız dinledim.Teşekkür ederim.Azerbaycan versiyonu…Dikkat ettinizmi girişteki Udi delikanlı yüz yapısı olarak ne kadar Farslılara benziyor değil mi?Söyleyen kişi ve def çalala arkada oturan bayan bence Türk tipine daha çok benziyor…

http://www.youtube.com/watch?v=gqh3bpoH ... re=related

Yuxarıda verdiyim, videonun “ 00:52 “-ci bölümündə konuşan fars qız, nasılda Meksika Latınlarına bənzəyir, değil mi?

http://www.youtube.com/watch?v=8LG7y1W3 ... re=related

Bu linkdəki konuşan, fars qız isə nasılda Gürcü tipinə uyğudur...

Gözəl qardaşım, fiziksəl görünüş insanların genlərini bəlirləməz!

İnsanın tamamən görünüşünü dəyişən, yalnız “ 1 “ gen var!

decenqua yazdı:Bu böyle kardeşim saf ırk yoktur yaşayan dil,kültür vardır.Bu kafkasyadada böyledir,Orta Asyadada böyledir,Ortadoğu ve Anadoluda da…

==================================

Türk yazdı:Əslində sizin iletinizi, dünən axşam görmüşdüm. Lakin zamanım olmadığında cavab verə bilmədim. Bundan öncələr də artığ gücünü itirmiş, anti-Turk sitələrə girdim. “(Y-DNA)(LLY22G,M231)” sıralamalı DNA Türk DNT-si kimi bilinir! Lakin sizin söylədiyiniz araşdırma “ N “ və “ Q “ haplogrupları üzərindən “Orta Asiya” araşdırması adı altında edilmişdir! İndi sizə bir soru: - “Orta Asiya xaqlarının tamamı Türk mü?!”

Bunun Anadoluda %9, Azərbaycanda %11, Türkmənistanda %12, Uyğur özerk Cumhuriyətində %6, Özbəklərdə %9, Kırgızlarda isə %3 olduğu bildirilir...

İndi yenə soruram: - “Bunu hansı akıllı “gerçek Türk DNA-sı” olaraq söyləmişdir?!”

Yenə də, nəzər yetirək. Family Tree Dna və başqa tanınmış DNA soybilim cəmiyətləri bu araşdırmanın “Asiya” genləri olmasını söyləyir. Yaxşı, bəs “Asiya” deyilincə, hansı xalqlar nezerde tutulur? Türklər mi? “Asiyalı” ifadəsi Türklərə mi, söylənilir!?

Anti-Turk bloglara baxın:

“Anadolunun Gen Yapısı - “ %9 Asiya geni oranındadır. Büyük göçlərdən sonraysa bu %2 oranına inmişdir!”

Daha sonra ise:

“Gördüyünüz gibi, Anadolu da Türk yokdur!”

Yahu bu ne? Eyni araşdırmanı onaylayan “Family Tree DNA” bu genin - Mongollarda %53, Çinlilərdə %71, Aborijenlərdə %95, Güney Amerika Hindularında %98, Nenetlər, Evenklərdə %77..... Kuzey Sibirya kıyılarında da söylədiyim kimi!

Şimdi bunlar ne demek?

Hansı kendini her kesden akıllı sayan, bunları “Gerçek Türk Yapısı” olaraq söyləmiş? Family Tree DNA və NCB DNT bu araşdırmaları “Asia Gen Yapısı” olaraq söyləyir və Türklərin çinlilərlə, japonlarla eyni soydan – sarı ırkdan gəlməsini yalanlayır! İndi Türkiyədəki sıradan bloglar, köşe yazarları, bunu niyə Türk DNA-sı olaraq təqdim edir? Çinlinin axan qanı, benim kanım mı?

Əgər özününz incələmək niyyətindəysəniz ya googledən araşdırın – bütün DNA Soy Bilimini inceleyen təşkilatları.. Ya da birdəfəlik, linki verim, oradan baxın..

---------------------------------------------------

Siz də salamatla və dua ilə qalın. Bir daha görüşmək üzərə...
123Türk123
Çaylak Üye
Çaylak Üye

İleti Belgin Sönmez » Çar Nis 25, 2012 9:26 am

Çerkesleri seviyorum çünki kanımda Çerkes kanıda var. Büyük annemiz Çerkesdi. Sivaslıyım aslen,edebiyat defterinde,antolojide yazarım yazdığım Behram ağa adlı öykümde büyük annemide yazdım. Ne bileyim kanmı çekiyor ne? adetleri çok hoşuma gidiyor,çok terbiyeli büyüklerine saygılı insanlar.Asil şerefli bir Kafkas halkı diye biliyorum Çerkesleri.. Geçmişte çok zulme uğramışlar, yapanları Allaha havale ediyorum...Tüm Çerkes kardeşlerime sevgi ve saygılar gönderiyorum..
Belgin Sönmez
Çaylak Üye
Çaylak Üye

ÖncekiSonraki

BİLGİ DEPOSU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir