ADİGEY BAYRAĞI NASIL OLUŞTU
ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

ADİGEY BAYRAĞI NASIL OLUŞTU

ADİGEY BAYRAĞI NASIL OLUŞTU

İleti PauKaF » Pzr Arl 16, 2007 8:15 pm

Üç siyah ok eski ve vatana hizmetiyle temayüz etmiş üç asil aileyi(Zanko,Aytekyiko,Bolotoko) 12 yıldız ise Şapsığ,Natuhay,Abadzah,Abhaz,Ubıh,Bjeduğ,Kemurgoy,Hatukoy,Mahoş,Besni-Kabartay,Braki,Karaçay eyaletlerini temsil ediyordu.XIX.asır ortalarında bu bölgenin şehir ve kalelerinde dalgalanan ve 12 birleşmiş eyaletin birlik ve kardeşliğinin timsali olan ipek bayrak bu idi.

1830'lu yıllardan sonradır ki, Adıge Bayrağı'nın doğuşuna ait detaylı bilgilere erişebiliyoruz. İngiliz politikacılarından, o dönemde küçük bir devlet memuru olan David Urquhart; İngiltere Hükümeti'nin de yardım ve desteğiyle 1834 yılının Haziran ayında Kafkasya'ya gelir. Amacı Çerkesleri tanımak, gerekirse ve mümkün olduğu nispette Çerkeslerin Ruslara karşı sürdürdüğü özgürlük savaşımında onlara politik ve somut askeri yardımları sağlamada yardımcı olmaktır.

12 kabile, 12 kişilik hükümet

Adıgeler, Tsemez'de (Novorossisk) karaya çıkan, oradan da Anapa'ya giden Urquhart'ı büyük bir ilgi ve sevgi gösterisiyle karşılar. Anapa'da onuruna düzenlenen bir kurultayda -ki bu kurultay Aguy ovasında düzenlenmiştir- tüm Çerkeslere seslenerek, Ruslara karşı başarılı olmak için Çerkes birliğinin kurulmasını önerir. Urquhart bayrağın rengi, amblemi hakkında Çerkeslere bilgi aktardığını, sonradan yazdığı anılarında dile getirir. Bu arada o dönemde Adıgelerin lideri durumunda olan Zaniko Sefer Bey'in de onayı ile 12 kabileyi temsilen 12 kişilik geçici bir hükümet kurulur.

Adıge milli bayrağının kabulü

Urquhart'ın Kafkasya'dan ayrılmasından 3 yıl sonra 6 Mayıs 1837'de bu kez, yine İngiliz S.James Bell ve gözlemci Longworth'un hazır bulunduğu ünlü Adhanekum (Adakum, Atakum, Atakhum diye de geçer) kurultayda, ipekten yeşil renkli, siyah iki ok ve üzerinde 10 kabileyi temsil eden 10 adet sarı yıldızın yer aldığı Adıge Bayrağı dalgalanmaktadır.

Havidko Mensur'un (Havdiko, Havudukue diye de geçer) liderliğinde ve bütün Adıge kabilelerinin temsil edildiği, bin delegenin katıldığı bu Adıge tarihinin büyük kurultayında bilinen ilk resmi bayrak kullanılmıştır. Bundan bir yıl sonra ise 1838 yılında, Batı Kafkasya'daki 12 kabile, 3 liderin başkanlığında birleşir ve yeşil yüzey üzerinde 3 siyah ok ve 12 yıldızlı tarihi Adıge Bayrağı'nı milli bayrak olarak kabul ederler. İşte bugün Adıge Cumhuriyeti'nin Maykop'taki Parlamento binasında dalgalanan bayrak budur.

Renklerin, yıldızların ve okların anlamı

Adıge Bayrağı'nda yer alan renkler, yıldızlar ve oklara gelince: İpek kumaşın yeşil rengi Kafkasya'nın dağ ve ovalarını; siyah 3 ok dönemin en yetenekli ve ünlü üç ailesini (Zaniko, Aytekçiko, Boleteko aileleri), siyah renk ise düşmana ölümü, sarı yıldızlar da bütün yaşamları açık havada, kır ve dağlarda geçen ve gökyüzündeki yıldızlara bakarak uyuyan kahramanların yer aldığı 12 bölgeyi temsil ediyordu. Bu 12 bölge; Natukhay(Nathkoç), Şapsuğ, Abedzah, Ubıh, Bjedugh, Temirgoy, Abhaz, Hatukay, Mahoş, Besleney, Brakiy, Karaçay, ve Kabardey'den oluşur.

Bu 12 bölgeden Abedzah, Mahoş ve Bjedughlar Ruslarla barış antlaşması imzalamış olduklarından, Kabardey ve Abhazya da Rus işgalinde bulunduğundan, birliğe ancak o bölgelerden, diğer Adıge kabileleri arasına sığınanların temsilcileri ile birlik antlaşmasına katılmışlardır. Kabardey'in temsilcisi Besleniyko Aslan, Abhazya'nın ise Rustem Pe idiler. Her bölgenin genel kurulları sonucu seçilen delegeleri Zaniko Sefer'in yanında yer alıyor, bunlar arasından da askeri komutanlar, elçiler ve hakimler seçilerek işbaşına getiriliyorlardı. Zaniko Sefer hem genel başkan, hem de dışişleri ile diplomatik çalışmaları yürütüyordu.

* Nart Dergisi'nin 4. sayısından aktaran marje.net . Ara başlıklar ve vurgular bianet'e aittir.

Kaynakça

* Kafkasya Dağlıları, Varşova, Rusça-Türkçe Dergi, A.C. Havjoko, "Adıge Kahramanları", 1933

* Gn. İ.Berkuk, Tarihte Kafkasya, İstanbul, 1958

* Jabağı Baj, Çerkesya'da Sosyal Yaşayış, Ankara, 1969

* Dr. Vasfi Güsar, Yeni Kafkas Dergisi, İstanbul, 1957-62

* Osman Çelik, İngiliz Belgelerinde Türkiye ve Kafkasya, Ankara, 1992

* İzzet Aydemir, Göç, Ankara, 1968

adige bayrağı nasıl oluştu çerkez bayrağının anlamı çerkes bakrak adige bayrağı adiga abhaz abaza çeçen oset karaçay dağıstan kabardey besleney sağsığ hatkoy site sitesi
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь

Re: ADİGEY BAYRAĞI NASIL OLUŞTU

İleti PauKaF » Cmt Ağu 22, 2009 1:35 am

ADIĞE BAYRAĞININ TARİHÇESİ HAKKINDA

DAVİD URQUHART'IN ÇİZİMİ "RESMİ" BAYRAK DEĞİLDİR. -1835 'e kadar değişikliğe uğramamıştır.

1830’lu yıllardan sonradır ki Adığe Bayrağı’ nın doğuşuna ait detaylı bilgilere erişebiliyoruz. İngiliz politikacılarından, fakat o dönemde küçük bir devlet memuru olan , gerçek bir Çerkes dostu David Urquhart ; İngiltere hükümetinin de yardım ve isteklendirilmesi sonucu 1834 yılının Haziran ayında Kafkasya’ ya gelir. Amacı Çerkesleri tanımak, gerekirse ve mümkün olduğu nispette Çerkeslerin Ruslara karşı sürdürdüğü özgürlük savaşımında onlara politik ve somut askeri yardımları sağlamada yardımcı olmaktadır. Tsemez (Novrosiski) de karaya çıkan, oradan da Anapa’ ya giden Urkuhart , Adığeler tarafından çok büyük bir ilgi ve sevgi gösterisiyle karşılanır. Anapa’ da onuruna düzenlenen bir kurultayda -ki bu kurultay Aguy ovasında düzenlenmişti- tüm Çerkeslere seslenerek, Ruslara karşı başarılı olmak için tek bir bayrak altında, Çerkes birliğinin kesinlikle kurulmasının gerekliliğini önerir. Urkuhart bayrağın rengi, amblemi vs. hakkında Çerkeslere bilgi aktardığını, sonradan yazdığı anılarında dile getirir.

İLK RESMİ BAYRAK 1837'de hazırlanır..

Siyah 2 ok ve üzerinde 10 adet sarı yıldız.

Urkuhart’ ın Kafkasya’ dan ayrılmasından 3 yıl sonra 6 Mayıs 1837 tarihinde, bu kez, yine İngiliz S. Ceymis Bell ve gözlemci Longworth’ ın hazır bulunduğu ünlü Adhanekum (Adakum, Atakum, Atakhum diye de geçer) kurultayında, ipekten yeşil renkli, siyah iki ok ve üzerinde 10 adet sarı yıldızın yer aldığı Adığe Bayrağı dalgalanmaktadır.

Havidko Mensur’ un (Havdiko, Havudukue diye de geçer) liderliğinde ve bütün Adığe kabilelerinin temsil edildiği, 1000 delegenin katıldığı bu Adığe tarihinin büyük kurultayında bilinen ilk resmi bayrak budur( I ). İpekten yapılmış yeşil bir yüzey, iki siyah ok ve 10 kabileyi temsil eden 10 adet yıldız.

Bu 10 kabile şunlardı: Natukhay (Nathkoç), Şapsuğ, Abedzah,Hak'uç ,Bjedugh, Temirgoy,Hatukoy, Mahoş, Besleney ve Kabardey' den oluşuyordu.

KABUL EDİLEN İLK VE SON MİLLİ BAYRAK - 1838

838 yılında Batı Kafkasya’ daki 12 kabile, 3 liderin başkanlığında birleşir ve yeşil yüzey üzerinde 3 siyah ok ve 12 yıldızlı tarihi Adığe Bayrağını milli bayrak olarak kabul ederler.

İşte bugün Adığe Cumhuriyetinin Maykop’ taki Parlamento binasında ve Kabartay-Balkar Cumhuriyetinin Nalçık’ taki Kabardey derneğinin binasında dalgalanan bayrak budur.

Adığe Bayrağı’ nda yer alan renkler, yıldızlar ve oklara gelince: İpek kumaşın yeşil rengi Kafkasya’ nın dağ ve ovalarını ; siyah 3 ok dönemin en yetenekli ve ünlü üç ailesini ; (bunlar Zaniko, Aytek-iko, Bolatuka aileleri idi. ) siyah renk ise düşmana ölümü, sarı yıldızlar da bütün yaşamları açık havada, kır ve dağlarda geçen ve gökyüzündeki yıldızlara bakarak uyuyan kahramanların yer aldığı 12 bölgeyi temsil ediyordu.

Bu 12 bölge: Natukhay (Nathkoç), Şapsığ, Abedzah, Ubıh, Bjedugh, Temirgoy, Memheg, Hatukoy, Mahoş,Yecerukay, Barakay(Brakiy-Abaza) ve Kabardey-Besleney' den oluşuyordu.

Bu 12 bölgeden Abedzah, Mahoş ve Bjedughlar Ruslarla barış antlaşması imzalamış olduklarından, Kaberdey ve Abhazya da Rus işgalinde bulunduğundan birliğe ancak o bölgelerden, diğer Adığe kabileleri arasına sığınanların temsilcileri ile birlik antlaşmasına katılmışlardı. Kabardey’ in temsilcisi Beslenyiko Aslan dı.


Bolatuka ailesi: Cemguyların Pşısı (prensi) Pşımeyapş (prensler prensi) Bolatuka'nın soyundandırlar.Miladi 7.yy dan başlayarak tüm Adığe ülkesinin hakimi olmuş bir pşidir.Bu dönemler özellikle Abadzeh kabilesinin kalabalıklaşma dönemidir.

Zaniko ailesi: Natukhay'ların ünlü ailelerindendir.

12 YILDIZ 12 KABİLE VEYA BÖLGEYİ TEMSİL EDER.

12 bölgeye ait isim listesi bazı yayınlarda değişiktir, fakat araştırmaların en sağlıklısı bu listedir.

Natukhay (Nathkoç), Şapsuğ, Abedzah, Ubıh, Bjedugh, Temirgoy,Hakuç, Hatukhay, Mahoş,Memheg,Barakay(Abaza) ve Besleney-Kabardey.( Kabardey Rus işgalindeydi.)

KAYNAKLAR:
1.Kafkasya Dağlıları, Varşova, Rusça-Türkçe Dergi , A.C. Havjoko , Adığe Kahramanları, 1933.

3.Çerkesya’ da sosyal yaşayış, Jabağı Baj, Ank.1969

4.Yeni Kafkas, Dergi, Dr. Vasfi Güsar İst. 1957-1962

5.İngiliz Belgelerinde Türkiye ve Kafkasya, Osman Çelik, Ank.1992

6.Göç,İ. Aydemir, Ank.1968


adige.forumj
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin
 
İleti: 20494
Kayıt: Sal May 08, 2007 4:27 am
Konum: MUDAREY-Гъубжь


BİLGİ DEPOSU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir